چین

مزایا و معایب تحصیل در چین

تحقیق و کسب اطلاعات درباره مزایا و معایب تحصیل در چین از این نکته ناشی می شود که این کشور در سال های اخیر نه تنها از لحاظ اقتصادی و فرهنگی بلکه به لحاظ سطح آموزش نیز پیشرفت زیادی داشته است. تجربیات و نقل قول های دانش آموزان نشان می دهد که چین در بین دانش آموزان و دانش جویان بین المللی محبوب تر شده و آنان تحصیل در این کشور را به تحصیل در کشورهای غربی ترجیح می دهند.

درباره مزایا و معایب تحصیل در چین
سیستم آموزش از مهمترین موارد در مورد هر کشوریست؛ این موضوع تعیین کننده تربیت شهروندان جوان آن کشور برای حرفه های آینده آنهاست و به این سوال که آیا آنها را به مقصد نهایی که همانا موفقیت است می رساند یا خیر. سیستمهای آموزشی بر اساس عوامل مختلفی از قبیل فرهنگ، شرایط اقتصادی، ساختار خانواده و موارد دیگر از کشوری به کشور دیگر متفاوتند و این دقیقا همان چیزیست که دانستن در مورد آن شناخت مناسبی را از نحوه آموزش در کشور مقصد که فرد میخواهد به آنجا مهاجرت کند را به وی می دهد. با فرض اینکه کشور هدف چین باشد به بررسی برخی جوانب مثبت و منفی تحصیل در آن پرداخته خواهد شد. این کشور در سالهای اخیر در چشم اندازهای اقتصادی و فناوری جهان بسیار مهم گردیده و سیستم آموزشی آن نیز به طور منظم دانش آموزان را از سراسر جهان جذب می کند.

مجموعه ای از مزایا و معایب سیستم آموزشی و البته امکانات رفاهی، فرهنگی و زیر ساختی در چین، به ویژه در مقایسه با سیستم های آموزشی غربی، به متقاضیان کمک می کند تا هنگام تفکر، تصمیم گیری و درخواست تحصیل خود یا فرزندانشان در مدارس یا دانشگاه های برتر چین، آمادگی و آشنایی بیشتری داشته باشند. نمودار زیر روند افزایشی تعداد دانشجویان بین المللی در چین را از سال 2015 تا سال 2020 نشان می دهد:

روند افزایش دانشجویان خارجی در چین

مهمترین مزایای تحصیل در چین
براساس آمارهای بدست آمده در سال های اخیر مزایای تحصیل در چین بیشتر معطوف به موضوعات زیر هستند:

✓ تحصیل در چین به طور کلی نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای جهان مانند ایالات متحده آمریکا، انگلیس، استرالیا و کانادا هزینه کمتری دارد. برای دانشجویان خارجی که به دنبال تحصیلات عالیه هستند، این موضوع می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند زیرا بودجه مورد نیاز برای تحصیل در چین بسیار کمتر است.

✓ هزینه کتاب هایی که برای مطالعه و تمرینات مورد نیاز می باشد در چین در مقایسه با سایر کشورها بسیار کمتر است، به این موضوع هزینه پایین لوازم التحریر را هم می بایست اضافه نمود.

✓ معلمان مقاطع تحصیلی پایین تر مانند دبستان و دبیرستان از احترام بسیار بالایی در سیستم آموزشی چین برخوردارند که این خود یک نکته عالی در مورد سیستم آموزشی چین است. این موضوع ریشه در فرهنگ باستانی چین دارد، دانش آموزان به معلمان خود بسیار احترام می گذارند و با دقت به آنها گوش می دهند. ارتباط آنها به حدی نزدیک است که بسیاری از افراد حتی سال ها پس از یادگیری از آنها با معلمان ابتدایی خود پیوندهای طولانی مدت برقرار می کنند.

✓ مدارس معمولاً در میانه روز 15 دقیقه وقت استراحت دارند که معطوف به برخی از تمرینات آرامش چشم دانش آموزان است و برای کمک به کاهش فشار انجام می شوند. دانش آموزان همچنین در ساعات ناهار استراحت می کنند که در آن می توانند به خانه بروند، در کنار خانواده ناهار بخورند و سپس قبل از بازگشت به مدرسه کمی استراحت کنند. این نشان دهنده اهمیت سیستم آموزشی چین به سلامت جسمی دانش آموزان است.

✓ در مورد کودکان دبستانی، بخش عمده ای از برنامه صبحگاهی آنها کمک به تمیز کردن قسمت هایی از مدرسه است. برای مثال تمیز کردن کلاس یا مراقبت از گیاهان در محوطه که این عادت بیش از آنچه که کتاب می تواند به یک ذهن جوان بیاموزد، آموزنده است.

معایب تحصیل در چین
تحصیل در چین معایبی هم دارد که موارد زیر از جمله مهمترین آنها هستند:

✓ زبان رسمی چین تقریباً توسط 20٪ از جمعیت جهان صحبت میشود. چینی زبانان نه تنها در چین، بلکه جوامع چینی در خارج از کشور نیز در سراسر جهان زندگی می کنند. زبان چینی دارای سیستم نوشتاری ایدئوگرافیک منحصر به فردیست که قابلیت درک بصری را فراهم می کند. ساختار دستوری زبان چینی نه تنها منطقی، بلکه عملی نیز هست که به شیوه خاص تفکر چینی مربوط می شود.

✓ تعداد دانش آموزان در اکثر مدارس، در هر کلاس برابر با 30 تا 50 نفر می باشد، در حالی که در کشورهای غربی این تعداد حداکثر 20 نفر است و این به این معنیست که معلمان وقت و ظرفیت لازم برای ارائه یک آموزش فردی را ندارند.

✓ در بیشتر موارد، دانش آموزان در مقاطع ابتدایی چینی فقط یک معلم دارند که سالها در کنار دانش آموزان می ماند، که این خود یک چالش در مورد سیستم آموزشی چین است. در کشورهای دیگر، دانش آموزان معمولاً معلمان مختلفی دارند که به دانش آموزان این امکان را می دهد تا با روحیه و تجربیات افراد بیشتری آشنا شوند.

✓ در چین به اندازه کافی به خلاقیت اهمیت داده نمی شود. به دانشجویان تکالیف زیادی داده می شود، بنابراین آنها نمی توانند به غیر از یادگیری متون و انجام مسائل ریاضی، روی چیز دیگری تمرکز کنند. به همین دلیل دانشجویان چینی غالباً در مباحث منطقی مانند ریاضیات و علوم بسیار عالی عمل می کنند. آنها همچنین تمرکز زیادی بر کار سخت و مداوم دارند.

مهمترین ضعف سیستم آموزشی چین
برای کسانی که به منظور تحصیل از یک کشور دیگر به چین می روند، تکیه زیاد روی امتحانات به عنوان یک مبنا یک چالش بزرگ به نظر می رسد. برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های چین دانشجویان اغلب ملزم به گذراندن یک آزمون ورودی هستند. همچنین، از دانش آموزان انتظار می رود هر آنچه را که در مدرسه به آنها آموخته اند یاد گرفته و در امتحانات قبول شوند. مفهوم پروژه های گروهی و سایر کارهای مشترک در چین چندان وجود ندارد.

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های چین هستند، در صورتی که با سوالاتی روبرو شوند، می توانند پاسخ تمامی سوالات خود را از کارشناسان و مشاورین با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *