آمریکا

مهاجرت به آمریکا با ویزای EB1

بزرگترین اقتصاد جهان، ایالات متحده آمریکا امروزه به دلیل داشتن فرصت های شغلی در بخش های متفاوت و آزادی اقتصاد یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت می باشد. این کشور هم اکنون از نظر آزادی اقتصاد در رده 12 جهان قرار دارد و مکان مناسبی برای سرمایه گذارن و کارفرمایان بین المللی است. از این رو فرصت های مناسب شغلی در بخش بین المللی و دیگر بخش ها برای کارگران خارجی وجود دارد. دولت آمریکا در غالب 5 مسیر به افرادی که واجد شرایط هستند ویزای کاری دائمی صادر میکند و این افراد با استفاده از این ویزاها می توانند به آمریکا مهاجرت کنند و به کار مشغول شوند. یکی از این مسیرها EB1 است که به افراد متخصص این اجازه را می دهد تا به اقامت دائم این کشور دست یابند. در این نگارش که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است مهاجرت به آمریکا از طریق تخصص EB1 شرح داده شده است.

• چه افرادی واجد شرایط ویزای EB1 هستند؟

• ویزای EB1 چیست؟

• مزایای استفاده از ویزای EB1 چیست؟

• شرایط استفاده از ویزای EB1 چگونه است؟

• روند اخذ ویزای تخصص EB1 چگونه است؟

• مدارک لازم برای اخذ این ویزا چیست؟

مهاجرت و فرهنگ کار در آمریکا
مردم به دلایل مختلفی کار در ایالات متحده را انتخاب می کنند؛ طیف گسترده ای از فرصت های شغلی، پتانسیل پیشرفت کاری رو به جلو و چشم انداز مناسب همراه با حقوق و درامد بالا فقط برخی از مزایای کار در این کشور است. با این حال، این مزایا بهایی دارد و بسیاری از آنها تعجب می کنند که فرهنگ کار آمریکا چقدر سخت و رقابتی است. به طور متوسط​​، آمریکایی ها بیش از 40 ساعت در هفته کار می کنند، که در ابتدا برای مهاجرین کمی دشوار می باشد. معمولاً هر سال دو هفته مرخصی به کارمندان داده می شود؛ قوانین حمایتی از شغل نیز در آمریكا كمتر بوده، به این معنی كه شركت ها انعطاف پذیری بیشتری در استخدام و اخراج كارمندان به دلخواه خود دارند. گرچه شرایط سخت کاری برای تازه واردان سخت به نظر می رسد اما کار در ایالات متحده می تواند منجر به یک تجربه فوق العاده و با ارزش شود.

ویزای کاری تخصص EB1
ویزای EB1 دسته اول یا اولویت اول در ویزاهای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال است. مهاجرت به آمریکا از طریق تخصص EB1 این فرصت را به افرادی که دستاوردهای تحصیلی یا شغلی خوبی دارند و دارای مدارک علمی بالا و مهارت هستند می دهد تا بطور دائم به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کنند. افرادی که بتوانند ثابت کنند که این شرایط را دارند می توانند به کار و زندگی در ایالات متحده آمریکا بپردازند؛ آنها همچنین قادر به دریافت اسناد ایالات متحده مانند گواهینامه رانندگی، املاک شخصی خود در آمریکا هستند و می توانند به تحصیلات خود ادامه دهند، ازدواج کنند و صاحب فرزند شوند. توجه داشته باشید این افراد پس از دریافت ویزای EB1 قادر به اخذ اقامت دائم در ایالات متحده خواهند شد.

افراد واجد شرایط دریافت ویزای EB1
به صورت کلی افرادی که دارای مهارت خاص و تخصص ویژه هستند برای دریافت ویزای تخصص EB1 باید جزو یکی از 3 گروه زیر باشند.

1- افرادی که توانایی های خارق العاده ای در زمینه های هنر، علم، آموزش، ورزش و تجارت دارند. دستاوردهای این افراد باید گسترده و یا شناخته شده بین المللی باشد؛ همچنین این افراد برای دریافت ویزای EB1 نیازی به پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آمریکایی ندارند.

2- اساتید و محققان برجسته ای که به دلیل کار و مشارکت در زمینه های مربوط به خود در سطح بین المللی شناخته شده اند و به رسمیت شناخته می شوند. اساتید و محققان باید حداقل 3 سال تجربه در زمینه تحقیق یا تدریس داشته باشند و آنها باید ثابت کنند که برای پیشبرد رشته خود جهت تحقیق یا تدریس در دانشگاه به ایالات متحده آمریکا می آیند.

3- مدیران چند ملیتی یا مدیرانی که حداقل 1 سال در مدت 3 سال گذشته را در یک شعبه بین المللی یا یک شرکت آمریکایی کار کرده اند. آنها برای ادامه کار برای آن شرکت در ایالات متحده آمریکا باید از ویزای EB1 استفاده کنند و پست آنها باید مطابق با پستی که در کشور خارجی کار می کرده اند باشد و یا این پست بالاتر باشد.

شرایط دریافت ویزای EB1 برای افراد متخصص
افرادی که جز گروه اول گفته شده یعنی افراد متخصص که دارای دستاوردهای بین المللی هستند برای دریافت ویزای EB1 و اخذ گرین کارت باید حداقل سه شرط از موارد زیر را داشته باشند.

• به خاطر دستاوردها و عملکردشان، یک جایزه ملی یا بین المللی دریافت کرده باشند.

• عضو یک انجمن مربوط به رشته خود باشند که به طور مداوم موجب پیشرفت اعضای آنها شود.

• از آنها خواسته شده باشد تا کار دیگران را به عنوان یک فرد و یا در یک گروه ارزیابی کرده باشد.

• آنها مقالات یا تحقیقاتی را در مجلات و رسانه های معتبر منتشر کرده باشند.

• آنها در حوزه های مربوط به خود به صورت علمی، هنری، ورزشی یا مرتبط با کار خود شرکت کرده باشند و همکاری کرده باشند.

• مقالاتی را نوشته باشند که در نشریات معتبر یا رسانه های اصلی منتشر شده اند.

• کارهای خود را در نمایشگاه ها یا ویترین های بین المللی به نمایش گذاشته باشند.

• شواهدی مبنی بر اینکه آنها در سازمانی برجسته نقش تعیین کننده ای داشته اند.

• حقوق بالایی دریافت کنند و انتظار رود که در مقایسه با سایر افراد در رشته خود میزان قابل توجهی درامد دریافت می کنند.

• موفقیت تجاری در هنرهای نمایشی دریافت کرده باشد.

شرایط دریافت ویزای EB1 برای اساتید و مدیران
مدیران چند ملیتی برای اخذ ویزای EB1، باید از شرکتی یا شعبه ای از شرکت چند تبعه ای در کشور خارجی، یک پیشنهاد شغلی معتبر دریافت کرده و یا آنجا شاغل بوده و یا کار کرده باشند. اساتید و محققان برای اخذ ویزای EB1 باید حداقل دو شرط از موارد زیر را داشته باشند.

• به خاطر دستاوردها و عملکردشان، یک جایزه ملی یا بین المللی دریافت کرده باشند.

• باید اثبات کنند که دیگران مطالبی را در مورد كار و دستاوردهای خود در زمینه مربوط به خود نوشته باشند و منتشر كرده باشند.

• عضو یک انجمن مربوط به رشته خود باشند که به طور مداوم موجب پیشرفت اعضای آنها شود.

• از آنها خواسته شده باشد تا کار دیگران را به عنوان یک فرد و یا در یک گروه ارزیابی کرده باشد.

• نویسنده یک پژوهش علمی باشد و در زمینه مربوط به خود مشارکت داشته باشد.

• مقاله یا کتاب در ژورنال های معتبر منتشر کرده باشد.

مراحل درخواست ویزای EB1
برنامه های ویزای EB1 مراحل مختلفی دارند که هم کارفرما و هم کارمند خارجی را درگیر می کند. مراحل درخواست این ویزا دو بخش دارد؛ کارفرمای ایالات متحده مجوز کار دریافت می کند و درخواست های لازم را ارائه می دهد. در صورت تأیید، کارمند خارجی درخواست ویزای EB1 را در سفارت ایالات متحده آمریکا در کشور خود می کند. اگر بر اساس توانایی های فوق العاده خود متقاضی دریافت این ویزا هستید، دیگر نیازی نیست که کارفرما درخواست برای شما ارسال کند، بلکه می توانید یک درخواست برای خود تهیه کنید. برای متقاضیان استاد یا محقق و مدیر چند ملیتی، نیاز است که کارفرما درخواست ویزا را برای آنها ارسال کند. همچنین هزینه های مربوط به این نوع ویزا، هزینه فرم I-140، فرم DS-260، گواهی پزشکی و هزینه های مربوط به ترجمه مدارک می باشد.

مراحل اخذ ویزای کاری آمریکا EB1
همانطور که گفته شد در صورتی که فرد متقاضی متخصص دارای مهارت خاص بوده نیازی به کارفرما و مراحل اداری مربوط به کارفرما ندارد و بدون نیاز به کارفرما مراحل اخذ ویزای EB1 را در یکی از سفارات آمریکا پیگیری می کند. اما اگر فرد محقق، استاد یا مدیر باشد، می بایست ابتدا مراحل توسط کارفرما پیگیری شود و پس از دریافت مجوز اقدام به ارسال مدارک و فرم ها به سفارت کند. مراحل اخذ ویزای EB1 به اختصار توضیح داده شده است:

مرحله اول دریافت و ارسال فرم DS-260 که متقاضی خارجی باید قسمت های آن را پر کند و آن را ارائه نماید. این فرم که عنوان درخواست ویزای EB1 برای متقاضی می باشد به کنسولگری آمریکا در کشور محل اقامت آنها ارائه می شود.
مرحله دوم در بسته مرکز ملی ویزا ، در مورد معاینات پزشکی و واکسیناسیون که متقاضی باید انجام دهد نیز الزاماتی وجود دارد. متقاضی باید برای تکمیل مدارک به پزشک مجاز مراجعه کند و تاییدیه پزشکی بگیرد.
مرحله سوم پس از تایید فرم DS-260 توسط مرکز ملی ویزا مدارک و اسناد لازم برای ویزای EB1 باید به سفارت ارسال شود.

مدارک لازم اخذ ویزای کاری آمریکا EB1
پس از انجام دو مرحله اول فرد متقاضی می بایست مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری آمریک EB1 را به کنسولگری ارائه کند که شامل موارد زیر می باشد:

✓ گذرنامه دارای حداقل 6 ماه اعتبار

✓ پیشنهاد کارفرما

✓ فرم تایید شده DS-260

✓ ارائه 2 قطعه عکس پرسنلی

✓ ارائه گواهی امضا شده پزشکی

✓ مجوز کار تایید شده

✓ ارائه نامه کارفرمای پیشین

✓ ارائه مدارک اثبات کننده واجد شرایط بودن ویزای EB1

✓ ارائه مدارک ترجمه شده

✓ ارائه گواهی عدم سوء سابقه

در نظر داشته باشید که ممکن است زمان صدور ویزای EB1، چندین ماه تا چندین سال طول بکشد. همچنین با داشتن ویزایEB1 می توانید به بیمه پزشکی آمریکا دست یابید هرچند هزینه مراقبت های پزشکی در آمریکا بسیار بالا می باشد. در نظر داشته باشید با دریافت این نوع ویزا می توانید همسر و فرزند زیر21 سال خود را به این کشور بیاورید.

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره امور مهاجرت به آمریکا می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *