فرانسه

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

با توجه به افزایش دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در فرانسه در سال های اخیر، در این مقاله که به همت تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده به بررسی مزایا و معایب تحصیل در فرانسه خواهیم پرداخت. شروع تحصیلات دانشگاهی یک تجربه هیجان انگیز است؛ اما وقتی که دانشگاه انتخابی در خارج از کشور فرد متقاضی باشد، هیجان و ترس از تغییر اوج می گیرد. تجربه تحصیل در خارج از کشور مزایا و معایبی دارد، البته، دانشجو می تواند از مکان های جدیدی بازدید کند، با مردم دیگری ملاقات کند و با یک فرهنگ جدید آشنا شود. با این حال، محیط ناشناخته، زبان و فقدان چهره های آشنا همه چیزهایی هستند که ممکن است دانشجو را از مهاجرت به خارج بترساند اما در کنار آن تحصیل در کشوری مانند فرانسه می تواند ارزش مدرک دانشگاهی متقاضی را افزایش دهد و آینده تحصیلی و شغلی بهتری را برای وی به ارمغان آورد.

نگاهی به مزایا و معایب تحصیل در فرانسه
تحصیل در خارج از کشور هر چقدر خوب باشد، همیشه مواردی وجود دارد که می تواند برای برخی از دانشجویان مشکل ساز شود؛ البته این بدان معنا نیست که این کشورها فقط در مقابل انتظارات ما چالش برانگیز و مشکل دار هستند. هر مقصد تحصیلی در خارج از کشور دارای مزایایی نیز می باشد که ارزش آن را دارد که فرد به آنجا برود. فرانسه نیز مانند سایر کشورها دارای مزایا و چالش هایی برای دانشجویان بین المللی است، از مزایای اضافی همیشه به گرمی استقبال می شود اما چالش ها و مشکلات مواردی هستند که فقط باید با آنها کنار آمد.

آموزش عالی با کیفیت متناسب با نیاز دانشجویان یکی از اصلی ترین مزایای تحصیل در فرانسه است. ده ها دانشگاه این کشور مرتباً در رده بندی دانشگاه های بین المللی در رتبه های بالا قرار می گیرند. فرانسه قطب آموزش تجارت و مدیریت بین الملل است و به طور خاص گزینه خوبی برای کسانیست که می خواهند در این زمینه ها تحصیل کنند. با این که رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در این کشور عضو اتحادیه اروپا بالاست اما زندگی در آن گران است و هزینه های زیادی دارد و با وجود ارزان بودن دانشگاه های دولتی این کشور، تحصیل در موسسات خصوصی آن پر هزینه است.

فرانسه یک قدرت اقتصادی کلاس-جهانی است و شرکت های بین المللی پیشرو مانند ایرباس، توتال و اورئال در آن قرار دارند. این کشور فرصت های پژوهشی و توسعه ای ممتازی را برای دانشجویان فراهم می سازد؛ با این حال، روند درخواست برای دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه دشوار است. بررسی ها نشان می دهد مزایای تحصیل در فرانسه بر معایب آن برتری دارد، در زیر به تفصیل مزایا و معایب تحصیل در این کشور عضو حوزه شنگن را معرفی می کنیم.

مزایای تحصیل در فرانسه
برخی از مهم ترین مزایای تحصیل در فرانسه عبارتند از:

نظام آموزش عالی و دانشگاه های معتبر

نظام آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین نظام های جهان است و دانشگاه های این کشور در سطح جهان معتبر هستند. نمودار زیر مقایسه رتبه 5 دانشگاه برتر فرانسه و تعداد دانشجویان بین المللی در آنها براساس رتبه بندی Times 2021 را نشان می دهد:

دانشگاه های فرانسه

جدول زیر اطلاعاتی پیرامون این 5 دانشگاه برتر فرانسه ارائه می دهد:

دانشگاه/ تعداد دانشجویان تمام وقت/ تعداد دانشجو به هر کارمند/ نسبت پسر : دختر:::
دانشگاه تحقیقاتی PSL 20701 14.7 46 : 54
دانشگاه پلی تکنیک 2850 5.6 23 : 77
دانشگاه سوربن 43585 12.8 58 : 42
دانشگاه پاریس 63219 17.7 64 : 36
دانشگاه Paris-Saclay 28618 14.6 45 : 55
آموزش ارزان: به عنوان مثال، برخلاف بسیاری از دانشگاه های آمریکا، دانشگاه ها در نظام آموزشی فرانسه دوره های مقرون به صرفه ای ارائه می دهند. این بدان معناست که دانشجو نیازی به درخواست وام دانشجویی ندارد؛ علاوه بر این، دولت فرانسه به بسیاری از دانشجویان برنامه مزایا (benefits programme) را پیشنهاد می کند که شهریه را تقریباً به رایگان کاهش می دهد.

حمل و نقل و اسکان با هزینه کم: هزینه های حمل و نقل به هنگام تحصیل در فرانسه بسیار مناسب است؛ در واقع، شبکه TER برای جوانان و دانشجویان در هر منطقه از سرزمین فرانسه تخفیف ارائه می دهد. از سمت دیگر، بسیاری از دانشجویان در پاریس از دوچرخه های اجاره ای که توسط سیستمی به نام Vélib’ استفاده می کنند که بسیار مقرون به صرفه است. درباره مسکن نیز “Caisse d’Allocations Familiales” به دانشجویان کمک مالی می کند؛ این کمک ها بین 100EUR تا 200EUR (یورو) در ماه است و برای دریافت اولین پرداخت به طور کلی 2 ماه از تاریخ درخواست طول می کشد.

دیگر موارد در مزایای تحصیل در فرانسه
برخی دیگر از مزایای تحصیل در فرانسه عبارتند از:

فرصت های پس از تحصیل در فرانسه: بسیاری از دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند در نهایت برای جستجوی کار در همان کشور می مانند. با این حال، به طور کلی، گرفتن ویزای کار یا اجازه اقامت در کشور دیگر پس از فارغ التحصیلی آسان نمی باشد. خبر خوب این است که فرانسه جزو آن کشورها نیست؛ هر کسی که در فرانسه تمام وقت تحصیل کرده باشد می تواند برای 1 سال درخواست اجازه کار کند. در این مدت دانشجو می تواند کاری را انجام دهد یا کاری را برای خود شروع کند که مربوط به رشته تحصیلی خود در فرانسه باشد. اگر فرد در کار خوب عمل کند و قرارداد کاری داشته باشد، می تواند وضعیت خود را از “دانشجو” به “کارمند” تغییر دهد و اقامت خود را در فرانسه بیشتر کند و بر اساس این شغل می تواند به زندگی در فرانسه بپردازد و پس از مدت زمان مشخصی برای اقامت دائم اقدام نماید.

تجربه زبان: بعد از 3 سال تحصیل در یک دانشگاه فرانسوی، دانشجو تقریباً دوزبانه خواهد بود. فرانسوی سومین زبان تجاری رایج در جهان است؛ علاوه بر این، اگر فرد می خواهد شغلی با چشم انداز بین المللی پیدا کند، تجربه زندگی در حداقل دو کشور و یادگیری دو زبان اصلی برای مدت زمان طولانی همیشه یک امتیاز برای هر CV است و فرانسه این کار را در قالب یک کشور انجام می دهد.

مزایای تحصیل در فرانسه فقط به مواردی که گفتیم ختم نمی شود. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

• بهترین مقصد گردشگری

• ارزش گذاری استعدادهای جوان در بخش های نوآوری و کارآفرینی

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی

• فرصت های برجسته تحقیق

معایب تحصیل در فرانسه
از معایب تحصیل در فرانسه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مانع زبان: اکثر دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان خارجی گزینه های ​​انگلیسی در سطح متوسط را دارند؛ بنابراین تحصیل در آنها نباید مسئله ای باشد. با این حال، این یک واقعیت مشهور است که مردم محلی در آنجا تمایل دارند فقط فرانسوی صحبت کنند؛ به همین دلیل، ممکن است تعامل با دانشجویان یا جوامع محلی برای دانشجو استرس آور باشد.

موسسات خصوصی گران: اگرچه بیشتر دوره ها در دانشگاه های دولتی موجود است، اما دوره های کمی هم در کالج های خصوصی وجود دارد. با این حال، مشکل این است که موسسات خصوصی در فرانسه، درست مثل هر کشور دیگری گران هستند.

زندگی گران: حتی اگر دانشجویان بتوانند از حمایت مالی و تخفیف بهره مند شوند، تحصیل در فرانسه و زندگی در آن می تواند هزینه بر باشد. طبق داده های The Economist، پایتخت فرانسه در واقع گران ترین شهر در کنار هنگ کنگ و سنگاپور است؛ بنابراین، کنار آمدن با هزینه های زندگی در فرانسه ممکن است کمی دشوار باشد.

فرآیند درخواست دشوار: روند درخواست برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه دشوار است. در برخی موارد در ابتدا متقاضی باید در سفارت فرانسه در کشور خود یک آزمون را پشت سر بگذارد، و سپس مجاز به ارائه درخواست برای پذیرش شود. برخی دانشگاه ها برای ادامه پذیرش نیاز به ارسال برخی مدارک اضافی دارد؛ معمولاً شرط شرکت در یک آزمون استاندارد نیز وجود دارد. پس از دریافت نامه پذیرش از موسسه، متقاضی می تواند برای ویزا اقدام کند.

زندگی اجتماعی کمتر در دانشگاه: دانشگاه های فرانسه واقعاً بیشتر به تحصیل می پردازند و زندگی دانشگاهی بسیار کمتری مثلا نسبت به دانشگاه های انگلستان دارند. هر هفته ساعت های زیادی کلاس برگزار می شود و اشتغال به کار می تواند دشوار باشد.

علاقه مندان تحصیل در فرانسه در سال 2021 می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب تحصیل در فرانسه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از راهنمایی های ارزشمند وکلا و کارشناسان خبره این موسسه استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *