چین

صنعت توریسم در چین

صنعت توریسم چین با توجه به رشد پیوسته و سریع این کشور در سال های گذشته، اجرای سیاست اصلاح و برنامه ریزی هدف مند همراه با افزایش درامد شخصی افراد در چین رشد قابل توجهی داشته است. صنعت توریسم چین به یکی از فعال ترین بازارها در جهان تبدیل شده و با توجه به جاذبه های طبیعی و تاریخی این کشور که برگرفته از تاریخ کهن چین و همراه با زیرساخت های مناسب برای جذب گردشگران خارجی است تبدیل به یکی از کشورهای پرطرفدار و پر بازدید شده. با توجه به رشد صعودی توریسم داخلی و افزایش ورود گردشگران خارجی در چین پیش بینی می شود تا سال 2023 صنعت توریسم چین همواره توسعه یابد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله نگاهی دقیق تر و جامع تر به صنعت توریسم چین میاندازد و عوامل مختلف در این صنعت را بررسی می کند.

چین و صنعت توریسم
جمهوری خلق چین که امروزه به عنوان بزرگترین صادر کننده کالا و کارخانه جهان شناخته می شود، کشوری عظیم با منابع طبیعی فراوان و شهرهای پرجمعیت است که جمعیت آنها به بیش از یک میلیارد نفر می رسد. چین همچنین یکی از مراکز جذاب و متنوع گردشگری در جهان است؛ سومین کشور وسیع دنیا (پس از روسیه و کانادا)، تمامی فاکتورهای لازم برای جذب گردشگران خارجی را به همراه دارد. بناهای باستانی با معماری کهن و زیبا، پارک های ملی با آب و هوا و طبیعت متفاوت، کلان شهرهای مدرن و شهرهای کوچک استانی که موفق به حفظ فرهنگ اصلی خود شده اند، سواحل شگفت انگیز ماسه ایی و کوهستان های پوشیده شده با برف همگی از جمله فاکتورها و عوامل جذب توریست است که کشور چین همگی را دارد.

همچنین در طول سال های گذشته، شمار گردشگران خارجی و حتی داخلی رو به افزایش بوده و امروزه چین جزو ده کشور برتر توریست خیز جهان می باشد. اگرچه ، چین در ابتدا به عنوان یکی از کشورهایی که درب خود را به روی گردشگران می بست شناخته می شد اما در اواخر دهه 1970 که اوضاع به طرز چشمگیری تغییر کرد و دولت اقدامات زیادی را انجام داد؛ به عنوان مثال، در سال 1988 جزایر هاینان (Hainan Isle) که در جنوب کشور چین قرار دارد با برنامه ریزی های صنعت توریسم به بخش بزرگی از اقتصاد این منطقه تبدیل شد. همچنین کارخانه ها و اماکن غیر توریستی از سواحل به مناطق دیگر منتقل شدند تا زمینه برای جذب و ارائه خدمات به گردشگران آماده شود. در حال حاظر دولت چین برای حفظ و افزایش صنعت توریسم در چین به اجرای اصلاحات در حوزه گردشگری، ویزا و سایر موارد میپردازد.

مقاصد توریستی چین
چین به دلیل تمدن، تاریخ، گستردگی و فرهنگ شرقی به دلایل مختلفی می تواند توریست به خود جذب کند و صنعت توریسم رونق پیدا کند. گردشگری فرهنگی یکی از مقاصد توریسم در چین می باشد و مانند بسیاری از کشورها، از جایگاه بالایی برخوردار است. جمهوری خلق چین با قدمت بیش از چند هزار سال، دارای تعداد زیادی بنای تاریخی متعلق به سلسله های مختلف می باشد که زمان آن به قبل از میلاد مسیح نیز می رسد. همچنین مقاصد زیارتی بودائیسم و ​​مذاهب دیگر مانند تائوئیسم، مجسمه ها و معابد با شکوه و دیوار مشهور بزرگ چین، گردشگران فراوانی را به خود جذب می کنند. علاوه بر این، وسعت و گستردگی چین موجب شده تا معماری و ویژگی های فرهنگی در داخل کشور چین بسته به منطقه متفاوت باشد.

همچنین بخشی جدایی ناپذیر از گردشگری فرهنگی در چین، توریسم قومی و نژادی است. ده ها نژاد و قوم های مختلف با زندگی در چین و داشتن لباس های ملی، آداب و رسوم، غذاها و حتی زبان های خاص خود باعث تنوع فرهنگی شده اند. اگرچه خود چینی ها بیش از 90% از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند، اما دارای قوم های متفاوت در استان هایش می باشد. همچنین فلسفه متفاوت چینی ها نسبت به اندیشه و فلسفه غرب یکی دیگر از جاذبه های صنعت توریسم در چین است. یکی دیگر از مقاصد توریسم در چین بخش طب سنتی می باشد که از نوع غربی متفاوت است. دانش جمع آوری شده توسط طبیبان چینی برای هزاران سال، حتی اکنون، به ده ها هزار نفر که از بیماری های حاد و مزمن رنج می برند کمک می کند. طبیبان چینی مجهز به گیاهان دارویی، چشمه های درمانی، انواع مختلف ماساژ، طب سوزنی و غیره هستند.

دیگر مقاصد توریسم در چین
چین به دلیل جمعیت زیاد، شهرهای آلوده، کارخانه ها و نیروگاه های بی شمارش از نظر محیط زیستی در جایگاه رفیعی قرار ندارد اما دارای طبیعتی زیبا و پارک های ملی با گونه های متفاوت و جذابیت های فراوان است که توانسته آنها را حفظ کند. برای مثال به پاندا که تبدیل به نماد این کشور شده می توان اشاره کرد. شاید در وهله اول عجیب به نظر برسد اما خرید و فروش یکی دیگر از مقاصد توریسم در چین است. کشور چین به دلیل تولیدات فراوانش و قیمت های پایین کالاهایش که هم اکنون واژه ساخت چین تبدیل به یک واژه جهانی شده، خود نشان دهنده میزان بالای خرید و فروش کالاهای چینی در جهان است. از این رو بسیاری از گردشگران به دلیل قیمت های مناسب کالا در این کشور برای خرید به چین سفر می کنند و به رشد صنعت توریسم در چین کمک می کنند.

 

توریسم داخلی در چین
یکی از المان های مهم صنعت توریسم در چین، توریسم داخلی چین می باشد. در سال های اخیر افزایش توریسم داخلی در چین موجب افزایش اشتغال و توسعه اقتصاد چین شده است. با توجه به قوانین کار در چین و میزان مرخصی های کم، دولت چین برای رشد صنعت توریسم در چین، از تعطیلات رسمی به عنوان هفته های طلایی که در تعطیلات سال نو و تعطیلات ملی و دیگر تعطیلات می باشد استفاده کرده و در این روزها میزان سفر های داخلی و گردشگری داخلی به اوج خود می رسد. محبوب ترین مناطق چین برای گردشگران داخلی در چین می توان به شهرهای پکن (Beijing)، شانگهای (Shanghai)، گوانگژو (Guanghzhou)، زیان (Xi’an)، گیلین (Guilin) و دیگر مناطق اشاره کرد.

تاثیر صنعت توریسم در اقتصاد چین
پس از اصلاحات و اجرا برنامه های ویژه برای جذب توریست و رفع محدودیت ها در چین در اوایل دهه هشتاد، صنعت توریسم چین به یکی از پر بازدیدترین بازارهای جهانگردی داخلی و خارجی جهان تبدیل شد و تاثیر زیادی در اقتصاد چین گذاشته است. طبق آمارهای انجام گرفته و تحقیقات، افزایش تعداد سفرهای داخلی در چین تا سال 2020 به حدود 2.4 میلیارد سفر پیش بینی شده که نشان دهنده رشد بیش از 50% این تعداد نسبت به 10 سال اخیر چین است. کل درآمد صنعت توریسم و جهانگردی چین نسبت در سال 2016 به حدود 4 هزار میلیارد یوان رسیده که نسبت به سال گذشته آن 15.2% رشد داشته است. همچنین این صنعت 2.1% به تولید ناخالص داخلی چین (تولید ناخالص داخلی) کمک کرده و حدود 22.5 میلیون شغل ایجاد کرده؛ صنعت توریسم در چین به صورت غیرمستقیم نیز حدود 65 میلیون شغل ایجاد کرده است.

چین به دلیل جاذبه های فراوان تاریخی، آثار باستانی، فرهنگ غنی و دیگر موارد اقتصادی و تجاری به یکی از مکان های داغ برای توریسم تبدیل شده است. بنابراین، چین برای بسیاری از کشورها از جمله تایلند، ژاپن، کره جنوبی، مالدیو، روسیه و انگلستان به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده است. درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی و صنعت توریسم در چین در سال 2015 به 114 میلیارد دلار آمریکا رسید. به طوری که طبق آمارهای اعلام شده چین حدود 134 میلیون بازدید کننده در این سال داشته است که حدود 36 میلیون نفر گردشگران خارجی بوده اند و باقی از مناطق داخلی به خصوص هنگ کنگ و ماکائو بوده اند. طبق این آمار منطقه گوانگدونگ (Guangdong) در این سال بیشترین میزان گردشگر خارجی را به خود جذب نموده است. رشد اقتصاد نیز باعث افزایش سفرهای تجاری به این کشور شده و اثر متقابل بر روی هم داشته اند.

شهرهای توریست پذیر در چین
در جدول زیر 20 شهر برتر چین که هر سال گردشگران خارجی زیادی را به خود جلب می کند دیده می شود. این شهرها نقش بزرگی در رشد صنعت توریسم در چین داشته اند.

پکن شانگهای هنگ کنگ ماکائو گوانژو
شنژن سانیا زیان هانگژو چنگدو
کینگدائو دالیان شیامن ژوهار نانجینگ
گیلین چنگکینگ سژو تیانجین هایکو

صنعت توریسم چین در سال 2019
در سال 2019 چین با ارائه خدمات پیشرفته با امکانات و تجهیزات به روز صنعت توریسم را به سطح بالایی رسانده به طوری که با بیش از 300 هزار هتل در مناطق توریستی و خدمات ویژه مانند مترجم و راهنمای تور، جایگاه مناسبی را برای گردشگران خارجی ایجاد کرده است. چین همچنین با داشتن سیستم حمل و نقل پیشرفته و 70 فرودگاه بین المللی، زیرساخت های صنعت توریسم را بسیار گسترش داد و این صنعت همواره در حال توسعه و رشد می باشد. در سال 2019 بیشترین میزان توریست خارجی در چین از کشورهای کره جنوبی، آمریکا، ژاپن، هندوستان، آلمان، مالزی، انگلیس، استرالیا، تایلند و سنگاپور بوده اند. همچنین با افزایش میزان درامد چینی ها و رشد اقتصاد این کشور، تمایل سفر بین مردم چین افزایش یافته و پیش بینی می شود تا سال 2022 میزان سفرهای برون مرزی به 178 میلیون نفر با هزینه 1.3 تریلیون یوان برسد.

صنعت توریسم چین در جشن سال نو
طبق آمار منتشر شده در طول تعطیلات سال نوی چینی در سال 2019، میزان گردشگران خارجی نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کردند، به طوری که تعداد ورود گردشگران و توریست ها در چین به عدد 415 میلیون نفر در این مدت رسید که نسبت به سال 2018 با افزایش 8.2% همراه بوده و به رکورد 513.9 میلیارد یوان رسیده است. همچنین طبق اعلام اداره مهاجرت ملی چین تعداد گردشگران برون مرزی نیز به 6 میلیون نفر رسید که نسبت به سال قبل افزایش 12.5% داشته است. طبق اعلام این سازمان، هزینه هر گردشگر چینی نسبت با سال قبل دو برابر شده و به رقم 7000 یوان رسیده و به طور کلی گردشگران داخلی و خارجی نسبت به سال قبل افزایش پیدا کردند و این امر کمک شایانی به رشد اقتصاد چین کرده است.

رشد اقتصاد کشور چین و همچنین رشد صنعت توریسم در این کشور در سال های اخیر موجب افزایش تقاضا برای سفر و حتی مهاجرت به چین شده است لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های اخذ اقامت چین می توانید با مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *