آمریکا

مهاجرت به آمریکا با ویزای EB3

ایالات متحده آمریکا به دلیل نرخ بیکاری پایین، فرصت های شغلی خوب همراه با درآمد مناسب یکی از بهترین مکان ها برای کار و زندگی در جهان می باشد؛ همواره متقاضیان زیادی از طریق کار خواستار مهاجرت به این کشور هستند. در حال حاضر کشور آمریکا هفتمین کشور ثروتمند جهان است و در بازار جهانی از نظر اقتصادی در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد و ارز این کشور از ارزش بالایی برخوردار است. در حال حاضر دولت آمریکا برنامه های متفاوت مهاجرت کاری را برای متقاضیان کار ارائه کرده تا افراد واجد شرایط بتوانند مهاجرت کاری به آمریکا داشته باشند. یکی از این برنامه ها ویزای EB3 می باشد که برای افراد ماهر و غیرماهر که به دنبال کار در آمریکا هستند تدارک دیده شده است. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله شما را با نحوه مهاجرت به آمریکا EB3 آشنا می کند و شرایط لازم را توصیف کرده است.

کلیه کارفرمایان ایالات متحده آمریکا موظف هستند تأیید کنند که کارمندان به طور قانونی قادر به کار در ایالات متحده هستند. اگر فردی شهروند آمریکا یا مقیم دائم ایالات متحده نباشد، برای کار نیاز به اخذ مجوز کاری و همچنین ویزای کاری خواهد داشت. این مجوز به طور رسمی به عنوان یک مجوز اجازه اشتغال (EAD) شناخته می شود، که یک غیر شهروند را قادر به کار در ایالات متحده آمریکا می کند. توجه داشته باشید که هم وظیفه کارفرمایان و هم کارکنان است که وضعیت اشتغال قانونی خود را اثبات کنند. به طوری که کارمندان باید ثابت کنند که مجاز به کار در ایالات متحده آمریکا هستند و کارفرمایان موظفند هویت و صلاحیت همه کارمندان جدید را تأیید کنند.

محیط کاری در آمریکا
کار در ایالات متحده بر این اصول است که کار خوب، صادقانه و سخت پاداش می گیرد؛ به همین دلیل اخلاق کاری، کارآیی و نظم در بین مشاغل بسیار ارزشمند است. با این وجود، محیط کاری می تواند بسته به مکانی که در آن زندگی می کنید و در بخشی که کار می کنید، متفاوت باشد. ساعت کار سنتی در ایالات متحده دوشنبه تا جمعه از 9:00 صبح تا 5:00 بعد از ظهر به همراه نیم ساعت زمان بای ناهار می باشد. با این وجود، زمان کار انعطاف پذیر نیز است و بسیاری از شرکت ها به کارکنان خود اجازه می دهند که برنامه های کاری خود را تنظیم کنند. در حالی که هفته کاری استاندارد در آمریکا 40 ساعت طول می کشد، بسیاری از آمریکایی ها در نهایت ساعات بسیار طولانی تری کار می کنند و از ددلاین ها و اضافه کاری ها برای پیشرفت موقعیت خود استفاده می کنند.

مهاجرت کاری به آمریکا
به صورت کلی چندین دسته از کارگران خارجی مجاز به کار در ایالات متحده آمریکا هستند، مانند کارگران مهاجر دائم، کارگران موقت (غیر مهاجر) و کارگران دانشجویی یا مبادله ای که مشغول کار در این کشور می شوند. افراد مجاز به کار در ایالات متحده آمریکا به طور کلی به 4 دسته شهروندان آمریکایی، اتباع غیر شهروند آمریکا، مقیمان دائم قانونی، افراد غیر شهروند و غیر مقیم تقسیم می شوند. کارگران غیر شهروند و غیر مقیم که ممکن است مجاز به کار در ایالات متحده باشند، شامل گروه های زیر می شوند:

• کارگران موقت (غیر مهاجر): یک کارگر موقت فردیست که به دنبال ورود موقت به طور خاص برای یک هدف خاص است. غیر مهاجران برای مدت زمان مشخصی وارد ایالات متحده می شوند و برای یک بار در ایالات متحده آمریکا، به فعالیت یا کار موقت با در اختیار داشتنن ویزای غیر مهاجرتی می پردازند.

• کارگران دائم (مهاجر): کارگر دائمی فردی است که مجاز به زندگی دائم و کار در ایالات متحده آمریکا می باشد.

• دانشجویان : دانشجویان، تحت شرایط خاص، مجاز به کار در ایالات متحده هستند؛ با این حال، آنها باید از یک مقام مجاز از دانشگاه خود مجوز بگیرند.

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای EB3
در هر سال مالی (اول اکتبر تا 30 سپتامبر)، تقریباً 140,000 ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال طبق مقررات قانون مهاجرت ایالات متحده آمریکا در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار می گیرد. ویزاهای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال به پنج بخش و اولویت تقسیم می شوند که یکی از این ویزاها، ویزای EB3 می باشد. تعداد ویزاهای EB3 که در سال صادر می شود محدود است؛ از کل 140,000 ویزای مهاجرتی صادر شده برای دسته های اشتغال، 28.6% یا حدود 40,040 ویزا برای EB3 اختصاص داده شده است. پس از رسیدن این سهمیه سقف سالی ، بقیه برنامه ها و پرونده ها برای سال بعد پیکیری می شوند. ویزای EB3 ویزای کاری اولویت سوم است که به سه نوع کارگر امکان می دهد به صورت دائم به ایالات متحده بروند و در آنجا کار کنند. این گروه از کارگران عبارتند از:

• کارگران ماهر: کسانی که حداقل 2 سال سابقه کار یا آموزش را گذرانده اند.

• نیروی کار متخصص: کسانی که می توانند ثابت کنند که دارای مدرک تحصیلی بالاتری یا معادل آن مانند مدرک لیسانس هستند.

• کارگران غیر ماهر: کسانی که کمتر از 2 سال سابقه کار یا آموزش دارند. کارگران غیر ماهر ویزای EW-3 را که زیر مجموعه ای از این نوع ویزاست را دریافت می کنند.

مزایای مهاجرت به آمریکا از طریق EB3
با ویزای EB3، کارگران خارجی می توانند به ایالات متحده آمریکا بروند و به طور دائم در آنجا زندگی کنند و اقامت دائم آمریکا را بگیرند؛ همچنین این کارگران می توانند بدون نیاز به اخذ سند مجوز اشتغال (EAD) کار کنند. بعد از گذشت چند سال در همان شغل، آنها همچنین می توانند کارفرمایان و پست های شغلی خود را تغییر دهند. افراد دارندگان ویزای کاری EB3 گرین کارت دریافت می کنند و ملزم به پرداخت کلیه مالیات های مربوط به آنها هستند. آنها همچنین مجاز به سفر در داخل و خارج از ایالات متحده خواهند بود، و همچنین می توانند به ایالت دیگر نقل مکان کنند و مشفول به کار و زندگی در آمریکا شوند. همه این موارد از مزایای استفاده از این نوع ویزا می باشد.

مهاجرت نیروی کار به آمریکا از طریق EW3
از آنجا که ایالات متحده به دلیل داشتن نیروی کار ماهر شناخته شده است، بسیاری از کارفرمایان به دنبال کارگران غیر ماهر هستند. کارگران غیر ماهر کسانی هستند که کمتر از دو سال تجربه یا آموزش در موقعیت شغلی خاص دارند. ایالات متحده آمریکا ویزای EW3 را به عنوان بخشی از ویزای EB3 ایجاد کرده است. کارفرمایان ایالات متحده که نمی توانند فرد مناسبی را در ایالات متحده برای یک موقعیت شغلی متناسب با یک کارگر ماهر پیدا کنند می توانند از یک کارگر غیر متخصص خارجی درخواست کنند تا با ویزای EW3 آنها را به آمریکا بیاورد. موقعیت کاری غیر ماهر نمی تواند موقت یا فصلی باشد و باید دائمی باشد.از آنجا که ویزاهای مبتنی بر اشتغال محدودیت سالانه دارند، فقط سالانه 10,000 ویزای EW3 داده می شود که باعث می شود این نوع ویزا بسیار رقابتی باشد و افراد ممکن است سالها برای دریافت این نوع ویزا منتظر بمانند.

روند استخدام نیروی کار خارجی توسط کارفرما EB3
روند ویزای EB3 مراحل مختلفی دارند که هم کارفرما و هم کارمند خارجی را درگیر می کند. مراحل درخواست ویزای EB3 شامل دو بخش است که کارفرمای ایالات متحده مجوز کار دریافت می کند و درخواست های لازم را ارائه می دهد که در صورت تأیید، فرد متقاضی به سفارت آمریکا رفته و مراحل اداری را طی می کند. یکی از الزامات کارفرمای ایالات متحده برای استخدام کارگر خارجی این است که ثابت کند هیچ کارمند آمریکایی برای کار وجود ندارد. این کار با دریافت گواهینامه کار از وزارت کار ایالات متحده (DOL) قابل انجام است. علاوه بر این، کارفرمای ایالات متحده باید ثابت کند که هیچ تبعیضی نسبت به کارگر خارجی نخواهد داشت. وزارت کار درخواست را پردازش می کند و کارفرما و کارگر را از تصمیم مطلع می کند.

در صورت تأیید، کارفرما گواهینامه استخدام را دریافت می کند و برای دریافت تاییدیه نهایی،کارفرما باید درخواست خود را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده ارائه دهد. این کار با تشکیل فرم I-140، درخواست مهاجرتی برای کارگر بیگانه به USCIS انجام می شود. USCIS از کارفرما می خواهد که اسناد مالی مانند اظهارات، اظهارنامه مالیاتی و … را برای ارزیابی اینکه آیا قادر به پرداخت حق و حقوق کارگر خارجی هستند را ضمیمه کند. در صورت تأیید درخواست، پرونده به مرکز ملی ویزا (NVC) می رود؛ سپس بسته ای را برای کارگران خارجی در هر یک از دسته ها ارسال می کند. این بسته شامل شماره پرونده و شماره فاکتور می باشد که کارگر خارجی می تواند از آن استفاده کند.

مراحل اخذ ویزای کاری آمریکا EB3
به صورت کلی برای مهاجرت به آمریکا از روش مهاجرت کاری EB3 شرایط زیر باید برقرار باشد:

• فرد متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی معتبر و دائم از یک کارفرمای آمریکایی در ایالات متحده دریافت کنند.

• فرد متقاضی کار باید صلاحیت مطابقت با توضیحات شغلی را از نظر سطح تحصیلات و تجربه شغلی داشته باشد.

پس از اینکه کارفرما مجوز استخدام نیروی کار خارجی را دریافت کرد. مرکز ملی ویزای آمریکا شماره پرونده و شماره فاکتوری را برای متقاضی صادر می کند. مراحل زیر برای اخذ ویزای کاری EB3 توسط فرد متقاضی در سفارت آمریکا انجام می گیرد.

مرحله اول تکمیل و ارسال فرم DS-261 که کارگر خارجی باید هر بخش را پر کند و آن را ارسال کند. این فرم به عنوان درخواست ویزا برای کارگر خارجی به سفارت ایالات متحده در کشور محل اقامت آنها ارائه می شود.
مرحله دوم انجام معاینات پزشکی و واکسیناسیون و دریافت تاییدیه پزشکی
مرحله سوم پس از تایید فرم DS-261 توسط مرکز ملی ویزا مدارک و اسناد لازم برای ویزای EB3 به سفارت آمریکا ارائه می شود.

مدارک لازم اخذ ویزای کاری آمریکا EB3
پس از انجام مرحله اول و دوم فرد متقاضی می بایست مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری آمریکا EB3 را به سفارت آمریکا ارائه کند این مدارک عبارتند از:

• گذرنامه دارای بیش از اعتبار 6 ماه

• فرم تایید شده DS-261

• دو قطعه عکس مناسب پاسپورت

• ارائه CV

• ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده

• گواهی عدم سابقه کیفری

در نظر داشته باشید که ممکن است زمان صدور ویزای EB3، 6 ماه تا 3 سال به طول بیانجامد حتی اگر سقف سالانه صدور ویزا پر شده باشد این مدت ممکن است به 6 سال نیز برسد. همچنین برای دریافت اطلاعات درباره اخذ گرین کارت آمریکا و روشهای مهاجرت به آمریکا به مقالاتی که توسط مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *