ترکیه

شرایط دریافت اقامت ترکیه

دانستن شرایط دریافت اقامت ترکیه برای کسانی که به دنبال گرفتن اقامت یک کشور دیگر هستند می تواند مفید و البته ضروی باشد. بر اساس تاریخچه ترکیه پس از انحلال امپراتوری عثمانی و به دنبال آن جنگ استقلال این کشور، مهاجرت قسمت زیادی از مردم ترک زبان و مسلمان از بالکان، قفقاز، چچن، کریمه و کرت به ترکیه فعلی آغاز و ویژگی های اساسی این کشور را شکل دادند. روند مهاجرت به ترکیه تا امروز ادامه دارد، اگرچه انگیزه ها متنوع شده اند و معمولاً با الگوهای مهاجرتی جهانی مطابقت دارند؛ به عنوان مثال، ترکیه بسیاری از مهاجران اقتصادی را از کشورهای اطراف مانند ایران و آذربایجان پذیرفته است. در دوره ای نیز این فرآیند در سال 2011 با ورود مهاجران سوری با بحران مواجه گشت.

جدول زیر حاوی اطلاعات کلی در مورد کشور ترکیه است:

مساحت/ 783,562 کیلومتر مربع
جمعیت (آمار سال 2020)/ 82.000.000 میلیون نفر
زبان/ ترکی و کردی
واحد پول/ لیر
پایتخت/ آنکارا
بزرگترین شهر/ استانبول
دین رسمی/ اسلام

مزایای دریافت اقامت ترکیه
طبق آمار اعلام شده در سال 2020 در خصوص پاسپورت‌های معتبر دنیا، شخص دارنده پاسپورت کشور ترکیه می تواند بدون نیاز به دریافت ویزا به 105 کشور در دنیا سفر کند. کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، استرالیا، انگلستان، چین و روسیه و اتحادیه اروپا از این 105 کشور مستثنی هستند، اما شهروندان ترک می توانند ویزای خود را در فرودگاه های اتحادیه اروپا دریافت نمایند. از طرف دیگر ترکیه دارای نقاط دیدنی و طبیعت شگفت انگیزیست و این در کنار یک زندگی ارزان قیمت در مقایسه با کشورهای غربی باعث افزایش روز افزون تعداد بازنشستگان اروپایی است که برای ادامه زندگی به این کشور مهاجرت می کنند و این پدیده خود روی صنایعی همچون توریسم و مسکن تاثیر بسیار مثبتی داشته است.

در کنار این نکته ترکیه در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز مهم دانشگاهی در شرق اروپاست که این خود باعث افزایش روند مهاجرت تحصیلی به ترکیه در سال های اخیر شده است، و آنها نه تنها از امکانات علمی مناسبی برخوردار می شوند بلکه مجبور به پرداخت هزینه های سنگین دانشگاه و زندگی مانند دانشگاه های اروپایی و آمریکایی نیز نیستند. همچنین ترکیه با تاسیس یکی از بروزترین و بزرگترین فرودگاه های خاورمیانه تبدیل به بزرگترین ترمینال هوایی خاورمیانه گشته که این خود نشان از پیشرفت روز افزون این کشور دارد.

مهمترین شرایط دریافت اقامت ترکیه
اگر متقاضی چندین سال در ترکیه زندگی کرده و قصد ترک آن را ندارد، ممکن است بخواهد درخواست تابعیت ترکیه را بدهد. با این کار دیگر نیازی به تمدید ویزا، اقامت و اجازه کار نیست. از همه بهتر، از آنجا که ترکیه اجازه تابعیت مضاعف را می دهد، افراد می توانند ملیت اصلی خود را هم حفظ کنند؛ اما ممکن است مجبور باشند پیش از این کار با مقامات مهاجرتی کشور خود مشورت نمایند. واجد شرایط بودن برای تابعیت ترکیه کاملاً ساده است: فرد متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد، باید حداقل 5 سال در ترکیه به طور قانونی زندگی کرده باشد و وقفه در آن کمتر از شش ماه باشد. همچنین، اگر افراد با یک تبعه ترکیه ازدواج کنند یا یک خارجی باشند که در خاک ترکیه متولد شده اند، مدت 5 ساله زندگی به 3 سال کاهش می یابد.

سلامت جسمی و روانی فرد هم باید مورد تایید قرار گرفته و سابقه کیفری نداشته باشد؛ همچنین متقاضی باید بتواند در سطح ابتدایی به زبان ترکی صحبت کند. اگر با یک تبعه ترکیه ازدواج نکرده باشد نیز باید ثابت کند که می تواند در هنگام زندگی در ترکیه هزینه های خود را تأمین کند. تا زمانی که شغل داشته باشد، این شرط برآورده خواهید شد؛ اگر چنین نیست، ممکن است بتوان این موضوع را از طریق سپرده بانکی یا پرداختی بازنشستگی ثابت کرد. اگر فرد متقاضی نشان دهد که می تواند سهم ارزنده ای در فرهنگ و جامعه ترکیه داشته باشد برای مثال در یک شرکت ترکی کار کند یا یک ورزشکار حرفه ای یا استاد دانشگاه باشد، شانس بیشتری برای دریافت تابعیت دارد.

شرایط دریافت اقامت ترکیه برای ایرانیان
برای درخواست تابعیت ترکیه، باید مدارک زیر را به یک اداره دولتی محلی ارسال نمود:

• پاسپورت معتبر

• 4 عدد عکس پاسپورت

• اسنادی که ثابت می کند متقاضی دارای همسر (عقدنامه) و فرزند می باشد

• مدرک پزشکی دال بر سلامت فیزیکی و روانی

همچنین، اثبات توانایی زبان ترکی در مصاحبه با یک افسر مهاجرت دولت ترکیه امکان پذیر بوده و این کار باید با تعیین وقت قبلی صورت بگیرد؛ این مصاحبه ها رسمی بوده و دشواری آنها بسته به افسر مهاجرت متفاوت است. با این وجود، در صورت تسلط فرد به زبان رسمی ترکیه کار دشواری در پیش رو نخواهد بود.

هنگام ارائه درخواست، فرم هایی به فرد ارائه می شوند و پس از تکمیل مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه درخواست، اسناد و مدارک برای بررسی به وزارت کشور ترکیه ارسال می شوند؛ سپس سرکنسولگری ترکیه نتایج را از طریق پست به متقاضی اطلاع می دهد. شایان ذکر است که قانون تابعیت ترکیه انعطاف پذیر است، مقامات این کشور اگر تصور کنند که تصمیمی باعث بهبود وجهه کشور در رسانه های بین المللی می شود، موارد استثنایی را قائل می شوند؛ این امر به ویژه هنگامی که دولت ترکیه به دادرسی پناهچویان کشورهای خاص می پردازد، اتفاق می افتد. اگر اقامت ترکیه از طریق ازدواج بدست آمده باشد، بعد از طلاق فرد هیچ خدشه ای به آن وارد نمی گردد؛ گرچه اگر به مقامات اداره مهاجرت ثابت شود که فرد برای دریافت اقامت اقدام به ازدواج نموده تابعیت وی صلب خواهد شد.

در دسترس ترین شرایط اقامت ترکیه برای ایرانیان
از میان راه های اقامتی که به دریافت تابعیت منتج می شوند، راه های زیر منطقی تر به نظر می رسد:

• دریافت اقامت از طریق ویزای کار

• دریافت اقامت از طریق انواع سرمایه گذاری در ترکیه

• دریافت اقامت از طریق ازدواج

• دریافت اقامت از طریق تحصیل در ترکیه

متقاضیان اقامت در ترکیه می بایست با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شرایط اقامت در این کشور نسبت به این امر اقدام داشته باشند. واجدین شرایط تحصیل در ترکیه نیز می توانند در خصوص مهاجرت به ترکیه با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *