آمریکا

مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

تحصیل در کشورهای خارجی تجربه شگفت انگیزیست که باعث تغییر طرز فکر دانشجویان شده و همچنین به فرد امکان رشد می دهد. کشور آمریكا با توجه به بالا بودن كیفیت آموزش و فرصت های شگفت انگیز، یک انتخاب مناسب و مقصد محبوبی برای دانشجویان بین المللی است. با این حال، مانند تمامی انتخاب های دیگر در زندگی، هر کشوری نیز دارای معایب مخصوص به خود است؛ بنابراین، قبل از شروع به درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا، مقایسه جوانب مثبت و منفی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به بررسی مزایا و معایب تحصیل در آمریکا بپردازیم؛ فقط وقتی این کار انجام شد، می توان بر پایه دلیل تصمیم منطقی گرفت. ایالات متحده آمریکا با داشتن شش منطقه زمانی یکی از بهترین ارائه دهندگان آموزش در جهان به حساب می آید و سالانه تعداد زیادی از دانشجویانِ تحصیلات تکمیلی، به دانشگاه های این کشور راه پیدا می کنند. برای تحصیل در آمریکا، می توانید از بین هزاران موسسه و دانشگاه معتبر انتخاب کنید، همچنین فرصتی برای گسترش افق فرهنگی خود و کسب تجربه زندگی در آمریکا خواهید داشت. تحصیل در ایالات متحده فرصتی برای قرار گرفتن در معرض فرهنگ های مختلف است؛ این نه تنها فرصتی برای آموزش خود در مورد مسائل پیرامون شماست، بلکه همچنین راهی مناسب برای شبکه سازی و ملاقات با افراد با دیدگاه ها و روش های مختلف زندگی می باشد. شهرهای مشهور دانشجویی آمریکا شامل بوستون، شیکاگو، لس آنجلس، نیویورک سیتی و سان فرانسیسکو هستند. در ادامه به بررسی دقیق تر مزایا و معایب تحصیل در کشور آمریکا می پردازیم.

شرایط ادامه تحصیل در آمریکا
در اینکه نظام آموزش عالی آمریکا در سطح بین المللی اولین و برترین سیستم آموزشی است، تردیدی نیست و این واقعیت را می توان با رتبه بندی معتبر دانشگاههای جهان (QS) در سال 2020 درک کرد. در این رتبه بندی می توان ملاحظه کرد که 3 دانشگاه برتر و تاپ جهانی یعنی دانشگاه های هاروارد، استانفورد و موسسه فناوری ماساچوست هر سه تا از کشور آمریکا می باشند. پس تحصیل در آمریکا معادل تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان می باشد. اما هزینه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا بسته به نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی افراد متفاوت است. متوسط هزینه تحصیلی دانشجویان خارجی در آمریکا از این قرار می باشد:

• متوسط شهریه سالیانه دانشگاه های خصوصی: 49320 $ (دلار)

• متوسط شهریه سالیانه دانشگاه های دولتی: 39890 $ (دلار)

شرط اصلی تحصیل پزشکی در آمریکا قبولی در آزمون MCAT و شرط اصلی تحصیل در رشته های غیرپزشکی آمریکا قبولی از آزمون SAT (برای دانشجویان لیسانس) و آزمون های GRE و GMAT (برای دانشجویان ارشد و دکتراست). همچنین جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا ارائه مدرک دیپلم متوسطه با GPAبالای 2.0 و نیز مدارک زبان انگلیسی IELTS بالای 5.5 و TOEFL با امتیاز 46 الی 59 الزامی است. در اینجا به برخی از برنامه های تحصیلی معروف در دانشگاه های آمریکا اشاره میکنیم:

• پزشکی

• حقوق

• مهندسی

• کامپیوتر

• علوم اجتماعی

• هنرها

• داروسازی

• فیزیوتراپی

• علوم انسانی

مزایای تحصیل در آمریکا
در لیست زیر به برخی از مزایا و نکات مثبت تحصیل در آمریکا اشاره خواهیم کرد:

1-تعداد برنامه ها و دانشگاه های با کیفیت در ایالات متحده بسیار چشمگیر است؛ میزان ثبت نام در اکثر این دانشگاه ها نیز بسیار بالاست که همین امر ایالات متحده آمریکا را به یک مقصد مطلوب دانشجویی تبدیل می کند.

2-اعضای هیئت علمی ماهر در راهنمایی دانشجویان در زمینه مورد علاقه خود بسیار مهم هستند. سطح استادان و همچنین مهارت های آنان در ایالات متحده عالی بوده و اکثر دانشگاه های آمریکا فقط بهترین ها را استخدام می کنند. علاوه بر این، مراجعه به اساتید و دانشمندان خارجی امکان تعامل عالی و آموزش بهتر را فراهم می آورد.

3-بسیاری از دانشگاه ها با ایجاد برنامه های تبادل جهانی و همچنین ایجاد برنامه مبادله ای برای ایجاد اطلاعات بیشتر، زمینه را برای یادگیری هر چه بیشتر دانشجو فراهم آورده اند.

4-انعطاف پذیری تحصیل در آمریکا، یکی از بهترین ها در جهان است؛ دانشجویان در این سیستم آموزشی، گزینه های نامحدودی به منظور کسب تخصص در زمینه های مورد نظر خود را دارند.

5-تحصیلات در ایالات متحده اغلب بر جنبه های عملی تدریس متمرکز شده، از همین روی، محیط دانشگاه ها در ایالت متهده را می توان محیطی پویا برای ایجاد مهارت های حل مسئله و تفکر دانست.

6-تحصیلات در دانشگاه های این کشور بر توسعه همه جانبه متمرکز است، بدین معنا که دانش آموزان تشویق می شوند در بسیاری از فعالیت ها در محیط دانشگاهی آزاد مشارکت کنند تا استعدادهای آنها در کنار آموزش، شناخته شده و پرورش یابد.

7-کمک های مالی برای اکثر دوره ها در قالب بورس های تحصیلی و کمک هزینه ها در دسترس هستند.

8-ایالات متحده آمریکا کشوری توسعه یافته است که دارای امکانات و فناوری های به روز و پیشرفته می باشد، بنابراین تحصیل در آمریکا در واقع دانشجویان را در قلب یک مرکز تحقیقات در هر زمینه ای قرار می دهد.

9-شوک های فرهنگی در دانشگاه های این کشور انتظار می رود، اما این شوک ها می توانند دارای نتایج مثبت هم باشند، بدین معنی که دانش آموزان در معرض سناریوهایی کاملاً جدید قرار خواهند گرفت که آنها را با سبک های مختلف تفکر و زندگی در آمریکا آشنا می کند.

10-بسیاری از فرصت های شغلی در داخل و اطراف ایالات متحده وجود دارد که جامعه ایمن و متنوع در کنار سبک زندگی با کیفیت، این امر را جذاب تر می کند.

معایب تحصیل در آمریکا
در لیست زیر به تعدادی از معایب و نکات منفی تحصیل در آمریکا اشاره خواهیم کرد:

1-هزینه های تحصیل در آمریکا هر ساله به آرامی در حال افزایش است؛ دلار در بازار قدرتمندتر می شود که منجر به افزایش هزینه های شهریه می شود. حتی با کمک های مالی، هزینه های تحصیلات در ایالات متحده به سمت گران تر شدن گرایش می یابد.

2-هر ایالت دوره ها را با برنامه های تحصیلی متفاوتی برگزار می کند که این امر باعث ایجاد استاندارد های مختلف آموزشی در سطح این کشور می شود.

3-در برخی از بخش های شغلی، دانش آموز ممکن است به دلیل صلاحیت های مورد نیاز بیش از حد و همچنین نداشتن اطمینان کارفرما از تعهد وی به کار، از طرف کارفرما رد شود.

4-تنهایی یک نقطه ضعف مشترک دانشجویانیست که در خارج از کشور خود در حال تحصیل هستند. دوری از خانه دشوار است و هنگامی که هیجان محیط جدید از بین می رود، دانش آموزان احساس تنهایی و دلهره می کنند.

آموزش در خارج از کشور چالش برانگیز و رقابتی است، دانشجو می بایست این چالش را پذیرفته و تلاش مستمر به منظور غلبه بر سختی ها داشته باشد. علاوه بر این تلاش برای در صدر ماندن خود چالش بزرگی است که دانشجو باید از پس آن به خوبی بربیاید.

نظرسنجی در مورد مزایا و معایب تحصیل در آمریکا
در یک نظرسنجی، دیدگاه ها بیش از 170,000 دانشجو در سراسر در مورد شرایط دانشگاه های آمریکا جمع آوری شده است. سوالات نظرسنجی شده را می توان به طور گسترده ای به “عوامل کلاسی” (اندازه کلاس، امکانات آموزشی کلاس، حمایت علمی، محتوای دوره، برنامه های تبادل)، “عوامل انسانی” (پشتیبانی شخصی، تنوع، هزینه زندگی)، “فرصت های شغلی” (پشتیبانی شغلی، فعالیت های فوق برنامه، فرصت های کارآموزی، فرصت های تحقیقاتی) و همچنین کمک های مالی اختصاص داد. نمرات در باز -1 تا +1 بر اساس میزان نمره در نظر گرفته شده اند.

دسته بندی/ نمره
حمایت علمی 0.49
امکانات دانشگاه 0.30
پشتیبانی شغلی 0.11
اندازه کلاس 0.69
امکانات کلاسی و آموزشی 0.47
محتوای دوره 0.42
تنوع 0.17
برنامه های تبادل 0.05
فعالیت های فوق برنامه 0.35
کمک های مالی -0.13
فرصت های کارآموزی 0.12
هزینه زندگی -0.28
منابع آنلاین 0.14
پشتیبانی شخصی 0.22
فرصت های تحقیقاتی 0.16

در این مقاله سعی شد یک دید کلی از مزایا و معایب تحصیل در کشور آمریکا به شما همراهان گرامی نشان دهیم. در صورت هرگونه ابهام و سوال در خصوص تحصیل و مهاجرت به آمریکا با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *