چین

زندگی در چین

زندگی در چین می تواند یک چالش اساسی برای مهاجرین به این کشور باشد. چین سومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت زمینی است و بیش از 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد که حدود 23% جمعیت کل جهان را تشکیل می دهد. به دلیل جمعیت زیاد و تراکم جمعیت مردمی که در شهرها زندگی می کنند، زندگی در اکثر شهرهای چین سرشار از ازدحام، فشار و شلوغی زندگی روزمره هستند. همچنین چین مکانی است که سرشار از فرهنگ و تاریخ می باشد و هر دو نقش ویژه ای در تمدن این کشور ایفا می کنند. از آنجا که چین کشوری بسیار وسیع و گسترده است، این کشور مکانی جذاب برای زندگی در خارج از کشور برای زندگی و گشت و گذار است و مکانهای دیدنی زیادی از جاذبه های طبیعی تا مسیرهای تجاری باستانی را داراست.

جمهوری خلق چین دارای تنوع فرهنگی بسیاری می باشد و از نژادهای مختلفی تشکیل شده است اما حدود 92% آن از نژاد هان می باشد و 8% باقی از نژادهای دیگر می باشد. کشور کمونیستی چین از سال 1949 به قدرت رسیده و در طی سال ها رهبران این کشور با تغییرات قوانین و انجام اصلاحات رشد اقتصادی بسیاری را بدست آورده و پول زیادی در زیرساخت های این کشور سرمایه گذاری می شود. همچنین موانع سختگیرانه تجاری کاسته شده و کل کشور در حال تبدیل شدن به مکانی بهتر برای زندگی شده است. در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به کشور چین و راهنمای زندگی در چین پرداخته اند و افراد علاقه مند به مهاجرت به چین در مورد نحوه زندگی در چین آشنا خواهند شد.

آشنایی با کشور چین
چین در شرق آسیا در امتداد ساحل غربی اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور در یک منطقه جغرافیایی بسیار متنوع و با 9.6 میلیون کیلومتر مربع در اندازه ایالات متحده آمریکا یا اروپا گسترش یافته است که محل زندگی نزدیک به 1.4 میلیارد نفر می باشد. جمهوری خلق چین در شرق آسیا واقع شده و در کنار اقیانوس آرام با 14 کشور جهان از جمله کره شمالی، روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان، بوتان، ویتنام، لائوس، برمه، هند و نپال هم مرز است. این کشور هم چنین دارای هزاران جزیره از جمله جزایر دریای چین می باشد. شمالی ترین بخش این کشور در استان هیلونگجیانگ (Heilongjiang) در شمال رودخانه موهه قرار دارد. جنوبی ترین قسمت چین نیز در جزایر ناشا در دریای جنوبی چین واقع شده؛ فاصله این دو قسمت از هم به 5500 کیلومتر می رسد.

شرقی ترین نقطه در چین در نقطه تلاقی رودخانه های ووسولی (Wusuli) و هیلونگ (Heilong) قرار دارد، همچنین غربی ترین نقطه چین در منطقه خود مختار زینجیانگ اویگور (Xinjiang Uygur) واقع شده است؛ فاصله غرب و شرق چین نیز به 5000 کیلومتر می رسد. اصلی ترین رودخانه چین رودخانه زرد می باشد در حالی که طولانی ترین رودخانه آن رود معروف یانگ تسه (Yangtze) می باشد. به طور کلی موقعیت زمینی و دریایی این کشور برای اقتصاد چین سودمند بوده به طوری که تجارت با کشورهای همسایه از راه زمینی و با دیگر کشورها از راه دریایی صورت می گیرد. جاده ابریشم از قدیمی ترین جاده های تجاری این کشور می باشد که مجددا راه اندازی شده است. چین در سال های اخیر توافقات زیادی را با کشورهای جهان انجام داده است و تجارت گسترده تر از قبل در این کشور پیش می رود.

زندگی برای مهاجرین در چین
به عنوان یک مهاجر و فرد غیر بومی زندگی در چین می تواند هم منجر به تجربه ای فوق العاده شود هم می تواند ناامید کننده باشد. زندگی در چین می تواند فرصتی برای زندگی در کنار افرادی با فرهنگ متفاوت باشد و آموزه های زیادی را برای فرد ایجاد کند. با این حال تفاوت فرهنگی زیاد و مغایر با فرهنگ خود فرد و همچنین موانعی مانند زبان می تواند چالش برانگیز باشد و فرد را دچار مشکل کند. این در حالیست که رشد و شکوفایی اقتصاد چین و افزایش روابط تجاری و کاری با دیگر کشورها موجب شده است مهاجرین بیشتری به این کشور نقل مکان کنند و حضور افراد غیر بومی نیز می تواند سازگاری با محیط جدید را برای افراد راحت تر کند. به طور کلی سازگاری و زندگی راحت در چین نیاز به زمان دارد و افرادی که کم تحمل هستند این کشور را ترک می کنند.

راهنمای یافتن خانه و زندگی در چین
از خانه های سنتی و قدیمی گرفته تا ویلاهای شیک و آنتیک با تمامی امکانات اضافی مانند استخر و سالن های ورزشی، انواع مختلف خانه و آپارتمان برای اجاره در چین وجود دارد و بسته به هزینه و نیازهای فرد خانه های مختلفی در چین ارائه می شود. همچنین امکان اجاره های کوتاه مدت و بلند مدت در چین نیز وجود دارد اما اکثر اجاره آپارتمان های معمولی چین به مدت 1 سال اجاره داده می شوند. توجه داشته باشید که برای یافتن خانه مناسب در چین به حداقل 2 ماه زمان نیاز خواهید داشت. قیمت خانه در شهرهای بزرگ چین مانند شانگهای (Shanghai) و پکن (Beijing) بسیار گران تر از دیگر نقاط چین می باشد. از آنجا که در سال های اخیر این کشور مقصد مهاجرین زیادی می باشد پیدا کردن خانه کار چندان سختی نیست و نمایندگان املاک و هتلداران برای راهنمایی مهاجرین حاضر می باشند.

همانطور که اشاره شد، هنگام اجاره ملک به عنوان یک خارجی، استخدام یک نماینده املاک ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. آنها قادر خواهند بود مکانی مناسب برای اجاره شما در چین و مذاکرات لازم در مورد قرارداد با صاحبخانه آینده خود را انجام دهند. به خاطر داشته باشید که متاسفانه، نمایندگان املاک و مستغلات انگلیسی زبان در چین بسیار نادر هستند و اگر به زبان چینی آشنایی ندارید آوردن یک مترجم لازم می باشد؛ برای استخدام نماینده مناسب می توانید از تجربه دیگر مهاجرین استفاده کنید. پرداخت کمیسیون پس از امضا توافقنامه با صاحب خانه انجام می گیرد و مبلغ آن به اندازه یک ماه اجاره ملک می باشد. قبل از امضای توافقنامه تمامی شرایط خود را مطرح کنید و از تمامی بندهای قرارداد اطمینان حاصل نمایید.

راهنمای کرایه خانه و زندگی در چین
قیمت اجاره خانه به عوامل مختلفی از جمله محله، امکانات جانبی، شهر و دیگر موارد بستگی دارد؛ بعضی از محل ها بسیار ارزان تر از نقاط دیگر در چین می باشد. یافتن یک خانه کامل و مجزا در شهرهای بزرگ مانند شانگهای بسیار بعید است اما هزینه اجاره آپارتمان بسیار بزرگ در پکن و شانگهای حدود 10,000 CNY (یوان) و در گوانگژو 8,000 CNY (یوان) می باشد. توجه داشته باشید که اکثر خانه ها در چین مبله هستند و این مورد باعث افزایش حدود 10% تا 20% اجاره خانه می شود. همچنین به هزینه های کمیسیون میزان سپرده و دیگر هزینه های توجه داشته باشید. به طور میانگین هزینه اجاره خانه های معمولی در شهرهای بزرگ به صورت زیر است:

· پکن: 6,500 CNY (یوان)

· شانگهای: 7,000 CNY (یوان)

· گوانگژو: 3,500 CNY (یوان)

افتتاح حساب بانکی در چین
در گذشته باز کردن حساب بانکی در چین کاری ساده بود اما اکنون سختگیری ها بیشتر شده است. برای اینکه بتوانید در بانک های بزرگ چینی حساب افتتاح کنید نیازمند داشتن اقامت دائم این کشور هستید. سیستم مالیاتی چین نیز پیچیده تر شده و مالیات نه تنها به درآمد شما بلکه به مدت زمانی که در چین بوده اید نیز بستگی دارد. البته بیشتر کارفرمایان مالیات بر درآمد را محاسبه و پرداخت می کنند. پس از پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 بانک های خارجی مانند استرالیا و نیوزلند در چین شعبه دارند. مشکلات زبان در چین باعث می شود بسیاری از مهاجرین به این بانک ها و 4 بانک بزرگ چین رجوع کنند. 4 بانک بزرگ چین عبارتند از بانک چین (BoC)، بانک سازندگی چین (CCB)، بانک کشاورزی چین (ABoC) و بانک تجارت و صنعت چین (ICBC) . مدارک زیر از مدارک لازم برای افتتاح حساب در چین می باشد.

· مدرک شناسایی معتبر

· تاییدیه اقامت و سکونت

· سپرده پول کافی

· شماره تلفن چینی در برخی بانک ها

· مجوز کار یا ویزای دانشجویی که به شما اجازه می دهد یک سال یا بیشتر در چین بمانید (در موارد نادر، کمتر از یک سال نیز قابل قبول است)

نکاتی درباره راهنمای زندگی در چین
1- قراردادهایی که برای امضای شما در چین لازم است همیشه یک نسخه انگلیسی و چینی خواهد بود. توجه داشته باشید در صورت بروز اختلاف، نسخه چینی این قرارداد از اولویت برخوردار خواهد بود، بنابراین شما همیشه باید قبل از امضای آنها قراردادها را بررسی کنید.

2- در حالی که خدمات بهداشتی و درمانی در شهرها به آسانی در دسترس است، برخی از کلینیک های روستایی ممکن است از ارائه معالجه بیگانگان خودداری کنند. شما باید از قبل با بیمارستان های محلی را چک کنید و همیشه اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز هرگونه شرایط اضطراری، یک کلینیک مناسب در اختیار شما خواهد بود.

3- بسیاری از بیمارستانهای عمومی چین بیمه پزشکی خارج از کشور را نمی پذیرند. بنابراین باید بیمه مناسب خود در چین را داشته باشید.

4- به صورت کلی چک ها روش پرداخت معتبری در چین نیستند.

5- در صورت گم شدن یا سرقت وسایل، مهاجرین می بایست از وسایل خود عکس داشته باشند.

6- برای راهنمایی بیشتر می توانید به کتاب های چاپ شده در مورد راهنمای زندگی در چین و موارد مشابه مراجعه کنید.

7- از بحث های سیاسی به خصوص در مورد رئیس جمهور چین، تایوان و تبت بپرهیزید.

8- بسیاری از شبکه های اجتماعی معروف در چین فیلتر می باشند.

امیدواریم این مقاله برای افرادی که قصد مهاجرت به چین را دارند موارد لازم را بیان کرده باشد. در حال حاضر راه های متفاوتی برای مهاجرت به چین وجود دارد که هر کدام شرایط مربوط به خود را دارد. برای مهاجرت به دیگر کشورها می توانید از مشاوره وکیلان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید و از تماس حضوری یا مجازی با آنها در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *