فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

فرانسه یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی و مهاجرتی دانشجویان بین المللی و مهاجران از سراسر جهان می باشد. مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از روش های محبوب مهاجرتی ایرانیان به فرانسه از دیرباز می باشد و در حال حاضر نیز مقصدی جذاب برای ایرانیان متقاضی مهاجرت به این کشور است. دانشگاه های این کشور از اعتبار علمی عالی برخوردارند و در حال حاضر بیش از 250000 دانشجوی بین المللی در این کشور در حال تحصیل هستند؛ در واقع، حدود 10% از ثبت نام کنندگان در دانشگاه های این کشور دانشجویان بین المللی هستند و بسیاری از این افراد در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) تحصیل می کنند. این کشور یک محیط عالی برای همه دانشجویان بین المللی فراهم می کند و دانشگاه های آن دارای کیفیت فوق العاده آموزشی و فرصت های تحقیقاتی-مطالعاتی می باشند. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله حاضر را برای راهنمایی هرچه بیشتر ایرانیان متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه در سال 2020 تهیه نموده است.

چرا مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل؟
به زبان ساده، سیستم آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین سیستم های جهان است، ده ها دانشگاه این کشور مرتباً در رده بندی دانشگاه های بین المللی در رتبه های بالا قرار می گیرند. از جمله دانشگاه های شناخته شده فرانسه می توان به École Normale Supérieure ،École Polytechnique ، دانشگاه پیر و ماری کوری و دانشگاه Paris-Sud فرانسه اشاره نمود. همچنین گزینه های بسیار خوبی برای تحصیل در رشته MBA در فرانسه وجود دارد. با پرداخت شهریه پایین، تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه است؛ موسسات و دانشگاه های فرانسه آموزشی را ارائه می دهند که به راحتی با سایر کشورها رقابت می کند.

فرانسه به ویژه گزینه خوبی برای کسانیست که می خواهند در زمینه های مرتبط با تجارت تحصیل کنند. این کشور قطب آموزش تجارت و مدیریت بین الملل است و دارای مدارس بازرگانی زیادی در رتبه بندی جهانی می باشد. فرانسه 71 دانشگاه دولتی دارد و همه آنها توسط دولت ملی تأمین می شوند و تحصیلات عالی را با قیمت بسیار مقرون به صرفه برای تمام دانشجویان داخلی یا خارجی ارائه می دهند؛ همچنین تعدادی دانشگاه خصوصی نیز در این کشور وجود دارد. امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی وجود دارد و دانشجویان بین المللی مجاز به 20 ساعت کار در هفته هستند و بنابراین در فرانسه فرصت کسب درآمد دارند. پس از پایان تحصیل نیز امکان اشتغال در بزرگ ترین شرکت های اروپا برای دانشجویان وجود دارد؛ همچنین دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه و کمک هزینه تحصیلی نیز در این کشور استفاده کنند.

 

سیستم آموزش عالی فرانسه
سال تحصیلی در فرانسه بسته به برنامه و موسسه از سپتامبر-اکتبر آغاز می شود و در ماه مه یا ژوئن پایان می یابد؛ ترم بهار از اوایل فوریه آغاز می شود. در هر سال تحصیلی دو ترم وجود دارد که پس از امتحانات نهایی در پایان ترم اول، با یک استراحت، ترم دوم شروع می شود. تعطیلات در طول کریسمس و سال جدید و همچنین روز همه مقدسان و عید پاک برگزار می شود؛ همچنین بیشتر مدارس تعطیلات بهاری و سه ماه تعطیلات تابستانی دارند.

دانشگاه های فرانسه در امر مقاطع تحصیلی از قالب محبوب در کل اتحادیه اروپا استفاده می کنند: کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس، و دکترا. لیسانس به دوره های کارشناسی اشاره دارد و با 180 ECTS کسب شده 6 ترم (3 سال) طول می کشد؛ تحصیلات کارشناسی ارشد نیز 4 ترم (2 سال) طول می کشد. در مجموع، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در فرانسه با 5 سال تحصیل و 300 ECTS به پایان می رسد؛ مدرک دکترا را نیز می توان پس از گذراندن 6 ترم (3 سال) دریافت کرد. ECTS مخفف سیستم انتقال اعتبار اروپا (European Credit Transfer System) می باشد و برای تبدیل نمرات توسط موسسات آموزش عالی در سراسر اتحادیه اروپا استفاده می شود.

جدول زیر چند مورد از دانشگاه های برتر فرانسه در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS 2021 را نشان می دهد:

دانشگاه/ رتبه جهانی QS
دانشگاه PSL (Université PSL) 52
دانشگاه پلی تکنیک (Ecole Polytechnique ) =61
دانشگاه سوربن (Sorbonne University) 83
دانشگاه CS (CentraleSupélec) 138
مدرسه عالی نرمال لیون (École Normale Supérieure de Lyon) 161
دانشگاه پاریس (Université de Paris) =275

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه
هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه به نوع موسسه عالی یا دانشگاه، طول دوره و همچنین ملیت فرد بستگی دارد. دانشگاه های دولتی فرانسه از طریق دولت تأمین می شوند، بنابراین شهریه آن ها زیاد نیستند. بسته به سطح تحصیل و دانشگاه محل تحصیل، دانشجو سالانه حداقل 200 تا 400EUR (یورو) هزینه خواهد کرد. استثناء در این مورد، مدارس بازرگانی فرانسه است؛ بیشتر مدارس بازرگانی خصوصی هستند و شهریه آن ها می تواند بیش از 15000EUR (یورو) در سال باشد. در زیر فهرستی از شهریه های مقاطع مختلف تحصیلی در فرانسه در سال 2020 ارائه می شود:

• برنامه های کارشناسی: متوسط شهریه در حدود 170EUR (یورو) در سال

• مقطع کارشناسی ارشد: متوسط شهریه در حدود 260EUR (یورو) در سال

• مقطع دکترا: متوسط 396EUR (یورو) در سال

بر خلاف نرخ شهریه دانشگاه های فرانسه، هزینه زندگی در این کشور از سایر کشورهای اروپایی بیشتر است؛ البته دانشجویان معمولا برای استفاده از رستوران و حمل و نقل واجد شرایط نرخ یارانه هستند. همچنین مسکن ویژه ای برای دانشجویان در نظر گرفته شده که در اختیار دانشجویان بین المللی که مایل به مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل هستند قرار می گیرد. هزینه های زندگی در شهرهای کوچکتر فرانسه کمتر می باشد، بنابراین این نکته ایست که باید هنگام تصمیم گیری در مورد محل تحصیل به خاطر داشت.

متوسط بودجه مورد نیاز برای زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه به شرح زیر است:

✓ پاریس: بین 1200EUR تا 1800EUR (یورو) در ماه (بعضی اوقات شامل محل اقامت، در صورت انتخاب زندگی در خوابگاه دانشجویی)

✓ نیس: بین 900EUR تا 1400EUR (یورو) در ماه

✓ لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800EUR تا 1000EUR

در سایر شهرهای فرانسه، می توان با مقادیر کمتری (حداقل 650EUR (یورو)) زندگی خود را مدیریت نمود.

ویزای مورد نیاز جهت مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل
اگر کشور زادگاه دانشجو جزء کشورهای اتحادیه اروپا بناشد، قبل از مهاجرت به فرانسه باید برای گرفتن ویزای دانشجویی به سفارت یا کنسولگری فرانسه مراجعه کند. ویزای فرد، سند وضعیت اقامت وی در طول سال اول تحصیل خواهد بود؛ پس از یک سال، دانشجو برای اجازه اقامت (VLS-TS) اقدام خواهد کرد. قبل از اقدام برای ویزا، دانشجو باید پذیرش خود را در یک موسسه آموزشی یا دانشگاه فرانسوی تضمین کرده باشد. بسته به مدت زمانی که دانشجو قصد تحصیل در فرانسه را دارد، ویزای دانشجویی انواع مختلفی دارد، که برخی از آن ها عبارتند از:

ویزای دانشجویی کوتاه مدت شنگن (Visa de Court séjour pour etudes): اگر مدت تحصیل دانشجو کمتر از 3 ماه باشد این ویزا مورد نیاز است که به صورت رایگان صادر می شود و قابل تمدید نیست. شهروندان 41 کشور برای اقامت کمتر از 3 ماه ممکن است به ویزا احتیاج نداشته باشند.

ویزای موقت طولانی مدت (Visa de long séjour temporaire pour etudes): این ویزا به دارنده اش امکان می دهد بدون داشتن مجوز اقامت بین 3 تا 6 ماه به تحصیل در فرانسه بپردازد که قابل تمدید نیست.

ویزاهای طولانی مدت (Visa de long séjour etudes): اگر مدت تحصیل متقاضی بیش از 6 ماه باشد باید ویزای طولانی مدت فرانسه بگیرد که به عنوان مجوز اقامت عمل می کند و VLT-TS نامیده می شوند.

علاقه مندان به تحصیل در فرانسه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره های ارزنده کارشناسان این موسسه بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *