ترکیه

دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه

بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در ترکیه تمایل دارند که در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و علوم در ترکیه ادامه تحصیل دهند و اقامت ترکیه را از این طریق به دست آورند. به دلیل مرز مشترکی که بین این کشور و کشور ایران وجود دارد، بسیاری از ایرانیها به فکر مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل می باشند؛ مخصوصا اینکه دانشگاه های معتبر و برنامه های تحصیلی معروفی نیز در ترکیه وجود دارد که برای اغلب دانشجویان ایرانی جذاب است. در این زمینه باید بدانید که مدرک برخی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشد، پس اگر دانشجو پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور ایران را داشته باشد، اطلاع از لیست دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت ایران است ضروری می باشد. بنابراین توصیه کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که جهت اطلاع از دانشگاه های معتبر ترکیه حتما این مقاله را مطالعه فرمائید.

دلایل تحصیل در دانشگاههای ترکیه
هموطنان زیادی هستند که به دلایلی مثل محدودیت های ویزایی، مسائل مالی، دوری از خانواده، سن بالا و فاصله زیاد بین مقاطع تحصیلی و یا نداشتن مدرک زبان انگلیسی امکان تحصیل در دانشگاه های اروپایی یا آمریکایی را ندارند. بنابراین این دسته از متقاضیان با علم بر مزایا و امتیازات متعدد کشور ترکیه، گزینه تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند. امتیازاتی که دلایل این متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه می باشد، امتیازاتی از جمله:

• اخذ پذیرش آسان و راحت

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی

• عدم نیاز به ارائه مدرک آیلتس یا تافل

• وجود دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم در ترکیه

• امکان اخذ بورس تحصیلی از دانشگاه های ترکیه

• امکان اقامت و کار پس از تحصیل در ترکیه

• نزدیکی به ایران و مشابهت فرهنگی بین دو کشور

• ادامه تحصیل با سطح هزینه بسیار پایین و به صرفه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و علوم در ترکیه
لازمه ی ورود به دانشگاه های دولتی و معتبر ترکیه بعد از ارائه مدرک دیپلم، قبولی در آزمون‌های ورودی YOS و SAT می باشد. برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نمرات TOEFL و GRE و معدل بالا ملاک است و نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نیست. هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را برگزار می کند، آزمون یوس به زبان ترکی است و دانش زبان و هوش و ریاضی متقاضی را می سنجد و آزمون SAT به زبان انگلیسی است و دانش زبان و دروس پایه دبیرستان را مورد ارزیابی قرار می دهد. برای ورود به رشته پزشکی معدل دیپلم بالا به همراه ترجمه نمرات ضروری است؛ حداقل نمره قبولی برای ورود به رشته پزشکی کسب نمره 60 به بالا در آزمون YOS و نمره 650 به بالا در آزمون SAT می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه
هر ساله با بررسی های کارشناسانه و در نظرگرفتن سه نظام رتبه بندی بین‌المللی Times، QS و Shanghai لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت علوم منتشر می شود. در این میان لیست دانشگاههای معتبر ترکیه و مورد تایید این وزارت در سال 2020 عبارتنداز:

• دانشگاه آنکارا (Ankara University)

• دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

• دانشگاه اژه (Ege University)

• دانشگاه استانبول (Istanbul University)

• دانشگاه کوچ (Koc University)

• دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

• دانشگاه Suleyman Demirel ، فقط دندانپزشکی

• دانشگاه قاضی (Gazi University) فقط دندانپزشکی

• دانشگاهIzmir Katip Celebi ، فقط دندانپزشکی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه
همان طور که در بالا ذکر شد مدرک 9 دانشگاه ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران است، در ادامه برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را برسی می نماییم:

دانشگاه آنکارا ترکیه جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
رتبه جهانی دانشگاه آنکارا در نظام رتبه بندی QS بین 800 تا 1000 است؛ این دانشگاه اولین دانشگاه دولتی در ترکیه است که در سال 1925 توسط آتاتورک تأسیس شد. دانشگاه آنکارا دارای 14 دانشکده می باشد که سالانه بیش از 60000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. میزان شهریه تحصیلی سالیانه دانشگاه آنکارای ترکیه بسته به رشته تحصیلی متفاوت است؛ جدول زیر میانگین شهریه سالیانه رشته های مختلف در این دانشگاه را نشان می هد، که البته این مقادیر سالیانه درصدی افزایش پیدا میکند:

رشته/ شهریه سالانه
رشتۀ پزشکی 13500TRY(لیر)
دندانپزشکی 11500 TRY (لیر)
داروسازی 10500 TRY (لیر)
رشته حقوق 8000 TRY (لیر)
رشته مهندسی 7000 TRY (لیر)

دانشگاه آتاتورک ترکیه
دانشگاه آتاتورک از بهترین دانشگاه های ترکیه و مورد تایید وزارت بهداشت ایران، در شهر ارزروم قرار دارد، در حال حاضر بیش از 33000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند، این دانشگاه دارای 17 دانشکده نظیر داروسازی، دندان پزشکی، علوم پایه، ادبیات و اقتصاد است. حداقل نمره قبولی آزمون یوس حدود 65 و در آزمون SAT حدود 120 می باشد؛ به علت رقابتی بودن این دانشگاه، تاثیر معدل و سوابق تحصیلی دانشجو در پذیرش او نیز مهم تلقی می شود. افرادی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند می توانند با مراجعه به وب سایت atauni.edu.tr از شرایط رشته و مقطع تحصیلی و مدارک مورد نیاز اطلاعات لازم را کسب نمایند.

دانشگاه اژه ترکیه جزء دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت
دانشگاه اژه بزرگ ترین دانشگاه ترکیه است که درشهر ازمیر ترکیه قرار دارد؛ 11 دانشکده و 6 موسسه آموزش تحصیلات عالی در این دانشگاه قرار گرفته اند. این دانشگاه یازدهمین دانشگاه برتر کشورترکیه است که دارای رتبه جهانی 1165 می باشد. دانشجویان برای ورود به این دانشگاه همانند سایر دانشگاههای ترکیه ابتدا فرم درخواست پذیرش و مدارک لازم خود را به دانشگاه ارسال می کنند. در صورت قبولی در آزمون YOS و تایید مدارک، افراد می توانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه
دانشگاه حاجت تپه ترکیه یکی ازدانشگاههای معتبر و دولتی در شهر آنکارا واقع شده است. در این دانشگاه 9 دانشکده همچون دانشکده دندانپزشکی، داروسازی، هنرهای زیبا، اقتصاد و علوم پزشکی و دانشکده های دیگر وجود دارد. رتبه جهانی این دانشگاه بین 801 تا 1000 می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه به نسبت سایر کشورهای دیگر مقرون به صرفه تر می باشد و شهریه سالانه در این رشته حدود TRY295500 (لیر) میباشد.

دانشگاه استانبول جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
دانشگاه استانبول یکی از دانشگاههای دولتی ترکیه است که دارای 17 دانشکده و بیش از 73000 دانشجو می باشد. شهریه این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل درترکیه با توجه به بودجه ای که از دولت ترکیه دریافت میکند، بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد. در این دانشگاه بیشتر دروس به زبان ترکی به دانشجویان ارائه می شود، اما برخی برنامه های درسی این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. رتبه جهانی این دانشگاه 801 است. جدول زیر شهریه برنامه های مختلف در این دانشگاه را نشان می دهد:

مقطع/برنامه تحصیلی// هزینه
هزینه سالانه تحصیلی در مقطع کارشناسی 3000$ (دلار آمریکا)
شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 3000$(دلار آمریکا)
شهریه سالانه دوره مقدماتی پزشکی 2100$ (دلار آمریکا)
شهریه سالانه دوره تحصیلی پزشکی 3600$ (دلار آمریکا)

تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه
دانشگاه کوچ ترکیه بالاترین رتبه جهانی در کشور ترکیه را در سال 2020 کسب کرده؛ این دانشگاه که در رتبه 456 جهان قرار دارد یک دانشگاه خصوصی است که به علت عدم دریافت بودجه توسط دولت دارای شهریه های بالایی می باشد. شهریه دانشگاه کوچ و سایر دانشگاههای خصوصی ترکیه حدود 20000$ (دلارآمریکا) درسال است، درحالیکه دانشگاههای دولتی ترکیه در دوره های ارائه شده به زبان ترکی سالیانه 240$ تا 750$ (دلارآمریکا) و در دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی سالیانه 600$ تا 1500$ (دلارآمریکا) شهریه دریافت میکنند. در این دانشگاه دانشکده های علوم پایه، پزشکی، مهندسی اقتصاد و حقوق و دانشکده های دیگر وجود دارد.

معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه
همه ساله، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران لیستی از دانشگاههای مورد تایید خارجی را برای اطلاع متقاضیان تحصیل در خارج از کشور منتشر میکند. آخرین لیست منتشره مربوط به سال جاری یعنی سال 2020 می باشد که در آن علاوه بر اشاره به کشورها و دانشگاههای مختلف، سطح بندی آنها نیز ارائه شده است. بر این اساس جهت اطلاع از اعتبار دانشگاههای خارجی، آنها به چهارگروه الف (ممتاز)، ب(خوب)، ج(متوسط) و د(ضعیف) دسته بندی می شوند. مدرک اعطایی همه این دانشگاه ها از نظر وزارت علوم مورد تایید است. لیست دانشگاه های ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند به صورت زیر است:

گروه الف (ممتاز)/ گروه ب (متوسط)/ گروه د (ضعیف):::
دانشگاه بیلکنت/ Anadolu University (دانشگاه آنادولو)/ Uludag University (دانشگاه اولوداغ)
دانشگاه بغازیچی/ Ankara University (دانشگاه آنکارا)/ KTO Karatay Universitesi (دانشگاه کراتای)
دانشگاه حاجت تپه/ Bahçeşehir University (دانشگاه باغچه شهر)/ Recep Tayyip Erdoğan Universitesi (دانشگاه رجب طیب اردغوان)
Istanbul Technical University (دانشگاه فنی استانبول)/ Dokuz Eylul University (دانشگاه دوکوزایلول)
Koc University (دانشگاه کوچ)/ Ege University (دانشگاه اژه)
Middle East Technical University (دانشگاه فنی خاورمیانه)/ Erciyes University (دانشگاه ارجیس)
Sabanci University (دانشگاه سابانجی)/ Gazi University (دانشگاه قاضی)
Istanbul University (دانشگاه استانبول)
Izmir Institute of Technology İYTE (انستیتوی تکنولوژی ازمیر)
Çukurova University (دانشگاه چوکوروا)
Marmara University (دانشگاه مرمره)
Ondokuz Mayıs University (دانشگاه اوندکوز ماییز)
Selcuk University (دانشگاه سلجوق)
Gaziantep University (دانشگاه غازیعی انتاب)
Yıldız Technical University (دانشگاه فنی ییلدیز)
Cankaya university (دانشگاه چانکایا)
Atilim university (دانشگاه آتیلیم)

در این مقاله سعی شد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم در ترکیه در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. برای دست یابی به جزئیات روش های مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و کسب مشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *