مهاجرت به کشور سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس طرفداران زیادی دارد زیرا در تمامی جنبه های زندگی از جمله سطح رفاه، آموزشی، امنیت و غیره، بهترین کشور دنیا محسوب می شود. سوئیس بی شک یکی از توسعه یافته ترین کشورهای دنیا است که بالاترین سطح ثروت بزرگسالان را در دنیا دارد. به لحاظ تولید ناخالص داخلی هم هشتمین کشور دنیا می باشد. شهرهای محبوب سوئیس یعنی زوریخ، ژنو و باسل هم در سال های پی در پی همواره جزء 10 شهر برتر دنیا برای زندگی قرار گرفته اند. همچنین در سال گذشته IMD سوئیس را اولین مقصد افراد متخصص از سرتاسر دنیا دانست که به طرق مختلف از جمله اخذ ویزای کاری به این کشور مهاجرت کرده اند.

در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به مهاجرت به سوئیس در سال 2022 به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

  • در حال حاضر برای ایرانی ها و اروپایی ها بهترین راه مهاجرت به سوئیس کدام است؟
  • سوئیس تابع اصل خاک است یا اصل خون؟

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

بهترین راه مهاجرت به سوئیس برای ایرانی ها پذیرش از دانشگاه های این کشور و اخذ ویزای تحصیلی است. البته باید توجه داشت سوییس گران ترین کشور دنیا شناخته شده است. اما از آن جایی که دولت این کشور بودجه کلانی به دانشگاه های دولتی اختصاص می دهد، شهریه این دانشگاه ها نسبتا پایین می باشد. میانگین شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس در سال 2022 به شرح ذیل است:

  • متوسط شهریه سالانه کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی سوئیس از 400€ الی 3700€ (یورو) می باشد.
  • متوسط شهریه سالانه مقطع در دانشگاه های دولتی سوئیس از 100€ الی 900€ (یورو) است.

این در حالیست که شهریه دانشگاه های خصوصی سوئیس در برخی رشته های تحصیلی از جمله پزشکی، دندانپزشکی و مدیریت ممکن است به سالانه 43000€ (یورو) هم برسد. البته برخی از دانشگاه های خصوصی سوییس به دانشجویانی که زمان ثبت نام کل شهریه خود را بپردازند، تخفیف می دهند. منتهی باید توجه داشت کل شهریه تحصیل رقم قابل توجهی خواهد بود. به همین دلیل بهتر است دانشجویان در تلاش باشند تا از دانشگاه های دولتی پذیرش بگیرند چرا که هم شهریه کمتری دارند هم غالبا رنکینگ کلی و جهانی بسیار بهتری را دارا می باشند.

شهریه برخی از دانشگاه های دولتی سوئیس به شرح جدول زیر است:

برخی از دانشگاه های ارزان قیمت سوئیس شهریه سالانه به یورو
دانشگاه ژنو حدود 900€
دانشگاه برن حدود 1700€
دانشگاه لوزان حدود 1040€

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

برای اروپایی ها بهترین راه مهاجرت به سوئیس از طریق کار است. چرا که برخلاف ایرانی ها که برای حضور در خاک این کشور نیازمند داشتن ویزا هستند، اعضاء شنگن می توانند به راحتی در سوییس عبور و مرور کنند. در نهایت غیر اروپایی ها برای کار در سوئیس نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در این کشور هستند تا بر این اساس بتوانند ویزای کاری سوئیس را دریافت نمایند. نرخ بیکاری در سوئیس در سال 2019، 4.5% و در سال 2020، 3.3% است که نرخ بسیار پایینی می باشد.

با این وجود اخذ ویزای کاری برای ایرانی ها دشوار خواهد بود چرا که تا زمانی که اقامت بلند مدت این کشور را نداشته باشند کارفرماها معمولا آن ها را استخدام نخواهند کرد. به همین دلیل است که ایرانی های علاقه مند به سوئیس از طریق روش تحصیلی اقامت آن را به دست می آورند. کسانی که هدف اصلی آنها مهاجرت به اروپا است نه صرفا سوییس، به سراغ کشورهای آلمان و اتریش می روند که داشتن پیشنهاد شغلی را الزامی ندانسته اند. البته سطح درآمد در سوئیس به مراتب بیشتر از اتریش و آلمان می باشد.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

در حال حاضر به هیچ عنوان مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی پیشنهاد نمی شود. چرا که پناهندگان حتی در کشور سوئیس که جزء بهترین و توسعه یافته ترین کشورهای دنیا می باشد، زندگی خوبی ندارند. در واقع در غالب موارد پرونده های پناهندگان رد شده و به کشور خود بازگردانده می شوند. زمانی هم که با درخواست آنها موافقت شود سختی های دیگری را در پیش رو دارند. مثلا یکی از روزنامه های سوئیس طی مصاحبه با شهروندان این کشور به این نتیجه رسید که غالبا از حضور پناهندگان در سوئیس ناراضی هستند و آنها را استخدام نمی کنند. در خصوص جمعیت شناسی سوئیس می توانید مقاله مذکور را از طریق لینک مشخص شده مطالعه بفرمائید.

مهاجرت به سوئیس از طریق خرید ملک

خرید ملک غیرمنقول در هر کشوری قوانین خاص خود را دارد. این مسئله در حالی که در برخی کشورها حتی برای شهروندان خارجی هم مجاز دانسته شده است. در برخی نقاط دیگر دنیا یا کلا برای خارجی ها ممنوع گشته یا با محدودیت هایی روبه رو است. در سوئیس تنها کسانی می توانند ملک خریداری نمایند که پاسپورت این کشور یا اقامت بلند مدت آن را داشته باشند در غیر این صورت اجازه خرید ملک ندارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه زندگی در سوئیس مطالعه مقاله مذکور خالی از لطف نخواهد بود.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد و ازدواج

امکان مهاجرت به سوئیس از طریق تولد هم موجود نیست. چرا که این کشور در قوانین خود که در سال 2020 هم اجرا می شوند تابع سیستم خون است. از این سو بیان می کند تولد در خاک سوئیس حق شهروندی برای خارجی ها ایجاد نمی کند. اما کسی که با شهروند سوئیس ازدواج نماید پس از 5 سال اقامت در این کشور می تواند درخواست دهد تا پاسپورت سوئیس را اخذ نماید. البته به شرطی که حداقل 3 سال از ازدواج آنها گذشته باشد. در این مقاله در خصوص مهاجرت به سوییس در سال 2022 و روش های آن توضیحاتی ارائه گردید. درصورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره آنها بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :