نروژ

سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ یکی از راه های دریافت اقامت این کشور می باشد. نروژ کشوری مدرن و بسیار پیشرفته با اقتصادی کوچک اما بسیار قوی است؛ سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور در میان بالاترین در جهان قرار دارد که با موفقیت در بخش نفت و گاز و سایر صنایع کلاس جهانی مانند کشتیرانی، کشتی سازی و آبزی پروری تقویت می شود. صنایع عمده توسط یک سیستم خدمات حرفه ای قوی و در حال رشد شامل امور مالی، فناوری اطلاعات، ارتباطات و حقوقی پشتیبانی می شوند؛ همکاری قوی بین صنعت و موسسات تحقیقاتی، توسعه بین المللی و بودجه را به خود جلب می کند. مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری بهترین انتخاب برای سرمایه گذاران بین المللی می باشد زیرا این کشور مکانی امن برای تجارت است، در گزارش سازمان تجارت جهانی در سال 2020 نروژ از بین 190 کشور در رتبه 7 و در شاخص شفافیت مالی بین المللی رتبه 7 از 180 کشور را دارد، همچنین نروژ از نظر بهره وری بالاتر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است.

چرا باید در نروژ سرمایه گذاری کرد؟
نروژ از نظر سیاسی پایدار است و از حقوق مالکیت قوی و یک سیستم حقوقی کارآمد برخوردار می باشد. قانون گذاران و مشاغل نروژی از سرمایه گذاری خارجی به عنوان یک سیاست استقبال می کنند و دولت به طور کلی امتیازات خوبی را به سرمایه گذاران خارجی اعطا می کند؛ البته برخی از محدودیت ها در مورد مالکیت خارجی و استفاده از منابع طبیعی و زیرساخت ها وجود دارد. دولت همچنان صاحب اصلی اقتصاد نروژ است و در برخی فعالیت ها، انحصار خود را حفظ می کند. در حالی که نروژ دارای یک بازار داخلی کوچک است، امتیازات مختلفی از قرارگیری در یک منطقه حاصلخیز، روابط مطلوب آن با ایالات متحده، جمعیت ماهر و چند زبانه، اقتصاد مدرن و منابع انرژی غنی را در اختیار دارد. نروژ از شرایط تجاری ویژه مطلوبی برخوردار می باشد، این کشور در گزارش سال 2020 بانک جهانی از بین 190 کشور در رتبه 9 قرار دارد.

کشور نروژ همچنین سرشار از منابع طبیعی مانند نفت و گاز، منابع دریایی، مازاد برق آبی بدون انتشار و منابع جنگلی است؛ همچنین شرایط آسانی برای انجام تجارت وجود دارد که این کشور را در میان 10 کشور برتر از 180 کشور دارای رتبه بندی سهولت انجام تجارت قرار داده است. این کشور مکان عالی برای زندگی در طول چندین سال متوالی بوده و در شاخص توسعه انسانی سالانه در رتبه اول اروپا قرار دارد. شبکه فرودگاه هایش بیش از 50 فرودگاه با ترافیک منظم است که دسترسی به همه نقاط را در کل کشور آسان می کند. بازاری پایدار و قابل پیش بینی، ثبات سیاسی و یک سیستم سیاسی شفاف باعث ایجاد جو رقابتی در سرمایه گذاری در نروژ شده است. نمودار زیر رتبه نروژ را در زمینه شفافیت مالی در بین کشورهای اسکاندیناوی را نشان می دهد:

رتبه نروژ در شفافیت مالی

زمینه های سرمایه گذاری در نروژ
بهترین فرصت های تجاری در کشور نروژ در زمینه کالاهای مصرفی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساخت و ساز و املاک، خدمات برای تجارت، نفت و گاز، فرآوری مواد غذایی، صنایع دریای، ماهیگیری، کشتی سازی، مهندسی مکانیک و فلزات، ماشین آلات و خدمات در زمینه های گاز طبیعی، ارتباطات از راه دور، تجهیزات دریایی و زیر دریایی، انرژی های تجدید پذیر، فن آوری های زیست محیطی، تجهیزات و ملزومات پزشکی، تجهیزات امنیتی، زیرساخت های حمل و نقل (شبکه جاده ای ، شبکه ریلی و حمل و نقل شهری) و بخش سلامت و بهداشت است. البته باید دانست که فرصت های سرمایه گذاری در زمینه های پست، تلفن، راه و راه آهن در نروژ به علت انحصار دولت محدود است. شرکت های زیر بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در نروژ هستند:

• Ehandel

• Tenders Info

• Ted – European public markets

• DgMarket

امتیازات سرمایه گذاری در نروژ
یکی از مهم ترین راه های دریافت اقامت در کشور نروژ از طریق سرمایه گذاری، ثبت شرکت در این کشور است که شامل سه راه کلی است. اولین آن ثبت شرکت از نوع AS (NYSE: STO) به معنی شرکت های با مسئولیت محدود می باشد. ثبت شرکت محدود عمومی یا ASA راه دوم بوده و سومین راه هم ثبت شعب دفتری است. در روش اول، متقاضی به وسیله ثبت شرکت با مسئولیت محدود، برای شرکت خود یک محدوده خصوصی تعیین نموده و فعالیت خود را در زمینه کسب و کارهای کوچک و یا متوسط شروع می کند؛ حداقل آورده مشارکتی در این روش حدود 400000€ (یورو) است. در مورد شرکت محدود عمومی متقاضی می بایست یک شرکت با استانداردهای جهانی برای صنایع بزرگ مانند نفت گاز داشته باشد، سهام این شرکت به صورت عمومی واگذار شده و حداقل سرمایه مورد نیاز یک میلیون است که باید در حساب متقاضی باشد.

شرط لازم ثبت هر دو نوع شرکت ذکر شده در بالا این است که نیمی از افراد شاغل در آن مقیم نروژ باشند. مورد سوم مناسب سرمایه گذارانی است که دارای سرمایه کمتری می باشند، به این صورت آنها از یک شرکت یا فرد نروژی در خود کشور نروژ، کشورهای اروپایی یا کشورهای مورد تایید دیگر نمایندگی دریافت می کنند؛ در روش فوق، پرداخت سود و مالیات بر اساس گزارشات مالی شرکت مادر خواهد بود.

ریسک سرمایه گذاری در نروژ
اقتصاد مقاوم نروژ راهی عالی برای متنوع سازی زمینه های سرمایه گذاری سرمایه گذاران بین المللی است؛ اما با قرار گرفتن پایه اقتصاد این کشور بر صنعت نفت و گاز، سرمایه گذاران باید توجه داشت که کاهش قیمت نفت خام یا سطح تولید ممکن است منجر به چرخش نزولی اقتصاد نروژ شود. همچنین اقتصاد وابسته این کشور به آمریکا باعث می گردد تا بروز رکود در آمریکا تاثیر زیادی روی اقتصاد این کشور داشته باشد. به علاوه، یکی از عناصر منفی آشکار برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات نروژ، پول رایج این کشور یعنی کرون است؛ اگرچه خطرات موجود می تواند از طریق پوشش ارزی رفع گردد، اما تبدیل ارز در مقایسه با دیگر پروژه های منطقه یورو، برخی از پیچیدگی ها و هزینه ها را به سرمایه گذاری در نروژ اضافه می کند.

متقاضیان سرمایه گذاری در نروژ می بایست با در نظر گرفتن قوانین مربوطه این کشور نسبت به این امر اقدام داشته باشند. واجدین شرایط نیز می توانند در خصوص سرمایه گذاری در نروژ با کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *