آلمان

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

برای مهاجرت و یا تحصیل در هر کشوری باید مزایا و معایب آن کشور را سنجید سپس دست به اقدام زد. در این مقاله به به بررسی مزایا و معایب تحصیل در آلمان خواهیم پرداخت. زندگی در خارج از کشور با مزایا و معایبی همراه است که کشور آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. شما برای یک ارزیابی صحیح باید همه جوانب مثبت و منفی را بسنجید که این عوامل نقش مهمی در تصمیم شما برای اسکان و زندگی در آلمان دارند. کشور آلمان در قلب اروپا قرار دارد و مرزی بین کشورهای غربی و شرقی است و این موقعیت جغرافیایی خاص سبب شده که مسافران و مهاجران زیادی جذب این کشور شوند. آلمان بعد از کشور روسیه، از هر کشور دیگری در اروپا مرزهای بیشتری دارد؛ آلمان با کشورهایی مثل دانمارک، لهستان، جمهوری چک، سوئیس، اتریش، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند مرز مشترک دارد.

با شنیدن اسم کشور آلمان به یاد قطب قوی خودروسازی آن می افتیم، این کشور مدرن شرکت های بزرگ خودروسازی را در خود جای داده است؛ علاوه بر این شبکه های حمل ونقل آلمانی شگفت انگیز هستند. شرکت مشهور اتوبوسرانی Flixbus شما را با قیمت بسیار اندکی در هر نقطه از اروپا جابه جا می کند؛ بسیاری از افراد یا دانشجویانی که بودجه کمی دارند از این طریق می توانند سفر کنند. اگر بخواهیم درباره جمعیت آلمان صحبت کنیم می توان گفت بالاترین میزان حضور مهاجران در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن وورتمبرگ است. مهاجران درایالت‌های جدید کمتر از%2جمعیت را تشکیل می‌دهند. برای کسب داده ها و اطلاعات به روز درخصوص انواع روش ها و ویزاهای مهاجرتی به کشور آلمان حتما با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

مزایای زندگی در کشور آلمان 2020
در مقایسه با کیفیت زندگی و مقایسه با کشورهای پیشرفته هم سطح خود، کشور آلمان یک مکان مناسب برای زندگی است. هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با هزینه زندگی در جایی مانند بوستون، نیویورک سیتی یا حتی شیکاگو بسیار کمتر و به صرفه تر است و در مقابل از نظر امکانات می توان گفت با هم فاصله چندانی ندارند. دانشجویان و مهاجران در برلین، مونیخ و سایر شهرها می توانند اقامت داشته باشند و برای خود مسکن و یا خوابگاهی تهیه کنند که لزوما ًبزرگ نباشد اما پاسخگوی نیازهایشان باشد. اما حتی اگر فرد از نظر مالی توانایی زندگی در این شهرهای بزرگ را نداشته باشد می تواند در شهرهای کوچکتر یا روستاها زندگی کند و مابقی پول خود را پس انداز کند و از زندگی در یک کشور مدرن مثل آلمان لذت ببرد. در یک جمع بندی می توان گفت که مزایای زندگی در آلمان 2020 عبارت است از:

• امکان اخذ اقامت خانوادگی

• تحصیل رایگان در اروپا

• استفاده از کیفیت زندگی ایده آل

• دست یابی به درآمد بالا

• قدرت خرید بالای مردم

• دسترسی به برترین خدمات درمانی و …

درباره مزایا و معایب تحصیل در آلمان
دانشگاههای آلمان از منظر تدریس و تحقیقات بین المللی در بین بهترین دانشگاههای جهان رتبه بندی میشوند. دانشجویی که در این دانشگاه ها تحصیل می کند یک مدرک مشهور بین المللی کسب خواهد کرد و بعد از فارغ التحصیلی چشم انداز عالی در بازار جهانی کار را پیش روی خود دارد. دانشگاههای آلمان برنامه های برجسته دانشگاهی ارائه میدهند، همچنین دانشگاههای علوم کاربردی طیف وسیعی از گزینه های جذاب و عملی را ارائه میدهند که دانشجو را به سمت متخصص شدن سوق می دهد. دانشگاه ها بسیاری از برنامه های مطالعاتی نظری و عملی را با هم ترکیب میکنند؛ جدیدترین رتبه بندی دانشگاه های آلمان در سال 2020 به شرح زیر میباشد:

اسم دانشگاه ها/ رتبه بندی در سال 2020
دانشگاه فنی مونیخ 50
دانشگاه لوودویگ-ماکسمیلیان 63
دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ 64
دانشگاه هومبولت برلین 117
علاوه بر وجود دانشگاه های برتر می توان به وجود فرصت های بورس تحصیلی فراوان، امکان کار حین و پس از تحصیل، آموزش زبان آلمانی، مسافرت آزاد به 26 کشور ناحیه شنگن و … را از مهمترین مزایای تحصیل در آلمان به حساب آورد که ما در ادامه به بحث در اینباره می پردازیم.

بورس تحصیلی جزء امتیازات تحصیلی در آلمان
در کشور آلمان برنامه های بورس تحصیلی مختلفی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرد. بورسیه معمولا در دو قالب بورس تحصیلی دولتی و غیردولتی تقسیم بندی می شود و از مهمترین آن می توان به برنامه بورسیه اداره خدمات دانشگاه های آلمانی (DAAD) اشاره کرد که مخارج دانشجویان خارجی در آلمان را در سطوح مختلف تامین می کند.

تحصیل رایگان مزیت اصلی تحصیل در کشور آلمان
یکی از اصلی ترین مزایای تحصیلی در قطب اقتصادی اروپا، تحصیل رایگان در آلمان است. آلمانی ها در اروپا مردمانی هستند که به تحصیلات آکادمیک به دید کالای تجاری نگاه نکرده و مخالف اخذ شهریه از دانشجویان هستند؛ از همین رو دانشجویان داخلی و خارجی در دانشگاه های دولتی این کشور معاف از پرداخت شهریه هستند. فقط هزینه ای که از این دانشجویان اخذ می شود به مبلغ 100 تا 350€ (یورو) بوده و در هر ترم به عنوان هزینه ادارای از آنها مطالبه می شود. مورد بعدی هزینه زندگی در آلمان است که از این لحاظ، هزینه 850€ (یورویی) آنهم در قیاس با هزینه زندگی دانشجوئی در دیگر کشورها بسیار پایین است.

کار حین تحصیل جزء مزایای تحصیل در آلمان
مطابق قوانین کشور آلمان کلیه دانشجویان خارجی مثل دانشجویان ایرانی می توانند در آلمان بدون اخذ مجوز کار خاصی مشغول به کار شوند. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که قانون آلمان دانشجویان خارجی را ملزم به کار نیمه وقت تا 120 روز کامل یا 240 نصفه روز کرده است؛ این درحالیست که دانشجویان اروپایی می توانند به اختیار در هر شغل نیمه وقتی تا 20 ساعت در هفته را کار بکنند. در آلمان از طریق کار دانشجوئی می توان تا 450€ (یورو) نیز بدست آورد. از انواع کار دانشجوئی در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دستیار آموزشی در دانشگاه

• کتابداری

• مسئول آزمایشگاه

• رستوران داری

• لیدر تور

• کار در سینما

• فروشندگی و …

کار پس از تحصیل جزء مزیت تحصیل در آلمان
اگرفردی که در دانشگاه های آلمان درس خوانده است بخواهد بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی در آلمان مشغول به کار شود به طور کلی انجام این کار بدون هیچ مشکلی امکانپذیر است. از آنجا که دانشجو با اتمام تحصیلات دانشگاهی خود در آلمان یک مدرک معتبر و قابل قبول را کسب کرده است که در سطح اتحادیه اروپا از اعتبار برخوردار است معمولاً بدون دغدغه و با توجه به رشته تحصیلی اش می تواند مستقیماً وارد بازار کار شود.

آلمان در زمینه کار پس از تحصیل دارای گزینه های متعددیست که دانشجو می تواند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کند و در کشور مدرن آلمان زندگی کند. آلمان در صدر راحتترین فرصتهای کاری پس از تحصیل در بین دانشجویان بین المللی قرار دارد. در این میان دانشجویان ایرانی همانند همتایان خارجی خود دارای دو گزینه مطلوب اقامتی برای کاریابی در آلمان هستند که عبارتند از:

• تمدید اقامت 18 ماهه مختص دانشجویان از دانشگاه های آلمان

• ویزای جاب سیکر یا جستجوی کاری با اعتبار شش ماهه مختص دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های غیر آلمانی

دارندگان این دو مجوز اقامتی به محض یافتن کار مناسب می توانند ضمن اثبات صلاحیت خود برای دریافت بلوکارت آلمان یا مجوز اقامت کاری این کشور آماده شوند.

معایب تحصیل در کشور آلمان
یکی از معایب اصلی زندگی در حین تحصیل در کشور آلمان دوری از خانواده و سختی در پیدا کردن دوست است؛ خانواده و دوستان شما ممکن است در کنار شما نباشند. یکی از مهمترین چالشهایی که مردم هنگام عزیمت به آلمان با آن روبرو هستند این واقعیت است که آنها از زندگی معمولی که در کشور خود داشتند دور هستند. ممکن است خانواده و دوستان در کشور آلمان با آن ها زندگی نکنند، این بدان معنیست که افراد باید ماه ها این شرایط را تحمل کنند اما با وجود سخت بودن این شرایط معمولا مهاجران دست از رویای آلمان نمی کشند. یادگیری زبان آلمانی یکی دیگر از این معایب تحصیل در این کشور است، زیرا آلمانی ها بسیار روی زبان خود حساس هستند. مهم نیست که برنامه تحصیل دانشجو در دانشگاه به زبان انگلیسی باشد، مهم این است که متقاضی باید زبان رسمی آلمان را یاد بگیرد. حتی اگر دانشجو در یک شهر دانشجویی بزرگ انگلیسی زبان هم زندگی کند در صورتی که به زبان آلمانی مسلط نباشد، بازهم هنگام رویارویی با دیگر افراد آلمانی زبان روزبه روز با عدم اعتماد بنفس و سردرگمی مواجه خواهد شد.

بنابراین اگر علاقه ای به گذراندن دوره آلمانی ندارید به این کشور مهاجرت نکنید. تفاوت در آموزش ممکن است به این معنا باشد که دانشجو خودش را در مسیری می یابد که یا بسیار دشوار یا متفاوت است. ایده تحصیل در خارج از کشور میتواند به عنوان یک فرصت خارق العاده به نظر برسد، اما همچنین چالشهای بالقوه زیادی وجود دارد: عملی، مالی و روانی که فرد باید با تمامی این ها سرو کله بزند و کنار بیاید.

متقاضیان تحصیل در کشور آلمان می توانند از مشاوره حضوری یا تلفنی مشاوران متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای مهاجرت به کشور آلمان بهره گرفته و جواب تمامی سوالات خود دست پیداکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *