آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

در این مقاله می خواهیم در خصوص پناهندگی در آلمان مطالب مفیدی را گردآوریم تا خواننده بتواند با علم و اطلاع از آن آگاهانه دست به انتخاب سایر روش های مهاجرت به آلمان بزند. در رابطه با کشور آلمان حرف و حدیث های بسیار زیادی وجود دارد. به عنوان مثال این کشور صنعتی ترین کشور اروپاست و اینکه قطب صنعتی اروپا محسوب می شود و یا اینکه این کشور بعد از آمریکا، ژاپن و چین چهارمین کشور صنعتی در کل دنیا محسوب می شود.

از این قبیل واقعیت ها در مورد کشور آلمان بسیار زیاد بوده، اعم از اینکه در زمینه پزشکی نیز این کشور همواره جزء کشورهای پیشرو در این دانش بوده است. اما یکی از مهم ترین مسائلی که در خصوص آلمان همواره مورد بحث و تبادل نظر بوده و محل مناقشه است پناهندگی در آلمان می باشد که بسیار مباحثه برانگیز است. ما نیز تلاش داریم تا در این مقاله که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است به ابعاد گسترده این پدیده در کشور آلمان بپردازیم.

درباره سابقه پناهندگی در کشور آلمان
همانطوری که در مقدمه عنوان شد آلمان از نظر صنعتی جایگاه بسیار رفیعی در دنیا دارد و این جایگاه را مدیون سیستم منظم و منضبط کاری است که در این کشور وجود دارد. سالهاست که آلمان با تلاش و پشتکار، خود را به عنوان اولین کشور صنعتی اروپا معرفی کرده؛ این جایگاه در دنیا بعد از آمریکا، چین و ژاپن در پله چهارم قرار دارد. اما با توجه به اینکه جمعیت این کشور رو به پیری می رود در تلاش است تا بتواند کمبود نیروی کار خود را در این سال ها جبران نماید.

در طول چند سال گذشته که در کشورهای سوریه و عراق حملات تروریستی فراوانی صورت گرفت و گروهک توریستی داعش به مردم این کشور حمله ور شد؛ همزمان با باقی کشورهای حوزه شنگن که دارای اقدامات بشردوستانه و جذب پناهجو نیز بودند، آلمان به عنوان کشور پیشرو در جذب این افراد اقدامات بشردوستانه فراوانی انجام داد. اما در طول یکی دو سال گذشته شرایط مقداری متفاوت شده که ادامه این مطالب را خدمت شما بازگو خواهیم کرد.

تاریخچه پناهندگی در آلمان
در حالی که بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو در سال 2015 وارد کشور آلمان شدند آلمان توجه افراد بسیاری را در این زمینه به خود جلب نمود. این کشور مدتهاست که یک مقصد مهم برای مهاجران بوده است. بیش از 15 درصد از 80 میلیون نفری که در حال زندگی در آلمان هستند متولد خارج از کشور هستند که اگر فرزندان این عده را که در آلمان به دنیا می آیند نیز اضافه کنیم به 20 درصد افزایش می یابد. برای ده ها سال سیاست گذاران آلمانی این تصور را داشتند که آلمان کشور مهاجرپذیری نیست و همچنین باور عمومی نیز به همین منوال بود. این کشور حتی به عنوان یکی از مقصدهای برتر جهان نیز مطرح نبود.

تا اینکه از اوایل دهه 2000 آلمان در جهت تغییر وضعیت خود و تبدیل شدن به کشوری مهاجر پذیر که به استخدام مهاجران کارگر ماهر تاکید دارد دستخوش تغییرات عمیق سیاسی شد. این رویکرد در خصوص مهاجران و پناهجویان مورد آزمایش قرار گرفت؛ با این حال با هجوم گسترده پناهجویان که از سال 2015 میلادی آغاز شد این بحث مهم تر و داغ تر شد.

شرایط جدید پناهندگی در آلمان در سال 2020
روزنامه آلمانی Welt am Sonntag گزارش می دهد، آلمان در سال 2019 تعداد پناهجویان کمتری را پذیرفته، علی رغم افزایش تعداد دیپورتی ها و افرادی که به آن ها دستور به ترک کشور داده شده، باز هم دیده می شود افرادی هنوز به دنبال پناهندگی در آلمان هستند.این روزنامه با اشاره به داده های پلیس فدرال، گزارش داد که آلمان بین ژانویه و نوامبر سال گذشته 20،587 نفر را به کشورهای مبدا دیپورت کرد، در حالی که این تعداد در سال پیشاز آن 23.617 نفرد بوده است. طبق آمار به دست امده با اینکه خانم مرکل اعلام به نپذیرفتن پناهنجو برای کشور آلمان را نمود اما تعداد دیپورتی ها در سال 2019 کمتر از سال 2018 بوده و از ماه می سال گذشته تعداد 2000 پناهجو نیز دیپورت شده اند.

خانم آنجلا مرکل طبق اعلامیه ای در سال 2020 اعلام نمود که کشور آلمان در تلاش رد درخواست پناهندگان جدید و دیپورتی پناهندگان قدیمی می باشد و گفت در صورت دیپورتی افراد باید سریعا کشور آلمان را ترک کنند. طبق این اعلامیه در سال 2020 خانم مرکل اعلام نمود افردا خارجی شرایط و راه های دیگری را برای مهاجرت به کشور آلمان مانند ویزای تحصیلی، ویزای کار آلمان و یا حتی ازدواج با فرد آلمانی را انتخاب نمایند.

شرایط پناهندگی در آلمان در سال های گذشته
در طول تاریخ پس از جابجایی عظیمی که در طول جنگ جهانی دوم در سراسر اروپا رخ داد آلمان به سرعت به کشوری جذاب برای مهاجران کارگر تبدیل شد، اما این بار از جنوب اروپا. تقاضای دیرینه کشور آلمان برای جذب کارگران خارجی که در طول جنگ جهانی دوم از طریق اردوگاه های کار اجباری تامین شده بود پس از مدت کوتاهی با اخراج حدود 12 میلیون نفر از آلمان، دوباره مجبور شدند از طریق کانال دیگری برآورده نمایند. میلیون ها کارگر که عمدتا کارگرانی فاقد مهارت کافی بودند از کشورهای ایتالیا، اسپانیا و یونان در سال های رونق اقتصادی بین سالهای 1955 و اوایل دهه 1970 وارد آلمان شدند. مهاجرت در طی این دهه به طور پیوسته افزایش یافت و در سال 1970 به بیش از یک میلیون نفر رسی با این وجود برای ده ها سال آلمان خود را به عنوان کشوری مهاجرپذیر نمی دانست و همچنین چنین هدفی نیز نداشت.

با کاهش بحران نفت آلمان در سال 1973 برنامه مهمان نوازی خود را در خصوص پذیرش نیروی کار پایان داد. فرض بر این بود که بیشتر این کارگران به کشور خود بازمی گردند اما 3 میلیون نفر از این افراد دیگر به کشور خود بازنگشتند. در دهه 1980 کانون توجه به مهاجرات بشردوستانه و پناهندگان تغییر یافت و هجوم ها عمدتا از یوگوسلاوی، رومانی و بلغارستان بود و باعث شد که یک تغییر در قانون اساسی جهت سخت شدن سیاست های سخاوتمندانه پذیرش پناهندگان صورت پذیرد.

از چه سال هایی تغییرات عمده در پناهندگی کشور آلمان صورت گرفت؟
تغییرات و سیاست های قانونی بعدی مهاجرت کار گران ماهر را آزاد اعلام کرد. معرفی اتحادیه اروپا و کارت آبی اتحادیه اروپا در سال 2009 و تصویب بعدی آن در قانون آلمان ( بلو کارت آلمان ) در سال 2012 مهاجرت کاری مهاجران ماهر خارج از اتحادیه اروپا را تسهیل کرد. دو عامل نیز باعث تغییر این تفکر شده بود؛ اول، تغییر جمعیت و جمعیت در حال کاهش، این واقعیت را به وجود آورد که اگر آلمان بخواهد وضعیت اقتصادی و سیستم رفاه سخاوتمندانه خود را حفظ کند نیاز به جذب کارگران ماهر خارجی دارد. به موازات تغییرات عمیقی که در قوانین مهاجرت به آلمان به وجود آمد این کشور سیاست های پناهندگی خود را نیز تغییر داد.

دو بخشنامه اتحادیه اروپا دستورالعمل صلاحیت های اتحادیه اروپا در سال 2004 و دستورالعمل مراحل پناهندگی اتحادیه اروپا در سال 2011، آلمان را ملزم کرد که به تدریج بسیاری از محدودیت های ایجاد شده توسط مصالحه پناهندگی 1992 را لغو کند. این بخشنامه ها میخواستند به افرادی که در کنوانسیون ژنو به آنها پناهندگی داده می شود همان حقوق کسانی را که طبق قانون ملی به آنها پناهندگی داده می شد اعطا کنند و آن حقوق تضمین شود.

صحبت در خصوص پناهندگی در آلمان بسیار است اما در این مقاله بیش از این مجال گفتگو در این خصوص نیست. ولی به عنوان نکته پایانی باید اذعان نمود که بهتر است به پناهندگی در آلمان نیندیشید زیرا طبق تعریفی که از پناهندگی ارائه شده این قانون شامل حال ایرانیان نخواهد شد. ضمن اینکه در سال های اخیر پناهندگان شرایط خوبی را در آلمان و کشورهای اروپایی ندارند و به دلایل دیگری اعم از شرایط رفاهی و امکانات زندگی به هیچ عنوان این روش را برای مهاجرت توصیه نخواهیم کرد. جهت کسب اطلاع از روش های صحیح جهت مهاجرت به آلمان و اقصی نقاط دنیا توصیه می کنیم تا با متخصصان حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *