چین

مهاجرت به چین از طریق پناهندگی

جمهوری خلق چین (چین)، به عنوان یکی از مقاصد پناهندگان منطقه شناخته شده است. اخیراً، همزمان با افزایش قدرت و همچنین رشد اقتصادی و نفوذ سیاسی چین، بسیاری از پناهجویان این کشور را به عنوان یک کشور ترانزیت و یا مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. با توجه به اهمیت پناهجویی، در این مقاله قصد داریم درباره مهاجرت به چین از طریق پناهندگی صحبت کنیم. چین یکی از اولین کشورهای آسیا بود که به عضویت کنوانسیون 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان (کنوانسیون پناهندگان) درآمد. در 20 سال گذشته، کشور چین حداقل چهار هجوم جمعی پناهجویان از کشورهای همسایه را تجربه کرده است، یعنی ورود مداوم فرارهای کره شمالی از اواسط دهه 1990، 6 هجوم قومی کوکانگ از میانمار در اوت 2009 و سپس در فوریه سال 2015 تاکنون، و همچنین ورود مداوم قوم کاچینز از میانمار از سال 2011.

گرچه چین در حاشیه سیاست گذاری جهانی در مورد پناهندگان باقی مانده ، اما این کشور یکی از کشورهاییست که از نظر رژیم جهانی پناهندگان دارای نفوذ بسیار بالایی است. بنابراین جایگاه کشور چین در مورد مسئله پناهندگان و پناهجویان چیست؟ چین امضا كننده كنوانسیون پناهندگان در سال 1951 و پروتكل 1967 است. با این حال، قانون خروج و ورود آن حق تقاضای پناهندگی را تا سال 2012 ذکر نکرده است. با این حال، در حال حاضر اشخاص می توانند درخواست پناهنگی خود را به این کشور اعلام کنند و در طول دوره بازبینی شرایط خود در این کشور بمانند. از آنجا که چین روش تعیین وضعیت پناهندگی را ندارد، UNHCR در حال حاضر کلیه برنامه های مربوط به وضعیت پناهندگی را مدیریت می کند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه مشاوره جهت اخذ ویزاهای تحصیلی و کاری چین به هموطنان متقاضی می باشد.

شرایط مهاجرت به کشور چین
چین کشوری که به محض شنیدن نام آن همگان به یاد دوران امپراطوری های باستان می افتند. این کشور دارای یکی از قدیمی ترین تمدن های آسیایی است و هم اینک با جمعیت 1.4 میلیاردی خود پرجمعیت ترین کشور جهان محسوب می شود. مطابق گزارش آماری بانک جهانی، اقتصاد کشور چین یک اقتصاد صادرات محور و مولد بوده که با تولید ناخالص حدود 14342.90$ بیلیون دلاری حدود 11.81% از کل اقتصاد جهانی را تشکیل داده و به تعبیری دومین اقتصاد بزرگ جهان است. به دلیل وجود همین اقتصاد قوی است که نرخ بیکاری در این کشور پایین و سطح درآمدی نسبتا خوب است.

از این گذشته هزینه زندگی در چین (کمتر از 1000$ دلار در ماه) انگیزه مهاجرت به چین را نیز تقویت می کند. از سوی دیگر وجود دانشگاه های برتر در این کشور به همراه امتیازات پرشمار آن باعث جلب توجه دانشجویان بین المللی به این مقصد تحصیلی می گردد. معمولا برای مهاجرت به چین با هر هدفی که دارید، شما نیازمند اخذ ویزا هستید. بر این اساس، انواع ویزای مهاجرتی کشور چین عبارتند از:

نام ویزا/ عنوان لاتین ویزا/ شرایط اخذ
ویزای توریستی L Visa فقط برای اهداف توریستی صادر شده و دارنده آن حق کار و تحصیل در چین را ندارد
ویزای بیزینس M & F Visa این ویزا جهت راه اندازی بیزینس، عقد قرارداد، شرکت در مجالس و همایش ها و … صادر می شود
ویزای تحصیلی X Visa ویژه دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در چین
ویزای کاری Z Visa مخصوص کارجویان خارجی دارای پیشنهاد کاری از چین
ویزای ترانزیت G Visa جهت تردد از قلمرو خاک چین

کلیات مهاجرت به چین از طریق پناهندگی
بجز 280,000 پناهنده ویتنامی، که عمدتا بین سالهای 1978 و 1982 وارد شده و اکثراً نیز پذیرفته شده اند و به عنوان اتباع چینی که از ویتنام در حال بازگشت بودند مستقر شدند، تعداد پناهجویان دریافت شده از چین تا اواسط سال 1990 بسیار اندک بوده است. با این حال در سال های اخیر، چین به عنوان یک کشور ترانزیت و یا مقصد نهایی برای پناهندگان در حال ظهور است. اگرچه این گروه ها توسط UNHCR و همچنین سایر سازمان ها و دانشمندان بین المللی به عنوان پناهنده در نظر گرفته می شوند، اما 32 مقامات چینی این گروه ها را به عنوان پناهنده به رسمیت نشناخته و از دسترسی یا کمک UNHCR و سایر سازمانهای اصلی بین المللی به آنها خودداری می کنند. فرارهای انجام شده از کشور کره شمالی توسط مقامات چینی به عنوان مهاجر غیرقانونی در نظر گرفته شده و در صورت گرفتار شدن توسط مقامات چینی با اخراج اجباری روبرو می شوند.

قوم های کوکانگ و کاچین نیز به عنوان “مرزنشینان ” در نظر گرفته می شوند و از طرف مقامات چینی کمک های بشردوستانه دریافت می کنند، اما با این حال حوادث بازگشت اجباری به صورت مکرر رخ داده است. براساس آمار UNHCR، جمعیت پناهندگان و پناهجویان در چین در حال حاضر حدود 300,000 نفر است.

پروتکل های مهاجرت به چین از طریق پناهندگی
کشور چین در زمینه پناهندگی و اعطای وضعیت پناهندگی دارای پروتکل هایی برای متقاضیان مهاجرت به چین از این طریق می باشد که در مفاد زیر تنظیم و تدوین شده است:

1-ورود

چین یکی از اولین کشورهای آسیایی و همچنین اولین کشور کومونیست است که در کنوانسیون و پروتکل پناهندگان عضو شد. به عنوان زمینه ای برای پیوستن چین به کنوانسیون و پروتکل پناهندگان، باید یک سری از وقایع تاریخی ذکر شود. اول، همانطور که در بخش قبل ذکر شد، بیش از 200,000 آواره از ویتنام به عنوان اتباع چینی که از اواسط سال 1979 از ویتنام باز می گشتند در این کشور مستقر شده اند. با این پناهجویان بعنوان اتباع چینی برخورد می شد و آنها به طور کلی از سایر حقوق شهروندان چینی برخوردار بودند. متعاقباً چین با به رسمیت شناختن پناهندگان در کشور خود در آگوست 1979 و همچنین الحاق به كنوانسیون و پروتكل پناهندگان در سال 1982، یک سری تعهدات اضافی خود در قبال پناهندگان ویتنامی ایجاد كرد، اما این کشور اجازه داشت تا از كمكهای بین المللی برای پناهندگان استفاده كند. در اواخر سال 1978، چین اصلاحات خود را آغاز كرد و روند گشایش مرزهای خود به روی پناهندگان را شروع کرد. بین سالهای 1981 و 1984، چین به 8 معاهده بین المللی حقوق بشر ملحق شد به احتمال زیاد، پیوستن چین به كنوانسیون و پروتكل پناهندگان در سال 1982 تا حدودی هدایت شده بود.

2-اجرا در سطوح ملی

در دهه اول پس از الحاق چین به کنوانسیون و پروتکل پناهندگان، مقامات چین درک خوبی از مفاد این قرارداد نشان ندادند. از دسامبر سال 2017، چین مقررات کمی از کنوانسیون و پروتکل پناهندگان را در قوانین داخلی خود گنجانده و سازوکار ملی برای تعیین وضعیت پناهندگان ایجاد نکرده است. قانون داخلی چین حاوی هیچگونه مفادی درمورد اینکه چه کسی به عنوان پناهنده واجد شرایط است و کدام سازمان یا نهاد دولتی وظیفه تعیین وضعیت پناهندگی را دارد، بر عهده نمی گیرد. همچنین قانون خاصی برای این که چگونه می توان درخواست پناهندگی داد وجود ندارد. تنها مقررات قوانین چین که مربوط به پناهندگی یا برخورد با پناهندگان است، ماده 32 قانون اساسی چین در سال 1982 و ماده 46 قانون خروج و ورود به کشور در سال 2012 است. قانون اول تصریح می کند که “جمهوری خلق چین ممکن است به بیگانگانی که به دلایل سیاسی درخواست پناهنگی می کنند، پناهندگی اعطا می کند”. ارگان های امنیتی و بیگانگان متقاضی دریافت پناهندگی برای اقامت موقت در چین و اخذ شناسنامه موقت از ارگان های امنیتی عمومی چین در طی مراحل تعیین وضعیت پناهندگی، اولین ماده ای است که در قانون چین در مورد برخورد با پناهندگان وضع شده.

قوانین مهاجرت به چین از طریق پناهندگی
چین گاهی اوقات نتوانسته آمادگی مداوم برای احترام به مفاد و روحیه كنوانسیون و پروتكل پناهندگان را نشان دهد. با این وجود ظهور تدریجی چین به عنوان ترانزیت و مقصد پناهندگان در سالهای اخیر ممکن است فرصتهای جدیدی را برای تعامل بیشتر و ادغام چین در رژیم بین المللی حمایت از پناهندگان ایجاد کند. از طرف دیگر، چین در سالهای اخیر علاقه فزاینده ای به امور پناهندگان نشان داده است. باید به این نکته مهم توجه کرد که پناهندگان همچنین در این کشور اجازه کار ندارند؛ همچنین یک سری قوانین خاص برای اخذ تابعیت از طریق پناهندگی در این کشور وجود دارد از جمله داشتن خویشاوندی که تابعیت این کشور را دارد، سرمایه گذاری و همچنین اگر شخص بتواند در اقتصاد این کشور نقشی داشته باشد. روند پناهندگی در این کشور در 4 سال گذشته به ترتیب ذیل می باشد:

• در سال 2019 کشور چین تعداد 303,381 نفر پناهنده داشته که نسبت به سال 2018، 5.71% کاهش داشته است.

• در سال 2018 کشور چین تعداد 321,726 نفر پناهنده داشته که نسبت به سال 2017، 0.02% افزایش داشته است.

• در سال 2017 کشور چین تعداد 321,699 نفر پناهنده داشته که نسبت به سال 2016، 1.4% افزایش داشته است.

• در سال 2016 کشور چین تعداد 317,255 نفر پناهنده داشته که نسبت به سال 2015، 5.38% افزایش داشته است.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی درباره روش های مهاجرت به کشور چین از طریق پناهندگی ارائه شود. در صورت وجود هرگونه ابهام، با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *