سوئد

مزایا و معایب زندگی در سوئد

سوئد یکی از کشورهای محبوب حوزه اسکاندیناوی برای مهاجرت است لذا بررسی مزایا و معایب زندگی در سوئد قبل از اقدام به سفر به این کشور و مهاجرت، می تواند اطلاعات شما را در باب زندگی در این کشور را بیشتر کند تا تصمیم مطمئن تری در باب مهاجرت به سوئد داشته باشید. سوئد یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در طول جنگ جهانی دوم اعلام بی طرفی کرد و یکی از معدود کشورهای اروپایی بود که از جنگ مصون ماند و توانست اقتصاد خود را رشد دهد و امروز تبدیل به یک کشور پیشرفته با اقتصادی پویا شود. سوئد سرزمین وایکینگ ها امروزه به مکانی مناسب برای زندگی در اروپا تبدیل شده البته زندگی در این کشور علاوه بر مزایا می تواند معایبی داشته باشد لذا در ادامه این نوشتار مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی بر بررسی آنها دارند.

مهاجرت و مزایا و معایب زندگی در سوئد
سوئد کشوری واقع در شمال اروپا در همسایگی کشورهای نروژ و دانمارک و سرزمین وایکینگ ها در گذشته بوده است. زبان رسمی کشور سوئد، سوئدی است که نزدیک به زبان آلمانی و نروژی می باشد. زبان دوم این کشور در حال حاضر زبان انگلیسی و تقریبا همه مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند. همانطور که اشاره کردیم سوئد عضو اتحادیه اروپا می باشد و دارندگان پاسپورت سوئد از مزایای ویزای شینگن بهره می برند و می توانند به بیش از 27 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند. سوئد همچنین یکی از کشورهای مشهور در رابطه با برابری و عدم تبعیض نژادی و جنسیتی است و یک مکان رویای برای زندگی سیاه پوستان، اقلیت های مذهبی و غیره می باشد. زندگی در سوئد علاوه بر مزایای بسیار آن دارای معایبی نیز می باشد که در اینجا مزایا و معایب آن را شرح داده ایم.

مزایا/ معایب
تمیزی آب و هوای سوئد/ هزینه بالای زندگی در سوئد
استاندار بالای آموزش در سوئد/ عدم ارتباط پذیری مردم سوئد
قانون برابری در سوئد/ مالیات بسیار بالا
امنیت و کیفیت بالای زندگی در سوئد/ سخت بودن زبان سوئدی
تسلط به زبان انگلیسی مردم این کشور/ آب و هوای سرد و کم آفتابی
وضعیت اقتصادی مناسب/ عدم پوشش کامل خدمات بهداشتی و پزشکی
سرعت بالای اینترنت/ سختی یافتن خانه در سوئد

کیفیت بالای زندگی از مزایای زندگی در سوئد
اگر در سوئد زندگی کنید در نهایت واجد شرایط مزایایی خواهید بود که در جامعه این کشور به مردم ارائه می شود. مطمئنا مالیات های بالایی در سوئد وجود دارد و می تواند از معایب زندگی در سوئد باشد اما در عوض این مالیات ها صرف ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی به مردم سوئد می شود و این مالیات ها سرمایه گذاری است که مردم برای خانواده ها و کشورشان می کنند. آموزش، مراقبت های بهداشتی و سایر منابع به راحتی در دسترس مردم سوئد هستند. برخی از سیستم ها به عنوان روشی برای کمک به مردم برای سودآوری بیشتر خصوصی سازی می شوند در حالی که برخی دیگر تنها بر کسب درآمد تمرکز دارند.

مالیات بر درآمد استاندارد در سوئد 30٪ است؛ این در حالیست که مالیات بر ارزش افزوده به طور معمول حدود 25٪ است. اگر سالانه بیش از 20000 SEK (کرون) درآمد کسب نکنید این احتمال بسیار عالی وجود دارد که شما مالیات پرداخت نکنید. اگر درآمد شما بیش از 433000 SEK (کرون) باشد می توانید مالیات استاندارد را به علاوه موارد اضافی را برای استفاده دیگر مردم سوئد از مزایای نام برده شده بپردازید. لذا تمامی موارد گفته شده باعث شده که کیفیت زندگی در این کشور به طور قابل توجهی بالا برود و مرد در سوئد از زندگی لذت بیشتری ببرند و در آمارها نیز همواره جزو شادترین مردمان جهان انتخاب شوند.

اصل برابری از مزایای زندگی در سوئد
یکی دیگر از مزایای زندگی در سوئد این است که این کشور یکی از متعادل ترین کشورهای جهان است. هر اندازه ای از آزادی شخصی در سوئد وجود دارد و البته سوئد دارای قوانین ضد تبعیض بسیار قوی است و قوانین آن مانع ایجاد تعصب بر اساس جنسیت، نژاد، مذهب، سن، گرایش جنسی یا توانایی های عملکردی می شود. اما فراتر از آن، این است که این نوع رفتارها و نگرشهای تبعیض آمیز نه تنها در محیط کار و در اماکن غیرقانونی است بلکه به این نوع رفتارها اخم شده و اکثر قریب به اتفاق مردم آن را غیرقابل قبول می دانند؛ به عنوان مثال وقتی برابری جنسیتی سخن می گوییم هنگام عزیمت به سوئد متوجه خواهید شد که زنان سوئدی از استقلال شدید برخوردار هستند.

بسیاری از مردان مهاجر از کشور دیگری وجود داشته اند که در درک این حقیقت اساسی در مورد جامعه سوئد مشکل داشته اند و این میزان برابری جنسیتی را نپذیرفته اند و سوئد را ترک کرده اند و برخی آن را قبول کرده و متوجه اشتباه خود شده اند. یکی دیگر از جنبه های مساوات جامعه این کشور که بلافاصله هنگام مهاجرت به سوئد متوجه خواهید شد این است که زندگی در آنجا بسیار ساده می باشد و از نظر سلسله مراتب و مرتبه اجتماعی مردم سوئد هم سطح می باشند به طوری که پزشکان، کارفرمایان، اساتید و حتی سیاستمداران معمولا با نام های اولشان خوانده می شوند و حتی در محیط کار نیز بسیار ساده و با تیپ های معمولی به سرکار می روند.

ارزش به خانواده از مزایای زندگی در سوئد
به طور کلی در سوئد خانواده و کودکان مخصوصا ارزش بالایی دارند و تمامی قوانین کشور سوئد در راستای حمایت از کودکان و حفظ خانواده است به طوری که والدین می توانند از مرخصی های بسیار و با حقوق را برای مراقبت از کودکان دریافت کنند. همچنین کودکان در سوئد از آموزش رایگان بهره می برند و نیازی به پرداخت هزینه در دوران مدرسه را ندارند. علاوه بر این تمامی کودکان در سوئد از مزایای مراقبت های بهداشتی و پزشکی رایگان بهره مند می شوند. والدینی که تازه فرزندشان متولد شده در سوئد 480 روز مرخصی والدین دریافت می کنند تا همراه با فرزند جدید خود باشند و باعث اتحاد بیشتر خانواده شود. این روزها مرخصی همانطور که والدین می خواهند داده می شود بنابراین بیشتر والدین جدید یک یا دو ماه را به مرخصی می روند.

کیفیت نظام آموزشی از مزایای زندگی در سوئد
نظام آموزشی در سوئد بسیار پیشرفته است و مردم سوئد یکی از با سوادترین مردمان جهان هستند. بسیاری از شرکت های خلاق و ایده پرداز در سوئد واقع شده اند و این کشور در زمینه توسعه فناوری پیشرو است. سوئد همچنین در میان برترین دانشگاه های جهان نامی برای خود دست و پا کرده و بسیاری از دانشگاه های این کشور در میان برترین دانشگاه های قاره اروپا و حتی جهان قرار دارند. هزینه تحصیل در سوئد و این دانشگاه ها در گذشته رایگان بوده اما با افزایش مهاجرین و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا رایگان بودن آن فقط در مقطع دکتری در سوئد حفظ شده است. با این حال دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا خواستار تحصیل در کشور سوئد هستند تا با اخذ مدرک معتبر به باز کار اروپا و جهان ورود پیدا کنند.

اجاره خانه از معایب زندگی در سوئد
یکی از قابل توجه ترین معایب زندگی در سوئد اجاره خانه در این کشور می باشد. به طور کلی بازار مسکن در سوئد بسیار ملتهب است و درخواست زیاد برای اجاره خانه به خصوص در شهرهای بزرگ تر باعث شده است اجاره خانه در سوئد به خصوص برای مهاجرین سخت تر شود. لذا ممکن است برای اجاره خانه در سوئد چندین سال را در نوبت باشید به همین دلیل بسیاری از اجاره خانه صرف نظر می کنند و به دنبال خرید خانه در این کشور می افتند. هزینه خانه و اجاره خانه در سوئد توسط دولت این کشور کنترل می شود اما به دلیل حجم عظیمی تقاضا حتی بازارهای سیاه نیز در سوئد برای اجاره خانه و اقامت مهاجرین به راه میافتد.

آب و هوای سوئد از معایب زندگی در سوئد
یکی دیگر از معایب زندگی در سوئد آب و هوای این کشور است؛ سوئد به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و نزدیکی به قطب شمال مجموعا کشوری سرد با روزهای کوتاه و زمستان های بسیار سرد است. لذا چنانچه عاشق آفتاب هستید و نمی توانید سرما را تحمل کنید زندگی در سوئد می تواند برای شما سخت باشد. البته جنوب سوئد نسبتا معتدل تر و گرم تر است اما در کل سوئد مخصوصا در زمستان آفتاب بسیار کمی دارد و در روز فقط 3 الی 4 ساعت می توانید از خورشید بهره مند شوید. این در حالیست که در شمال سوئد شب ها بسیار طولانی و تاریک است. با این حال سوئد بسیار زیباست و از زیبایی هایی مانند شفق های قطبی و چشم اندازه هایی بی نظیر همراه است. این کشور همچنین دارای جزایر متعدد با طبیعتی بسیار زیبا می باشد.

علاوه بر این از دیگر معایب زندگی در کشور سوئد می توان به سرد بودن مردم سوئد در برقراری ارتباط با مهاجرین اشاره کرد به طوری که ایجاد روابط دوستانه با سوئدی ها زمان بر است و سوئدی ها به راحتی با مهاجرین ارتباط برقرار نمی کنند. با بررسی مزایا و معایب زندگی در سوئد چنانچه قصد مهاجرت به سوئد و یا دیگر کشورها را دارید می توانید بر دانش و تجربه همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تکیه کنید و به صورت حضوری و یا تلفنی با موسسه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *