کانادا

مشاغل مورد نیاز کانادا

یکی از برنامه های مهاجرتی به کشور اروپایی کانادا، اشتغال در فرصت های شغلی و مشاغل مورد نیاز کانادا است. بدین صورت که افراد متخصص و با مهارت و همچنین اشخاصی که دارای تخصص و حرفه خاصی نیستند از طریق یافتن بهترین مشاغل در کشور کانادا، تصمیم به مهاجرت می گیرند. اما همواره این سوال در ذهن متقاضیان وجود دارد که دولت کانادا در چه مشاغلی با کمبود نیروی انسانی روبرو است؟ مقاله ای که اکنون مشغول مطالعه آن هستید، به همین موضوع اختصاص داشته و حاوی مطالب بسیار مفید و مثمر ثمری برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است. تنظیم و نگارش این مقاله از سوی محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت صورت گرفته و در اختیار عزیزان مهاجر قرار گرفته است. از آنجا که موسسه مذکور با سابقه ای طولانی مشغول فعالیت و ارائه خدمات مهاجرتی به افراد متقاضی است، لذا انواع پرونده های مهاجرتی را با موفقیت به انجام رسانده است.

قوانین مهاجرت کاری به کانادا
همان طور که می دانید هر یک از کشورهای اروپایی و غیر اروپایی برای پذیرش مهاجران از روش های مختلف مانند مهاجرت کاری، تحصیلی و…. قوانین و مقرراتی را وضع نموده است که بر طبق آن عمل می کند. برای مثال اداره مهاجرت کانادا برای جذب نیروی خارجی در مشاغل مورد نیاز کانادا کدهایی را برای مشاغل مختلف در نظر گرفته است. بدین صورت که برای هر یک از مشاغل مورد نیاز کانادا یک کد National Occupational Classification با علامت اختصاری (NOC) تعیین شده که شناسایی مشاغل را تسهیل می نماید. بنابراین افرادی که متقاضی شغل مشخصی در کشور کانادا هستند، ابتدا بایستی کد شغل مورد نظر را بیابند و سپس نسبت به آن اقدامات لازم را به عمل آورند. برخی مشاغل که دارای تخصص و حرفه ای خاص هستند، ضمن این که دارای NOC مشخصی می باشند، تحت عنوان Skill Worker شناخته شده اند که در سطوح A و B قرار گرفته اند. در خصوص سطوح مختلف مشاغل نیز در بخش های بعدی مقاله به آن پرداخته خواهد شد.

مهاجرت کاری از طریق Express Entry
در بررسی مبحث مشاغل مورد نیاز کانادا گفتنی است یکی از روش های مهاجرت به کانادا، اقدام از طریق سیستم Express Entry با علامت اختصاری (EE) می باشد. اکسپرس انتری یکی از روش های اخذ پرونده مهاجرتی متقاضیان از سوی دولت فدرال کانادا بوده که اجرای آن از سال 2015 میلادی آغاز گردیده است. متقاضیان از این طریق می توانند برای ورود به خاک این کشور درخواست ویزا نمایند. چهار گروه در این روش وجود دارد که عبارتند از نیروی متخصص فدرال، بخشی از برنامه های پذیرش استانی، تجربه کانادایی و تجربه فدرال.

پیش از سال 2015 میلادی پرونده های مهاجرتی ابتدا مورد بررسی و ارزیابی قرار می گرفت و سپس اداره مهاجرت کانادا جهت اعطای ویزا تصمیم گیری می نمود. اما امروزه انتخاب پرونده های دریافت شده از طریق سیستم EE (ورود سریع) انجام می گیرد.

مسیرهای مهاجرتی فدرال و استانی کانادا
در مسیرهای مهاجرتی فدرال و استانی کشور کانادا در راستای فعالیت شغلی در بخش های مختلف مشاغل مورد نیاز کانادا، معیارهای مشخصی جهت لحاظ نمودن سوابق شغلی شخص متقاضی وجود دارد. انواع مسیرهای مهاجرتی فدرال که منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می گردد، عبارتند از:

Federal Skilled Worker
Federal Skilled Trades
Canadian Experience

نظارت و مدیریت صف انتظار کلیه متقاضیانی که در سه گروه مذکور قرار دارند، بر عهده اکسپرس اینتری کانادا می باشد.

طبقه بندی مشاغل درکانادا بر اساس کد
کلیه مشاغل مورد نیاز کانادا در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که توضیحات آن در جدول زیر آورده شده است:

سطح مشاغل مورد نیاز در کانادا/ توضیحات
مشاغل سطح صفر (0)/ برخی مشاغل مورد نیاز کانادا در سطح صفر قرار دارند که شامل مشاغل مدیریی نظیر مدیریت معدن، مدیریت رستوران و… می گردد.
مشاغل سطح A/ برخی مشاغل در کشور کانادا وجود دارند که در دسته مشاغلی قرار می گیرند که نیاز به تخصص و مهارت ویژه ای دارند. دارا بودن مدرک دانشگاهی در این گروه از مشاغل الزامی بوده و از جمله آنها می توان به پزشکی، معماری، مهندسی و… اشاره نمود.
مشاغل سطح B/ برای اشتغال در این دسته از فرصت های شغلی بایستی مدرک دیپلم در شغل مورد نظر را اخذ نموده باشید. این مشاغل تکنیکی، فنی و تخصصی بوده و از نمونه های آن می توان به برق کشی، لوله کشی، سرآشپزی و.. اشاره نمود.
مشاغل سطح C/ استخدام در این گونه مشاغل که شامل راننده کامیون و ماشین های سنگین، قصابی و… می گردد، نیاز به گذراندن دوره های آموزشی خاصی داشته و ارائه مدرک دبیرستانی از الزامات است.
مشاغل سطح D/ مشاغل سطح D جزو مشاغلی هستند که بسیار پر زحمت بوده و افراد متقاضی می بایست آموزش های لازم در این زمینه را ببینند، مانند کارگران نظافتی، میوه چینی، کارگران حوزه نفتی و…

برخی مشاغل مورد نیاز کانادا درسال 2019
آگاهی از مشاغل مورد نیاز کانادا از موضوعات مهمی است که افراد متقاضی کار در کانادا پیش از مهاجرت به این کشور بایستی به آن توجه نمایند. برای مثال فردی که متقاضی شغل موردعلاقه خود کشور کانادا است، بهتر است یک سال آخر سوابق کاری وی مرتبط با شغل مورد تقاضا باشد. فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا درسال2019میلادی به شرح زیر میباشد:

نماینده بخش فروش (Sales Representative) (در NOC سطح B بوده ومبلغ درآمد بین 52.000 الی 64.000$ میباشد)
مشاغل حسابداری (در NOC سطح A بوده ومبلغ درآمد بین 63.000 الی 75.000$ میباشد)
مدیر پروژه مهندسی (Engineering Project Manager) (در NOC سطح صفر بوده و درآمد بین 74.000 الی 92.000$ میباشد)
تحلیلگر کسب وکار (Business Analyst) (در NOC سطح A بوده و دستمزد بین 73.000 الی 87.000$ میباشد)
مدیر پروژه آی تی (IT Project Manager) (در NOC سطح صفر بوده و مبلغ درآمد بین 92.000 الی 114.000$ میباشد)
مدیر حساب (Account Manager) (در NOC سطح صفر بوده و دارای بازه حقوقی 75.000 الی 92.000$ میباشد)
مهندس نرم افزار (Software Engineer) (درNOC سطح A بوده و دارای بازه حقوقی 83.000 الی 99.000$ میباشد)
مسئول حوزه استخدام کارمند (Recruiter) (در NOC سطح بوده ومبلغ حقوق ودستمزد آن بین 59.000 الی 71.000$ تعیین شده است

مشاغل پرطرفدار در کشور کانادا
برخی مشاغل در کشور کانادا وجود دارند که در سطح دنیا از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند. لیست این مشاغل به قرار زیر است.

پرستاری
راننده کامیون
مشاغل موجود در کالج و مدرسه های حرفه ای
مشاور مدیریت بازرگانی
جوشکار
طراح و مهندس نرم افزار
مشاغل الکترونیکی
تکنسین دامپزشکی یا دستیار
داروسازی یا متخصص دارو

برای آگاهی از دیگر مشاغل مورد نیاز کانادا، نحوه اخذ ویزای کاری کانادا و چگونگی مهاجرت به کشور کانادا با وکلا و مشاوران زبردست و کاربلد در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. همکاران ما در موسسه مذکور بسیار باتجربه بوده و به روز ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهند. برقراری ارتباط از طریق تماس تلفنی رایگان یا مراجعه حضوری میسر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *