آلمان

رشته موسیقی در آلمان

اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته موسیقی در آلمان دشوار است زیرا سطح آموزشی بسیار بالا می باشد، متقاضیان زیادی از سرتاسر دنیا دارد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت تحصیل در آلمان در رشته موسیقی یا سایر رشته ها، رایگان بودن دانشگاه های دولتی این کشور در اکثر ایالت ها می باشد، در حالی که غالب کشورهای اروپایی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا و سوئیس، شهریه به مراتب بالاتری اخذ می نمایند. از آن جمله می توان به دانمارک، سوئد و فنلاند اشاره نمود که معمولا دانشگاه های دولتی آن ها در مقطع کارشناسی برای دانشجویان کشورهای مذکور رایگان است اما دانشجویان بین المللی به تناسب رشته و مقطع تحصیلی باید سالانه 8000€ تا 18000€ (یورو) شهریه بپردازند.

یکی دیگر از مواردی که سبب می شود آلمان طرفداران زیادی داشته باشد، پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور است؛ به این ترتیب علاوه بر امکان کار ضمن تحصیل، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نیز می توانند با یافتن شغل، اقامت خود را تمدید نمایند. البته باید توجه داشت لازمه پیدا کردن کار در کشورهای اتریش، آلمان و مناطق آلمانی نشین سوئیس، تسلط به زبان آلمانی است. همچنین لازم به ذکر است که رشته موسیقی در دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می گردد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

• هزینه تحصیل در رشته موسیقی در آلمان طی سال 2021 چقدر است؟

• نرخ بیکاری آلمان چقدر است؟

• بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته موسیقی کدام اند؟

• شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان چگونه است؟

هزینه تحصیل در رشته موسیقی در آلمان
7 شهر برتر دنیا برای تحصیل در رشته موسیقی عبارت هستند از:

رتبه/ شهر/ کشوری که شهر مذکور در آن قرار گرفته
1 وین اتریش
2 میلان ایتالیا
3 پاریس فرانسه
4 بارسلون اسپانیا
5 توکیو ژاپن
6 برلین آلمان
7 دوبلین ایرلند
همان طور که مشاهده می شود آلمان یکی از مقاصد برتر برای تحصیل در رشته موسیقی است و امکان تحصیل رایگان در این رشته را نیز دارد. در واقع دانشگاه های دولتی آلمان معمولا فقط در طول ترم هزینه محدودی برای ثبت نام اخذ می نمایند که غالبا بیش از 250€ (یورو) نمی باشد. تنها ایالت آلمانی که دانشگاه های دولتی آن هم از اواخر سال 2017 دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا سالی 3000€ (یورو) شهریه می گیرند، عبارت است از Baden-Württemberg. البته دانشگاه های برخی ایالت های آلمان نیز از دانشجویانی که سر وقت فارغ التحصیل نشوند و دوره تحصیلشان بیش از حد معمول شود از آن ها شهریه می گیرند؛ این ایالت ها عبارت هستند از:

• Bremen

• Lower Saxony

• Saarland

• Saxony

• Saxony-Anhalt

• Thuringia

تعدادی از دانشگاه های آلمان که در سال 2021 امکان تحصیل رایگان را فراهم نموده اند عبارتند از:

• University of Mannheim

• University of Bremen

• University of Stuttgart

• University of Cologne

• University of Hamburg

در مقابل دانشگاه های دولتی آلمان، دانشگاه های خصوصی قرار دارند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را حتی در مقطع کارشناسی نیز فراهم نموده اند اما از دانشجویان رشته موسیقی معمولا سالانه 26000€ تا 40000€ (یورو) شهریه اخذ می نمایند. هزینه دیگری که دانشجویان در آلمان باید به آن توجه کنند، هزینه های ماهانه زندگی است که البته در مقایسه با سایر کشورهای دارای نظام تحصیل رایگان یعنی اتریش، نروژ و فرانسه، بسیار ارزان تر می باشد. در نمودار ذیل حدود هزینه های زندگی در آلمان بیان گردیده است:

هزینه های زندگی در آلمان

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته موسیقی در آلمان
برای اخذ پذیرش رشته موسیقی در دانشگاه های آلمان معمولا به صورت حضوری از افراد خواسته می شود تا ساز مورد نظر خود را بنوازند. همچنین برخی دانشگاه های آلمان ممکن است از افراد درخواست کنند فیلم اجرای خود را ارسال نمایند و در نهایت با توجه به رقابتی بودن فضا کسانی شانس خوبی دارند که سابقه فعالیت در کنسرت ها و جشنواره های موسیقی بین المللی را داشته باشند. اخذ پذیرش از دانشگاه های رنکینگ بالای آلمان سخت تر است و از جمله بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته موسیقی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

بهترین دانشگاه های آلمان/ Shanghai Jiao Tong Ranking /QS Ranking /U.S. News Ranking:::
Ludwig-Maximilians-University (LMU) Munich 51 63 43
University of Heidelberg 57 64 56
University of Bonn 87 240 108
Goethe University Frankfurt 101 311 213
University of Freiburg 101 175 158
University of Göttingen 101 195 160
University of Cologne 151 282 245
University of Münster 151 356 276
University of Tübingen 151 175 168
Johannes Gutenberg University Mainz 201 403 208
University of Hamburg 201 228 145
University of Kiel 201 501 262
University of Leipzig 201 483 353

کار ضمن تحصیل در رشته موسیقی در آلمان
دانشجویان بین المللی در آلمان همانند اکثر کشورهای دنیا اجازه دارند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. منتهی حتی در حوزه موسیقی تسلط داشتن به زبان رسمی آلمان برای یافتن شغل در این کشور ضروری است و معمولا کسانی که تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند، در اکثر رشته ها نمی توانند چه حین تحصیل و چه پس از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنند. این مسئله اهمیت زیادی دارد چرا که کار ضمن تحصیل می تواند تامین کننده بخشی از هزینه های زندگی در آلمان باشد و کار پس از تحصیل نیز منجر می شود فرد بتواند اقامت خود در این کشور را تمدید نماید. نرخ بیکاری آلمان به شرح ذیل است:

سال/ نرخ بیکاری در آلمان
2021 %3.60
2022 %3.40

کار پس از تحصیل در آلمان
کسانی که از دانشگاه های مطرح آلمان که تعدادی از آنها معرفی شدند فارغ التحصیل شده باشند، شانس خوبی برای پیدا کردن کار در گروه های موسیقی مطرح بین المللی و یافتن شغل در کمپانی های مطرح خواهند داشت. چرا که آلمان و جمهوری چک جزو بهترین کشورهای اروپایی از نظر فراهم بودن فرصت های شغلی هستند، در حالی که نرخ بیکاری جوانان در کشورهای اسپانیا، یونان و ایتالیا بسیار بالا می باشد. همین مسئله سبب شده جوانان بسیاری از کشورهای مذکور جهت پیدا کردن کار به آلمان، چک، سوئیس، مجارستان، اتریش، هلند و سایر نقاط اروپا مهاجرت نمایند.

علاقه مندان به تحصیل در رشته موسیقی در آلمان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و مطرح نمودن سوالات خود برای مهاجرت تحصیلی به آلمان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *