سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی یکی از راه های نا معلوم و پر ریسک برای مهاجرت است و با توجه به عدم اطمینان از وضعیت خود استفاده از این روش علیرغم آن همچنان مورد استفاده برخی قرار می گیرد. به صورت کلی پناهندگی در سوئد بیشتر از طرف شهروندان کشورهای سوریه، عراق و ایران درخواست می گردد لذا مشاورین و کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی پرداخته اند و کماکان استفاده از این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند چرا که روش های جایگزین و کم خطر تری مانند تحصیل و کار و روش های دیگر برای مهاجرت وجود دارد. به طور کلی پناهندگی در سوئد چنانچه به دلیل منطقی مانند خطر جانی و روحی به دلایل سیاسی، مذهبی، جنسیتی و غیره باشد پذیرفته می گردد.

اقدام به درخواست پناهندگی قبل از مهاجرت به سوئد
برای درخواست پناهندگی در سوئد باید در مرز سوئد حضور پیدا کنید؛ قبل از ورود در سفارت سوئد در کشور دیگر، نمی توانید درخواست پناهندگی کنید. اداره مهاجرت در سوئد تعیین می کند که آیا شما شرایط لازم برای پناهندگی را دارید یا خیر. اگر از کشوری خارج از اروپا برای پناهندگی اقدام می کنید باید در اولین کشور اروپایی که به آن می رسید، درخواست پناهندگی دهید. این در آیین نامه دوبلین مشخص شده و توافقی بین کشورهای اتحادیه اروپا است. پس از درخواست پناهندگی در اداره مهاجرت سوئد، این اداره بررسی های لازم را برای اینکه آیا شما درخواست پناهندگی در کشور دیگر را داده اید یا اینکه آیا شما در کشوری از اروپا دارای اقامت هستید یا خیر را انجام می دهد، همچنین بررسی می کند که آیا شما در سفارت این کشور درخواست داده اید یا خیر.

در صورت مثبت بودن این سوالات درخواست رد می شود. علاوه بر این چنانچه شما دارای ویزایی در اروپا نیز باشید درخواست شما رد خواهد شد؛ همچنین اگر درخواست پناهندگی شما در کشور دیگری بررسی نشده باشد، یا اگر هنوز تصمیمی در مورد درخواست پناهندگی که در یک کشور دیگر تهیه کرده اید نگرفته شده باشد، درخواست پناهندگی شما ممکن است در سوئد مورد بررسی قرار گیرد. اگر در سوئد خانواده یا فامیل دارید، آژانس مهاجرت ممکن است تصمیم بگیرد که درخواست پناهندگی شما را در سوئد بررسی کند. در صورت داشتن خانواده یا اقوام در آن کشور، آژانس مهاجرت همچنین می تواند درخواست پناهندگی شما را در کشور دیگری در اروپا بررسی کند.

مراکز پناهندگی در سوئد
اگر هنگام ورود به کشور سوئد با پلیس مرزی ملاقات کردید باید به آنها بگویید که می خواهید درخواست پناهندگی کنید. به عنوان مثال، پلیس مرزی در کنترل گذرنامه در فرودگاه های بین المللی و در پایانه های کشتی و در جایی که قطارها و اتوبوس ها از مرز سوئد عبور می کنند وجود دارند. پلیس مرزی همچنین سؤالاتی از شما خواهد پرسید. سپس آنها شما را به اداره مهاجرت و مراکز پناهندگی در سوئد جایی که درخواست شما دریافت می شود ارجاع می دهند. اگر هنگام ورود به سوئد با پلیس مرزی ملاقات نکنید بایستی خودتان با آژانس مهاجرت تماس بگیرید. همچنین می توانید در دفاتر پناهندگی و اداره مهاجرت در شهرهای گوتنبرگ (Gothenberg)، مالمو (Malmo)، استکهلم (Stockholm)، بودن (Boden)، نورکپینگ (Norrkoping)، ساندنسوال (Sundsvall)، اومئا (Umea)، اوپسالا (Uppsala) و اوربرو (Orebro) درخواست کنید.

درخواست پناهندگی در سوئد و مهاجرت به سوئد
هر درخواست پناهندگی باید بصورت جداگانه بررسی شود؛ این بدان معناست که آژانس مهاجرت دلایل خاص شما در مورد درخواست پناهندگی در سوئد را بررسی خواهد کرد. در طی مدت زمانی که پناهجو هستید باید چندین بار به سؤالات مشابه آژانس مهاجرت پاسخ دهید، دلیل این امر آن نیست که آژانس مهاجرت به آنچه به آنها می گویید اعتقادی ندارد بلکه این است که آژانس مهاجرت می خواهد اطمینان دهد که آنها منظور شما را فهمیده اند و فراموش نکرده اید که قبلاً چیزی را به آنها بگویید؛ همچنین بعضی اوقات صحبت کردن درباره چیزهای دشوار پس از گذشت مدتی نیز برای شما راحت تر می شود. اولین باری که با آژانس مهاجرت ملاقات می کنید، یک جلسه کوتاه برگزار می شود. شما باید به سوالات زیادی در مورد خودتان پاسخ دهید، سؤالاتی از قبیل:

• چه احساسی دارید؟

• اسم شما چیست؟

• تاریخ تولدتان چه موقع است؟

• در مورد خانواده تان بگویید

• اگر آدرس و شماره تلفن والدین خود را دارید بگویید

• اهل کجا هستید؟

• به چه زبانی صحبت میکنید؟

• چگونه به سوئد سفر کرده اید؟

• چرا شما وطن خود را ترک کرده اید و فکر می کنید و اگر برگردید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نکاتی درباره مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی
در طول درخواست پناهندگی در اداره مهاجرت سوئد همچنین با یک مشاور عمومی ملاقات خواهید کرد. این شخص از قوانین و مقررات سوئد چیزهای زیادی می داند. وظیفه مشاوران عمومی کمک به شما در مورد درخواست پناهندگی و همچنین رد شدن درخواست شما می باشد. از جمله کارهایی که باید هنگام درخواست پناهندگی انجام دهید شامل موارد زیر است:

• فرم ها را پر کنید و نام واقعی خود را بیان کنید و به عنوان مثال به سوالات در مورد خانواده خود پاسخ دهید.

• گذرنامه یا اسناد هویتی دیگر خود را تحویل دهید تا ثابت کنید که چه کسی هستید.

• عکس خود را تحویل دهید.

• از شما اثر انگشت گرفته می شود. اثر انگشت شما برای بررسی اینکه آیا در هر کشور دیگری در اروپا درخواست پناهندگی کرده اید یا اینکه اجازه اقامت دارید یا وجود محدودیت سفر در هر کشور دیگری در اروپا استفاده می شود.

• به آژانس مهاجرت بگویید که کی هستید. به عنوان مثال بگویید که چرا کشور وطن خود را ترک کرده و چگونه به سوئد سفر کرده اید.

• اگر پول ندارید درخواست کمک مالی کنید. به شما کارت بانکی و اطلاعاتی در مورد پشتیبانی مالی که می توانید درخواست کنید داده می شود. اگر 16 ساله شده اید می توانید خودتان برای کمک مالی درخواست کنید و کارت بانکی خود را دریافت کنید. اگر زیر 16 سال داشته باشید، این سرپرست شما است که درخواست کمک مالی برای شما می کند.

حقوق پناهجویان در سوئد
افراد پناهجو در سوئد همانند سایر افراد در جامعه سوئد از حقوق برخوردارند؛ به عنوان مثال این بدان معنی است که شما حق دارید نظرات و احساسات خود را بیان کنید، در صورت نیاز حق مراقبت پزشکی و دندانپزشکی را دارید، همچنین کودکان حق حضور در مدرسه را دارند. اگر 16 سال سن دارید ممکن است در مدت پناهندگی حق کار در سوئد را داشته باشید. باید گواهی به شما داده شود تا ثابت کند که ممکن است در حالی که منتظر تصمیم در مورد درخواست پناهندگی خود هستید کار کنید، این امر به عنوان گرفتن AT-UND شناخته می شود که باید آن را از آژانس مهاجرت دریافت کنید. اگر کمتر از 18 سال داشته باشید، همانند سایر کودکان ساکن سوئد حق مراقبت پزشکی را دارید. مراقبت از دندان برای هر شخص زیر 18 سال رایگان است و مراقبت های پزشکی اغلب برای هر کسی که زیر 18 سال باشد رایگان است.

رد درخواست پناهندگی در سوئد
اگر درخواست پناهندگی شما رد شود این بدان معنیست که اداره مهاجرت فکر نمی کند دلایل کافی برای اجازه اقامت در سوئد وجود داشته باشد. اگر درخواست پناهندگی رد شود بایستی یا برای تجدیدنظر درخواست کنید یا برای بازگشت به کشور خود یا به کشور دیگری که اجازه اقامت دارید آماده شوید. اگر تصمیم آژانس مهاجرت را برای رد درخواست پناهندگی خود بپذیرید این به عنوان اعلامیه پذیرش شناخته می شود؛ اگر اظهارنامه ای برای پذیرش اعلام کرده اید، نمی توانید تصمیم دیگری را بعدا تجدید نظر کنید. اگر فکر می کنید که اداره مهاجرت پرونده شما را به روشی صحیح ارزیابی نکرده است شما حق دارید که تصمیم را تجدید نظر کنید. با تصمیم آژانس مهاجرت مشخص خواهد شد که مدت زمان تجدید نظر چقدر خواهد بود معمولاً این سه هفته از روزیست که شما درخواست تجدید نظر می کنید.

به صورت کلی روند اخذ پناهندگی بسیار زمان بر بوده و دارای خطرات بسیار است و مهاجرت به سوئد با این روش توسط متخصصین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه نمی شود و استفاده از روش های جایگزین مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی به سوئد توصیه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *