دانستنی های مهاجرت

شرایط تحصیل رایگان در سوئیس

آگاهی از شرایط تحصیل رایگان در سوئیس برای متقاضیان تحصیل در این کشور گران اروپایی می تواند خبر خوبی باشد. با شنیدن نام سوئیس، اولین چیزهایی که به ذهن خطور می کنند مربوط به دقت بالا در کار، استاندارد زندگی بسیار بالا، قانون تقریباً بی عیب و نقص و البته سنت های چند صد ساله در ساعت سازی، شکلات سازی و مهندسی هستند. با این حال، یکی از بهترین چیزهایی که سوئیس به جوانان سراسر جهان ارائه می دهد، تحصیلات عالی و مقرون به صرفه آن هم با بالاترین کیفیت است. هزینه های تحصیل در سوئیس در مقایسه با هزینه های کانادا یا ایالات متحده آمریکا ناچیز به نظر می رسد. این بدان دلیل است که تقریباً تمام دانشگاه های سوئیس با پول مودیان مالیاتی تأمین مالی می شوند؛ همچنین، سوئیس کشوری چند زبانه است اما بیشتر مدارک کارشناسی به زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی تدریس می شود.

 

شرایط تحصیل رایگان در سوئیس
سوئیس در میان آن دسته از کشورهای جهان نیست که آموزش عالی رایگان، چه به دانشجویان داخلی و چه به دانشجویان خارجی ارائه دهد. با این وجود، برخی از دانشگاه ها بورسیه هایی ارائه می دهند که هزینه تحصیل دانشجویان و بیشتر هزینه های سالانه حضور آنها را پوشش می دهد. برخی از این بورسیه ها و کمک هزینه ها نیز توسط دولت سوئیس ارائه می شود؛ گرچه قابل درک است که چرا افراد ممکن است برای تحصیل به سوئیس بیایند، اما درک سختی های این تصمیم نیز ضروری است. این امر که سوئیس کشوری گران است چیزی نیست جز پیامد رشد اقتصادی فوق العاده آن؛ یک دانشجو باید انتظار داشته باشد که بیش از 1200$ دلار در ماه برای هزینه های عمومی خود هزینه کند. در نتیجه، حتی اگر افراد موفق به دریافت بورسیه تحصیلی هم بشوند، باید آماده باشند تا در طول تحصیل اندکی هزینه مازاد نمایند.

در مقابل بسیاری از موسسات آموزشی در سایر کشورهای اروپایی، اکثر دانشگاه های سوئیس شهریه اضافی را از دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند؛ اگرچه همه دانشگاه ها از این امر پیروی نمی کنند، اما موسسات زیادی وجود دارند که چنین شرایطی دارند. علاوه بر این، هزینه عمومی تحصیلات دوره کارشناسی با اکثر همتایان اتحادیه اروپا برابر می باشد؛ متوسط شهریه برای اکثر برنامه های کارشناسی در محدوده 800$ تا 1200$ (دلار) در سال است. علاوه بر این با انتخاب دانشگاه های مناسب راه برای دریافت بورس های تحصیلی باز می شود که علاوه بر هزینه های دانشگاه های غیر رایگان هزینه های زندگی دانشجو را نیز به وی می پردازند. یکی دیگر از راه های کمک به تامین هزینه های تحصیل، کار در سوئیس با ویزای تحصیلی می باشد. در زیر تعدادی از دانشگاه ها با مناسب ترین کمک هزینه ها و بورس ها معرفی شده اند:

• دانشگاه برن

• دانشگاه بازل

• دانشگاه لوزان

• دانشگاه ژنو

• دانشگاه فدرال فنی و مهندسی لوزان

دریافت بورس های تحصیلی از شرایط تحصیل رایگان در سوئیس
انستیتوی فناوری فدرال سوئیس در زوریخ دو بورس تحصیلی بسیار محبوب را در اختیار دانشجویان مستعد بین المللی قرار می دهد. اولین کمک مالی ESOP نامیده می شود، مهمترین چیزی که باید در مورد آن دانست این است که این کمک هزینه زندگی و تحصیل را پوشش می دهد و سالانه 25000$ (دلار) است. علاوه بر این، یک معافیت از شهریه نیز وجود دارد؛ به طور خلاصه، ESOP یکی از گزینه های نحوه تحصیل رایگان در دوره کارشناسی ارشد در موسسه ETH زوریخ است. دومین بورسیه تحصیلی رایج که این موسسه ارائه می دهد، اصطلاحاً برنامه بورس تحصیلی Master یا (MSP) نامیده می شود؛ مبلغ این بورس شامل کمک هزینه ای به مبلغ 13000$ (دلار) در سال است که بخشی از آن هزینه زندگی و تحصیل متقاضی مهاجرت تحصیلی به سوییس را پوشش می دهد.

MSP دقیقاً مانند ESOP به عنوان معافیت از شهریه ارائه شناخته می شود؛ بر خلاف ESOP ، MSP نیاز به هزینه مازاد جزئی از طرف متقاضی بورس تحصیلی دارد. برای واجد شرایط بودن برای ESOP یا MSP، متقاضیان باید در میان 10٪ برتر محصلان دوره لیسانس خود باشند. بورس تحصیلی دیگری توسط دانشگاه لوزان به دانشجویان خارجی متقاضی دوره فوق لیسانس که مایل به گذراندن دوره این دوره هستند، ارائه می شود. در صورت تأیید، متقاضی به مدت ده ماه از سال تحصیلی ماهانه 1700$ (دلار) دریافت می کند؛ دانشجویان منتخب از هزینه ثبت نام ثابت دوره ها معاف هستند. با این حال، آنها هنوز هم باید 90$ (دلار) هزینه بررسی مدارک را پرداخت کنند که هر ترم به آنها تعلق می گیرد. نمودار زیر به مقایسه بورس های ESOP و MSP می پردازد:

بورسیه های انستیتوی فناوری فدرال سوئیس

سایر بورس های تحصیلی مناسب برای تحصیل رایگان در سوئیس
دانشگاه ژنو نیز کمک هزینه هایی در اختیار دانشجویان دکترای مستعد می گذارد. شهریه ای که انستیتوی تحصیلات تکمیلی ژنو از دانشجویان خارجی می گیرند 9000$ (دلار) در سال است؛ در عین حال، میزان بورس تحصیلی کامل 21000$ (دلار) در سال می باشد. بنابراین منطقا نتیجه می شود که بورس تحصیلی کاملا شهریه دانشجویان خارجی را پوشش می دهد و برای دانشجو 13000$ (دلار) برای زندگی و هزینه های دیگر باقی می ماند. دانشگاه ژنو همچنین کمک هزینه ای برای دانشجویان کارشناسی ارشد داخلی و بین المللی که مایل به تحصیل در این مقطع تحصیلی هستند پرداخت می کند. بسته به دوره های کارشناسی ارشد خاص، میزان این کمک هزینه 10،000$ تا 15،000$ (دلار) در سال است؛ این پول می تواند برای تأمین هزینه تحصیل دانشجو، یا زندگی و سایر هزینه ها استفاده شود.

بورسیه های تحصیلی آکادمی حقوق بشردوستانه و حقوق بشر ژنو مناسب دانشجویان بین المللی است که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های حقوق بین الملل، حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در آکادمی ژنو هستند. بورس های تحصیلی کاملا هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی را به مدت 10 ماه در هر سال را پوشش می دهد. دانشگاه برن سالانه شش بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی با استعداد و مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد؛ این کمک هزینه های تحصیلی برای هر برنامه در هر زمینه ای که دانشگاه ارائه دهد در دسترس است. مبلغ کمک هزینه 1700$ (دلار) در هر ماه یا کمی بیشتر از 20،000$ (دلار) در سال است و در مورد چگونگی استفاده دانشجویان از وجوه نیز شرایط خاصی وجود ندارد.

کارشناسان و وکلای حاذق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در زمینه مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل رایگان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *