آلمان

مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان

فراهم آوردن مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است چرا که کوچک ترین مشکل و نقص در مدارک موجب رد درخواست ویزای آلمان می شود. جمهوری فدرال آلمان قدرتمندترین اقتصاد اروپا و یکی از بنیانگذاران بسیاری از توافق نامه ها و سازمان های اروپایی به عنوان اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است. مساحت آن 357386 کیلومتر مربع و جمعیت آن از سال 2018، 82 میلیون و 800 هزار نفر است. این کشور بیش از هر کشور دیگری در اروپا، با 9 کشور دیگر هم مرز است و همین امر آن را به یک جاذبه گردشگری با ارزش تبدیل می کند. آلمان میزبان بسیاری از قلعه ها، کاخ ها و بسیاری از بناهای تاریخی است که بخشی از تاریخ آلمان و تاریخ اروپا را تشکیل می دهند. دروازه براندنبورگ، کلیسای جامع کلن، قلعه نوشوانشتاین، بامبرگ و بسیاری از جاذبه های دیگر آلمان در “لیست بازدیدکنندگان” در اروپا قرار دارد.

برای سفر به آلمان، بسیاری از اتباع جهان ممکن است نیاز به دریافت ویزا داشته باشند؛ از سال 1995 که آلمان به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا به عضو منطقه شنگن تبدیل شد، مسافران می توانند با ویزای شنگن وارد آلمان شوند. سفر به آلمان، هیچ وقت منظم و بدون استرس نبوده؛ با توجه به توافق نامه شنگن که در سال 1985 منعقد شد، شهروندان کشورهای عضو شنگن می توانند در سراسر قلمرو این کشورها بدون ویزا سفر کنند. از طرف دیگر، شهروندان کشورهای غیر عضو شینگن، با دریافت یک مجوز واحد به نام ویزای شینگن اجازه ورود به تمام کشورهای عضو را دارند. هدف اصلی تفاهم نامه شینگن، برداشتن کنترل مرزی برای شهروندان کشورهای عضو این پیمان است که دسترسی آزاد و برابر را برای اتباع هر کدام از این کشورها از جمله آلمان، امکان پذیر می کند.

انواع ویزای آلمان
به طور کلی سه نوع ویزا در آلمان وجود دارد که در ادامه به توضیح کامل آن ها خواهیم پرداخت. همچنین، اعتبار و زمان ویزا و اینکه در چه شرایطی از کدام ویزا باید استفاده کنید، را توضیح خواهیم داد:

ویزای شینگن: افرادی که تبعه کشورهایی هستند که قرارداد معافیت ویزا با کشور آلمان ندارد و قصد اقامت کوتاه مدت در این کشور را دارند، مثلاً سفر کاری، تعطیلات یا ملاقات با اقوام، باید درخواست ویزای شینگن دهند. این ویزا که برای اقامت کوتاه مدت صادر می شود (ویزای دسته C) در طول شش ماه دارای اعتبار حداکثر 90 روزه می باشد و علاوه بر آلمان در کل کشورهای منطقه شینگن معتبر است. تاریخ اعتبار ویزا (دوره 180روزه) از روزی که وارد آلمان یا هر کشور دیگر عضو شینگن شوید شروع می شود.

ویزای ترانزیت فرودگاه: اگر در فرودگاه آلمان توقف کنید و مقصد نهایی شما کشوری خارج از منطقه شینگن باشد، به ویزای ترانزیت فرودگاه (ویزای دسته A) نیاز خواهید داشت. ویزای ترانزیت فرودگاه اجازه ترک فرودگاه و ورود به شهرهای آلمان را نمیدهد. اگر برای تحویل گرفتن چمدان، ورود مجدد به سیستم یا ادامه سفر از طریق وسیله نقلیه دیگر نیاز به خروج از فرودگاه دارید، باید برای ویزای شینگن اقدام کنید.

ویزای ملی (برای بازدیدهای طولانی مدت) و ویزای نوع B: اگر شما ویزای شینگن را دریافت کنید حداکثر 90 روز می توانید در آلمان بمانید. اما اگر می خواهید بیش از 90 روز در این کشور بمانید و قصد کار یا تحصیل در آلمان را دارید، باید قبل از سفر برای دریافت ویزای ملی (ویزای دسته D) اقدام کنید. ویزای نوع B یک نوع ویزای ترانزیت است که اجازه حمل و نقل از طریق خاک آلمان را می دهد و دارای اعتبار حداکثر 5 روز می باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان
برای دریافت ویزای آلمان، اسنادی وجود دارد که باید قبل از تعیین وقت سفارت تکمیل کنید. بسته به هدف سفر شما به آلمان، تفاوت کمی در نوع مدارک مورد نیاز وجود دارد. در جدول زیر به طور خلاصه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آلمان آورده شده است.

مدارک/ توضیحات
گذرنامه/ گذرنامه شما باید حداقل 6 ماه قبل از موعد معتبر ویزا اعتبار داشته باشد تا واجد شرایط درخواست ویزای شنگن برای آلمان باشد.
عکس/ دو عکس در هر فرم درخواست
محل اقامت/ اثبات محل اقامت رزرو شده همراه با سایر مدارک به سفارت ارسال می شود. اگر با دوستان/ اقوام اقامت دارید، کپی شناسنامه و گذرنامه آن ها و همچنین اثبات اینکه آن ها می توانند اقامت شما را پشتیبانی کنند اجباری است.
بلیط/ متقاضی باید بلیط برگشتی خود را تهیه کند.
بیمه درمانی سفر/ بیمه درمانی معتبر که کل تعداد روزهای اقامت شما در آلمان را پوشش دهد اجباری است.
برنامه سفر/ اگر هدف از سفر گردشگری است، باید کپی از برنامه دقیق از سفر خود را نیز ارسال کنید.
صورت حساب بانک/ بیانیه رسمی وضعیت مالی شما از بانک در 3 ماه گذشته الزامی است.
فرم درخواست/ پر کردن فرم درخواست که سفارت به شما داده است.
مدارک دیگر/ فرد دانشجو: مدارک ثبت نام در دانشگاه و یک نامه رسمی از مقامات تعیین شده که به او اجازه سفر می دهند.
فرد شاغل: یک نسخه از قرارداد او و نامه ای که حاکی از اجازه گرفتن مرخصی سالانه در آن دوره توسط کارفرما شود.
فرد خوداشتغال: اسناد رسمی را داشته باشد که تجارت خود را تأیید می کند.
شرایط اخذ ویزای آلمان برای خردسالان/ شناسنامه اصلی افراد زیر سن قانونی
امضای هر دو والدین در فرم درخواست و نامه رسمی در صورت سفر تنهایی فرزند
رضایت هر دو والدین در صورت سفر با یکی از والدین

نکاتی درباره مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان
اگر به بیش از یک کشور شنگن سفر می کنید، و آلمان کشوری است که مدت بیشتری در آن اقامت دارید، به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنید. اگر در روزهای اقامت در بین کشورهای شنگن که به آن ها سفر خواهید کرد تفاوت قابل توجهی وجود نداشته باشد و آلمان اولین بندر ورود به منطقه شنگن باشد باید در سفارت آلمان درخواست ویزای شنگن کنید. برای دریافت ویزای توریستی آلمان نیازی به هر نوع دعوت نامه رسمی از هر نوع دیگری نخواهید داشت. برای اخذ ویزای دانشجویی، علاوه بر تمام مدارک گفته شده در بخش قبلی، شما باید نامه پذیرش از موسسه آموزشی که قصد تحصیل در آن را دارید، و همچنین مدارکی برای اثبات پایداری مالی در آلمان را تحویل دهید.

در این مقاله انواع ویزا و مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان گفته شد. اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان از طریق کار یا تحصیل را دارید، برای اطلاعات بیشتر جهت اخذ هرگونه ویزای آلمان می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعات تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *