نروژ

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ به دلایل مختلف از جمله سطح رفاه بالا، امنیت اقتصادی و دانشگاه های دولتی رایگان، همواره مورد توجه افراد زیادی قرار داشته است. نروژ کشوری در حوزه اسکاندیناوی می باشد که درکنار سوئیس، استرالیا، ایسلند و آمریکا، جزو گران ترین کشورهای دنیا به لحاظ هزینه های ماهانه زندگی است. از دید IMF و بانک جهانی نروژ با در نظر گرفتن معیار جمعیت، چهارمین کشور دنیا به لحاظ سطح درآمد است و به لحاظ منابع معدنی، سرمایه گذاری در املاک غیر منقول و غیره از سوی دولت، ثروتمندترین کشور دنیا محسوب می شود. نروژ همچنین از سال 2009 به طور پیوسته بالاترین نرخ شاخص توسعه انسانی در جهان را داشته و اگرچه مردم آن مالیات زیادی پرداخت می نمایند، در مقابل سطح درآمد بالایی دارند و خدمات زیادی دریافت می نمایند.

نروژ همچنین از جهات مختلف از جمله امید به زندگی، شاخص دموکراسی، امنیت، نظام آموزشی، بهداشت و سلامت و غیره جزو بهترین کشورهای دنیا است. همچنین نرخ جرم و جنایت در نروژ به قدری پایین است که می توان این کشور را بهترین مقصد برای دانشجویان دانست.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل
تحصیل در نروژ برای همه دانشجویان صرف نظر از کشوری که تابعیت آن را دارند، رایگان است اما با توجه به هزینه های بالای زندگی در این کشور بهتر است از سوی کسانی انتخاب شود که تمکن مالی خوبی دارند. دانشجویان دانشگاه های دولتی نروژ تنها مبلغ 30€ تا 60€ (یورو) را به صورت ترمی برای عضویت در انجمن دانشجویی و استفاده از خدمات دانشگاه پرداخت می کنند. این در حالیست که دانشگاه های خصوصی نروژ در سال 2021-2020 به صورت زیر شهریه دریافت می نمایند:

• در مقطع کارشناسی: 70000€ تا 9000€ (یورو)

• در مقطع کارشناسی ارشد: 9000€ تا 19000€ (یورو)

برخی از دانشگاه های رایگان نروژ عبارت هستند از:

• University of Oslo

• University of Bergen

• BI Norwegian Business School

• Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

• NHH Norwegian School of Economics

• UIT the Arctic University of Norway

• University of Stavanger

• University of South-Eastern Norway

• The Oslo School of Architecture and Design

البته دانشجویان بین المللی باید ماهانه بین 1450€ تا 2000€ (یورو) برای هزینه زندگی در نروژ در نظر بگیرد چرا که این کشور بسیار پرهزینه تر از فرانسه، آلمان، ایتالیا و غیره می باشد. البته زندگی در شهرهای کوچک نروژ ارزان قیمت است و ماهی 800€ تا 1000€ (یورو) هزینه دربردارد. به همین دلیل بهتر است افراد به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه های رایگان نروژ باشند تا فقط دغدغه هزینه های زندگی خود را داشته باشند. در نمودار زیر حدود هزینه زندگی در برخی از شهرهای محبوب نروژ بیان شده است:

هزینه زندگی در شهرهای نروژ

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ
برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ تهیه مدارک متعددی ضروری است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

✓ نامه پذیرش قطعی از دانشگاه مورد نظر در نروژ

✓ پرداخت شهریه سال اول دانشگاه در صورتی که در گروه دانشگاه های خصوصی قرار می گیرد

✓ مدرک زبان

✓ گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

✓ تمکن مالی

✓ تهیه محل اقامتی در نروژ (تهیه خوابگاه، آپارتمان، هاستل و غیره)

✓ بیمه معتبر در نروژ

✓ پرداخت هزینه بررسی مدارک که برای ویزای تحصیلی 546$ (دلار آمریکا) می باشد

مهاجرت به نروژ از طریق کار
با توجه به قوانین سال 2020 با داشتن پیشنهاد شغلی در نروژ، افراد می توانند درخواست دهند و ویزای کاری این کشور را اخذ نمایند. چرا که نروژ ویزای جستجوی کار خود را برای کسانی صادر می کند که از دانشگاه های نروژ فارغ التحصیل شده باشند؛ این در حالیست که اگر کسی از دانشگاه های ایران هم مدرک کارشناسی را اخذ نموده و 3 سال سابقه کار مرتبط داشته باشد می تواند ویزای جستجوی کار آلمان یا اتریش را اخذ نماید. همان طور که زندگی در نروژ گران است، سطح درآمد مردم این کشور نیز بالا می باشد که در جدول ذیل بررسی شده است:

حوزه کاری/ متوسط درآمد سالانه
بخش خصوصی/ NOK596000 (کرون نروژ)
بخش دولتی/ NOK628000 (کرون نروژ)
علاوه بر حوزه کاری، نوع شغل، سابقه کار و جنسیت، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد افراد، شهری است که در آن مشغول به کار می باشند. این موضوع در نموداری که در ادامه ترسیم گشته نشان داده شده است:

میانگین درآمد در نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری
با سرمایه گذاری در شرکتی تازه تاسیس یا قدیمی در نروژ و کارآفرینی در بخش های مختلفی از جمله IT، نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر، غذاهای دریایی و غیره، افراد می توانند ویزای نوع C یا D نروژ را اخذ نمایند. به این منظور نیازی نیست فرد از قبل حتما اقامت نروژ را داشته باشد؛ از زمان درخواست تا بررسی نهایی پرونده وی 1 ماه زمان لازم است. افرادی که به این ترتیب اقامت نروژ را اخذ می کنند پس از 3 سال زندگی در این کشور می توانند درخواست دهند و اقامت دائم را کسب نمایند. همچنین با گذشت 7 سال اقامت در نروژ آن ها می توانند درخواست اخذ پاسپورت نروژ را نمایند و در صورت عدم سوء پیشینه کیفری و تسلط به زبان نروژی، به عنوان شهروند این کشور شناخته شوند.

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج و تولد
اگر کسی با فردی که اقامت قانونی نروژ را دارد ازدواج کند می تواند درخواست اقامت دهد و او هم به وی ملحق شود به شرطی که فرد مقیم در نروژ شغل ثابت و درآمد کافی داشته باشد. همچنین پیش از ازدواج هم تحت عنوان ویزای نامزدی می توان به فردی که اقامت نروژ را دارد ملحق شد، منتهی در این حالت ویزای وی تنها 6 ماهه است و در صورتی تمدید می شود که با فرد مقیم در نروژ ازدواج کند.

اما اخذ اقامت و پاسپورت نروژ برای خارجی ها از طریق تولد در خاک این کشور میسر نیست چرا که نروژ تابع اصل خون است و پاسپورت نروژ را برای نوزادانی صادر می نماید که پدر یا مادر نروژی داشته باشند.

علاقه مندان به مهاجرت به نروژ، فرانسه، آلمان، ترکیه، مجارستان، کانادا، هلند، دانمارک، آفریقای جنوبی و غیره می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *