فرانسه

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل در فرانسه، به ویژه تحصیل رایگان در این کشور، می تواند یک شانس خیلی بزرگ باشد. به دنبال درخواست های هموطنان گرامی، در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل رایگان در فرانسه خواهیم پرداخت. خوشبختانه به لطف اقدامات دولت فرانسه در حال حاضر بورسیه ها و گزینه های بیشتری برای متقاضیان تحصیل در این کشور وجود دارد. فرانسه به دلیل فرهنگ غنی و زندگی پر رونق دانشجویی، یک کشور ایده آل برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی است. مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل به دانشجویان این فرصت را می دهد تا زبان جدیدی بیاموزند و دیدگاه فرهنگی به دست آورند. تجربه تحصیل در فرانسه در هنگام پیدا کردن یک کار بین المللی به فارغ التحصیلان برتری داده و به CV آن ها یک امتیاز رقابتی می دهد.

چرا تحصیل در فرانسه؟
تحصیل در یک کشور خارجی می تواند ارزش مدرک فرد را افزایش دهد زیرا این امر به کارفرمایان نشان می دهد که وی از منطقه راحتی خود خارج شده و می تواند با محیط ها و فرهنگ های جدید سازگار شود؛ و فرانسه می تواند گزینه بسیار خوبی برای تحصیل در خارج از کشور باشد. موسسات و دانشگاه های این کشور دارای کلاس های کوچکی بوده و مدرسان برای دانشجویان زمان و توجه بسیار زیادی اختصاص می دهند. علاوه بر این، چندین دانشگاه برای تدریس در یک زمینه موضوعی بخصوص مشخص و طراحی شده اند؛ بنابراین در یک شهر بزرگ، مانند پاریس، دانشجویان می توانند دانشگاه هایی را بیابند که یا بر تحقیق یا آموزش شغلی متمرکز شده اند.

 

به تازگی، فرانسه در زمینه ارائه گزینه های مختلف آموزش به زبان انگلیسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی به سایر کشورهای اروپایی پیوسته است. بنابراین، حالا دیگر نیازی نیست دانشجویان از زبان فرانسه ترس داشته باشند و در واقع می توانند تحصیل موفق در یک دانشگاه فرانسوی را مدیریت کنند. برخی دیگر از دلایل تحصیل در فرانسه عبارتند از:

• آموزش عالی با کیفیت متناسب با نیاز دانشجویان

• فرصت های برجسته تحقیق و توسعه

• دانشگاه های معتبر در سطح جهان

• فرانسه یک قدرت اقتصادی در کلاس جهانی است

• فرانسوی سومین زبان تجاری رایج

• فرانسه میزبان شرکت های بین المللی برجسته است:Airbus ، Total، Orange،LVMH ،L’Oréal

• امکان کار در فرانسه در حین تحصیل

• فرانسه یک مقصد جذاب برای دانشجویان از سراسر جهان است.

نمودار زیر برترین دانشگاه های فرانسه در بین 200 دانشگاه برتر جهان در رده بندی QS 2021 را نشان می دهد:

برترین دانشگاه های فرانسه

بررسی شرایط تحصیل رایگان در فرانسه
دولت فرانسه در حال کار در زمینه ارائه پیشنهادهایی است که جذابیت بیشتری برای دانشجویان خارجی دارند (از طریق افزایش تعداد بورس های خود). دولت می خواهد تعداد دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بین المللی حاضر در دانشکده های این کشور را افزایش دهد. تحصیل در فرانسه برای شهروندان فرانسوی و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا عملا رایگان است؛ با این حال، دانشجویان بین المللی مبالغ بیشتری را برای تحصیلات خود در فرانسه پرداخت می کنند. خوشبختانه، به لطف این اقدامات توسط دولت، اکنون بورسیه ها و گزینه های بیشتری برای کسانی که می خواهند تحصیلات عالی خود را در این کشور ادامه دهند، در دسترس هستند.

اگر کسی شهروند یا مقیم دائم یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشد، می توان گفت تحصیل در فرانسه برای او کاملا “رایگان” نیست ؛بلکه در هنگام تحصیل در دانشگاه های دولتی تنها مبلغ بسیار کمی از دانشجو دریافت می شود. با این حال، اگر متقاضی تابعیت یک کشور منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس را نداشته باشد یا به تازگی مقیم دائم شده باشد، باید شهریه بیشتری را در فرانسه بپردازد؛ البته در یک دانشگاه خصوصی در فرانسه فرد باید شهریه بیشتری را پرداخت کند. از پاییز 2019 دانشجویان بین المللی مجبور به پرداخت شهریه بالاتر در دانشگاه های فرانسه هستند؛ علاوه بر شهریه های جدید بیشتر، بورس تحصیلی نیز افزایش یافت، بورس تحصیلی با حمایت دولت برای دانشجویان خارجی 3 برابر شده است.

کمک هزینه های اعطایی دولت فرانسه
دولت فرانسه به طور کلی 262 کمک هزینه آموزشی در قالب Grant به دانشجویان در زمینه ها، سطوح و موضوعات مختلف ارائه می کند که از این میان 91 مورد از آنها مختص کشور عزیزمان ایران است. جداول زیر چگونگی تقسیم بندی این 91 کمک هزینه در انواع و سطوح و زمینه های مختلف را نشان می دهد:

کمک هزینه ها از نظر انواع/ تحصیلی/ تحقیقاتی/ کارآموزی/ سفرها (پژوهشی)
تعداد 58 عدد 36 عدد 6 عدد 4 عدد
کمک هزینه ها از نظر سطوح کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری فرصت مطالعاتی
تعداد 20 57 35 20
جدول زیر تقسیم بندی کمک هزینه ها (Grants) براساس رشته های مختلف را نشان می دهد:

زمینه/ تعداد
زراعت – کشاورزی 30
معماری – برنامه ریزی شهری و منطقه ای 28
هنرها – فرهنگ – طراحی – مد 26
زیست شناسی 38
علم شیمی 39
ارتباطات – روزنامه نگاری 29
علوم کامپیوتر 41
اقتصاد – سیاست 39
آموزشی 26
مهندسی 49
محیط زیست 41
بهداشت – خدمات اجتماعی 35
علوم انسانی – علوم اجتماعی 40
قانون 38
ادبیات – زبان ها 31
مدیریت – مدیریت بازرگانی – امور مالی 48
ریاضیات 46
علوم فیزیکی 40
ورزش ها 24
جهانگردی و مهمان نوازی – خدمات غذایی 25
حمل و نقل – تدارکات 28
باید به این نکته نیز اشاره نماییم که هر دانشجوی خارجی حق دارد در حین تحصیل در فرانسه کار کند و بدین ترتیب دانشجویان می توانند علاوه بر برآمدن از پس برخی هزینه ها حتی پس انداز کنند.

شرایط تحصیل بدون شهریه و رایگان در دانشگاه های فرانسه
دانشجویان زیر مشمول شرایط بدون شهریه دانشگاه های فرانسه می باشند:

– دانشجویانی که به عنوان بخشی از توافق نامه همکاری بین دانشگاه ها برای معافیت کامل از هزینه های ثبت نام برای تحصیل به فرانسه می آیند؛ مانند برنامه اراسموس پلاس؛ اراسموس + یک برنامه اروپایی است که به دانشجویان، کارآموزان و جوانان زیر 30 سال امکان توسعه مهارت های جدید در خارج از کشور را می دهد. هر ساله، حدود 30000 جوان در فرانسه به عنوان بخشی از برنامه اراسموس + تحصیل می کنند. فرانسه چهارمین مقصد محبوب این برنامه است.

– دانشجویانی که یکی از انواع کمک هزینه دولت فرانسه (BGF) را دریافت کرده اند.

– دانشجویانی که با در نظر گرفتن معافیت کل از هزینه ثبت نام از موسسه میزبان خود کمک هزینه دریافت کرده اند.

شرایط جزئی یا کلی معافیت برای ورود به فرانسه
دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که توسط موسسه میزبان خود در فرانسه یا سفارت فرانسه در کشور خود معافیت کامل (full grant) یا جزئی (partial grant) از شهریه دریافت کرده اند مشمول این شرایط هستند. برنامه دولت برای جذب دانشجویان بین المللی به سفارتخانه ها و موسسات این فرصت را می دهد که تعداد بسیار زیادی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را از پرداخت شهریه های متفاوت معاف کنند؛ 14000 معافیت توسط سفارتخانه ها اعطا می شود. در سال 2019، موسسات می توانستند حداکثر 10% از تعداد دانشجویانی را که در آغاز سال تحصیلی 2019 ثبت نام می کنند، معاف کنند.

بهترین بورس های تحصیلی بین المللی برای تحصیل در فرانسه
در اینجا برای کسانی که علاقه مند به مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل هستند و تمایل به پشتیبانی مالی دارند، برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی دانشجویان بین المللی را که توسط دولت فرانسه، دانشگاه ها و سازمان های دیگر ارائه شده است، معرفی می کنیم:

1- بورسیه های امنیت سایبری از SSLTrust

SSLTrust به دانشجویان سال اول تحصیل در دانشگاه یا پردیس کالج بورسیه می دهد. این برنامه برای تحصیل در دوره کارشناسی برای سال تحصیلی 2020-2021 باز است.

• تهیه شده توسط: SSLTrust

• دوره: در مقطع کارشناسی

• جایزه: 1000$ (دلار)

• آخرین مهلت درخواست: 1 آگوست 2020

2- بورس تحصیلی و فرصت های مالی برای دانشجویان بین المللی

موسسه ماین-تلکام (Institut Mines-Télécom) این فرصت را به داوطلبان می دهد تا برای بورسیه و فرصت های مالی دانشجویان بین المللی اقدام کنند. این بورسیه ها به عنوان معافیت بخشی از شهریه برای بهترین متقاضیان کارشناسی ارشد علوم اعطا می شود.

• تهیه شده توسط: موسسه ماین-تلکام (Institut Mines-Télécom)

• دوره: در مقطع کارشناسی ارشد

• جایزه: هزینه تحصیل جزئی

• آخرین مهلت درخواست: باز است

3- بورس تحصیلی بین المللی در دانشکده مدیریت IÉSEG

دانشکده مدیریت IÉSEG بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در فرانسه را ارائه می دهد. این موسسه تعداد زیادی بورسیه تحصیلی را به صورت چشم پوشی از شهریه تا 50% برای دانشجویانی که دارای معیارهای مختلف برای هر مورد هستند ارائه می دهد.

• تهیه شده توسط: دانشکده مدیریتIÉSEG

• دوره: دوره واجد شرایط

• جایزه: معافیت از شهریه تحصیل تا 50%

• مهلت برنامه: به طور خودکار در نظر گرفته می شود.

علاقه مندان تحصیل در فرانسه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیل رایگان در فرانسه با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *