آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی امروزه به عنوان یکی از مهم ترین روش های مهاجرت در جهان شناخته می شود و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل نیز از این نظر در رده سوم قرار دارد.سالیانه هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در آلمان راهی این کشور می شوند تا بتوانند در آینده خود تغییر چشمگیری ایجاد کنند. ادامه تحصیل در کشور آلمان به دانشجویان کمک خواهد کرد تا بتوانند در فاصله زمانی کوتاهی پس از پایان تحصیل خود، یک شغل مناسب در نقاط مختلف جهان بیابند.

در کشور آلمان بیش از 500 دانشگاه وجود دارد و به همین منظور می توان گفت که دانشجویان از فرصت بسیار مناسبی برای تحصیل در این کشور برخوردار هستند. هزینه های اندک تحصیل در کشور آلمان می تواند برای دانشجویان یک فرصت انگیزشی مناسب باشد تا به مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل اقدام کنند. تمام کوشش ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تسهیل شرایط تحصیل و مهاجرت به کشور آلمان برای ادامه تحصیل است.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل چگونه است ؟
برای اینکه بتوان از طریق مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان سفر کرد باید مراحل مشخصی را پشت سر گذاشت. هر یک از این مراحل نیازمند زمان مشخصی است که باید در برنامه ریزی های سفر به آن توجه ویژه داشت. مهم ترین مراحل پیش روی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آلمان عبارتند از:

• فراگیری زبان آلمانی یا انگلیسی

• بررسی مدارک تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه

• بررسی شرایط مالی تحصیل در آلمان

• دریافت بیمه درمانی

• دریافت ویزای تحصیلی آلمان

• سفر به آلمان و ثبت نام در دانشگاه

• دریافت اقامت در کشور آلمان

زبان تحصیل در آلمان
برای اینکه بتوان به راحتی در آلمان به زندگی پرداخت و شرایط بهتری برای تحصیل یافت، بهتر است زبان رسمی این کشور را آموخت. برای تحصیل در کشور آلمان و آگاهی از حداقل سطح تسلط به زبان آلمانی باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد. در برخی از موارد دانشگاه هایی که امکان آموزش زبان آلمانی را دارند، دانشجویان با سطح زبان A1 را مورد پذیرش قرار می دهند اما آن ها باید در طول یک بازه زمانی مشخص خود را به سطح B2 یا C1 برسانند. در برخی از رشته های خاص ممکن است از دانشجویان خواسته شود که سطح زبان خود را به C2 برسانند.

شرایط برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند متفاوت است و آن ها باید قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان ، مدرک خواسته شده را ارائه دهند. حداقل نمره آیتلس مورد پذیرش دانشگاه های سطح متوسط آلمان 6 است و در آزمون تافل نیز دانشجویان با نمره 80 توانایی خواهند داشت تا برای دریافت پذیرش درخواست خود را به ثبت برسانند.

 

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان
برای تحصیل در آلمان دانشجویان باید حتما از طرف یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند. به همین منظور بهتر است با توجه به شرایط تحصیلی خود به جستجوی بهترین گزینه های ممکن بپردازند و مدارک خود را برای آن ها در تاریخ مشخص شده ارسال کنند. در مقاله «اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان» در رابطه با تاریخ های مهم نیز توضیحاتی ارائه کرده ایم که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد.

متقاضیان تحصیل در آلمان باید دوره قبل تحصیل خود را به پایان رسانده باشند و مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند. اسکن صفحه اصلی گذرنامه و همچنین یک قطعه عکس به همراه ریز نمرات، آخرین مدرک تحصیلی و مدرک معتبر تسلط به زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان ضروری است.

شرایط مالی تحصیل در آلمان
شاید شما نیز بارها در رابطه با «تحصیل رایگان در آلمان» مطالب مختلفی را مطالعه کرده باشید. ما نیز ضمن تاکید بر این نکته اعلام می کنیم که در این بین، شرایط خاصی نیز وجود دارد و برخی از دانشجویان برای تحصیل در آلمان نیاز به پرداخت شهریه خواهند داشت. در صورتی که دانشگاهی که انتخاب کرده اید در منطقه بادن وورتنمبرگ قرار گرفته است، شما باید به عنوان دانشجوی بین المللی شهریه دانشگاه خود را به صورت کامل پرداخت کنید. شهریه در دانشگاه های این منطقه در حدود 1500€ برای هر سال تحصیلی است. مهم ترین شهرها منطقه بادن وورتنمبرگ عبارتند از: اشتوتگارت، کارلزروهه، منهایم، فرایبورگ و هایدلبرگ.

علاوه بر این همه دانشجویان بین المللی باید ثابت کنند که سالانه می توانند اعتبار مالی 8700€ را در حساب بانکی خود بلوکه کنند تا دولت آلمان به صورت ماهیانه و به عنوان هزینه زندگی آن را در اختیار دانشجویان قرار دهد. البته شاید بتوان گفت که این مبلغ برا تامین «هزینه های زندگی در آلمان» بخصوص در شهرهای بزرگ این کشور کافی نباشد.

دانشجویان علاوه بر این که موظفند در آغاز هر ترم حدود 200€ به عنوان حق تحصیل (برای هزینه های تغذیه در دانشگاه و حمل و نقل درون شهری) پرداخت کنند، باید انتظار پرداخت 700 تا 900€ به عنوان هزینه های ماهیانه زندگی خود را داشته باشند.

چگونه ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟
برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، دریافت «ویزای تحصیلی آلمان» از ضروری ترین کارهایی است که باید انجام شود. برای دریافت ویزای تحصیلی دانشجویان باید حتما پذیرش تحصیلی خود را در دست داشته باشند و نسبت به دریافت بیمه درمانی معتبر در کشور آلمان برای مدت سه ماه نیز اقدام کرده باشند. همه دانشجویان باید پس از قطعی شدن اقامتشان در کشور آلمان نسبت به تمدید بیمه درمانی خود اقدام کنند.

مهم ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور آلمان به آن نیاز خواهید داشت عبارتند از:

✔ ارائه آخرین مدرک تحصیلی بعلاوه ریز نمرات همان دوره

✔ گواهی تمکن مالی معادل 8700€

✔ گواهی تسلط به زبان انگلیسی در سطح مورد نیاز دانشگاه و یا آلمانی حداقل در سطح A1

✔ گواهی تکمیل فرم شرکت در دوره های زبان آلمانی برای افرادی که دارای نقص در پرونده هستند

✔ گواهی بیمه درمانی معتبر در آلمان

✔ گواهی پذیرش از موسسات علمی معتبر در کشور آلمان

✔ گذرنامه معتبر

✔ فرم درخواست صدور ویزای تحصیلی آلمان

✔ دو قطعه عکس

✔ پرداخت 60€ هزینه صدور ویزا

دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل
پس از آنکه ویزای تحصیلی به دست دانشجویان سپرده شود، آن ها مجوز سفر به آلمان را پیدا خواهند کرد. ویزای تحصیلی در کشور آلمان تنها سه ماه اعتبار قانونی دارد و در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه باید مجدد برای دریافت آن اقدام شود. پس از آن که دانشجویان ثبت نام خود را قطعی کردند، باید با مراجعه به شهرداری شهر محل اقامت خود و تحویل مدارک مورد نیاز، اقامت خود در کشور آلمان را به صورت قطعی انجام دهند.

این مسئله به دانشجویان کمک خواهد کرد تا بتوانند به کمک آن ویزای تحصیلی خود را تا پایان مدت اقامت در آلمان به عنوان دانشجو تمدید کنند و در غیر این صورت باید پس از پایان اعتبار ویزا، راهی کشور خود شوند.

مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر تجربیات خود در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور می توانند امکان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را برای شما نیز فراهم آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *