چین

شرایط دریافت اقامت چین

کشور چین بزرگترین کشور در کل قاره آسیاست و بیشترین جمعیت یک کشور در کل جهان را دارد. دریافت اقامت چین از آن دست اقامت هاییست که هر فردی برای مقاصد مختلفی قصد اقدام برای آن را دارد. این مطلب دلایل مختلفی چون تحصیل، تجارت، گردشگری و یا بازدید از سومین کشور صنعتی کل دنیا را ارائه می کند. کشور چین به طور کلی در خیلی از مسائل به عنوان برترین کشور دنیا معرفی می شود و پسوند ” ترین” در مورد چین بسیار متداول و عادی است. در این مقاله می خواهیم به نحوه اخذ اقامت چین بپردازیم تا افراد علاقه مند به اقامت در چین اطلاعات خود را در مورد آن تکمیل نمایند. در ادامه مطلبی که توسط موسسه سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده را مطالعه فرمائید.

درباره کشور چین
کشور چین یکی از عریض ترین اراضی را در دنیا دارد و تقریبا تمام زمین های آسیای شرقی را اشغال کرده است؛ می توان گفت تقریبا یک چهاردهم مساحت زمین را در بر می گیرد. در میان کشورهای مهم جهان چین از روسیه و کانادا نیز اراضی بیشتری دارد و تقریبا به بزرگی کل اروپا است. کشور تایوان نیز در گذشته بخشی از چین بود که در سال 1949 از این کشور جدا شد. شهر پکن پایتخت این کشور و همچنین مرکز فرهنگی، اقتصادی و ارتباطات این کشور است. شانگهای نیز صنعتی ترین شهر چین محسوب می شود؛ هنگ کنگ نیز به عنوان مرکز تجاری و بندر تجاری در چین پیشرو است. احتمالا مشخص ترین شاخصه و ویژگی چین برای مردم سایر نقاط جهان میزان جمعیت آن است؛ حدود یک پنجم جمعیت دنیا ملیتی چینی دارند. با بیش از 4000 سال سابقه ثبت شده چین یکی از معدود کشورهای موجود است که در اولین مراحل تمدن جهان نیز از نظر اقتصادی و فرهنگی شکوفا شد.

دریافت ویزای چین برای اقامت در چین
اولین کاری که باید برای انتقال خود به چین انجام دهید گرفتن ویزای این کشور است، مگر اینکه فقط به ویزای توریستی احتیاج داشته باشید که در این صورت باید زمان زیادی را برای جمع آوری تمام اسناد مورد نیاز خود اختصاص دهید. به طور معمول پردازش درخواست ویزای چین و اعلام نتیجه از طرف سفارت این کشور یک هفته به طول می انجامد. با این حال آگاه باشید که ویزاهای چینی فقط در مدت 3 ماه از تاریخ صدور آنها برای ورود معتبر هستند؛ بنابراین اگرچه لازم است زمان کافی برای اخذ ویزای خود اختصاص دهید مهم است که از زمان دریافت ویزا زمان زیادی سپری نشده باشد.

انواع ویزاهای چین
ویزاهای چینی طبق هدف اقامت شما در چین طبقه بندی می شوند مانند گردشگری، تحصیل یا اشتغال. برای اقامت طولانی مدت در چین به یک اسناد و مدارک از سوی یک سازمان مربوطه نیاز خواهید داشت که برای اثبات این امر به مقامات لازم است که شما طولانی تر از اجازه ویزا در چین حضور نداشته باشید.

1- ویزای L-Luxing(travel): این نوع از ویزا که به ویزای توریستی معروف هستند به شما امکان می دهد تا به طور معمول به مدت 30 روز در کشور چین بمانید. اگرچه ممکن است درخواست های طولانی تری برای این ویزا ارسال شود اما مشخصا می توان به مدت 30 روز در چین با این ویزا مستقر شد.

2- ویزای F-Fangwen : این نوع از ویزاها برای مطالعات کوتاه مدت، دوره های تحقیقاتی و مبادلات فرهنگی است. این نوع از ویزا برای یک دوره طولانی مدت جهت اقامت تا 6 ماه معتبر هستند.

3- ویزای Z-renzhi (شغل/پست): ویزای نوع Z را برای افرادی است که برای کار در چین به این کشور مهاجرت می کنند. برای بدست آوردن این ویزا نیاز است که یک دعوتنامه کاری که از طرف کارفرما صادر شده است و یا یک مجوز کاری از طرف یک کمپانی یا شرکت تهیه نمایید.

4- ویزای M-(Business): ویزای نوع M که به ویزای تجاری معروف است برای کسانی که برای تجارت یا اهداف تجاری وارد چین می شوند صادر می شود. به دارنده این نوع ویزا اجازه ورود و خروج چند باره به چین داده می شود. برای بازدید از نمایشگاه های تجاری این ویزا برای مدت حداکثر 60 روز صادر می شود.

5- ویزای X-liuxuec : این نوع از ویزا به دانشجویان و کارآموزان بلند مدت که بیش از 6 ماه در چین اقامت دارند اعطا می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کشور چین
برنامه های ویزا باید به نزدیکترین سفارتخانه یا کنسولگری محلی چین ارسال می شود. برای درخواست ویزای خود به برخی از مستندات زیر احتیاج خواهید داشت:

✓ گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه

✓ فرم درخواست رسمی

✓ عکس گذرنامه

✓ دعوت نامه از موسسه یا شرکت میزبان شما که از شما برای کار دعوت بعه عمل آورده باشد.

✓ یک گواهی معاینه پزشکی

مستندات دقیق بستگی به نوع ویزای درخواستی شما دارد؛ از قبل بایستی موارد لازم را بررسی نمایید زیرا نیازهای دقیق در معرض تغییر هستند. علاوه بر مدارک خود باید هزینه درخواست ویزا را نیز بپردازید که بستگی به نوع ویزای درخواستی شما دارد.

دریافت اقامت چین
کشور چین به عنوان کشوری پیشرفته که همواره به عنوان یکی از صنعتی ترین کشور های دنیا معرفی می شود که توانسته در سال های اخیر از بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا پیشی بگیرد. برای اخذ اقامت چین ابتدا باید ویزای این کشور را بدست آورد؛ با این ویزا به محض ورود به چین ظرف 30 روز مهلت دارید تا اجازه اقامت خود را دریافت نمایید. ویزای اولیه شما حق ورود به چین را برای یک هدف خاص به شما اعطا می کند، اما پس از چند ماه منقضی می شود. اگر مایل هستید به مدت طولانی در چین بمانید باید برای اجازه اقامت که مانند ویزای اقامت کاری است اقدام نمایید و به شما این امکان را می دهد که کشور چین را ترک نمایید و بدون نیاز به اخذ اقامت چین یا ویزای این کشور دوباره به کشور بازگردید تا زمانی که مجوز معتبر داشته باشید حتی اگر ویزای اصلی منقضی شده باشد.

انواع اقامت چین
سه نوع اجازه اقامت وجود دارد که به شما امکان می دهد که به زندگی در چین بپردازید. یک دسته افرادی هستند که برای آنها می توان مجوز اقامت بلند مدت کسب نمود ( دفترچه کوچک سبز ) که به آنها اجازه می دهد با یک ویزای تایپ D به مدت 10 سال در چین حضور داشته باشند. دسته دیگر مجوزهای اقامت بلند مدتی هستند که صرفا برای مدت 6 الی 12 ماه اعتبار دارند. این مجوز اقامت به طور عمومی برای افرادی است که مجوز اقامت استانداردی برای اکثر خارجیانی که در چین به کار مشغول هستند صادر می شود. اما برای دریافت اقامت چین بایستی مدارک و مستندات زیر را تهیه نمایید:

✓ گذرنامه شما با ویزای مربوطه که مطابق مجوز اقامت مورد درخواست شماست

✓ عکس گذرنامه

✓ ثبت نام اقامت

✓ در صورت داشتن قرارداد کاری و مجوز کار آن ها را ارائه دهید

از نظر تئوری برای بدست آوردن مجوز اقامت باید موظف به ارائه گواهی معاینه پزشکی باشید. سفارت چین آنها را به عنوان اسناد لازم برای ویزای اقامت لیست می کند. با این حال در بسیاری از مواقع از مردم خواسته نمی شود که مدارک اضافی ارائه دهند؛ بنابراین بهترین توصیه این است که صبر کنید تا موقعی که از شما خواسته می شود آنها را ارائه دهید.

در پایان ضمن ابراز امیدواری از مفید بودن مقاله دریافت اقامت چین که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گرد آمده است از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به تکمیل اطلاعات خود در خصوص مهاجرت به چین و دریافت اقامت این کشور با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *