استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل یکی از شیوه های رایج برای مهاجرت به این کشور است که با توجه به شرایط تحصیلی بسیار خوب و دانشگاه های معتبر در سطح دنیا طرفداران زیادی دارد. مهاجرت تحصیلی از راه های متداول برای مهاجرت به استرالیا است اما منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود و فرد تنها می تواند به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشد. کشور استرالیا دارای جایگاه سوم در دنیا از لحاظ تعداد دانشجویان خارجی و بین المللی پس از کشور انگلستان و آمریکا می باشد، برای مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا قوانین و شرایطی وجود دارد اما محدودیت های خاصی برای اخذ پذیرش دانشجویان خارجی در نظر گرفته نشده است. تا پایان این نوشتار تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را دنبال کنید تا اطلاعات جامعی در خصوص مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل کسب کنید.

شرایط تحصیل و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل
دانشجویان و متقاضیان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا به مدرک اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور و ویزای تحصیلی استرالیا نیاز دارند. برای اخذ پذیرش تحصیلی باید دانشگاه های این کشور را بشناسید که در ادامه به معتبر ترین دانشگاه های این کشور اشاره می شود، پس از آن لازم است با بارگزاری مدارک و مستندات لازم در وب سایت دانشگاه مورد نظر درخواست خود را مبنی بر اخذ پذیرش تحصیلی اعلام کنید؛ اگر واجد شرایط لازم برای ادامه تحصیل باشید گواهی اخذ پذیرش تحصیلی برای شما ارسال خواهد شد.

اما شرایط تحصیل در موسسات آموزش عالی استرالیا به این صورت است که دانشجویان می توانند در 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی ادامه تحصیل دهند. اما از میان رشته های تحصیلی استرالیا برخی از رشته ها پر طرفدار هستند که از این میان می توان به رشته های مدیریت و تجارت، مهندسی و تکنولوژی و گرایش های مرتبط، صنعت غذایی، مهمانداری و گرایش های مرتبط، علوم سلامت و بهداشت، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و فیزیک، فناوری اطلاعات، کشاورزی/ محیط زیست و گرایش های مرتبط، هنر های خلاق و معماری و ساختمان اشاره کرد.

شناخت دانشگاه های برتر کشور استرالیا
دانشگاه های کشور استرالیا به دلیل دارا بودن بهترین متد های آموزشی همچون متد های به کار رفته در دانشگاه های آمریکا و انگلستان سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا هستند. همچنین با توجه به اینکه دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند دانشجویان ایرانی زیادی برای ادامه تحصیل دانشگاه های معتبر استرالیا را انتخاب می کنند. لازم به ذکر است که در بین 100 دانشگاه برتر و معتبر در دنیا نام 7 دانشگاه در کشور استرالیا نیز دیده می شود. در جدول زیر به معرفی دانشگاه های برتر استرالیا و رتبه جهانی بر اساس QS در سال 2020 می پردازیم.

معرفی دانشگاه/ رتبه در کشور استرالیا/ رتبه جهانی
Australian National University (ANU) 1 29
University of Melbourne 2 38
University of Sydney 3 42
University of New South Wales (UNSW) 4 43
University of Queensland (UQ) 5 47
Monash University 6 58
University of Western Australia (UWA) 7 86
University of Adelaide 8 106
University of Technology Sydney (UTS) 9 140
University of Newcastle, Australia (UON) 10 207

شهرهای دانشجویی و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل
در لیست ارائه شده از 30 کشور برتر دانشجویی در دنیا از لحاظ هزینه، کیفیت زندگی و استخدام دانشجویی نام 5 شهر استرالیا دیده می شود. هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای استرالیا متفاوت است همچنین سبک زندگی فرد در میزان هزینه های زندگی موثر می باشد، در مقایسه هزینه زندگی در استرالیا با ایران می توان گفت هزینه های زندگی در این کشور بدون احتساب کرایه خانه 78% گران تر می باشد همچنین کرایه خانه در این کشور 85% بیشتر از کرایه خانه در ایران است. کیفیت زندگی در کشور استرالیا بالاست؛ بالطبع هزینه های زندگی در این کشور ارزان نمی باشد. هزینه زندگی ماهانه برای فرد مجرد 2835AUD (دلار استرالیا) و برای یک زوج 4118AUD (دلار استرالیا) در نظر گرفته شده است. از برترین شهرهای استرالیا برای زندگی دانشجویی می توان به سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرث، کانبرا و آدلاید اشاره کرد.

ویزای تحصیلی و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل
ویزای دانشجویی کشور استرالیا با اعتبار 12 ماهه صادر می شود و دانشجو موظف است هر ساله ویزای خود را تمدید کند، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور استرالیا را دارند می توانند علاوه بر اخذ ویزای تحصیلی برای همراهان نیز ویزا دریافت کنند. ویزای دانشجویی استرالیا با نام کلاس 500 شناخته می شود برای اخذ این ویزا متقاضی اصلی باید مبلغ 620AUD (دلار استرالیا)، به ازای هر همراه با سن بالای 18 سال مبلغ 460AUD (دلار استرالیا) و به ازای هر همراه با سن کمتر از 18 سال مبلغ 150AUD (دلار استرالیا) پرداخت کند. برای اخذ ویزای تحصیلی باید درخواست خود را به سفارتخانه یا کنسولگری این کشور اعلام کنید، با توجه به اینکه سفارتخانه استرالیا در تهران قرار دارد متقاضیان ایرانی می توانند به راحتی اقدامات لازم را انجام دهند. مدارک و مستندات لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا به شرح ذیل هستند:

• گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر (ارائه تاییدیه الکترونیکی)

• پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی و ویزای همراهان و ارائه رسید

• تکمیل فرم ارائه شده توسط سفارتخانه

• ارائه پاسپورت معتبر با اعتبار و 2 برگ خالی

• ارائه مدارک شناسایی

• اسناد دانشگاهی و تجربه کاری

• ارائه شواهد مهارت انگلیسی

• شواهد توانایی مالی (اثبات توانایی در پرداخت هزینه زندگی، شهریه دانشگاه، هزینه زندگی همراهان و توانایی در خرید بلیط برگشت به کشور مبدا)

• جزئیات بیمه درمانی

• عکس پاسپورتی

• اگر سن متقاضی کمتر از 18 سال است باید رضایت نامه والدین ارائه شود

هزینه تحصیل و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل
شهریه دانشگاه های استرالیا با توجه به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی)، مقطع تحصیلی و رشته انتخابی تعیین می شود، برای تحصیل در استرالیا در کالج ها باید سالانه مبلغی بین 18000AUD (دلار استرالیا) الی 25000AUD (دلار استرالیا) پرداخت شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین 20000AUD (دلار استرالیا) الی 30000AUD (دلار استرالیا)، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین 20000AUD (دلار استرالیا) الی 37000AUD (دلار استرالیا) و مقطع دکتری بین 14000AUD (دلار استرالیا) الی 37000AUD (دلار استرالیا) برآورد شده است.

شرایط اقامت پس از تحصیل در استرالیا
همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد ویزای دانشجویی به شما اجازه موقت در کشور استرالیا را می دهد اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه همچنان در کشور استرالیا اقامت داشته باشید می توانید وارد بازار کسب و کار این کشور شوید و یا در صورت داشتن سرمایه لازم سرمایه گذاری در کشوری با اقتصاد پیشرفته و با ثبات را تجربه کنید. ورود به بازار کسب و کار استرالیا پس از تحصیل یکی از معمول ترین روش های اقامت در این کشور می باشد به این منظور دانشجویان باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای 489 استرالیا انجام دهند.

با اخذ ویزای 489 استرالیا می توانید به مدت 18 ماه در کشور استرالیا اقامت داشته باشید و به جستو جو شغلی مرتبط با رشته تحصیلی باشید، دقت داشته باشید که اعتبار این ویزا تمدید نمی شود و اگر نتوانید در پایان این مدت مشغول به کار شوید باید کشور استرالیا را ترک کنید. با گذشت 4 سال از شروع کار در کشور استرالیا و پرداخت مالیات می توانید اقدامات لازم را در جهت اخذ اقامت دائم این کشور انجام دهید و با گذشت 2 الی 3 سال از اخذ اقامت دائم این کشور این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

علاوه بر مهاجرت تحصیلی راه های دیگری برای مهاجرت به کشور استرالیا وجود دارد که در نهایت منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می شود. برای کسب اطلاعات تخصصی و بهره مندی از مشاوره های رایگان با تیم مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *