نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ را باید پیش از انتخاب این کشور به عنوان مقصد نهایی بررسی کرد. نروژ کشوری امن و توسعه یافته در حوزه اسکاندیناوی است که از جنبه های مختلف از جمله سطح آموزش، امکانات بهداشتی و رفاهی، هوای پاک و غیره جزء بهترین کشورهای دنیا می باشد. با این حال تمامی نکاتی که در خصوص نروژ مطرح می شود مثبت نیستند؛ مثلا به عنوان یکی از منفی ترین نقاط ضعف تحصیل در نروژ می توان به هزینه های سرسام آور زندگی در این کشور به عنوان دانشجوی بین المللی اشاره نمود. در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به مزایا و معایب تحصیل در نروژ به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

· بزرگ ترین نقطعه ضعف تحصیل در نروژ در سال 2021 چیست؟

· مهم ترین نکته مثبت راجع به زندگی و تحصیل در نروژ کدام است؟

مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در نروژ
با توجه به نظرات دانشجویانی که تا به حال در نروژ تحصیل کرده اند، نقاط ضعف و قوت زندگی در این کشور را می توان درجه بندی کرد. در جدول ذیل قوی ترین و مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در نروژ بیان شده اند:

بزرگ ترین مزایای تحصیل در نروژ/ بزرگ ترین معایب تحصیل در نروژ
تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ، حتی برای دانشجویانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا یا سوئیس را ندارند، رایگان است؛ در واقع تنها هزینه ای که دانشجویان باید پرداخت نمایند هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی برای هر ترم 30€ تا 60€ (یورو) می باشد./ زندگی در نروژ فوق العاده گران قیمت است و این مسئله متاسفانه شامل تمامی جنبه های زندگی، از جمله اجاره بهای مسکن، خرید کتاب های درسی و غیر درسی، حمل و نقل و غیره، می شود. به عبارت دقیق تر زندگی در نروژ، با توجه به سبک زندگی فرد، ماهانه بین 1500€ تا 2000€ (یورو) هزینه خواهد داشت.
طی سال 2021 همانند گذشته بهداشت و درمان در نروژ رایگان است البته این مسئله شامل هزینه های دندانپزشکی نخواهد شد./ اکثر دانشگاه های نروژ خوابگاه ارائه نمی دهند یا در صورت ارائه ظرفیت آن ها به قدری کم است که تمامی دانشجویان امکان استفاده از آن ها را نخواهند داشت. به علاوه حتی خوابگاه های دانشجویی در نروژ نیز گران قیمت هستند و تفاوت خیلی زیادی با آپارتمان های شخصی نخواهند داشت.
سطح آموزش در بهترین دانشگاه های نروژ در رشته علوم نفتی، شیمی، مهندسی شیمی و سایر رشته های مرتبط فوق العاده مدرن و پیشرفته است./ در سایر رشته ها، دانشگاه های نروژ در مقایسه با کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هلند، اتریش، آلمان، کانادا و غیره، سطح پایین تری دارند.

مقایسه هزینه زندگی در نروژ و آلمان
همان طور که پیش از این گفته شد یکی از مهم ترین نکات منفی راجع به نروژ هزینه های بالای زندگی در این کشور است که سبب شده اگرچه نظام آموزشی نروژ تحصیل رایگان ارائه می کند، لازم باشد دانشجویان برای انتخاب آن به عنوان مقصد خود، تمکن مالی خیلی خوبی داشته باشند. این در حالیست که تحصیل در کشورهای آلمان، فرانسه و اتریش هم رایگان است، اما هزینه های زندگی آن ها پایین تر از نروژ می باشد. زندگی در آلمان به عنوان کشوری که هم امکان تحصیل رایگان دارد هم برای صدور ویزای کاری داشتن پیشنهاد کاری را اجباری ندانسته است طرفداران زیادی دارد و برای 1 نفر ماهانه بین 750€ تا 1000€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت. در جدول ذیل اجاره مسکن در نروژ و آلمان مقایسه شده است:

نوع مسکن/ میانگین اجاره بهای ماهانه در آلمان/ میانگین اجاره بهای ماهانه در نروژ
آپارتمان 1 خوابه/ از 560€ تا 740€ (یورو)/ از 730€ تا 945€ (یورو)
آپارتمان 3 خوابه/ از 1060€ تا 1415€ (یورو)/ از 1200€ تا 1525€ (یورو)

سایر مزایا و معایب تحصیل در نروژ
نکاتی که کمی پیش تر ذکر شد از دید دانشجویان به عنوان مهم ترین نقاط قوت و ضعف زندگی و تحصیل در نروژ یاد شده اند اما مزایا و معایب تحصیل در این کشور به نکات بالا ختم نمی شود. از دیگر مزایای مهم تحصیل در نروژ که خصوصا برای دانشجویان خارجی که با محیط آشنایی چندانی ندارند اهمیت پیدا می کند، امنیت در نروژ است. کشور نروژ، خصوصا شهرهای مهم و بزرگ آن مثل اسلو، تا زمانی که فرد وارد اندک محله های ناامن نشود، امنیت فوق العاده بالایی دارند. این مسئله در نمودار ذیل نشان داده شده است:

امنیت در نروژ

اگرچه برخی افراد سطح آموزش را در دروسی به جز گرایش های مرتبط با نفت، در دانشگاه های نروژ پایین تر از سطح اروپا می دانند، اما در واقع چنین نیست. دانشگاه های بزرگی در شهرهای دانشجویی نروژ وجود دارند که مطابق استانداردها و رنکینگ های بین المللی، رتبه جهانی خوبی را به خود اختصاص داده اند. منتهی دلیل کم بودن تعداد دانشگاه های برتر نروژی در وبسایت های امتیازبندی مثل U.S. News و غیره، تعداد کم تر دانشگاه ها در نروژ در مقایسه با ایتالیا، فرانسه و آلمان است. در واقع در نروژ که کم تر از 6 میلیون نفر جمعیت دارد و به لحاظ وسعت هم کوچک است، نسبت به ایتالیا که کشوری با بیش از 60 میلیون نفر جمعیت است دانشگاه های کم تری وجود دارد.

دانشگاه های مطرح نروژ

دانشگاه های برتر نروژ در سال 2021 عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های نروژ/ رتبه در سطح ملی/ Times Higher Education Ranking 2021/ Shanghai Jiao Tong University Ranking 2021/ QS Ranking 2021/ U.S. News & World Report Ranking 2021:::
University of Oslo 1 131 60 113 91
University of Bergen 2 201 301 194 164
Norwegian University of Science and Technology (NTNU) 3 401 101 360 283
UIT the Arctic University of Norway 4 401 501 416 433
Norwegian University of Life Sciences (NMBU) 5 501 601 – 630
University of Stavanger 6 – – – 1022
لازم به ذکر است یکی از نقاط منفی راجع به تحصیل در نروژ عدم امکان تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی است چرا که این امکان را تنها دانشگاه های خصوصی این کشور فراهم می نمایند. دانشگاه های خصوصی نروژ مانند سایر کشورها تحصیل رایگان ارائه نمی کنند و شهریه سالانه آنها چیزی حدود 7000€ تا 9000€ برای مقطع کارشناسی و 9000€ تا 19000€ (یورو) برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. البته دانشجویان می توانند با تسلط به زبان انگلیسی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نمایند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به مزایا و معایب تحصیل در نروژ می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *