اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق کار

کشور اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. اقتصاد این کشور در سال های گذشته ثبات خوبی داشته و در حال حاضر در سال 2020 نرخ بیکاری این کشور کم تر از 5% می باشد. کشور اتریش همراه با کشور آلمان از جمله کشورهای اروپایی هستند که برای کار افراد خارجی ویزا صادر می کنند و برنامه های خاصی را در این جهت تدارک دیده اند. همچنین شهرهای مهم اتریش از نظر کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در جایگاه بسیار رفیعی قرار دارد به طوری که شهر وین (Vienna) پایتخت این کشور در سال های گذشته بهترین شهر برای زندگی معرفی شده است. همچنین اتریش یکی از امن ترین کشورهای جهان می باشد و آمار جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا شما عزیزان را درباره مهاجرت به اتریش از طریق کار و روش های موجود راهنمایی کنند.

درباره اتریش
اتریش کشوری در قلب اروپا جای گرفته که با شمال ایتالیا، چک، اسلوونی، سوئیس، لیختنشتاین، اسلوواکی و مجارستان مرز مشترک دارد. اتریش هم چنین با آلمان بیشترین مرز مشترک را که حدود 784 کیلومتر است دارد. جمعیت اتریش در حال حاضر حدود 8.5 میلیون نفر است که حدود بیش از 88.5% آنها را آلمانی ها و بقیه را نژادهایی شامل ایتالیایی، اسلوونیایی، مجاری، کروات و چک اسلواکیایی و همچنین مهاجرین تشکیل می دهد. مردم اتریش به زبان آلمانی صحبت می کنند و اکثر آنها به زبان انگلیسی نیز آشنا هستند. دولت اتریش یک جمهوری فدرال است و دین مردم اتریش 74% کاتولیک، 5% پروتستان، 4% اسلام و 17% از دیگر ادیان می باشد. این کشور از سال 1995 جزوی از پیمان شینگن بوده و عضو اتحادیه اروپا می باشد. این کشور در کنار رشته کوه های آلپ دارای مناظر طبیعی زیبا و همچنین معماری زیبایی از گذشته برجای گذاشته است.

مهاجرت کاری به اتریش
با توجه به اینکه اتریش عضو اتحادیه اروپا می باشد برای حمایت از شهروندان اروپایی، کار در اتریش برای آنها بدون هیچ مجوز و صدور ویزایی امکان پذیر است. به صورت کلی افرادی که در دانشگاه های اروپایی علی الخصوص در خود اتریش فارغ التحصیل می شوند شانس بسیار بالایی برای یافتن کار در اتریش دارند و کارفرمایان اتریش بیشتر به دنبال افراد تحصیلکرده و مسلط به زبان آلمانی و دارای تجربه زندگی در اتریش می باشند. شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا موظف هستند تا برای کار در اتریش مجوز کاری دریافت کنند و ویزا نیز داشته باشند. به طوری کلی افراد خارجی علاوه بر خودکارفرمایی و خوداشتغالی می توانند به 4 طریق برای مهاجرت به اتریش از طریق کار اقدام کنند که به صورت زیر می باشد.

• افرادی که دارای مهارت خاص هستند و نیروی کار بسیار ماهر قلمداد می شوند.

• افرادی که در مشاغلی مهارت دارند که آن مشاغل در اتریش از کمبود نیرو رنج می برد

• کارگران مشاغل مهم و کلیدی

• افرادی که در اتریش فارغ التحصیل می شوند و به دنبال کار هستند.

مهاجرت نیروی کار ماهر به اتریش
افراد خارجی که نیروی کار ماهر به حساب می آیند می توانند به 2 صورت برای مهاجرت به اتریش از طریق کار اقدام کنند. این افراد اگر پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای اتریشی دریافت کنند می توانند برای کار در اتریش و دریافت ویزای کاری اقدام کنند. البته توجه داشته باشید که کارفرمای اتریشی بایستی برای درخواست نیروی کار مجموعا 6 ماه درخواست خود را تبلیغ کرده باشد بطوری که حداقل 3 ماه در اتریش و 3 ماه در اتحادیه اروپا تبلیغ کرده باشد و نیروی کار پیدا نکرده باشد. همچنین افراد دارای مهارت خاص در کشور خود بدون داشتن پیشنهاد کاری با داشتن حداقل امتیازات لازم یعنی 70 از 100 می توانند با استفاده از ویزای جستجوی کار به مدت 6 ماه در اتریش به دنبال کار بگردند. این امتیازات بر اساس فاکتورهای سن، تجربه کاری، میزان تحصیلات، مدارک زبان و دیگر موارد ارزیابی می شود.

البته در برخی از فیلدها در سال 2020 طبق اعلام مقامات اتریش کسب 65 امتیاز نیز برای قبول درخواست کار در اتریش کفایت می کند. این بخش ها شامل مهندسی برق، مهدسی مکانیک، مهندسی ارتباطات، مهندس پردازش داده ها، مدیریت بازرگانی، پزشکی، مشاورین اقتصادی و برخی حرفه های خاص دیگر است. توجه داشته باشید برای درخواست ویزای جستجوی کار بایستی شخصا به سفارتحانه اتریش بروید و درخواست ویزای جستجوی کار در دسته D را بدهید. در صورت تایید امور خدمات اشتغال اتریش (AMC) ویزای 6 ماهه به شما تعلق می گیرد. همچنین در صورت داشتن پیشنهاد کاری از اتریش با ارائه مدارک و اظهارنامه کارفرما به مسئولین سفارت درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز را بدهید و به مدت 2 سال اقامت اتریش را دریافت کنید.

سیستم امتیازدهی نیروی کار ماهر در اتریش
به طور کلی سیستم امتیاز دهی برای مهاجرت نیروی کار ماهر به اتریش به صورت زیر می باشد.

عنوان/ امتیاز/ عنوان/ امتیاز:::
تجربه کاری/ مهارت های خاص
6 ماه کار در اتریش 10 دارای مدرک کارشناسی 20
تجربه کار در هر سال 2 مدرک کارشناسی در رشته های علوم پایه، کامپیوتر، ریاضیات و تکنولوژی 30
میزان سن دارای مدرک دکترا 40
تا 35 سالگی
تا 40 سالگی
تا 45 سالگی 20
15
10 در شرکت های مورد تایید اداره بازرگانی اتریش و یا رشته مدیریتی ارشد حقوق 50,000€-60,000€ (یورو) دریافت کرده باشد 20
تحصیل در اتریش مورد بالا اگر حقوق بین 60,000€ الی 70,000€ (یورو) باشد 25
کارشناسی یا کارشناسی ارشد 10 مورد بالا اگر حقوق دریافتی بیش از 70,000€ (یورو) باشد. 30
دیپلم 5 میزان تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی
کل امتیازات 100 سطح A1 5
حداقل امتیاز مورد نیاز 70 سطح A2 10

مهاجرت به اتریش از طریق مشاغل مورد نیاز
دولت فدرال اتریش مانند برخی دیگر از کشورها هر سال لیستی از مشاغلی که در آن از کمبود نیرو رنج می برد را اعلام می کند تا افرادی که در این زمینه ها خواستار کار و مهاجرت هستند برای آن اقدام کنند. طبق قانون این افراد بایستی آموزش این نوع مشاغل را اثبات کنند و اینکه حتما در این نوع مشاغل از سوی کارفرمایان در اتریش پیشنهاد کاری دریافت کرده باشند. افرادی که پیشنهاد کاری دریافت می کنند می توانند با ارائه آن درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز اقامت اتریش را دریافت کنند. با داشتن این کارت افراد می توانند به مدت 24 ماه در اتریش کار کنند و در صورت ادامه آن را تمدید کنند. افرادی که از این نوع روش برای مهاجرت به اتریش از طریق کار اقدام می کنند بایستی حداقل 55 امتیاز از 90 امتیاز ممکن را بدست بیاورند. سیستم امتیازدهی در این حالت به صورت زیر است.

عنوان/ امتیاز/ عنوان/ امتیاز:::
تجربه کاری شرایط لازم
تجربه کار در هر سال 2 مدرک فنی و حرفه ای در شغل های مورد نیاز 20
تجربه کار در هر سال در اتریش 4 صلاحیت پذیرش در دانشگاه 25
میزان سن گذراندن حداقل 3 ساله برنامه های آموزشی در موسسات آموزشی 30
تا 30 سالگی
تا 40 سالگی 15
10 میزان تسلط بر زبان آلمانی
میزان تسلط بر زبان انگلیسی سطح A1 5
سطح A2 5 سطح A2 10
سطح B1 10 سطح B2 15

مشاغل مورد نیاز اتریش در سال 2020
طبق اعلام دولت فدرال اتریش مشاغلی که از کمبود نیرو مواجه هستند در سال 2020 با توجه به منطقه به صورت زیر می باشد.

شغل/ منطقه
آرایشگری Kärnten, Oberösterreich, Salzburg, Steiermark, Tirol, Vorarlberg
مدیر مسکن، هتلدار، رستوران دار Oberösterreich, Salzburg, Tirol, Voralberg
فروشنده مواد غذایی Oberösterreich, Salzburg, Tirol, Voralberg
پیشخدمت، نقاش ساختمان Oberösterreich, Salzburg, Tirol, Voralberg
حسابداری Steiermark, Oberösterreich, Salzburg
شیرینی سازی Niederösterreich, Oberösterreich
فروشندگان منسوجات و پوشاک و دستیاران فروش، مانیکور و پدیکور Oberösterreich, Tirol
مهندسی عمران، قصابی، فلزکاری، مکانیکی، مدیر تدارکات Oberösterreich
سازندگان کالاهای فلزی ویژه، مونتاژ کننده کالاهای فلزی Oberösterreich
اپراتور، نانوا، دستیار باغبان، آشپز Oberösterreich
منشی حمل و نقل، انباردار، لوازم خانگی، کاغذ دیواری Oberösterreich
کارگزاران بیمه، نمایندگان بیمه Steiermark

همانطور که متوجه شدید با دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش می توانید اقامت 2 ساله برای کار در اتریش دریافت کنید. در صورت تمدید آن و ماندن در اتریش به مدت 5 سال می توانید برای دریافت اقامت دائم اتریش و همچنین برای کسب شهروندی اتریش اقدام کنید و از مزایای پاسپورت اتریشی بهره ببرید. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر همواره می توانید روی وکیلان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حساب ویژه باز کنید و به بهترین شکل برای مهاجرت به اتریش و یا دیگر کشورها اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *