چین

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

در حال حاضر یکی از بازارهای داغ و نوظهور برای سرمایه گذاری در جهان کشور چین می باشد. رشد اقتصادی کشور چین در سال های اخیر و بزرگی بازار این کشور و ارتباط با اکثر کشورهای جهان موجب شده نگاه سرمایه گذاران به طور جدی به این کشور بیوفتد. شرایط مطلوب کشور چین برای راه اندازی کسب و کار و یافتن مشتری های فراوان در این کشور افراد زیادی را به این کشور می کشاند. مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در سال های اخیر رو به افزایش بوده بطوری که در سال 2019 چین در میزان ورود سرمایه گذار به کشور در رده دوم قرار گرفته است. واحد پول چین یوان می باشد و سرمایه گذاری در این کشور با این واحد پولی ارتباط دارد لذا برای سود و زیان نوسانات ارزی این واحد پولی امری مهم می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری را شرح داده است.

روش های سرمایه گذاری در چین و مهاجرت
در حال حاضر راه های متفاوتی برای سرمایه گذاری در چین وجود دارد. چین پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی و فراهم کردن شرایط مناسب برای تجارت با کشورهای خارجی و همچنین گسترش دادن ارتباطات شرکا های چینی با شرکت های خارجی امروز به یکی از بازارهای محبوب برای سرمایه گذاری در جهان تبدیل شده است. مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاران و افرادیست که خواهان راه اندازی گسب و کار خود در چین می باشند. علاوه بر تاسیس شرکت، خرید ملک نیز یک دیگر از راه های سرمایه گذاری در چین است اما باید توجه داشته باشید که فرد خریدار طبق قوانین این کشور کمونیستی فقط تا 70 سال می تواند از امتیازات ملک بهره ببرد. در لیست زیر انواع روش های سرمایه گذاری در چین را مشاهده می کنید.

• اخذ اقامت و سرمایه گذاری در چین از طریق ثبت شرکت

• مهاجرت و سرمایه گذاری در چین از طریق خرید ملک

• مهاجرت و سرمایه گذاری در چین از راه خرید سهام

• اخذ اقامت و سرمایه گذاری در چین از طریق شراکت

• وضعیت سرمایه گذاری در چین و مهاجرت

بر اساس گزارشات منتشر شده سرمایه گذاری در جهان توسط UNCTAD، در بخش سرمایه گذاری خارجی (FDI)، چین در سال 2019 پس از هنگ کنگ در رده دوم قرار گرفته است این در حالی است که ایالات متحده آمریکا در جایگاه سوم قرار دارد. بزرگترین وارد کننده و صادر کننده کالا در جهان امروز یک از قدرت های اقتصادی در جهان به شمار می آید. در سال های 2017 تا 2019 شرکت های چند ملیتی چینی پس از ایالات متحده در رده دوم جذاب ترین شرکت های جهان قرار گرفت. این کشور در چندین سال اخیر در رتبه های بالایی قرار داشته و در بین دو سال اخیر با رشد 3.7% میزان ورودی از 136 میلیارد دلار به 139 میلیارد دلار رسیده است. این رشد به دلیل توسعه سریع تکنولوژی، کاسته شدن موانع و ایجاد مناطق تجاری آزاد می باشد. در سال 2018 بیش از 60,000 شرکت توسط سرمایه گذاران خارجی تاسیس شده است.

این در حالیست شرکت های تاسیس شده در سال 2018 نسبت به سال 2017، 70% افزایش داشته اند. در سال 2019 هنگ کنگ بزرگترین سرمایه گذار در چین بوده. سنگاپور، جزایر ویرجین، کره جنوبی، ژاپن، ایالات متحده، جزایر کیمن، هلن ، تایوان و آلمان سایر سرمایه گذاران مهم بودند. سرمایه گذاری ها عمدتا به سمت تولید، خدمات رایانه ای، املاک و مستغلات، لیزینگ تجارت و خدمات، تجارت عمده فروشی و خرده فروشی، بخش مالی، تحقیقات علمی، حمل و نقل، برق و ساخت و ساز بوده است. طبق گزارش بانک جهانی تجارت در سال 2019، چین در بین 190 کشور جهان در رتبه 46ام قرار گرفته است که پیشرفتی بزرگ نسبت به سال 2018 داشته و دو پله صعود کرده است. همچنین چین یكی از 10 اقتصاد برتر و دارای بیشترین میزان رشد بین سالهای 2018 و 2019 بوده است.

سرمایه گذاری در چین از طریق ثبت شرکت
یکی از راه های سرمایه گذاری و مهاجرت به چین ثبت شرکت می باشد. برای ثبت شرکت در چین اول از همه باید بدانید در کدام منطقه و محدوده می خواهید فعالیت کنید و در مرحله بعد نوع شرکتی که می خواهید ثبت کنید چگونه است. برای ثبت شرکت در چین و سرمایه گذاری می بایست حساب کاربری ایجاد کنید؛ همچنین نیازمند مدارک مالی، نیاز به استخدام نیروی بومی و خارجی و طی تمامی مراحل قانونی در چین از جمله کسب مجوز تجاری و تاییده و همچنین مجوز کار می باشید. در حال حاضر در چین 5 نوع شرکت با عملکردی متفاوت می توان ثبت نمود: شرکت هایی که مالکیت آنها کاملا خارجی می باشد، شرکتی که به صورت مشترک اداره می شود، شرکت های مناطق تجاری، شرکت های با مالکیت محدود و همچنین دفاتر نمایندگی شرکت های بین المللی که می توان آن ها را ثبت و مشغول به کار شد.

سرمایه گذاری از راه خرید سهام در چین
یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در چین خرید سهام می باشد. برای خرید سهام می توانید انواع مختلف سهام و اطلاعات مربوط به بورس اوراق بهادار چین را با بررسی بانکهای اطلاعاتی و همچنین خدمات تجاری آنلاین بورس تحقیق کنید. در انتخاب سهام به مواردی از جمله هزینه، سطح ریسک، تنوع و بازده بالقوه برای سبد سرمایه گذاری توجه ویژه داشته باشید. دقت کنید اگر برای کسب اطلاعات در مورد بازار چین به منابع ترجمه شده رجوع می کنید، این نکته را بخاطر بسپارید که ممکن است این منابع کامل یا جدید نباشند. همچنین از آنجا که بازارهای خارجی می تواند پیچیده تر باشد، ایده خوبی است که قبل از سرمایه گذاری در آنها، از یک مشاور مالی خوب استفاده کنید. انواع سهام قابل خریداری از در بازار چین به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند که هر کدام مقررات و رویه های مختلف به خود را دارند.

سهام A: طبقه ای از سهام در شرکت های چینی است که در بازارهای سهام شانگهای و شنژن خرید و فروش می شوند. این نوع سهام را فقط ساکنان و افراد بومی چین و توسط برخی سرمایه گذاران موسسات خارجی معتبر که تایید شده هستند می توانند خریداری کنند.

سهام B: طبقه ای از سهام شرکت های چینی است که در بورس اوراق بهادار شانگهای و شنژن تجارت می شود. برخلاف سهام A، این نوع سهام می تواند توسط سرمایه گذاران خارجی خریداری شود. البته تعداد ارائه کننده های این نوع سهام اندک می باشد.

سهام H: سهام H طبقه ای از سهام در شرکت های مستقر در چین است که در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ تجارت می کند. این نوع سهام را می توان از سرمایه گذاران خارجی هنگ کنگ خریداری کرد. بسیاری از شرکت هایی که دارای لیست سهام H هستند نیز دارای لیست A می باشند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در چین
طی نیم قرن گذشته، شرکت های خارجی زیادی در چین افتتاح و شروع به فعالیت کرده اند. علاوه بر اینکه مزایای بسیاری برای راه اندازی کسب وکار و زندگی در کشور چین وجود دارد، برخی مشکلات جانبی نیز وجود دارد و آگاهی از آنها می تواند برای تصمیم گیری و اقدام مناسب اهمیت داشته باشد. در بخش زیر مزایا و معایب سرمایه گذاری در چین و مهاجرت به این کشور آورده شده است.

مزایا/ معایب
یکی از بزرگترین بازارهای جهانی با بیش از 1 میلیارد مشتری/ میزان بدهی بالای برخی از شرکت ها
موقعیت استراتژیک مطلوب/ تغییرات زیاد قوانین
فرصت های جدید در مناطق غربی چین/ مراحل اداری زیاد و پیچیده
هزینه پایین نیروی کار در چین/ عدم شفاف سازی و فساد در برخی از شرکت ها
توسعه بخش تولید و صنعت/ تفاوت های فرهنگی و محیط کاری متفاوت
یکی از برترین اقتصاد های جهان/ مدیریت توسعه نیافته
توسعه شبکه های صادراتی مانند جاده ابریشم/ عدم وجود محیط زیست سالم در برخی از شهرها

اخذ اقامت دائم چین از طریق سرمایه گذاری
دولت چین به افرادی که به صورت مستقیم در PRC به صورت متوالی به مدت 3 سال سرمایه گذاری می کنند و مالیات خود را به موقع پرداخت می کنند و سابقه مناسبی در این زمینه دارند و همچنی شرایط لازم خواسته شده را رعایت می کنند می توانند به صورت دائم اقامت چین را کسب کنند و به چین مهاجرت کنند. این سرمایه گذاران می بایست تجارت پایدار در چین داشته باشند و به صورت کلی افرادی که در زمینه هایی که مورد حمایت دولت می باشد و همچنین کمک شایانی به دولت چین می کند اقامت دائم این کشور را دریافت می کنند. به صورت کلی داشتن 2 میلیون دلار در PRC برای اخذ اقامت دائم کافی می باشد. سرمایه گذاری بیش از 500,000$ (دلار) در بخش های درخواستی و همچنین در مناطق غربی و سرمایه گذاری 1 میلیون دلاری در بخش مرکزی چین از شرایط مورد نیاز می باشد.

همانطور که اشاره شد یکی از روش های مهاجرت به چین سرمایه گذاری و ثبت شرکت می باشد، چرا که هم خود اشتغالی را در پی دارد هم در صورت پایدار بودن در مدت طولانی منجر به اخذ اقامت دائم چین می گردد. برای اطلاع بیشتر از شرایط ثبت شرکت در چین مقاله های مربوط را که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *