کانادا

رشته مکانیک در کانادا

تحصیل در رشته مکانیک در کانادا طی سال تحصیلی 2022-2021 در کالج ها و دانشگاه ها امکان پذیر است. به این صورت که افراد هم می توانند تنها دوره 1 تا 2 ساله ای به صورت عملی در کالج های کانادا بگذرانند و سپس به عنوان مکانیک فعالیت کنند. همچنین این امکان پیش روی کانادایی ها و سایر دانشجویان خارجی وجود دارد که با اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی مکانیک بتوانند جایگاه بهتر و پردرآمدتری پس از فارغ التحصیلی داشته باشند. البته باید توجه داشت چه در کالج و چه در دانشگاه، تحصیل در کانادا رایگان نمی باشد و شهریه اخذ شده از دانشجویان بین المللی بالاتر از دانشجویان کانادایی است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به کانادا به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

• هزینه تحصیل در رشته مکانیک در کانادا در سال 2022-2021 چقدر است؟

• آیا امکان کار ضمن تحصیل در رشته مکانیک در کشور کانادا وجود دارد یا خیر؟

• امکان تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری وجود دارد؟

هزینه تحصیل در رشته مکانیک در کانادا
یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده هزینه تحصیل در کانادا، هزینه های زندگی است که در شهرهای مختلف این کشور با توجه به سبک زندگی هر فردی متفاوت خواهد بود. در حالی که ونکوور جزء گران ترین شهرهای کانادا برای تحصیل و زندگی است، زندگی در شهرهایی مثل کبک، تورنتو و مونترآل به مراتب ارزان تر خواهد بود. در نمودار ذیل متوسط هزینه زندگی ماهانه در تعدادی از محبوب ترین شهرهای کانادا نزد دانشجویان در سال 2021 بیان شده است:

هزینه زندگی در شهرهای کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان کانادایی و کسانی که اقامت دائم یعنی همان PR این کشور را دارند پایین تر است. به عبارت دقیق تر این افراد با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه یا کالج مورد نظر خود برای تحصیل در رشته مکانیک یا مهندسی مکانیک باید سالانه بین 6460$ تا 7060$ (دلار کانادا) شهریه بپردازند. در حالی که شهریه سالانه برای تحصیل در رشته مکانیک در کانادا در برخی از دانشگاه های این کشور ممکن است به سالانه 25000$ (دلار کانادا) هم برسد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مکانیک در کانادا
در کانادا برای تحصیل در رشته مکانیک دانشگاه های خیلی خوبی وجود دارد که برخی از آن ها عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته مکانیک/ QS Ranking 2021 /U.S. News Ranking 2021:::
University of Toronto 25 18
University of British Columbia 45 30
McGill University 31 49
McMaster University 144 126
University of Alberta 119 139
University of Calgary 246 178
University of Montreal 118 139
University of Ottawa 279 198
University of Waterloo 166 217
Dalhousie University 291 322
Queen’s University 246 379
Western University – Canada 203 276
Laval University 420 315
Simon Fraser University 323 290
University of Guelph 571 469
University of Manitoba 601 388
University of Saskatchewan 465 541
University of Victoria, British Columbia 370 262
York University 531 416
Carleton University 601 483
Concordia University Montréal 477 671
Memorial University of Newfoundland 701 657
Université du Québec a Montréal 601 581

نکات مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا
پس از اخذ پذیرش از رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه نوبت به اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا می رسد که نکات متعددی دارد. از جمله نکات مهم در خصوص این ویزا می توان به ضرورت نداشتن گپ تحصیلی بیش از 5 سال اشاره کرد مثلا کسی که سن بالای 30 دارد شانس کمی برای اخذ ویزای کانادا بر مبنای پذیرش کارشناسی ارشد خواهد داشت، اما می تواند برای دکتری وارد این کشور شود. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود لزوم داشتن تمکن مالی لازم برای پرداخت شهریه دانشگاه مورد نظر و همچنین هزینه زندگی در کانادا برای حداقل 1 سال جلوتر است.

کار حین تحصیل در رشته مکانیک در کانادا
دانشجویان بین المللی نیز اجازه کار حین تحصیل در کانادا را دارند اما ساعات آن محدود به سقف 20 ساعت در هفته است و بعضا می بایست برای آن مجوز بگیرند. در واقع اگر کاری که دانشجو به عهده گرفته در محیط دانشگاهی باشد مثلا مشاغلی از جمله کمک به اساتید در فعالیت های پژوهشی و غیره، نیازی به اخذ مجوز کار کانادایی وجود ندارد. اما کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه های کانادا مثل کار مرتبط با رشته مکانیک یا کار در هتل ها، کافی شاپ ها و غیره نیاز به اخذ مجوز کاری از سوی دانشجویان غیر کانادایی دارد.

کار پس از تحصیل در رشته مکانیک در کانادا
با توجه به این که درآمد مهندسی مکانیک به مراتب بالاتر از رشته مکانیک است، غالبا افراد تحصیل در کانادا در رشته مکانیک را انتخاب می کنند نه گذراندن دوره های عملی مکانیک در کالج ها و موسسات فنی-حرفه ای این کشور. در ادامه متوسط درآمد مهندسین مکانیک و مکانیک ها در کانادا در سال 2021 مقایسه شده است:

• مهندس مکانیک: 118000 دلار کانادا

• مکانیک: 44600 دلار کانادا

برای تبدیل کردن ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کار، پس از فارغ التحصیل شدن، مهندسین مکانیک باید شغلی در این کشور پیدا کنند. همچنین در صورت داشتن امتیازات بالا علاوه بر اخذ ویزای کاری امکان درخواست و اخذ اقامت دائم کانادا از طریق فرآیند ورود سریع هم وجود دارد. مهندسین مکانیک در کشور کانادا غالبا در صنعت نفت و گاز یا در کارخانه های متعددی که در این کشور وجود دارد مشغول به کار می شوند. در سال 2021 بالاترین میزان تقاضا برای شغل مهندسی مکانیک در کانادا مربوط به ایالت های غربی این کشور است. در واقع شهرهای کانادایی که بیشترین فرصت های شغلی و بالاترین سطح درآمد را به مهندسین مکانیک پیشنهاد می کنند عبارت هستند از :

• ونکوور

• کلگری

• ادمونتون

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در رشته مکانیک در کانادا در سال 2021 یا متقاضیان اخذ ویزای کاری برای پیدا کردن کار در کانادا می توانند جهت بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند. رشته مهندسی مکانیک یکی از رشته های بسیار پردرآمد و دارای فرصت های شغلی بسیار است که علاوه بر کانادا در کشورهایی از جمله آلمان و اتریش نیز شرایط خوبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *