سوئد

مشاغل مورد نیاز سوئد

با یافتن کار در سوئد به خصوص در مشاغل مورد نیاز سوئد می توانید از طریق اخذ ویزای کاری به سوئد مهاجرت کنید و با گذشت 5 سال اقامت دائم سوئد را اخذ نمایید. سوئد یکی از کشورهای پیشرفته اتحادیه اروپا و اسکاندیناوی است و در بسیار از مشاغل نیازمند نیروی کار ماهر و متخصص است. بسیاری از مشاغل برای کار در سوئد نیازمند ارائه مدرک عالی و دانشگاهی می باشد و بدون ارائه مدرک استخدام غیر ممکن است. برای مثال برای کار در زمینه فناوری و اطلاعات که یکی از فیلدهای محبوب در سوئد است نیازمند ارائه مدرک تخصصی در این زمینه هستید. البته برخی مشاغل فنی مانند لوله کشی، نقاشی و غیره نیازی به ارائه مدرک ندارند ولی نیاز به مهارت دارد. در ادامه این نوشتار همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از جمله مشاغل مورد نیاز و پر درآمد سوئد را معرفی کرده اند.

مشاغل مورد نیاز سوئد در سال 2020
سوئد یکی از پیشگامان عرصه تکنولوژی و فناوری اطلاعات است و در این راستا شرکت های زیادی در این کشور در این زمینه مشغول به کار هستند. طرح ایده های نو و خلاقانه همواره هدف اصلی شرکت های فعالی در سوئد بوده و از جمله اسپاتیفای، اسکایپ، اچ اند ام و بسیاری دیگر حاصل شرکت های سوئدی بوده اند. از این رو یکی از مشاغل مورد نیاز در سوئد توسعه دهندگان فناوری و اطلاعات بوده و از مشاغل پردرآمد سوئد نیز می باشد. علاوه بر این یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز در سوئد می توان به مشاغل پزشکی اشاره کرد که کشور سوئد در این بخش نیز با کمبود نیرو مواجه است و تحصیل کردگان رشته پزشکی در سوئد می توانند به راحتی در سوئد کار بیابند. البته مهمتر از همه یک نیروی کار آموزش دیده است که در سوئد تقاضا دارد و داشتن تحصیلات عالی از همه مهمتر است.

در اینجا برخی از مهم ترین مشاغل مورد نیاز در سوئد آورده شده است:

• پزشکی

• پرستاری

• مامایی

• توسعه دهنده وب

• برنامه نویس کامپیوتر

• توسعه دهنده IT

• معلمین

• مهندسین عمران

• مدیران

• روانشناسی

• مددکار اجتماعی

علاوه بر این از جمله مشاغل مورد نیاز در سوئد که کم تر نیاز به آموزش و مدارک تحصیلی دارد به شرح زیر است.

• دستیار

• آشپز

• نجار

• جوشکار

• پیشخدمت

• راننده

• برق کار

• مکانیک

• صندوقدار

• فلزکار

• لوله کش

• کارگران ساخت و ساز

مشاغل مازاد در سوئد
برخی از مشاغل در سوئد به دلیل تعداد بالای نیروی کار و یا تقاضای کم در میان کارفرمایان در سوئد بازاری بسیار رقابتی و سخت دارند و یافتن کار در این مشاغل کار بسیار سختیست. علاوه بر این میزان تقاضای زیاد برای کار در این مشاغل نیز باعث کاهش میزان حقوق نیز شده است. از جمله مشاغل مازاد در سوئد می توان به حرفه های عکاسی، مشاورین املاک، روزنامه نگاران و خبرنگاران، موسیقی دانان، خوانندگان، آهنگسازان، طراحان گرافیک، تحلیلگران مالی، مشاوران سرمایه گذاری، کارمندان بانک، کارگران فروشگاه، سرایدارها، دستیاران اداری، پذیرش و منشی ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای یافتن کار در این مشاغل در سوئد بایستی رزومه بسیار قوی و همچنین برتری های قابل توجه نسبت به دیگران داشته باشید تا بتوانید در بازار رقابتی این حرفه ها پیروز شوید؛ تسلط به زبان رسمی سوئد نیز یکی از ویژگی های بارز نیز می تواند باشد.

ساعات کاری در مشاغل مورد نیاز در سوئد
ساعات کاری در مشاغل مورد نیاز در سوئد مانند دیگر مشاغل در است و از 8 صبح الی 5 بعد از ظهر می باشد. سوئد یکی از کشورهای مشهور در باب میزان تعادل بین کار و زندگی است و این مورد از مزایای زندگی و کار در سوئد شناخته می شود؛ لذا کارفرمایان کم تر درخواست اضافه کاری دارند و همچنین کارگران و کارمندان در سوئد کم تر به اضافه کاری می پردازند. به طور معمول میزان ساعات کاری استاندارد در سوئد 40 ساعت در هفته بود، اما در سال 2020 مردم سوئد حدودا در هفته 31 ساعت کار می کنند. همچنین به دلیل قوانین وضع شده برای حمایت از خانواده ها در سوئد، شهروندان می توانند تا 8 سالگی فرزند خود بیش از 1 سال مرخصی با حقوق دریافت کنند. علاوه بر این ساعات کار انعطاف پذیر است و کارمندان می توانند حق انتخاب داشته باشند.

میزان حقوق مشاغل مورد نیاز در سوئد
همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم مشاغل مورد نیاز در سوئد در سال 2020 معرفی شده اند. اما میزان حقوق این مشاغل چه مقدار است. برای پاسخ به این سوال جدول زیر را مشاهده کنید.

شغل/ میزان حقوق (کرون)/ شغل/ میزان حقوق (کرون)
پزشک 273,000 SEK آشپز 93,600 SEK
پرستار 97,800 SEK نجار 80,000 SEK
پزشک مامایی 160,000 SEK برق کار 68,800 SEK
برنامه نویس 104,000 SEK فلز کار 70,000 SEK
توسعه دهنده وب 105,000 SEK دستیار 65,000 SEK
مهندس IT 168,000 SEK پیشخدمت 72,200 SEK
مهندس عمران 103,000 SEK صندوقدار 66,700 SEK
روانشناس 167,000 SEK راننده کامیون 40,000 SEK
مددکار اجتماعی 155,000 SEK لوله کش 69,000 SEK
معلم 87,600 SEK مکانیک 66,000 SEK

میزان حقوق مشاغل در سوئد
به صورت میانگین برای همه مشاغل در کشور سوئد یک شخص حدود 117000 SEK (کرون) درآمد ماهانه دارد. این در حالیست که بیشترین میزان میانگین حقوق در ماه حدود 518000 SEK (کرون) و کم ترین میزان حقوق در ماه حدود 15800 SEK (کرون) است. همچنین مشاغل ساعتی در سوئد به ازای هر ساعت حدود 670 SEK (کرون) دستمزد دارند. به طور کلی میزان حقوق مشاغل در سوئد سالانه با افزایش 2% همراه بوده است. همچنین میزان حقوق در مشاغل دولتی در سوئد حدود 5% حقوق بیشتری نسبت به مشاغل خصوص به کارمندان خود ارائه می کنند. طبق آمار اعلام شده 48٪ از كاركنان مورد بررسی در سوئد گزارش دادند كه در سال گذشته هیچگونه پاداش یا مشوق دریافت نکرده اند در حالی كه 52٪ گفته اند كه حداقل یك نوع پاداش پولی دریافت كرده اند.

تاثیر تحصیلات بر مشاغل مورد نیاز در سوئد
به طور کلی تحصیلات در سوئد بسیار حائز اهمیت به شمار می رود و هرچه میزان تحصیلات شما بیشتر باشد شانس شما برای یافتن کار در کشور سوئد و فعالیت در مشاغل مورد نیاز افزایش می یابد. علاوه بر این با بالاتر بودن میزان تحصیلات نیز میزان حقوق ماهانه در مشاغل افزایش می یابد به طوری که دارندگان مدرک دکترا در سوئد 23% بیشتر از دارندگان مدرک فوق لیسانس در سوئد حقوق دریافت می کنند و همچنین دارندگان فوق لیسانس در سوئد حدود 29% دستمزد بیشتری نسبت به دارندگان مدرک کارشناسی دریافت می کنند. دوره کارشناسی ارشد یا هر برنامه تحصیلات تکمیلی در سوئد از 585,000 SEK کرون سوئد تا 1,750,000 SEK کرون سوئدی هزینه در پی دارد و تقریباً دو سال زمان می برد اما مطمئنا این تحصیل به عنوان یک سرمایه گذاری می تواند به حساب بیاید.

در نظر داشته باشید که برای کار در یکی از مشاغل مورد نیاز سوئد بایستی ویزای کاری دریافت کنید و در زمان تحصیل در سوئد اجازه کار تمام وقت را نخواهید داشت؛ پس از اتمام تحصیلات میتوانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید که برای دریافت آن حتما نیاز به یک پیشنهاد کاری از سوئد خواهید داشت.

در این راستا مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند با توجه به مهارت ها و تخصص شما بهترین روش برای مهاجرت به سوئد را ارائه کنند و راهنمای شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *