ترکیه

فرهنگ مردم ترکیه

در این مقاله سعی بر این شده تا شما را با فرهنگ مردم ترکیه آشنا کنیم تا اطلاعات بیشتری در مورد شکل زندگی مردم ترکیه داشته باشید. فرهنگ هایی از قبیل فرهنگ گوش دادن موسیقی ، رسم و رسوم ازواج و عروسی در این کشور، نحوه لباس پوشیدن مردم ، موضوعاتی از قبیل فرهنگ تحصیل و کار در ترکیه و فرهنگ های متنوع و مختلفی که ما در این مقاله به توضیح در اینباره می پردازیم. امیداواریم مواردی که در این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای شما توضیح داده شده است، مورد استقبال شما عزیزان قرار بگیرد.

• آیا با فرهنگ مردم ترکیه آشنا هستید؟

• آیا در مورد شرایط زندگی مردم ترکیه اطلاعاتی دارید؟

• آیا از مراسمات مردم کشور ترکیه اطلاعاتی دارید؟

• آیا از فرهنگ ازدواج مردم ترکیه اطلاعی دارید؟

• فرهنگ کار ترکیه به چه صورتی است؟

• چگونه می توان در ترکیه ادامه تحصیل داد؟

درباره ترکیه
ترکیه یا به اصطلاح خود مردم این کشور Türkiye Cumhuriyeti کشوری اورآسیایی است که به خاطر وضعیت جغرافیایی خاص آن که مثل پلی بین دو قاره آسیا و اروپاست بدان کشور فراقاره ای هم گفته می شود. این کشور به پایتختی شهر آنکارا از طرف شرق با کشورهای بلغارستان و رومانی، از شمال با روسیه، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان، از جنوب با عراق و سوریه و از طرف غرب با کشورمان ایران مرز مشترک دارد. با اینکه آنکارا مرکز سیاسی کشور ترکیه به حساب می آید ولی استانبول بزرگترین و معروفترین شهر ترکیه است و عمده تجارت بین المللی ترکیه در این شهر انجام می شود. در جدول زیر می توان با برخی از رکوردهای کشور ترکیه آشنا شوید:

آیتم       آمار          رتبه بین المللی
مساحت       783356 کیلومتر مربع    36
جمعیت        83154997 نفر      19
تولید ناخالص داخلی (GDP)    2.464$ تریلیون دلار   13
شاخص توسعه انسانی (HDI)           0.806          پنجاه و نه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه
همانطور که میدانید کشور ترکیه در مرزهای شمال غرب منطقه ایران قرار دارد و از لحاظ فرهنگی این کشور شبیه به ایران میباشد؛ این نکته در شهرهای هم مرز این دو کشور بسیار بیشتر به چشم میخورد. یکی از موارد مشهود در بین مردم ترکیه توجه آنها به شکل ظاهریشان میباشد. مردم ترکیه در پوشیدن لباس توجه بسیار خاصی به خود دارند و هزینه های قابل توجهی رو برای خرید لباس انجام میدهند. مردم کشور ترکیه علاقه بسیار زیادی به ایجاد روابط دوستانه دارند و از این رو هرچه روابط آنها طولانی تر میشود تعهد بیشتری نسبت به هم نشان میدهند.
همانطور که گفته شد و میدانید فرهنگ مردم کشور ترکیه بسیار شبیه به کشور ایران است و از این حیث این دو کشور میتوانند در روابط سیاسی و اقتصادی خود تقاهم بسیار خوبی باهم داشته باشند. یکی از نشانه های مشهود در خلق و خوی مردم ترکیه این است که باهم بسیار گرم و صمیمی رفتار میکنند برای مثال آنها از القاب برای همدیگر استفاده نمیکنند برای مثال استفاده از کلمه دکتر یا مهندس و برای خطاب یکدیگر به کلمه آقا، خانم یا اسم کوچک اکتفا میکنند. زبان مردم این کشور ترکی استانبولی میباشد، حتی در مورد صحبت با توریست ها نیز از زبان ترکی خود برای ارتباط استفاده میکنند و بسیار کم برای تفهیم حرف خود به زبان فارسی یا عربی بسنده میکنند.

فرهنگ کار مردم ترکیه
فرهنگ کار مردم ترکیه بی شباهت به فرهنگ کار اروپایی نیست؛ مطابق قوانین کار کشور ترکیه، کارگران در این کشور مجاز به کار تا 45 ساعت در هفته می باشند و اغلب شرکت ها و موسسات ترکیه نیز از 8:30 الی 17.00 و از روزهای دوشنبه تا جمعه باز هستند. در ترکیه، نظام بیمه تامین اجتماعی برای کلیه کارگران اجباری و برقرار است و حق بیمه به صورت درصدی و تعیین شده توسط کارفرما و کارگر پرداخت شده و سوبسید دولتی نیز شامل آن می باشد. اما در زمینه بازار کار ترکیه نیز نباید از ذکر این نکته مهم غافل شد که شیوع ویروس کرونا اثرات خود را بر این بازار نیز داشته و باعث شده که نرخ بیکاری ترکها از 12.8% ماه آوریل امسال به 12.9% ماه می افزایش پیدا کند.

موضوع مهم دیگر درباب فرهنگ مردم ترکیه در زمینه کار و کارگری توجه به رنج درآمدی کارگران در این کشور می باشد. آمارهای روز از بازار کار ترکیه خود گویای آن است که متوسط درآمد یک کارگر برای مشاغل مورد نیاز ترکیه حدود 7830 TRY (لیر) برابر با 1062 $ (دلار) است. اما این رقم متوسط بوده و بسته به میزان تخصص و تحصیلات هر فرد در واقع درآمد وی تابع حداقل و حداکثر درآمدی بدین صورت می شود:

• حداقل درآمد در ترکیه 268 دلار

• حداکثر درآمد در ترکیه 4749 دلار

• متوسط درآمد ترکیه 1062 دلار

متقاضیانی که قصد کار در ترکیه و آشنایی نزدیک با فرهنگ مردم ترکیه دارند بایستی بدانند که آنها قبل از هر چیزی نیازمند اخذ ویزای کاری ترکیه 2020 هستند. ویزای مورد اشاره یک ویزا با مدت اقامت 1 ساله ولی تمدید پذیر است؛ قانونا متقاضیان خارجی فقط در صورت داشتن پیشنهاد از طرف کارفرمای ترک حق درخواست این ویزا را دارند. اما برای درخواست این ویزا نیز تقسیم کاری به صورت زیر وجود دارد:

وظیفه اصلی متقاضی:

• ارسال مدارک لازم به کارفرما

• درخواست ویزای کار (مجوز ورود) از سفارت ترکیه

وظیفه اصلی کارفرما:

• آگهی پست شغلی مورد نظر به صورت مقرر

• درخواست مجوز کار (اقامت) از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه

دانشگاه ها و نقش آن در فرهنگ مردم ترکیه
اصولا طی سالیان اخیر، یکی از دلایل ارتقای فرهنگ مردم ترکیه نقش آموزشی و نظام آموزش در این کشور می باشد که بر عهده دانشگاه های ترکیه است. نقشی که به سبب وجود کیفیت برتر آموزشی و نیز وجود تسهیلات و زیرساخت های پیشرفته و مدرن باعث جذب هر چه بیشتر دانشجویان و دانشگاهیان خارجی به این کشور شده است. در دانشگاه های معتبر ترکیه که تعداد آن نیز کم نیست، دانشجویان می توانند انواع برنامه های تحصیلی را در 3 مقطع معمول و به زبانهای ترکی استانبولی و انگلیسی ادامه تحصیل دهند. منتهای مراتب شرط پذیرش از این دانشگاه ها فقط ارائه مدرک تحصیلی و مدرک زبان نیست بلکه برای پذیرش از این دانشگاه ها شما ملزم به قبولی در آزمون YOS و یا آزمون SAT هستید. اما پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه، نوبت کار به درخواست ویزای تحصیلی ترکیه با طی مراحل زیر می رسد:

1-بررسی شرایط و الزامات ویزا

2-اخذ نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه

3-تکمیل فرم درخواست آنلاین

4-تعیین وقت سفارت برای مصاحبه

5-تحویل مدارک و انجام مصاحبه درسفارت

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مخصوصا در دانشگاه های دولتی این کشور آنچنان هم گران نیست بلکه برعکس در قیاس با کشورهای اروپایی بسیار پایین است. به طوریکه هزینه تحصیل سالیانه در دانشگاه های دولتی ترکیه بین 200 تا 900$ (دلار) و شهریه سالانه دانشگاه های خصوصی تا ماکسیمم 2000$ (دلار) هم می باشد. علاوه بر این نمی توان از تاثیر زبان آموزشی بر روی سطح شهریه ها نیز غافل شد، چراکه هم اکنون شهریه سالیانه تحصیل به زبان استانبولی حدود 240 تا 750$ (دلار) و شهریه تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه حدود 600 تا 1500$ (دلار) است. در کنار این، هزینه زندگی هر دانشجو در ترکیه هم ماهانه بین 400 تا 600$ دلار بوده و در بدبینانه ترین حالت از 800$ (دلار) فراتر نمی رود. در نمودار زیر می توانید با بهترین موسسات آموزش عالی ترکیه 2020 آشنا شوید:

بهترین دانشگاه های ترکیه

فرهنگ ازدواج مردم کشور ترکیه
فرهنگ مردم ترکیه در امر ازدواج کاملا شبیه فرهنگ مردم ایران است؛ رسم آشنایی و خواستگاری در کشور ترکیه به این شکل میباشد که اول دختر و پسر یکدیگر را میشناسند و برای مراسم ازدواج هم نظر میشوند. بعد از آن بزرگان در مجلس خواستگاری نیز همدیگر را ملاقات میکنند و باهم آشنا میشوند و در مورد شکل اجرای مراسم ازدواج و عروسی و چگونگی آن با همدیگر به اتفاق نظر میرسند. در بیشتر خانواده های ترک مرد تصمیم گیرنده خانواده است و همینطور نام خانوادگی خانم بعد از ازدواج به نام خانوادگی همسرش تغییر نام می یابد. جالب است بدانید چند همسری در کشور ترکیه رسم نیست و حتی این امر در قانون اساسی این کشور جرم به حساب می آید. لازم به ذکر است که مراسم عروسی در ترکیه با شیوه و رسوم خاصی برپا میشود. اما آیا شهروندان خارجی هم امکان ازدواج با اتباع ترکیه را دارند؟ برای پاسخ به این سوال با ما در بخش بعدی همین مقاله همراه باشید.

فرهنگ مردم ترکیه درباب ازدواج با خارجیان
مطابق قوانین ترکیه، امکان ازدواج شهروندان خارجی با اتباع ترک وجود دارد و قانون هیچ منعی را در این زمینه نمی پذیرد. منتهای مراتب قانون شرایطی برای آن مقرر کرده است از جمله اینکه در ترکیه فقط ازدواج مدنی و ثبت شده در دفترخانه رسمی مورد قبول و قانونی است و از همین رو ازدواج مذهبی مورد تایید قانونگذار نیست. در ثانی مراسم ازدواج با اتباع ترک بایستی در داخل کشور ترکیه برگزار شود. اما امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج برای افراد خارجی وجود دارد؛ بر این اساس، شهروندان خارجی که قصد اقامت بیش از 90 روزه را در این کشور دارند می توانند ویزای ازدواج ترکیه را با شرایط و مدارک زیر درخواست کنند:

• پاسپورت ملی با حداقل 60 روز اعتبار

• فرم درخواست تکیلی در سایت www.visa.gov.tr

• یک قطعه عکس جدید در اندازه 2 در 2 اینچ

• سند ازدواج ترکیه ای

• کپی کارت شناسائی همسر ترک

• بیمه سلامت معتبر

• رسید هزینه درخواست ویزا

نکته قابل توجه اینکه ویزای اقامت صادره برای همسران اتباع ترکیه از نوع مجوز اقامتی 3 ساله بوده و آنها پس از گذشت آن 3 سال می توانند اقامت خود را به تابعیت ترکیه تبدیل کنند.

در این مقاله سعی بر این شد تا شما را با بخشی از فرهنگ مردم ترکیه آشنا کنیم و سنت هایی که خیلی از آن ها بی شباهت به فرهنگ کشور خودمان نمی باشد. در صورتی که اطلاعات متون بالا برای شما مکفی نبوده است و علاقه دارید تا اطلاعات بیشتری در مورد فرهنگ مردم ترکیه، شرایط زندگی و مهاجرت به کشور ترکیه داشته باشید میتوانید با تماس با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات بیشتری بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *