آلمان

شهر برلین آلمان

اولین بازدید از شهر برلین آلمان، تجربه ‌ای کاملاً باورنکردنی است زیرا شهر برلین نیز مانند دیگر شهرهای زیبای آلمان ازجمله هامبورگ و کلن، از دیدنی های متنوعی برخوردار است. تاریخ و فرهنگ این شهر علاوه بر مناظر چشم نواز نظر بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درنظر دارد که اطلاعاتی کلی و کارآمد را در باب آشنایی بیشتر با فرهنگ و اقتصاد و شرایط زندگی در این شهر ارائه دهد.

فرهنگ مردم شهر برلین آلمان
برلین به عنوان یک شهر جهانی به فرهنگ و صنایع خلاق شناخته می شود، زیرا نمایندگی بسیاری از مؤسسات فرهنگی که از شهرت بین المللی هم برخوردار هستند در این شهر وجود دارد. همچنین بسیاری از جوانان، کارآفرینان فرهنگی و هنرمندان بین المللی در این شهر ساکن هستند؛ البته نقش فرهنگی برلین هم چنان در حال پیشرفت است. این شهر دارای صحنه های هنری بسیار متنوعیست؛ از جمله بیش از 700 گالری هنری به طوری که عنوان «شهر طراحی» در سال 2005 از طرف یونسکو به برلین اعطا شد.

شهر فرهنگی برلین مرکز مهم صنعت فیلم اروپا و آلمان نیز محسوب می شود که بیش از 1000 شرکت تولید فیلم و تلویزیون و 270 سالن سینما دارد و همچنین سالانه 300 تولید ملی و بین المللی در این منطقه فیلمبرداری می شود. برلین بیشترین تعداد روزنامه های روزانه آلمان و همچنین روزنامه های ملی را در اختیار دارد که هر کدام وابستگی سیاسی متفاوتی دارند. همچنین این شهر مقر دو نشریه بزرگ آلمانی به نام های والتر د گرویتر و اسپرینگر است که هر کدام کتاب، نشریات و محصولات چندرسانه ای بسیاری را منتشر می کنند.

برترین دیدنی های شهر برلین آلمان
در این مبحث به برخی از برترین جاذبه های گردشگری آلمان در شهر برلین که نظر بازدید کنندگان را خصوصا در اولین سفر به این شهر جلب می کند، اشاره می کنیم:

• دروازه براندنبورگ Berlin’s Brandenburg Gate که حدود 250 سال پیش بازسازی شده و تا پابرجاست.

• گنبد شیشه ای Reichstag که محل استقرار دولت آلمان و یکی از چشم گیرترین گنبدهای شیشه ای در سراسر جهان محسوب می شود و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

• باغ وحش برلین Zoo Berlin که از طریق آموزش، همکاری و برنامه های بازگرداندی، به برخی از گونه های در معرض خطر در سراسر جهان کمک می کنند.

• گالری هنری East Side که یک بخش گسترده از دیوار برلین است و به عنوان یک یادواره بین المللی آزادی ساخته شده و شامل بیش از 100 نقاشی مختلف از هنرمندان سراسر جهان می باشد.

• امکان حضور در یادبود هولوکاست Holocaust monument جهت پی بردن به اشتباهات وحشتناک تاریخی نیز وجود دارد.

• کاخ شارلوتنبورگ charlottenburg palace به طور رسمی، بزرگترین کاخ در برلین محسوب می شود که بیش از 300 سال پیش ساخته شده است.

• خانه رئیس جمهور (کاخ Bellevue) که هم بازدید از داخل آن و هم تفرج در محوطه و اطراف آن، با توجه به حواشی Großer Tiergarten (قدیمی ترین و بزرگترین پارک برلین) مکانی عالی برای بازدید است.

• ­ایست بازرسی چارلی مشهورترین نقطه عبور بین آلمان شرقی و غربی در زمان دیوار برلین بوده که امروزه پاسگاهی به همان ترتیب در آن منطقه برای بازدید بازسازی شده است.

• کلیسای جامع فرانسه French Cathedral از زیباترین بناها در برلین به شمار می رود که موزه هوگووت نیز در آن قرار دارد.

• کلیسای یادبود قیصر ویلهلم Kaiser Wilhelm Memorial Church که بیش از 100 سال پیش ساخته شده است و در طول جنگ جهانی دوم به شدت ویران شد. از برج کلیسا به عنوان «دندان توخالی» یاد می شود و هنوز هم در همان وضعیت تخریب شده خود به عنوان یک شاهد مصیبت های وحشتناک جنگ موجود است.

زبان مهاجران در شهر برلین آلمان
جامعه عظیم مهاجران در برلین نشانگر این است که زندگی در این شهر بدون دانستن زبان آلمانی نیز امکان پذیر است. اما این بدان معنی نیست که افراد مهاجر بتوانند زندگی در آلمان را به راحتی با زبان انگلیسی بگذرانند؛ بلکه تا زمانی که آن ها نتوانند به زبان آلمانی با افراد محلی صحبت کنند نمی توانند تمام شکوه و عظمت این شهر را دریابند. مهاجران علائم خیابان ها، اعلامیه های UBahn، تابلوهای تبلیغاتی و اعلامیه های نصب شده در ساختمان خود را نمی توانند متوجه شوند. علاوه بر این ها، تعدادی از روزنامه های بزرگ ملی هم که وب سایت های انگلیسی دارند، اغلب فاقد اخبار خاص در برلین هستند مثل:Deutsche Welle ، Der Speigel ، Die Zeit ، Die Welt. روزنامه های محلی برلین مانند Morgenpost، هم به طورکلی نسخه انگلیسی اخبار را در وب سایت های خود ارائه نمی دهند.

وضعیت اقتصاد در شهر برلین آلمان
پس از سال1870 برلین به یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین مراکز صنعتی اروپا تبدیل شد زیرا تعداد زیادی از شرکت های بزرگ آلمانی، مانند زیمنس، دویچه بانک، لوفت هانزا، آلیانز،AEG ،Telefunken ،Osram ، Knorr-Bremse و Edeka در برلین تأسیس شدند. پس از سال 1900 منطقه بانکی برلین به یک مرکز مهم مالی قاره تبدیل شد که شعب بانک های برجسته در آن قرار گرفت. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 و اختلافات سیاسی متعاقب آن، موقعیت این شهر در داخل آلمان شرقی منجر به خروج بسیاری از شرکت های بزرگ به سمت آلمان غربی شد. اقتصاد برلین طی سال ها تحت تأثیر تغییر ثروت های ژئوپلیتیک این شهر از سال 1919 قرارگرفته است. این شهر درطول جنگ سرد رکود اقتصادی داشت، زمانی که برلین غربی از لحاظ جغرافیایی جدا شد و برلین شرقی از تصمیمات اقتصادی ضعیف اتخاذ شده توسط برنامه ریزان مرکزی سوسیالیست آلمان شرقی رنج برد.

پس از اتحاد مجدد آلمان در سال 1990، بخش های بزرگی از خدمات، فناوری و خلاق در این شهر دوباره برقرار شد. تعدادی از شرکت ها دفتر مرکزی ثانویه شرکت ها یا دفاتر ماهواره ای را در برلین بازگشایی کرده اند. اگرچه اقتصاد برلین کندتر از سال گذشته در حال رشد است اما هنوز هم بالاتر از میانگین ملی می باشد. مهمترین هدف مدرن سازی اقتصاد از طریق نوآوری های زیست محیطی است و استفاده از انرژی خورشیدی گسترش یافته که در همین راستا باید در آینده بام های بیشتری در برلین به پنل های خورشیدی مجهز شوند.

هزینه زندگی در شهر برلین آلمان
در کل کشور آلمان از نظر هزینه زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی در سطح مناسب تری قرار دارد؛ در اینجا آخرین آمار از هزینه های حدودی زندگی در شهر برلین آلمان در سال 2020 بیان شده است :

عناوین/ قیمت ها به € (یورو)
رستوران
وعده غذایی در رستوران متوسط (برای 2 نفر) 40
کوکا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 2.01
آب (بطری 0.33 لیتر) 1.71
خرید از مارکت ها
شیر (1 لیتر) 0.81
نان شیرینی تازه (500 گرم) 1.34
برنج سفید (1کیلوگرم) 1.76
تخم مرغ (12عدد) 1.92
سینه های مرغ (1کیلوگرم) 6.95
گوشت گاو (1کیلوگرم) 11.59
سیب (1کیلوگرم) 2.17
موز (1کیلوگرم) 1.43
آب (بطری 1.5لیتر) 0.52
حمل و نقل
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 2.8
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 3.9
بنزین (1 لیتر) 1.44
مراقبت از کودک
پیش دبستانی (یا مهد کودک)، تمام وقت 177.88
هزینه های قبوض ماهیانه
قبوض اولیه (برق،آب، گرما و سرما) 230
اجاره ماهیانه
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر و خارج از آن 650-900

برترین دانشگاه های شهر برلین آلمان
دانشگاه های هر شهر مهم ترین و مورد توجه ترین مکان آن، از دید مهاجران، به خصوص مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل است. به همین دلیل ارائه جدول دانشگاهی از دانشگاه های برتر برلین در این مبحث خالی از لطف نیست و می تواند به بررسی دقیق تر شهر که بر اساس معیارهای وب سایت معتبر timeshighereducation در سال 2020 ارائه شده است، کمک کند:

دانشگاه های برتر برلین/ رتبه در سطح جهانی
دانشگاه هومبولت Humboldt 74
دانشگاه پزشکی Charité 80
دانشگاه رایگان برلین 117
دانشگاه فنی برلین 149

مهاجرت امری خطیر و پر ریسک است که اگر نظر و راهنمایی افراد مجرب در آن دخیل نباشد ممکن است فرد مهاجر را دچار مشکل سازد به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم تا قبل از هر اقدامی در زمینه مهاجرت به کشور آلمان و سایر کشورهای شاخص جهان با کارشناسان خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید و از مشاوره ارزشمندشان بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *