آلمان

مراحل اخذ ویزای آلمان برای ایرانیان

طبق توافق نامه ای که در سال 1985 منعقد شد، کسانی که شهروند کشورهای عضو شنگن هستند می توانند بدون محدودیت در کل محدوده شینگن تردد کنند؛ شهروندان خارج از محدوده شنگن با داشتن ویزای شنگن مجاز به تردد در این محدوده می باشند. یکی از کشورهای برتر محدوده شنگن، کشور آلمان است، بنابراین با داشتن ویزای شینگن شما می توانید وارد کشور آلمان شوید. البته شهروندان بعضی از کشورها می توانند بدون نیاز به ویزا به آلمان سفر کنند اما شهروندان ایرانی باید درخواست ویزا بدهند. در ادامه مراحل اخذ ویزای آلمان برای ایرانیان را به شما عزیزان توضیح می دهیم.

آلمان ویزاهای متفاوتی دارد و شما در ابتدا باید هدف از سفرتان را مشخص کنید و سپس برای اخذ ویزا اقدام نمایید. ممکن است شما برای تفریح و گردشگری به آلمان سفر کنید و هدف سفرتان توریستی باشد و یا بخواهید برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان سفر کنید و حتی برای پیدا کردن فرصت کاری، شاید هم برای ادامه فعالیت بخواهید به آلمان مهاجرت و سرمایه گذاری کنید. هر کدام از این موارد زیر مجموعه یک نوع ویزا خاص می باشد که شرایط، مدارک و روند اخذ ویزاها با هم تفاوت هایی دارند.

مراحل اخذ ویزای توریستی آلمان برای ایرانیان
ویزا توریستی آلمان به متقاضیان اجازه این را می دهد که علاوه بر سفر به کشور آلمان بتواند به دیگر کشورهای حوزه شنگن طی مدت مشخص شده در ویزا سفر کنند، در صورتی که قصد گردش و تفریح یا دیدار با اقوامتان را دارید باید از این نوع از ویزا استفاده کنید. توجه داشته باشید که با این نوع از ویزا شما اجازه کاریابی نخواهید داشت. اقداماتی که برای گرفتن ویزای توریستی از کشور آلمان باید داشته باشید به شرح زیر است:

1) جمع آوری مدارک مورد نیاز آلمان

✓ فرم درخواست تکمیل شده توسط متقاضی (انگلیسی یا آلمانی)

✓ دوقطعه عکس 3.5 * 4.5

✓ پاسپورت با حداقل 7 ماه اعتبار از تاریخ سفر

✓ گردش 3 ماهه حساب بانکی

✓ بیمه مسافرتی (طبق زمان اقامت)

✓ واچر هتل

✓ مدارک شغلی

✓ دعوت نامه (در صورت وجود)

✓ شناسنامه

✓ مدارک مربوط به ازدواج

2) ارائه مدارک و درخواست ویزای آلمان

مرکز ویزامتریک نماینده قانونی سفارت آلمان می باشد که در ایران ثبت شده است، شما باید برای درخواست ویزای آلمان مدارک جمع آوری شده را به این مرکز ارائه دهید. برای ثبت نام و وقت سفارت باید به صورت آنلاین اقدام نمایید؛ برای ثبت و گرفتن وقت سفارت هزینه ای حدود 79 یورو باید پرداخت کنید. بعد از تایید وقت باید طبق همان زمان در مرکز ویزا حضور داشته باشید و انگشت نگاری کنید، اگر در زمان مقرر نتوانید حضور پیدا کنید هزینه و وقت شما سوخت می شود.

3) منتظر نتیجه ویزا آلمان باشید

بعد از انگشت نگاری سفارت آلمان مدارک شما را بررسی می کند و شما در این زمان باید منتظر نتیجه بررسی ویزا باشید؛ معمولا نتیجه درخواست ویزا بین 3 هفته تا یک ماه طول می کشد، اما ممکن است این زمان کوتاه تر یا مدتی بیشتری طول بکشد. با توجه به این موضوع بهترین زمان درخواست ویزا 3 ماه قبل از تاریخ تعیین شده برای سفر می باشد.

4) مدت زمان اعتبار ویزای توریستی آلمان

کشور آلمان بیشترین اعتبار زمانی به ویزای توریستی را حداکثر 90 روزه میدهد اما این موضوع به این معنی نیست که برای همه متقاضیان به یک میزان است و کاملا برای هر شخص متغیر است. معمولا برای ایرانیان اعتبار ویزای توریستی آلمان 14 روز اقامت در 1 ماه می باشد؛ اما متقاضی می تواند با برنامه سفر ارائه داده شده به سفارت از این زمان کم کند یا زمان ویزای خود را افزایش دهد. نکاتی که در افزایش زمان ویزا اهمیت دارد، داشتن دعوت نامه یا داشتن سابقه سفر قبلی به آلمان می باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای ایرانیان
تعداد متقاضیانی که برای ادامه تحصیل کشور آلمان را انتخاب می کنند هر روز رو به افزایش است. کیفیت بالای سیستم آموزشی آلمان و موضوعات تحقیقاتی، سطح و شیوه تدریس، هزینه های اندک و حتی رایگان، آینده مطمئن از ویژگی های تحصیل در آلمان نیز می باشد. اکثر دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در کشور آلمان نیازمند ویزای تحصیلی می باشند. برای تحصیل در آلمان 3 روش وجود دارد که به آن می پردازیم:

انواع ویزای تحصیلی آلمان

نکته: درحال حاضر فقط امکان درخواست ویزای دانشجویی می باشد و امکان درخواست ویزا متقاضی تحصیل در آلمان وجود ندارد. نوع ویزای دانشجویی آلمان به دو دسته تقسیم می شود، ویزای کمتر 3 ماه که با ویزای شنگن انجام می شود و ویزای بیشتر از 3 ماه که باید ویزای ملی (German national visa) باشد. در صورتی که با ویزای ملی به کشور آلمان بروید، باید اقامت خود را تمدید کنید و این کار را باید قبل از به اتمام رسیدن ویزا باید انجام داده باشید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان
برای تحصیل در آلمان مدارکی که شما باید به سفارت ارائه دهید به شرح زیر می باشد؛ هرکدام از فرم ها باید توسط خود شخص متقاضی تکمیل گردد. علاوه بر فرم ها شما باید پاسپورت معتبر، شناسنامه، گواهی ازدواج، عکس پاسپورتی، مدرک زبان، تاییدیه پذیرش از دانشگاه، مدارک تحصیلی، انگیزه نامه و مدارک مرتبط با تمکن مالی را به سفارت ارائه دهید.

بهترین زمان برای درخواست ویزا بلافاصله بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان می باشد، توجه کنید که قبل از پذیرش هرگز هیچ اقدامی نکنید. بعد از موفقیت و گرفتن پذیرش مدارک لازم و مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را آماده می کنید. قبل از گرفتن وقت برای مراجعه به سفارت دقت داشته باشید که تمامی مدارک لازم را آماده کرده و هیچ گونه نقصی در پرونده وجود نداشته باشد؛ هرگونه نقص در پرونده باعث اختلال در روند صدور ویزا شما و یا نتیجه منفی درخواست شما می گردد، پس حتما به این نکته توجه داشته باشید. بعد از آماده کردن تمامی مدارک وقت ملاقات از سفارت آلمان در ایران بگیرید و برای انگشت نگاری به سفارت بروید و سپس منتظر بمانید تا نتیجه درخواست شما اعلام گردد.

مراحل اخذ ویزای کار آلمان برای ایرانیان
صنعت و اقتصاد کشور آلمان شناخته شده است و رتبه اقتصادی آلمان چهارمین کشور در دنیا می باشد. کشور آلمان در سال های اخیر فرصت های زیادی برای کار در اختیار خارجیان قرار داده؛ بنابراین بسیاری از افراد جهان برای کار به کشور آلمان مهاجرت کرده اند. برای مهاجرت کاری شما نیاز به ویزای کاری آلمان خواهید داشت؛ ویزا کاری آلمان قابل تمدید می باشد و بعد از چند سال امکان گرفتن اقامت دائم این کشور وجود دارد. ویزا کار آلمان به دو دسته تقسیم میشود:

1-ویزای جست و جوی کار آلمان
برخی از متقاضیان یا کارجویان ترجیح می دهند در داخل کشور آلمان به دنبال کار باشند و به جای مصاحبه آنلاین، مصاحبه حضوری داشته باشند. ویزای جست و جوی کار به متقاضیان اجازه اقامت 6 ماهه در خاک آلمان را می دهد تا بتوانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. به این مورد توجه داشته باشید که ویزای جست و جوی کار به متقاضیان اجازه کار در آلمان را نمی دهد. متقاضیان بعد از زمان 6 ماه باید شغل مورد درخواست خود را از بین بهترین مشاغل آلمان پیدا کرده باشند تا بتوانند درخواست مجوز کار در آلمان را داشته باشند. برای درخواست ویزا باید شما واجد شرایط درخواست باشید، تمام مدارک مورد نیاز را جمع‌ آوری کرده و سپس درخواست ویزای تکمیل ‌شده خود را ارسال کنید.

برای واجد شرایط بودن این نوع از ویزا شما باید برای حداقل مدرک لیسانس داشته باشید به همراه 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی، همچنین باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی برای 6 ماه در خاک آلمان را طی تمکن مالی نشان دهید. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای جست و جوی کار آلمان به شرح زیر می باشد.

✓ پاسپورت معتبر

✓ سه عدد عکس پاسپورتی

✓ نامه‌ای که هدف شما از سفر و نحوه اقدام شخص برای پیدا کردن کار در آلمان را توضیح دهد

✓ مدارک تحصیلی

✓ رزومه کاری

✓ نامه تمکن مالی بانک

✓ شناسنامه

✓ گواهی ازدواج

✓ مدارک بیمه درمانی

2-ویزای کاری آلمان
ویزای کاری آلمان به چندین دسته تقسیم می شود: از مهمترین آنها خود اشتغالی یا استخدام می باشد. کسانی واجد شرایط ویزای کار آلمان هستند که تخصص بالا مانند محققان با دانش ویژه داشته باشند یا کارمندانی که در شرکت‌های بین‌المللی مشغول به کار هستند؛ به ویژه مدیران و متخصصان و شهروندان ایرانی نیز در صورت کمبود نیروی کار در حوزه تخصصی شخص متقاضی و داشتن یک پیشنهاد کاری از آلمان و معادل بودن مدارک تحصیلی شخص متقاضی با مدارک دانشگاهی آلمان می‌توانند برای این ویزا اقدام نمایند.

درصورتیکه واجد شرایط بودید می توانید درخواست ویزای کاری آلمان را ارائه دهید، اما قبل از درخواست مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد:

✓ فرم درخواست تکمیل‌شده

✓ دو عدد عکس پاسپورتی

✓ پاسپورت معتبر

✓ بیمه درمانی

✓ مدارک اثبات‌ کننده داشتن پیشنهاد شغلی از آلمان مانند قرارداد

✓ رزومه کاری

✓ مدارک تحصیلی و گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای

✓ گواهی عدم سوءپیشینه

✓ تاییدیه پرداخت هزینه خواست ویزا

مراحل درخواست ویزای کار آلمان
مراحلی که بتوانید به سفارت آلمان درخواست ویزا کار کنید درجه اول داشتن یک پیشنهاد شغلی از آلمان می باشد و بعد از دریافت این پیشنهاد شما باید کلیه مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری و سپس مدارک را جهت ارائه درخواست به سفارت آلمان آماده کنید. پس از ارائه درخواست، هزینه رسیدگی به درخواستتان را پرداخت می کنید در انتها متنطر نتیجه درخواست خود باشید تا نتیجه بررسی اعلام شود. مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کاری معمولا بین 1 الی 3 ماه طول می کشد و بعد از دریافت ویزا کاری آلمان می توانید به این کشور سفر کنید به کار و زندگی در آلمان بپردازید و مابقی امور مرتبط با اقامت خود را پیگیری کنید.

برای اطلاعات بیشتر از روند درخواست ویزای آلمان برای ایرانیان با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *