نروژ

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ تقریبا مشابه مواردی است که برای اخذ ویزای تحصیلی سایر کشورهای اروپایی باید تهیه گردد. از آن جایی که در دانشگاه های دولتی نروژ علاوه بر نروژی ها سایر دانشجویان بین المللی، حتی اگر تابعیت اتحادیه اروپا را نداشته باشند، می توانند رایگان تحصیل کنند، تحصیل در این کشور طرفداران زیادی پیدا کرده است. این در حالیست که غالب کشورهای اروپایی مثل فنلاند، از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا (non-EU/EEA students) شهریه بسیار بیشتری دریافت می نمایند. البته دانشجویان علاقه مند به تحصیل در نروژ باید سرمایه کافی برای پرداخت هزینه ثبت نام، اجاره بهای خوابگاه و سایر هزینه های زندگی را داشته باشند.

اخذ ویزای تحصیلی برخی از کشورها در حال حاضر ریسک های زیادی دارد که از آن جمله می توان به اسپانیا و آمریکا اشاره نمود. اما خوشبختانه نروژ همچنان در سال 2021 برای ایرانی ها در صورتی که شرایط لازم و تمکن مالی کافی را داشته باشند ویزا صادر می نماید. از آن جایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری در نروژ وجود دارد و همچنین به دلیل بازار کار خوب این کشور، دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ هستند. به همین دلیل در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

• مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ در سال 2021 کدام اند؟

• آیا امکان کار پاره وقت دانشجویی با اخذ ویزای تحصیلی نروژ وجود دارد؟

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ
یکی از مهم ترین مراحل برای مهاجرت تحصیلی به نروژ اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. برای این منظور متقاضی باید مدارک متعددی را آماده نماید که برخی از مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

• نامه پذیرش قطعی و تمام وقت از دانشگاهی در نروژ

• فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی

• رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک یعنی application fee که مبلغ آن NOK4900 (کرون نروژ) یعنی معادل 546$ (دلار آمریکا) می باشد

• داشتن پاسپورت معتبر

• 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید که زمینه سفید داشته باشد

• بیمه معتبر در نروژ

• گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

• نامه بانکی مبنی بر داشتن تمکن مالی لازم برای تامین هزینه تحصیل در نروژ برای مدت 1 سال تحصیلی (10 ماه)؛ این مبلغ 121220NOK (کرون نروژ) است که معادل حدود 13507$ (دلار آمریکا) می باشد

• ارائه مدرکی دال بر تهیه محلی برای اقامت در نروژ

• ارائه مدرکی که اثبات کند فرد پس از اتمام تحصیلات خود این کشور را ترک می کند (معمولا از طریق ارائه بلیت برگشت)

یکی از مهم ترین مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ذکر شده، داشتن پذیرش قطعی و تمام وقت از دانشگاهی در این کشور است. در نتیجه پیش از ویزا، نوبت اخذ پذیرش است که با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی مدارک متفاوتی نیاز دارد. برخی از مهم ترین مدارک به این منظور عبارت هستند از:

• CV

• مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) یا نروژی

• توصیه نامه از حداقل 2 تن از اساتید

• ترجمه رسمی مدارک از جمله مدرک تحصیلی و ریز نمرات به زبان انگلیسی

• انگیزه نامه

• پرداخت هزینه بررسی مدارک به دانشگاه (این هزینه حتی در صورت عدم قبولی دانشجو قابل باز پس گیری نمی باشد)

بالا بردن شانس اخذ ویزای تحصیلی نروژ
علاوه بر داشتن تمکن مالی کافی، یکی دیگر از مواردی که برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ اهمیت دارد، اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح این کشور است. البته نروژ کشوری کوچک با کم تر از 6 میلیون نفر جمعیت در حوزه اسکاندیناوی است که تعداد دانشگاه های آن در مقایسه با ایتالیا، فرانسه، آلمان، سوئیس و اتریش، کم تر است. با این حال 5 دانشگاه برتر در نروژ هستند که اخذ پذیرش از آن ها برای فرآیند ویزا تاثیر مثبت دارد و فارغ التحصیل شدن از آن ها نیز تاثیر مثبتی در ذهن کارفرمایان نروژی خواهد داشت. البته همان طور که گفته شد فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر نروژ حتی برای خارجی ها نیز امتیاز بزرگی محسوب می شود و یافتن شغل را ساده می کند. برخی از بهترین دانشگاه های نروژ در سال 2021 از دید طبق بندی وب سایت QS عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های نروژ/ رتبه در رنکینگ ملی 2021/ QS Ranking 2021:::
University of Oslo 1 113
University of Bergen 2 194
Norwegian University of Science and Technology (NTNU) 3 360
UIT the Arctic University of Norway 4 416
Norwegian University of Life Sciences (NMBU) 5 –

امکان کار با داشتن ویزای تحصیلی نروژ
کشورها در خصوص کار دانشجویی 2 رویه را پیش رو دارند:

✓ کشورهایی که اجازه کار دانشجویی را به خارجی ها نمی دهند؛ مثل آذربایجان و ژاپن

✓ کشورهایی که اجازه کار دانشجویی را به خارجی ها می دهند؛ مثل اتریش و آمریکا

نروژ خوشبختانه در دسته دوم قرار داده می شود منتهی اگرچه اخذ مجوز کار را برای دانشجویان حوزه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا اجباری نمی داند و آن ها تنها مکلف به ثبت نام در اداره پلیس کرده است، سایر دانشجویان را ملزم می کند تا مجوز کاری مربوطه را اخذ نموده و سپس مشغول به کار شوند. البته شایان توجه است که کار دانشجویی در نروژ بدون داشتن تسلط به زبان نروژی به سختی یافت خواهد شد با این حال دانشجویان در حوزه های مختلفی می توانند مشغول به کار باشند که با زبان انگلیسی هم ممکن است.

از آن جمله می توان به تدریس زبان انگلیسی به نروژی ها یا پناهنده ها در این کشور، تدریس موسیقی، تدریس تکواندو و غیره اشاره نمود؛ هرچند حتی در این مشاغل هم تسلط به زبان نروژی امتیاز بزرگی محسوب می شود. دانشجویان در نروژ اجازه دارند هفته ای تا 20 ساعت مشغول به کار نیمه وقت شوند و با توجه به نوع فعالیت خود ماهانه بین 200€ تا 600€ (یورو) درآمد داشته باشند.

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ در سال 2021 ارائه گردید و علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *