کانادا

رشته های علوم انسانی در کانادا

رشته های علوم انسانی در کانادا یکی از پر طرفداراترین رشته ها برای تحصیل در کانادا محسوب می شوند. چرا که فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی در کانادا با کسب مهارت های علمی و عملی لازم آماده ورود به بازار کار کانادا می شوند. پس دانشجویان علوم انسانی در کانادا هرگز بیکار نمی مانند.

بر اساس آمار بازار کار کانادا2009، مشاغلی پردرآمدی مانند وکالت، روزنامه نگاری، تدریس، مشاغل علوم پزشکی، بیزینس، تحلیل سیاسی، خدمات خارجی، روابط بین الملل، خدمات عمومی، نویسندگی، پژوهشگری از جمله مشاغل پر متقاضی رشته های علوم انسانی در کانادا می باشد. رشته های علوم انسانی در کانادا 2019 شامل طیف وسیعی از دوره ها و برنامه های تحصیلی می باشند که دانشجویان را برای ورود به بازار کار کانادا آماده می کنند.

دانشجویانی که مایل به کار در رشته های وکالت، خدمات اجتماعی، آموزش و … می باشند، می توانند با تحصیل در علوم انسانی از امتیازات تحصیل در کانادا برخوردار شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان موسسه حقوقی پیشتاز دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو به خارج و نماینده رسمی بیش از 600 کالج و دانشگاه بین المللی از جمله دانشگاه های کانادا آماده ارائه مشاوره های تضمینی و تخصصی به هموطنان عزیز می باشد.

درباره تحصیل علوم انسانی در کانادا
دانشجویان برای تحصیل علوم انسانی در کشور کانادا می توانند در رشته های مختلفی شامل ادبیات، هنر، مذاهب، فلسفه، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، علوم اقتصادی، مطالعات سیاسی، حقوق، مطالعات زنان، باستان شناسی به ادامه تحصیل بپردازند. برنامه تحصیلی علوم انسانی (BHum) در کانادا دارای فضای آموزشی و پژوهشی خاص خود می باشد. محور اصلی برنامه های علوم انسانی BHum در کانادا تحصیل 4 ساله ای از سمینارهای اصلی می باشد که تحصیل موضوعی و رویدادنگاری از کتاب های برتر جهانی را پیشنهاد می کند.

سمینار سال اول BHum به بررسی سنت های مذهبی از تمدن های باستانی می پردازد. سمینار سال دوم فلسفه یونان و دستاوردهای آن را تحلیل می کند. سمینار سال سوم آثار هنری و ادبی برتر دوره های رنسانس و عصر روشنگری را بررسی می کند و سمینار سال چهارم به بررسی ویژگی مدرنیته و انتقادات از مدرنیته اختصاص دارد.هر سمینار توسط 2 استاد تدریس می شود و شامل گروه های بحث کوچک تشکیل شده توسط اساتید می باشد.

علاوه بر سمینارها، هر سال شامل مجموعه ای از دوره های مرتبط در رشته های تاریخ، فلسفه، ادبیات، جغرافیا، جامعه شناسی، تاریخ هنر و تاریخ موسیقی می باشد. در بخش بعدی مقاله، شما عزیزان با مقاطع تحصیلی علوم انسانی در کانادا آشنا خواهید شد.

1-لیسانس علوم انسانی در کانادا
در مقطع لیسانس، دانشجویان علوم انسانی دروس علمی و پژوهشی مربوطه را مطالعه کرده و به بررسی نظریات و مبانی هنر، فلسفه، ادبیات، موسیقی، تاریخ، مذاهب و جامعه شناسی می پردازند. دانشجویان مقطع لیسانس در دانشگاه های کانادا به منابع و امکانات گسترده تحصیلی و تحقیقاتی دسترسی دارند که اینها شامل انواع کتابخانه ها و بایگانی ها، موزه تاریخ و کتابخانه ملی کانادا، انواع مراکز تحقیقاتی و انیستیتوها می باشد.

شما برای تحصیل در مقطع لیسانس می بایستی علاوه بر ارائه مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات آن، نمره مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی را نیز به دانشگاه منتخب خود ارائه دهید. مدت تحصیل در مقطع لیسانس رشته های علوم انسانی در کانادا 4 سال می باشد و تحصیل به صورت پاره وقت و تمام وقت امکان پذیر می باشد.

2-فوق لیسانس علوم انسانی در کانادا
مدرک فوق لیسانس رشته علوم انسانی در کشور کانادا مدرکی است که به دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های کانادایی اعطا می شود.اعتبار این مدرک در سطح ملی و بین المللی بسیار بالاست و شما با اخذ این مدرک به راحتی می توانید در داخل و خارج از کانادا ادامه تحصیل و یا وارد بازار کار شوید. معمولا، مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس 2 سال می باشد و تحصیل در این مقطع به صورت تمام وقت است.

دانشجویان برای اخذ مدرک فوق لیسانس، علاوه بر قبولی در آزمون های پایان ترم می بایست از پایان نامه پژوهشی خود دفاع کنند و در صورت اخذ نمره الف، صلاحیت اخذ مدرک پایان دوره را پیدا می کنند. لازم به ذکر است که شما پس از اتمام دوره فوق لیسانس، شانس خوبی برای کاریابی و اشتغال در کانادا دارید.

3-دکتری علوم انسانی در کانادا
مدت تحصیل برنامه دکتری علوم انسانی در کشور کانادا 4 سال می باشد. فرمت تحصیلی این مقطع شامل کارکلاسی و ارائه رساله پژوهشی می باشد. دانشجویان در مقطع دکتری علوم انسانی بایست در آزمون جامع شفاهی و کتبی دو سال اول تحصیلی، قبول شوند. مرحله اول تحصیل در این مقطع حتی قبل از اخذ پذیرش، انتخاب استاد مشاور می باشد.

اما چرا انتخاب استاد مشاور در مقطع دکتری علوم انسانی کانادا اهمیت بالایی دارد؟ چون که شما با انتخاب استاد مشاور در واقع طرح پژوهشی Proposal خود را شامل موضوع رساله، محتوای تحقیقاتی و … را سازماندهی می نمائید. به دلیل ماهیت برنامه PhD در کانادا، ارائه رساله مذکور پیش نیاز اصلی برای اخذ مدرک دکتری در رشته علوم انسانی کانادا محسوب می شود.

بهترین دانشگاه های علوم انسانی در کانادا
کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان، مقصد بسیار معروف دانشجویان خارجی محسوب می شود. کانادا یکی از پیشگامان آموزش عالی در جهان می باشد که بهترین فرصت ها و تجارب را در اختیار دانشجویان خارجی حاضر در دانشگاه های این کشور قرار می دهد. یکی از رشته های تحصیلی پرطرفدار در این کشور، رشته های علوم انسانی در کانادا می باشد.

دانشگاه های کانادایی علاوه بر علوم پزشکی و مهندسی، در ارائه برنامه های تحصیلی رشته های علوم انسانی در سطح بین المللی نیز شهرت فراوانی دارند. بهترین دانشگاه های کانادا در زمینه رشته های علوم انسانی بر اساس شاخص های محبوبیت و تحقیقات برتر در این رشته ها به ترتیب رتبه جهانی و ملی عبارتند از:

امتیاز رشته/ رتبه ملی در رشته های علوم انسانی/ رتبه جهانی در رشته های علوم انسانی/ محل/ نام دانشگاه
83.1 1 18 تورنتو، اونتاریو دانشگاه تورنتو
69.2 2 51 مونترال، کبک دانشگاه مک گیل
66.8 3 135 ونکور، بریتیش کلمبیا دانشگاه بریتیش کلمبیا
45.6 4 176 ادمونتون، آلبرتا دانشگاه آلبرتا
44 5 408 تورنتو، اونتاریو دانشگاه یورک
43.7 6 643 مونترال، کبک دانشگاه کنکوردیا

شرایط پذیرش رشته های علوم انسانی در کانادا
فرایند پذیرش دانشگاه های کانادا در رشته های علوم انسانی مشابه رشته های هنر می باشد. با این حال جهت پذیرش سریع و راحت، ارائه معدل بالای تحصیلی ( 70% به بالا) در زبان انگلیسی و دروس دبیرستانی شامل علوم اجتماعی به داوطلبین توصیه می شود. به منظور اخذ پذیرش تحصیلی، متقاضیان تحصیل رشته های علوم انسانی در کانادا باید مدارکی را همراه با فرم درخواست تحویل دانشگاه مربوطه (DLI) دهند. مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در کانادا عبارتند از:

• فرم درخواست پذیرش تکمیل شده

• مقاله یا نمونه نوشته

• انگیزه نامه SOP

• توصیه نامه از اساتید قبلی

• مدرک نمره رسمی از آزمون های SAT/TOEFL/GRE/GMAT

• صورت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی جهت اقامت و تحصیل در کانادا

• آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات مربوطه

• گواهی پزشکی

• گواهی سوء سابقه کیفری

• بیمه سلامت

شهریه رشته های علوم انسانی در کانادا
اگر شما هم مایل به تحصیل علوم انسانی در کانادا می باشید، خبرهای خوش این است که هزینه تحصیلی شما پایین تر از بقیه دانشجویان در رشته های پزشکی و مهندسی می باشد. با این وجود، هیچ شاخص هزینه تحصیلی واحدی در کلیه دانشگاه های کانادا وجود ندارد. بر طبق گزارش Statistics Canada، میانگین هزینه تحصیلی سالانه دانشجویان خارجی در کانادا 2019 بسته به رشته تحصیلی در حدود CAD$ 27,159 می باشد.

متوسط شهریه سالانه رشته های علوم انسانی به این شرح می باشد: دوره های مدیریت و بازرگانی در حدود CAD$ 26,395، دوره های حقوق در حدود CAD$ 29,756، دوره های علوم اجتماعی در حدود CAD$ 20,000 و دوره های ادبیات CAD$ 20,600 می باشد. علاوه بر این، شما برای تحصیل در کانادا بایستی هزینه های دیگری را نیز به عنوان هزینه های زندگی در کانادا پرداخت نمائید. میانگین سالانه هزینه زندگی دانشجویی در کانادا CAD$ 600-800 می باشد.

فرصتهای شغلی دانشجویان علوم انسانی در کانادا
دانشجویان رشته های علوم انسانی در کانادا با مهارتهای پژوهشی، نوشتاری و ارتباطی بالایی از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل می شوند. از امتیازات دانشجویان علوم انسانی در کانادا که فقط خاص دانشکده های علوم انسانی کانادا می باشد این است که دانشجویان علوم انسانی می توانند درخواست همکاری با استاد داده و بتوانند قبل از فارغ التحصیلی، تجربه کاری کسب نمایند. فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی می توانند با ورود به مشاغلی همانند وکالت، تحلیلگر سیاسی- اجتماعی، تدریس، کار بیزینس ، روابط بین الملل، نویسندگی و پژوهشگری و … از درآمد بالایی در کانادا برخوردار شوند.

علاوه بر امکان کار در کانادا با ویزای تحصیلی درصد بالایی از فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی در کانادا به سراغ کار در رشته های تحصیلی یا در برنامه حرفه ای مثل حقوق، تجارت یا آموزش می روند. فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی در کانادا برای طیف وسیعی از مشاغلی مناسب هستند که نیازمند کارمندانی با مهارت های ارتباطی و آنالیزی بالا می باشند. این مشاغل شامل روزنامه نگار، مدیر، بازاریاب، روابط عمومی، منابع انسانی و مشاغل مختلف در صنایع فرهنگی می باشد.

در پایان، در صورت تمایل به تحصیل علوم انسانی در کشور کانادا با کارشناسان و وکلای حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *