آلمان

قوانین مالیات در آلمان

افرادی که در آلمان چه به عنوان شهروند چه به عنوان مهاجر در حال زندگی و کار هستند موظف به پرداخت مالیات هستند. لذا آگاهی از قوانین مالیات در آلمان برای این افراد علی الخصوص افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند امری واجب می باشد. آلمان در فهرست بین المللی رقابت پذیری مالیاتی بنیاد مالیاتی 2019 در رتبه 16 قرار گرفت. مالیات ها در آلمان توسط دولت فدرال، ایالت های فدرال و شهرداری ها تعیین می شوند. اداره امور مالیاتی بر عهده دو مقام مالیاتی اداره امور مالیاتی مرکزی فدرال (Bundeszentralamt für Steuern) و تقریبا 650 دفاتر مالیاتی منطقه ای (Finanzämter) می باشد. درآمدهای مالیاتی اعم از مالیات بردرآمد شخصی، مالیات شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده و دیگر مالیات ها بین دولت فدرال، استان ها و شهرداری ها تقسیم می گردد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را دعوت به مطالعه این مقاله درباره قوانین مالیات در آلمان می کند.

مالیات بر درآمد شخصی در آلمان
افرادی که در آلمان درآمد کسب می کنند، بایستی مایات خود را از درآمد خود پرداخت کنند. سیستم مالیاتی آلمان نرخ مالیاتی صعودی را اجرا می کند که در آن نرخ مالیات با درآمد مشمول مالیات افزایش می یابد. بیشتر افراد مالیات بر درآمد را از طریق کسر حقوق و دستمزد کارفرمای خود پرداخت می کنند؛ افرادی که دارای حرفه های دیگر و یا خود اشتغال هستند و یا کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند می بایست برای تامین مالیات بر درآمد خود درخواست مالیات سالانه را ارائه دهند. مالیات بر حقوق و دستمزد، مالیات بر درآمد و سایر موارد توسط کارفرما در حقوق فرد گنجانیده می شود یعنی اکثریت قریب به اتفاق افرادی که مهاجرت کاری به آلمان داشته اند، میزان مالیات بر درآمدشان قبلا تهیه شده و از حقوقشان کسر می شود و اگر این تنها منبع درآمد فرد باشد آن وقت فرد موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی نخواهد بود.

نرخ مالیات بر درآمد شخصی در سال 2020
درآمد مشمول مالیات (یورو)/ نرخ مالیات
0 – 9.408€ 0%
9.408€ – 57,051€ 14%-42%
57,051€– 270,500€ 42%
>270,500€ 45%

موارد مهم درباره مالیات بر درآمد در آلمان
توجه داشته باشید که مالیات بر درآمد کسر شده از حقوق فرد در آلمان هر ماه کسر می شود و هنگام بستن قرارداد با کارفرما آگاهی از میزان کسر حقوق به دلایل مالیات حائز اهمیت می باشد چرا که تفاوت زیادی را در کسب خالص حقوق فرد ایجاد می کند. همچنین توجه داشته باشید که مواردی مانند پرداخت های اجتماعی، سهم مالیات بیمه ملی، مالیات کلیسا و دیگر موارد در قرارداد شما آورده شده است یا خیر. هر درآمد شغلی که در آلمان به دست می آید مشمول کمک های اجباری تامین اجتماعی می شود که در زمینه های بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری و بیمه پرستاری برای افراد سالمند و معلول می باشد. این پرداخت ها معمولا به صورت 50% توسط کارفرما پرداخت می شود و سهم شما از حقوق کم می شود. سهم کل برای تامین اجتماعی به طور کلی حدود 20% الی 22% حقوق شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین ممکن است شما مجبور به پرداخت مالیات بر هر آنچه که مزایا تلقی شده است باشید، یعنی مزایایی که از کارفرمای خود دریافت می کنید، مانند استفاده از ماشین شامل مالیات می شود. خودروهای شرکت با نرخ 1% که شامل مالیات بر ارزش افزوده است مالیات می شوند؛ همچنین سهمی که به عنوان پول یا پاداش داده می شوند نیز شامل مالیات هستند. در نظر داشته باشید یک مالیات مکمل دیگر به نام هزینه همبستگی که از در سال 1991 برای تامین اتحاد آلمان معرفی شد که برای درآمد بالای 972€ (یورو) اجرا می شود و نرخ آن 5% است. طبق قوانین آلمان در خصوص مالیات، از سال 2021 تنها %10 برتر درآمدها در آلمان مجبورند مبلغی را برای این مالیات بپردازند. همچنین در نظر داشته باشید چنانچه فرد دین خود را مسیحی اعلام کند بایستی مالیات کلیسا را نیز پرداخت کند؛ این مالیات در بایرن (Bavaria) و بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) 8% و در سایر استان ها 9% است.

کسر مالیات در آلمان
سیستم مالیاتی آلمان تخفیف نسبتا گسترده ای را ارائه می دهد که می تواند میزان مالیات افراد را کاهش دهد؛ همچنین افراد می توانند اعتبار مالیاتی مانند مزایای داشتن کودک را مطالبه کنند. برای بهره مندی از کسر مالیات، بایستی اظهارنامه مالیاتی سالانه تکمیل و ارسال شود. بسیاری از کارمندان در آلمان معمولا اظهارنامه مالیاتی را حتی اگر مکلف به آن نباشند ارائه می دهند تا اطمینان یابند که مالیات بیش از حد نپردازند و یا از تخفیفات بهره ببرند. کسر مالیات در آلمان برای انواع پرداختهای زیر امکان پذیر است:

• هزینه های اشتغال (مگر آنکه توسط کارفرما بازپرداخت شده باشد.)

• پرداخت نفته به شریک طلاق گرفته و یا مطلقه

• هزینه جابجایی

• کمکهای خیرخواهانه و دوستانه به موسسات خیریه آلمان

• هزینه مراقبت از کودکان

• کمک هزینه امنیت اجتماعی

• مالیات کلیسا

• پرداخت بهره وام فقط برای وام خرید مسکن

• هزینه تحصیل و یا مدرسه

طبقه بندی افراد برای اظهارنامه مالیاتی در آلمان
افرادی که خواستار ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند بایستی یکی از دسته های موجود مطابق با وضعیت خود را انتخاب کنند. این کار معمولا وقتی برای اولین بار در آلمان جهت ارسال و ثبت نام در اداره امور مالیاتی اقدام می شود صورت می گیرد و تا حد زیادی بر اساس وضعیت تاهل افراد تعیین می شود. کلاس مالیات افراد همچنین بر روی صورت مالیات اشتغال که از کارفرمای خود دریافت می کنند درج می شود. کلاس های مالیاتی برای زوج های متاهل از همه مهمتر می باشد زیرا کلاس های مالیاتی 3 و 5 نشان دهنده نابرابری حقوق زوجین برای پس انداز در صورتحساب مالیاتی کلی خود هستند. همچنین امکان تغییر کلاس با مراجعه به دفاتر مالیاتی امکان پذیر می باشد. 6 کلاس مختلف مالیاتی در آلمان به شکل زیر می باشد.

کلاس/ توضیحات
1 مجرد، بیوه، طلاق گرفته یا جدا شده به صورت بلند مدت
2 والدین مجرد
3 متاهل و درآمد بالاتر نسبت به شریک
4 متاهل با درآمد برابر
5 متاهل با درآمد کمتر نسبت به شریک خود
6 افراد چند شغله

تکمیل اظهارنامه مالیاتی در آلمان
افرادی که وضعیت مالی بسیار ساده ای دارند به عنوان مثال یک کارگر و کارمند حقوق بگیر که تخفیفات مشخصی را دارد، می تواند به سادگی فرم های صحیح اظهارنامه مالیاتی را به تنهایی تکمیل و ارسال کند. مهاجرین نیز نیاز به تسلط به زبان آلمانی برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی دارند، همچنین می توانند از دوستان آلمانی خود برای تهیه کلیه اطلاعات و اسناد پشتیبان مشورت بگیرند. البته برای راحتی کار چندین سرویس مالیاتی آنلاین نیز وجود دارد که به زبان انگلیسی و سایر زبان ها ارائه می شوند که می توانند به سرعت و به راحتی فرم ها را برای افراد پر کنند. اگر پرونده افراد پیچیده تر باشد، به عنوان مثال اگر فرد مشاغل شخصی خود را دارد یا چندین منبع درآمد در داخل و خارج از آلمان داشته باشد، ممکن است نیازمند کمک و راهنمایی از مشاور مالیاتی باشد.

علاوه بر این با استفاده از سیستم اداره مالیاتی آنلاین ELSTER هم می توان تمام فرم های لازم را بارگیری و پر شود و سپس به اداره امور مالیاتی محلی فرد ارسال شود. می توانید اظهارنامه مالیاتی خود را نیز بصورت آنلاین تکمیل کنید، این سیستم آنلاین توسط اداره مرکزی امور مالیاتی فدرال طراحی شده است. برای تکمیل صحیح فرم های برگشت مالیات بر درآمد، باید مقداری اطلاعات را از قبل تهیه کنید؛ از جمله اطلاعاتی مانند شناسه یا شماره مالیاتی، شماره حساب بانک آلمانی فرد، صورت مالیات اشتغال که معمولا توسط کارفرما صادر می شود و مدارک اثباتی کسر مالیات و همچنین اطلاعات مربوط به اداره امور مالیاتی محل مورد نیاز می باشد. همچنین دیگر فرم های اضافی در صورت نیاز مانند فرم درآمد خارجی، فرم سرمایه گذاری و غیره بایستی تکمیل و ارسال گردد.

مشمولین ارائه اظهارنامه مالیاتی در آلمان
به صورت کلی همه افراد می توانند اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره امور مالیات ارسال کنند اما دسته های زیر مجبور به ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند:

• افراد چند شغله، فریلنسر و یا افرادی که تجارت خود را راه اندازی کرده اند.

• افرادی که از خارج آلمان درآمد کسب می کنند.

• افرادی که متاهل هستند و جزو کلاس هاس 3 و یا 5 می باشند.

• افرادی که بیش از €410 (یورو) از مزایاهی رفاهی مانند مزایای بیکاری، کمک هزینه بیماری و … استفاده کرده اند.

• افرادی که طلاق گرفته اند و مجددا با همسر سابق خود ازدواج کرده اند.

• افرادی که مایل به درخواست کسر مالیات هستند.

• افرادی که چندین منبع درآمدی دارند.

• افرادی که اداره امور مالیات از آنها درخواست اظهارنامه مالیاتی کرده است.

مالیات تجارت در آلمان
برای شروع یک کسب و کار و خود اشتغالی در آلمان افراد بایستی با مالیات های پیش رو آشنا باشند. به طور کلی بسته به نوع مشاغل شما و گردش مالی سالانه خود افراد همه این مالیات ها یکی چند مورد از این مالیات ها که شامل مالیات تجارت، مالیات شرکت، مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات حقوق و دستمزد و مالیات کلیسا را پرداخت کنند. کلیه مشاغل تجاری در آلمان (به استثناء مشاغل آزاد و سازمان های غیرانتفاعی) وظیفه پرداخت مالیات تجارت را دارند. تعهدات مالیاتی تجارت به محض شروع فعالیتهای تجاری (برای مشاغل و مشارکتهای یک نفره) یا به محض ورود مشاغل به ثبت تجاری (برای شرکتها) آغاز می شود. مالیات تجارت بر اساس درآمدهای تجاری با در نظر گرفتن هرگونه کمک هزینه بدون مالیات محاسبه می شود. در حال حاضر 24.500€ (یورو) برای مشاغل و مشارکتهای یک نفره و 3.900€ (یورو) برای سایر مشاغل در آلمان است.

نرخ پایه مالیات تجارت 3.5% است که با نرخ مالیات شهرداری ها بین 200% تا 580% ضرب می شود و بسته به آن نرخ کل مالیات تجارت در جایی بین 7% و 20.3% ضرب می شود. به عنوان یک قاعده کلی، مالیات تجارت در مناطق شهری بیشتر است. مالیات شرکت ها در آلمان 15% می باشد؛ شرکت هایی که اداره یا دفتر خود را در آلمان ثبت کرده اند، می توانند مالیات شرکت را بپردازند. مشاغل یک نفره و مشارکت لازم نیست مالیات شرکت را بپردازند. با اضافه شدن مالیات همبستگی که قبل تر اشاره کردیم سالانه مالیات شرکت ها به 15.825% می رسد. برخی از مشاغل باید برخی از محصولات و خدمات مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند. در آلمان، مالیات بر ارزش افزوده رسماً با عنوان USt شناخته می شود، انتخاب این مالیات برای مشاغل کوچک انتخابی بوده و میزان این مالیات 19% می باشد.

مالیات های دیگر در آلمان
از جمله دیگر مالیات ها در آلمان که ممکن است برای برخی ها شامل شود به صورت زیر است.

1- هزینه مالیات رایو و تلویزیون: از سال 2013، افراد مقیم در آلمان ملزم به پرداخت هزینه مجوز تلویزیون و رادیو بدون در نظر گرفتن اینكه فرد صاحب تلویزیون یا رادیو است می باشد. دلیل اصلی این امر این است که فرد در دنیای مدرن می تواند از طریق رایانه یا تلفن به محتوا دسترسی داشته باشد. هزینه این مالیات صرف نظر از تعداد اعضای خانواده 17.5€ (یورو) در ماه می باشد. افراد دانشجو یا افرادی که مزایا دریافت می کنند از پرداخت این مالیات عفو می شوند.

2- مالیات وسایل نقلیه موتوری: در صورت داشتن خودرو، این نوع مالیات برای افراد اعمال می شود. مالیات به نوع سوخت و اندازه موتور بستگی دارد و به ازای هر 100CC، 37€ (یورو) مالیات تعلق می گیرد. وسایل نقلیه که برای اولین بار قبل از 30 ژوئن 2009 ثبت شده اند، طبق کلاس انتشار آنها مالیات می شوند. وسایل نقلیه ثبت شده پس از آن تاریخ بر اساس انتشار دی اکسید کربن آنها مالیات می شوند.

3- مالیات بر فروش املاک: در صورت خرید و فروش خانه در آلمان مسئولیت پرداخت مالیات فروش ملک را خواهید داشت. این مالیات هنگامی اعمال می شود که یک ملک با ارزش بیش از 2.500€ (یورو) از یک مالک به دیگری منتقل شود. نرخ این مالیات بسته به استان از 3.5% تا 5.5% متفاوت می باشد.

4- مالیات بر املاک و مستغلات: این مالیات توسط شهرداری ها بر دارایی های آلمان اعمال می شود. میزان مالیات قابل پرداخت بر اساس ارزش ملک و نرخ مالیات محلی محاسبه می شود و نرخی بین 0.26% الی 1% دارد.

5- مالیات بر سود و سرمایه: این نوع مالیات در هنگام سودآوری در هنگام فروش ملک خود در آلمان اعمال می شود. مالیات بر عایدی سرمایه در آلمان در حال حاضر نرخ 25٪ است، اگر فرد بیش از 10 سال در ملک زندگی کرده باشد، از این نرخ مالیات معاف است.

6- مالیات وراثت و هدیه: نرخ این نوع مالیات در آلمان 7% تا 50% می باشد.

7- مالیات سگ: افراد دارای سگ در آلمان بایستی در سال 90€ تا 150€ (یورو) در سال برای اولین سگ مالیات پرداخت کنند. این مالیات برای هر سگ اضافی بیشتر می باشد، تا صاحبان آنها را از داشتن حیوانات خانگی زیاد باز دارد. سگ های خدماتی مانند سگ های راهنما و … از این نوع مالیات معاف هستند.

همانطور که ملاحظه کردید قوانین مالیات در آلمان به صورت مبسوط شرح داده شد تا برای افرادی که قصد مهاجرت به آلمان دارند مفید واقع شود. برای کسب اطلاعت بیشتر در مورد این کشور مانند هزینه زندگی در آلمان و دیگر موارد می توانید با تماس تلفنی رایگان و یا به صورت حضوری از دانش و تجربه مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *