سوئد

زندگی در شهر استکهلم سوئد

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به سوئد را دارند شهر استکهلم (Stockholm) را برای سفر و اقامت خود انتخاب می کنند. زندگی در شهر استکهلم سوئد با توجه پایتخت بودن این شهر و همچنین حضور دانشگاه های متعدد در آن اولین مکان انتخابی برای مهاجرین است. شهر استکهلم همچنین مهم ترین شهر سوئد و مرکز سیاسی، اقتصاد و فرهنگی سوئد است و حدود 30% از تولید ناخالص داخلی کشور سوئد از شهر استکهلم تامین می شود. شهر استکهلم همچنین یکی از پاک ترین و تمیز ترین شهرهای جهان و همچنین یکی از با ارزش ترین شهرهای اروپا از نظر میزان سرمایه است. مطمئنا بررسی زندگی در استکهلم و بررسی مزایا و معایب زندگی در این شهر برای هر مهاجری به سوئد قابل توجه است که در این مقاله مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به این موضوع پرداخته اند.

درباره شهر استکهلم سوئد
استکهلم، پایتخت سوئد با 1.5 میلیون نفر جمعیت در جنوب شرقی مرکز سوئد بر روی جزیره های متعدد واقع شده است. این شهر به دلیل زیرساخت های بسیار توسعه یافته، مکانهای دیدنی شگفت انگیز و فرهنگی متنوع و زندگی شبانه بسیار مشهور می باشد. این شهر به دلیل عدم وجود صنایع سنگین یکی از تمیزترین شهرهای جهان به حساب می آید و بهترین نمونه های طبیعت در را حتی می توانید در داخل این شهر بیابید. اول از همه، استکهلم به دلیل معماری بی نظیر شناخته شده؛ قدیمی ترین بخش این شهر Gamla Stan “شهر قدیمی” است که چندین کاخ و عمارت در آن یافت می شود. متأسفانه بسیاری از بناهای قرون وسطایی در آن ویران شده اما هنوز بناهای قدیمی به جا مانده است.

استکهلم شهر موزه ها و گالری های مختلف هنری است؛ مشهورترین موزه ملی سوئد در این شهر واقع شده که بهترین نمونه های هنر سوئد و بین المللی را نشان می دهد و به ویژه برای کارهای رامبراند معروف است. آثاری از پیکاسو و دالی در موزه هنرهای مدرن این شهر به معرض نمایش گذاشته شده اند. استکهلم مکانی فوق العاده با جاذبه های بسیار جذاب، تاریخ غنی و نوع خاصی از جذابیت های اسکاندیناوی و تاریخی از مردمان وایکینگ برای بازدید است. استکهلم یک شهر نسبتاً کوچک در مقایسه با دیگر شهرهای واقع در اروپاست و در لیست مهم ترین شهرهای سوئد رتبه اول را به خود اختصاص داده. این شهر در وسط یک مجمع الجزایر خارق العاده از هزاران جزیره قرار دارد؛ در شهر استکهلم تقریبا 5 الی 6 جزیره اصلی به نام های گاملا استن، سودرمالم، نورمالم، گونگشولمن و جورگوردن قرار دارد.

اطلاعات کلی درباره استکهلم سوئد
جمعیت: 1.5 میلیون نفر
زبان: سوئدی
میانگین سردترین دما: 4- درجه
میانگین گرم ترین دما: 23 درجه
مساحت: 381.63 کیلومترمربع
منطقه زمانی: UTC +1

مزایای زندگی در شهر استکهلم سوئد
استکهلم سوئد بین المللی تری شهر سوئد و مشهورترین شهر این کشور است. زندگی در شهر استکهلم سوئد مزایای بسیار دارد که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره کرده ایم:

1- مناسب برای خانواده: با وجود بالا بودن هزینه زندگی در سوئد و پایتخت آن، استکهلم شهری عالی برای پرورش خانواده است. وقتی فرزندی به دنیا آمده یا فرزند خوانده می شود، 480 روز مرخصی برای والدین در نظر گرفته می شود و می توانند 80% از دستمزد خود را برای 390 روز آن مطالبه کنند؛ آنها همچنین حق قانونی دارند که ساعات کار خود را 25% کاهش دهند تا فرزندشان 8 ساله شود.

2- زمستان های زیبا: درست است که اولین زمستان همه در استکهلم می تواند سخت باشد زیرا سازگاری با دما سخت است اما بدون هیچ شکی استکهلم در فصل زمستان کاملا خیره کننده به نظر می رسد. در بعضی از شهرها، هوای سرد می تواند هرج و مرج ایجاد کند اما در استکهلم همه جا به خوبی گرم می شود و مردم برای گرم ماندن هیچ مشکلی ندارند و همه چیز در این شهر پیش بینی شده است.

3- فرهنگ مناسب کار: سوئدی ها بسیار سخت کار کرده اند تا اطمینان حاصل کند که فرهنگ محل کار خود از کارگران شاد و سالم ناشی شود و تعادل مثبت بین کار و زندگی برقرار باشد. تعطیلات در سوئد بسیار زیاد است به طوری که بسیاری از افراد بیش از 5 هفته تعطیلی دارند. به طور کارفرمایان سوئد احساس می کنند که وقتی کارمندان وقت و استراحت بیشتری داشته باشند بازدهیشان بهتر است.

4- قطب فرهنگی جهانی: استکهلم با وجود اینکه یکی از شهرهای کوچک اروپا از نظر جمعیت است اما بیشترین جاذبه های گردشگری سوئد و مکانهای فرهنگی این کشور را در اختیار دارد. این شهر دارای گالری های هنری درخشان، کنسرت های بزرگ و مسابقات ورزشی و همچنین خانه اپرا و تئاترهای بسیار است.

معایب زندگی در شهر استکهلم سوئد
علاوه بر مزایای بسیار زندگی در شهر استکهلم سوئد مطمئنا زندگی در این شهر می تواند معایبی به همراه داشته باشد که در اینجا به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

1- ساعات محدود باز بودن فروشگاه ها: استکهلم علی رغم اینکه یک مقصد توریستی است اما در بسیاری از مکان های خرید و خدمات ساعت های کاری محدود بوده و به خصوص در روز های شنبه و یکشنبه بسیاری از فروشگاه ها بسته هستند.

2- سرقت و کلاهبرداری: برخی از مناطق جالب استکهلم مانند استرمالم و حومه های مجلل، برای سارقین هدف قرار گرفته شده است. البته در کل آمار جرم و جنایت در این شهر بسیار پایین است. همچنین کلاهبرداری اجاره خانه در استکهلم نادر نیست؛ بنابراین مهاجران هنگام جستجوی آنلاین مسکن باید از این امر آگاه باشند.

3- فرهنگ مردم استکهلم: یکی از رایج ترین شکایات اشاره شده توسط مهاجرین سرد بودن مردم استکهلم و عدم ارتباط پذیری آنها با مردم مهاجر است که ریشه در تاریخچه فرهنگ مردم سوئد دارد. این در حالیست که مردم بسیاری از شهرهای دیگر نیز از عدم ارتباط پذیری مردم استکهلم می گویند.

4- هزینه بالای زندگی در استکهلم: به طور کلی بسیاری از موارد برای زندگی در استکهلم از مسکن گرفته تا پوشاک، بنزین گرفته تا حمل و نقل عمومی، خورد و خوراک گرفته تا بلیط فیلم، بسیار گران هستند. مهاجران باید متناسب با آن سبک زندگی خود را تنظیم کنند.

هزینه زندگی در شهر استکهلم سوئد
همانطور که اشاره شد هزینه بالای زندگی در استکهلم سوئد یکی از معایب زندگی در شهر استکهلم سوئد است. به صورت کلی تخمین زده شده که هزینه زندگی در شهر استکهلم برای یک نفر ماهیانه حدود 24000 SEK (کرون) و برای یک خانواده 4 نفره حدود 44000 SEK (کرون) هزینه در پی دارد. همچنین هزینه اقامت در استکهلم نیز بالاست و به طور معمول برای کرایه خانه 85 متری در ماه در منطقه عادی این شهر بایستی حدود 15000 SEK (کرون) بپردازید. در حالی که برای ماندن در یک خانه 85 متری در منطقه گران شهر استکهلم سوئد بایستی حدود 22000 SEK (کرون) در ماه پرداخت کنید. در جدول زیر هزینه های مختلف برای زندگی در شهر استکهلم آورده شده است.

آیتم/ قیمت (کرون)
یک لیتر شیر 12 SEK
یک شانه تخم مرغ 34 SEK
500 گرم پنیر 53 SEK
یک کیلوگرم سیب زمینی 12 SEK
یک کیلوگرم گوجه 36 SEK
یک کیلوگرم گوشت مرغ 55 SEK
اجاره آپارتمان 1 تخته در مرکز شهر 12818 SEK
اجاره آپارتمان 3 تخته در مرکز شهر 20511 SEK
حمل و نقل ماهیانه 930 SEK
یک لیتر بنزین 15.87 SEK

اقامت در شهر استکهلم سوئد
نسبت به سایر کشورهای غربی هزینه اقامت دائم سوئد و پایتخت آن اعم از اجاره یا خرید در استکهلم بسیار زیاد است. قیمت ها در سطح داخلی بسیار بالاتر می باشد، بنابراین با نگاهی به گزینه هایی در حومه شهر می توان خانه را با قیمت کم تری برای اجاره پیدا کرد. بازار اجاره خانه در سوئد یک آشفتگی واقعی است حتی محلی ها نیز می توانند در یافتن اجاره خوب و مقرون به صرفه در شهر کار سختی داشته باشند. غیرممکن نیست اما کمی دقت و صبر زیاد و گذاشتن زمان می توان در استکهلم اقامت پیدا کرد. به دلیل شرایط سخت اجاره، خریدن یک آپارتمان در استکهلم راه حل بهتری می باشد. مسکن های داخل شهر متشکل از آپارتمان ها با اندازه متوسط ​​هستند در حالی که محدوده بیرونی شهر و فراتر از آن ویلا و خانه های بزرگ تر وجود دارد.

با بررسی زندگی در شهر استکهلم سوئد چنانچه تصمیم به مهاجرت به سوئد گرفتید می توانید برای اخذ وکیل و مشاوره تخصصی به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید و همچنین یا به صورت تلفنی و یا حتی آنلاین ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *