ترکیه

قیمت آپارتمان در استانبول

یکی از سوالات کلیدی و مهم سرمایه گذاران ایرانی برای اخذ اقامت ترکیه سوال درباره قیمت آپارتمان در استانبول می باشد. خبر خوش برای سرمایه گذاران ایرانی علاقه مند خرید ملک در استانبول این است که برای خرید املاک در ترکیه جهت اخذ اقامت این کشور هیچ شرط یا محدودیتی وجود ندارد. چرا که معمولا توریست هایی که بوسیله ویزای توریستی ترکیه به این کشور می آیند معمولا با قرارداد خرید آپارتمان یا اجاره خانه در ترکیه متقاضی اخذ اقامت این کشور می شوند. اما برخی سوالات اساسی پیرامون این موضوع وجود دارد که در همین مقاله به پاسخ آنها خواهیم رسید:

• چرا خرید آپارتمان در استانبول برای سرمایه گذاران مهم می باشد؟

• نحوه خرید آپارتمان در استانبول چگونه است؟

• برای خرید آپارتمان در شهر استانبول چه مدارکی لازم است؟

• وضعیت قیمتی آپارتمان ها در محلات مختلف شهر استانبول چگونه است؟

• آیا امکان اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک در استانبول وجود دارد؟

استانبول معروف به بیزانتین و کنستانتین پل، بزرگترین شهر و متروپلیتن کشور ترکیه است. استانبول جاییست که دو قاره آسیا و آفریقا را توسط تنگه بسفور به هم متصل می کند. آیا می دانید که استانبول به لحاظ جمعیتی چهارمین شهر پرجمعیت دنیا محسوب می شود؟ این شهر مرکز اصلی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ترکیه محسوب می شود. مشاورین ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی هزینه های اجاره مسکن در استانبول خواهند پرداخت.

اهمیت خرید آپارتمان در استانبول
اهمیت اصلی اطلاع از قیمت آپارتمان در استانبول و سایر شهرهای ترکیه در این است که متقاضیان می توانند از این طریق به سرعت و به راحتی هر چه تمام تر ویزای اقامت (Tϋrkiye Ikamet Izini) را اخذ نمایند؛ اما چگونه؟ در ابتداء بایستی بدانید که در ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک هیچ شرط و پیش نیازی وجود ندارد. بنابراین، شهروندان خارجی توسط خرید آپارتمان یا حتی اجاره خانه به شرط داشتن سند مالکیت (Tapu) و یا اجاره نامه می توانند متقاضی ویزای اقامت ترکیه باشند.

این کار از طریق خرید آپارتمان یا ملک در ترکیه و تبدیل ویزای توریستی به ویزای اقامت 1 یا 2 ساله امکان پذیر می باشد. اما برای این منظور، متقاضیان بایستی حتما واجد شرایط لازم باشند؛ مدارک و اسناد قانونی را به همراه داشته و آشنا به روال اداری و حقوقی این قضیه باشند. یک خبر خوش دیگر برای علاقه مندان و متقاضیان خرید آپارتمان در شهر استانبول اینکه اخذ پاسپورت دوگانه یا Double Passport از طریق خرید خانه در کشور ترکیه کاملا امکان پذیر است. با هم جزئیات اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه از طریق خرید آپارتمان در سال 2020 را در جدول زیر مرور می کنیم:

نوع اقامت/ ویزای اقامت توریستی
اعتبار ویزا/ حداکثر تا 2 سال
امکان تمدید/ برای 3 سال متوالی
شرط اخذ پاسپورت ترکیه/ پس از 5 سال متوالی اقامت در ترکیه
سقف سرمایه لازم جهت اخذ پاسپورت ترکیه/ $250.000 (دلار)

چرا خرید آپارتمان در استانبول؟
ابتدا لازم است بدانید که هم اکنون بازار خرید ملک در ترکیه بسیار داغ است، گواه این مطلب افزایش 5.3 درصدی خرید املاک در این ماه اخیر می باشد. در این بین استانبول با 15678 فروش خانه و 19.1% از سهم کل بازار ملک در ترکیه، در رده اول قرار دارد؛ این رقم دو برابر آمار خرید ملک در دومین شهر یعنی آنکارا با 7620 فروش خانه می باشد. اما چرا خرید ملک و آپارتمان در استانبول اینچنین با استقبال گرم خارجی ها مواجه است؟ از دلایل اصلی برای اطلاع از قیمت آپارتمان در استانبول و خرید ملک در این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• آب و هوای دلپذیر

• ویو ساحلی

• هزینه زندگی پایین

• دسترسی آسان

• شرایط بیزینس راحت

• مالکیت کامل ملک یا آپارتمان

• سود سرمایه بالا حاصل از املاک

• اقامت آسان کشور ترکیه

• امکان اخذ پاسپورت دوگانه

• مسافرت بدون ویزا به کشورهای اروپایی

نحوه خرید آپارتمان در استانبول
برای خرید ملک در استانبول در ابتداء متقاضیان نیازمند اخذ ویزای توریستی ترکیه هستند؛ اما خبر خوش سوم اینکه هموطنان ایرانی بدون اخذ ویزا و فقط با پاسپورت ایرانی تا 3 ماه آزادانه می توانند به ترکیه سفر کنند. اما به محض ورود به کشور ترکیه می توان فرایند اخذ اقامت ترکیه را استارت زد. برای شروع خرید آپارتمان از استانبول، ابتدا متقاضیان بایستی هدف از این کار و نیز بودجه خود را ارزیابی کنند. اینکه آیا هدف از این کار افزایش سرمایه است یا دست یابی به درآمد اجاره؟ یا هدف تغییر و ایجاد سبک جدید زندگی در ترکیه است یا خانه تعطیلات برای خود و خانواده همراه؟ اما باید بدانید که قیمت آپارتمان در استانبول مخصوصا در بخش هایی از این شهر تا 50% افزایش دارد. پس توجه به بودجه نیز مهم است. مسلما خریداران با بودجه بالا می توانند املاک لوکس بسفر را خریداری کنند، درحالیکه خریداران با بودجه پایین می توانند به دنبال خرید املاک در مناطق داخلی شهر همانند بیلیک دوزو، اسن یورت، غرب فرودگاه بین المللی آتاتورک باشند. اما خرید آپارتمان و فرآیند دریافت سند خانه (Tapu) با پاسپورت و شماره مالیاتی (اخذ شده از اداره مالیات ترکیه) کلید می خورد. در ادامه و پس از طی مراحل اداری و انعقاد قرارداد رسمی و امضاء طرفین معامله، سند مالکیت از اداره کاداستر اراضی و تاپو اخذ می شود. توجه داشته باشید که قبل از دریافت سند ملک ثبتی، ممکن است قرارداد تعهد فروش بین طرفین امضاء شود، اما دقت کنید که این قرارداد مثل قولنامه عمل میکند و به معنای انتقال مالکیت قانونی نیست.

شرایط خرید آپارتمان در استانبول
در مجموع، برای سرمایه گذاری در ترکیه و خرید آپارتمان در استانبول دو روش کلی وجود دارد: سبک زندگی محض یا سرمایه گذاری محض به همراه دلایل متعددی برای انتخاب بین این دو روش. اکثر خریداران ملک در استانبول ترکیبی ایده آل بین این دو را با توجه به فرهنگ و سود سرمایه بالا که املاک در استانبول عرضه می کنند، انتخاب می کنند. قبل از اقدام به خرید آپارتمان در استانبول توجه به قوانین و شرایط لازم جهت این کار الزامی است. شرایط و مقررات مذکور از قرار زیر می باشد:

مبنای حقوقی/ مطابق بند 35 قانون ثبت اراضی به شماره 2644 مبنی بر لغو شرط متقابل برای شهروندان خارجی مایل به خرید ملک در ترکیه
فرمت قرارداد/ مطابق قانون، امکان انتقال مالکیت فقط با سند مالکیت رسمی و ثبت شده در ادارات ثبت اراضی
محدودیت های قانونی برای خرید آپارتمان/ امکان خرید ملک تا ماکسیمم 30 هکتار برای خارجی ها، عدم امکان خرید یا اجاره ملک در محدوده منطقه نظامی
مدارک لازم برای ثبت و انتقال مالکیت/ سند مالکیت خانه، مدارک شناسائی یا پاسپورت، سند اظهار قیمت ملک صادره از شهرداری استانبول، بیمه اجباری زلزله، 1 قطعه عکس فروشنده و 2 قطعه عکس خریدار، کپی مجوز وکیل حقوقی و مجوز مترجم

بررسی قیمت آپارتمان در استانبول
علاوه بر دانستن شرایط و مدارک لازم، اطلاع از قیمت آپارتمان در استانبول برای متقاضیان حیاتی و بسیار مهم است. همانطوری که می دانید ارزش آپارتمان در بخش های مختلف استانبول یکسان نیست، از طرف دیگر، خرید آپارتمان در محلات مختلف استانبول هم به بودجه شما بستگی دارد. اما قیمت آپارتمان ها در بخش های مختلف با شرایط متفاوت عبارتند از:

نوع آپارتمان/ آدرس/ قیمت به پوند (£)
آپارتمان های بخش اروپایی استانبول/ واقع در نزدیکی TEM و دریاچه کوچوک چکمجه در آتا کنت/ 99003
آپارتمان های بخش آسیایی استانبول/ واقع در کارتال با لینک های شهری بزرگ و دسترسی فوق العاده/ 101716
آپارتمان های استانبول مدرن/ نزدیک گولدن هورن و مرکز شهر قاضی عثمان پاشا/ 56283
آپارتمان های مجلل مرکز شهر/ حوالی میدان تکسیم/ 244117
آپارتمان های بخش اروپایی استانبول/ نزدیک مرکز تجاری جدید/ 80694
آپارتمان های سبک هتل تورن کی/ حوالی باهچلی اولر دارای ارتباطات زیاد/ 98908
آپارتمان های مجلل با ویوو دریاچه/ نزدیک کانال جدید و محله آوجیلار/ 70252

علاوه بر روش خرید آپارتمان جهت اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه، 11 روش دیگر برای دریافت حق شهروندی ترکیه شامل ثبت شرکت، ازدواج، پس انداز بانکی، خرید سهام و … وجود دارد. اگر مشتاق اخذ اطلاعات در خصوص مهاجرت به ترکیه هستید، حتما با کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *