کانادا

مزایا و معایب تحصیل در کانادا

مزایا و معایب تحصیل در کانادا برای اشخاصی که قصد تحصیل در کانادا را دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تحصیل و کسب علم و دانش در رشته مورد علاقه و یا در مدرسه و دانشگاه مورد دلخواهمان مقوله هیجان انگیزیست که می تواند ما را به آینده رویایی مان نزدیک تر کند. تحصیل در کشور کانادا به دلیل نتایج درخشان و پرورش جوانان متخصص و خلاق در بین سیستم های آموزشی معروف است. کانادا به علت هم مرزی با ایالات متحده آمریکا و تحت سلطه انگلیس بودن از نظر تکنولوژی و پیشرفت مجهز به به روز ترین و کارامد ترین سیستم آموزشی می باشد که خروجی های فوق العاده ای داشته است. آب و هوای سرد کانادا و طبیعت بی نظیرش دلیل دیگر ادامه تحصیل در کاناداست. اکثر ایرانیان و اکثر مسلمانان مهاجر در شهرهای های تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور اقامت دارند؛ بر طبق آمار حدود(34%) جمعیت کانادا را ایرانیان تشکیل می دهند.

علل اهمیت آگاهی از مزایا و معایب تحصیل کانادا
اگر در میان گزینش برخی کشورها برای ادامه تحصیل مردد هستید، برای مثال اگر نمی دانید که از میان تحصیل در استرالیا، آمریکا یا هر کشور دیگری مانند کانادا بهتر است کدام را برگزینید، بهترین راه برای رفع سردرگمی خود این است که مزایا و معایب آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید. برای آگاهی از مزایا و معایب تحصیل در کانادا می بایست هزینه ها را منظور کنیم؛ همچنین اشخاص باید در خصوص آینده شغلی، حقوق دریافتی، امکان پیشرفت، شرایط اقامت و تابعیت در کشور کانادا نیز بررسی های لازم را انجام دهند. فرهنگ و اقتصاد و دین و مذهب نیز تاثیر به سزایی در این انتخاب دارد. برنامه ریزی برای ادامه تحصیل و جستجوی دانشگاه ها و همچنین شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا باید با دقت بالا بازبینی شود. آموزش پرورش طبق نظر قانون اساسی کانادا در سطح استان ها اجرا می شود و این بدین معنی است که در استان ها تفاوت های چشمگیری وجود دارد.

از آنجایی که تحصیلات و کسب دانش برای کانادایی ها مهم است، به نسبت دیگر کشورها استاندارد و سطح آموزشی کانادا از دیگر کشورهای مشابه دارای کیفیت بهتری است. کودکان کانادایی قبل از مدرسه یک الی 4 سال به مهدکودک می روند و قبل از مدرسه مهارت هایی همچون شمارش اعداد و اطلاعات عمومی در مورد کشورشان می آموزند. همچنین کارهای هنری و کارگاه های مخصوص خلاقیت و طراحی بازی و آزمون های متفاوت هوش هیجانی را میگذرانند. سال تحصیلی به طور معمول از سپتامبر تا ژوئن بعدی ادامه دارد؛ مدارس متوسطه بسته به استان به کلاسهای 11 یا 12 می روند. سپس دانشجویان می توانند در دانشگاه یا Cégep تحصیل کنند؛ Cégep مخفف اختصاری کالج آموزش عمومی و حرفه ای فرانسه است و مدت آن دو یا سه سال می باشد که در هنرستان کار و دانش یا فنی پیگیری می شود؛ استان کبک نیز دارای سیستم Cégep است.

توجه به مزایا و معایب تحصیل در کانادا
موسسات آموزش با کیفیت بالا به طور رسمی در کانادا رتبه بندی نشده اند، اما میتوان موسسات با کیفیت بالاتر را در سراسر کشور پیدا کرد. هنگام انتخاب مدرسه یا دانشگاه خود در کانادا نوع، امکانات و شرایط و مکان موسسه را در نظر بگیرید؛ اگر به یک منطقه خاص از کانادا علاقه مند هستید، رشته های مورد نظر را بررسی کنید که کدام مدارس در آن رشته خدمات ارائه می دهند. امکان تحصیل در کانادا دو نوع دولتی و خصوصی می باشد؛ البته قشر مرفه کودکان و نوجوانان خود را در مدارس خصوص ثبت نام میکنند زیرا دست یابی به دانشگاه معتبر از مدارس خصوصی هموارتر است. دلیل دیگر اینکه مدارس خصوصی در نظام آموزشی کانادا با استقبال بیشتری مواجه می شوند این است که برای تحصیل در مدارس دولتی قیم کودک می بایست در خاک کانادا اقامت داشته باشد.

مقطع تحصیلی/ شهریه در کانادا به دلار ($)
مدارس شبانه روزی از 30000$ تا 50000$
کارشناسی از 5500$ تا 29000$
کارشناسی ارشد از 13000$ تا 20000$
دکترا از 10000$ تا 20000$

معایب تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا به همراه تمام مزیت ها و نفع هایش دارای معایبی هم هست؛ از منظر برخی تحصیل در کانادا صرفا به ضرر است و از دیدگاه برخی صرفا نفع، بسته به شرایط و علایق هر فرد معایب نیز می تواند کم و زیاد و یا صفر و صد باشد. افراد در صورتی می توانند در مدارس دولتی کانادا به طور رایگان تحصیل کنند که والدین آنها مجوز اقامت را داشته باشند؛ اما اگر والدین اقامت موقت داشته باشند فرزندان آنها نمی توانند در مدارس دولتی رایگان تحصیل کنند و به مدارس خصوصی روی می آورند. همچنین هزینه تحصیل در کانادا نیز قابل توجه می باشد. معایب تحصیل در کانادا عبارت است از:

• یک دانشجوی بین المللی نمی تواند برای مطالعات پزشکی اقدام کند.

• دانشگاه های کانادا به دلیل نرخ بالای پذیرش و نرخ پایین فارغ التحصیلی مشهور هستند.

• این احتمال وجود دارد که مدرک کانادایی شما فقط در کانادا شناخته شود و نه در سایر نقاط جهان.

• کمبود دانشگاه خصوصی: تنها یک کالج خصوصی در کانادا وجود دارد که از سال 2007 تاسیس شده و با این وجود از طریق مقامات تحت نظر است. در نتیجه اکثر موسسات آموزشی کانادا عمومی هستند، برای ادامه تحصیل به صورت خصوصی کانادا مناسب نیست.

• سیستم مراقبت های بهداشتی و جراحی: کانادا دارای یک سیستم مراقبت از سلامت فوق العاده است اما زمان آماده سازی برای جراحات جزئی یا شرایط جراحی ممکن است بسیار طولانی باشد.

• مشارکت مقامات: دولت در هر مورد از وجود یک فرد به عنوان رئیس در کانادا نگران است، اگرچه این ممکن است برای برخی اهداف مناسب باشد اما دولت همه چیز را مدیریت می کند. این جاییست که شهروندان احساس می کنند که همیشه تحت نظارت هستند.

مزایای تحصیل در کانادا
اگر برای ادامه تحصیل کشور کانادا را برگزیده اید حتما به بورسیه تحصیلی هم فکر کرده اید و نام دانشگاه را از نظر گذارنید و حتی تصاویرشان را هم دیده اید؛ پس با مطالعه مزایای آن بیشت ترغیب خواهید شد.تحصیل در بزرگترین دانشگاه های کانادا و رشته های جدید همراه با آموزش های جدید، دسترسی به کتابخانه های غنی و امکان انجام تحقیقات و برخورداری از آینده ی روشن برای خود و خانواده می تواند در نگاه اول مزایای آن باشد اما در ادامه مزایای بیشتری را ذکر میکنیم:

• موسسات تحقیقاتی معتبر شناخته شده در سطح جهان

• دانشگاه هایی با رنکینگ های عالی در جهان مانند دانشگاه تورنتو دانشگاه مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا

• امکانات رفاهی و آموزشی خوب

• امکان اخذ تابعیت

• امکان کاریابی و تحصیل درآمد

• استفاده از بورسیه های تحصیلی

• سیستم اجتماعی مناسب

• هزینه های مقرون به صرفه

• امکان شاغل بودن در زمان دانشجویی به صورت پاره وقت مانند دفتردار و دستیار. دانشجویان بین المللی می توانند در طول ترم 20 ساعت در هفته و در تعطیلات حداکثر 30 ساعت در هفته کار کنند. علاوه بر این، اگر در منطقه دانشگاه کار می کنید نیازی به دریافت اجازه کار نخواهید داشت، چنین مجوزی برای کار تمام وقت در خارج از دانشگاه مورد نیاز است.

• طبیعت زیبا و سرگرم کننده، فنا.ری پیشرفته و فرهنگ های متنوع

• تعطیلات سرگرم کننده در تابستان اعم از اردوگاه و کنسرت ها و مسافرت

• کانادا یکی از بالاترین رتبه ها در زمینه کیفیت زندگی را دارد؛ شما می توانید برای شرکت در هر زمان یک رویداد فرهنگی در تئاترها ، مراکز هنری و موزه ها پیدا کنید.

• کانادا همچنین به عنوان یکی از امن ترین و صلح آمیزترین کشورهای جهان شناخته می شود.

می توانید برای کسب اطلاعات در خصوص مهاجرت به کانادا با موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *