آمریکا

دانشگاه های مورد تایید ایران در آمریکا

کشور آمریکا با دانشگاه هایی که دارد همواره در تمام دنیا زبانزد عام و خاص است، در این بین خیلی از این دانشگاه ها، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در آمریکا هستند. در بین تعداد زیاد از دانشگاه هایی که در این کشور وجود دارد دانشگاه های فراوانی یافت می شود که در رتبه بندی جهانی در بین دانشگاه های برتر با رتبه زیر 200 دنیا حضور دارند؛ ضمن اینکه تعداد دانشگاه های برتر آمریکا با هیچ کشور دیگری قابل قیاس نیست. در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی موسسه سفیران سروش سعادت گردآوری شده سعی شده تا تمامی ابعاد مربوط به دانشگاه های این کشور و همچنین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در آمریکا برای شما شرح داده شود.

با توجه به تنوع بسیار زیادی که دانشگاه های آمریکا دارد باعث شده شهریه دانشگاه ها در یک مقطع بسیار متنوع باشد؛ همچنین از نظر علمی نیز به همین صورت است. ممکن است دانشگاهی در بین بهترین دانشگاه دنیا باشد یا دانشگاهی ضعیف که در شهری خاص قرار دارد. قرار است در این مقاله به تمامی مسائل و سوالاتی که در مورد دانشگاه های مورد تایید دارید پاسخ داده شود، لذا به شما پیشنهاد میکنیم که در این خصوص مقاله پیش رو را مطالعه نمایید و تا انتها همراه ما باشید.

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور آمریکا
حتی فکر کردن در مورد تحصیل در ایالات متحده می تواند بسیار جذاب و ایده آل باشد باشد. ایالت کالیفرنیا در بین بهترین ایالتهای امریکاییست که بیشترین تعداد دانشگاه با 14 موسسه را دارد. 13 دانشگاه از این گروه تحصیلی در نیویورک، 12 دانشگاه در تگزاس و 10 دانشگاه در ماساچوست قرار دارد. دانشگاه هایی که در رتبه های بالا قرار دارند به دلیل فرصت های تحصیلات عالی زبانزد هستند، در این مناطق متمرکز شده اند؛ در این بین، پنج گروه برتر در کالیفرنیا، ماساچوست و نیوجرسی قرار دارند. اما شرایط تحصیل در این دانشگاه ها نیز از مهمترین سوالاتی است که در ذهن متقاضیان نقش بسته است. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند با اندکی تفاوت در بین دانشگاه های مختلف این کشور از این قرار است:

• قبولی در آزمون SAT

• ارائه مدرک زبان انگلیسی IELTS بالای 6.0

• معدل کل (GPA) متوسطه بین 0.0 الی 4.0

میانگین شهریه تحصیلی در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در آمریکا با توجه به برنامه تحصیلی سالیانه از 5000 تا 50000$ (دلار) متغیر است؛ ولی هزینه زندگی در این کشور برای هر دانشجوی خارجی ماهیانه حدود 1000$ (دلار) می باشد. ریز جزئیات برخی هزینه های زندگی در آمریکا 2020 از این قرار است:

آیتم ها/ هزینه در آمریکا (دلار)
1 وعده غذایی در رستوران ارزان 15.00$
1 لیتر شیر 0.85$
1 عدد نان سفید و تازه 500 گرمی 2.73$
1 کیلو برنج 4.06$
1 کیلو فیله مرغ 9.01$
1 کیلو گوشت گوساله 12.42$
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 2.40$
هزینه ماهیانه حمل و نقل 72.00$
1 لیتر بنزین 0.69$
اجاره بهای آپارتمان تک خواب وسط شهر 1361.80$

دو دانشگاه برتر مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در آمریکا
با توجه به وسعت کمی که جمعیت دانشجویی موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) دارد، تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان این دانشگاه، افراد سرشناس و موفق در سراسر جهان هستند. این دانشگاه به دلیل داشتن 39 برنده جایزه نوبل، 4 مدال در رشته های ورزشی و شش برنده جایزه یکی از موفق ترین دانشگاه های کشور آمریکا می باشد. یکی دیگر از دانشگاه های برتر در این کشور دانشگاه استنفورد است که در سیلیکون نقش برجسته ای در ترغیب صنعت فناوری منطقه جهت توسعه دارد. به طور کلی مجموع سرمایه شرکت هایی که توسط فارغ التحصیلان از دانشگاه استنفورد تاسیس شده حدود 2.7 تریلیون دلار می باشد. اخذ پذیرش از دانشگاه استنفورد که یکی از برترین دانشگاه های جهان است بسیار رقابتی بوده و نرخ پذیرش آن در سال جاری بیش از 5 درصد می باشد. از بین 15000 دانشجوی در حال تحصیل در این دانشگاه 22 درصد آنها دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه یا موسسه فناوری ماساچوست
دانشگاه MIT یا موسسه فناوری ماساچوست یک فرهنگ غنی در کارآفرینی در آمریکا را پرورش می دهد که بسیاری از فارغ التحصیلان آن به شرکت هایی چون اینتل یا Dropbox راه یافته اند. درصد قبولی در مقطع کارشناسی این دانشکاه از افرادی که درخواست کرده اند تنها 8 درصد متقاضیان است. 33 درصد از 11000 دانشجوی این دانشگاه بین المللی هستند و از 154 کشور جهان در این دانشگاه حضور دارند. از جمله فارغ التحصیلان معروف این دانشگاه می توان به کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل و ریچارد فاینمن فیزیکدان معروف اشاره نمود.

دانشگاه پرینستون و دانشگاه هاروارد آمریکا
این دانشگاه مانند هاروارد یکی از دانشگاه های معتبر و قدیمی آمریکاست که بیش از 200 سال سابقه دارد. دانشگاه پرینستون کمتر از 8000 دانشجو دارد که بیش از یک چهارم آن بین المللی هستند؛ فارغ التحصیلان مشهور پرینستون شامل روسای جمهور آمریکا، فضانوردان، بازرگانان و دارندگان مدال المپبک هستند. از مشاهیر آن می توان به اسکات فیتز جرالد و ریاضیدان معروف آلن تورینگ اشاره کرد.

دانشگاه هاروارد یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های جهان است که سال ها در صدر رتبه دانشگاه های شناخته شده جهان قرار دارد. این موسسه در سال 1636 تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه آمریکاست؛ در حال حاضر حدود 20هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که یک چهارم آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. اگرچه شهریه آن بالاست اما کمک های مالی هاروارد امکان کاهش هزینه تحصیل در آمریکا را تا حدود زیادی برای دانشجویان آن فراهم کرده است. سیستم کتابخانه هاروارد از 79 کتابخانه تشکیل شده است و بزرگتری کتابخانه دانشگاهی جهان محسوب می شود. در میان بسیاری از فارغ التحصیلان مشهور، این دانشگاه 8 رئیس جمهور ایالا متحده، 158 برنده جایزه توبل، 144 برنده جایزه تورینگ و 62 میلیاردر زنده را پرورش داده است.

لیست دانشگاه های برتر ایالات متحده در سال 2020
در این بخش لیستی از دانشگاه های برتر کشور آمریکا را همراه با رتبه و شهر قرارگیری به شما معرفی کرده ایم. با مشاهده این لیست اطلاعات جالبی را در این خصوص بدست خواهید آورد:

نام دانشگاه/ رتبه ایالات متحده 2020/ رتبه جهانی 2020/ شهر/ ایالت:::
موسسه فناوری کالیفرنیا 1 2 پاسادنا کالیفرنیا
دانشگاه استنفورد 2 4 استنفورد کالیفرنیا
موسسه تکنولوژی ماساچوست 3 5 کمبریج ماساچوست
دانشگاه پرینستون 4 6 پرینستون نیوجرسی
دانشگاه هاروارد 5 7 کمبریج ماساچوست
دانشگاه ییل 6 8 نیوهاون کانکتیکات
دانشگاه شیکاگو 7 9 شیکاگو ایلینویز
این دانشگاه ها از برترین دانشگاه های دنیا هستند که هیچ کدام رتبه دو رقمی در جهان ندارند.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در آمریکا
با توجه به خیل عظیمی از دانشگاه هایی که برای تحصیل در آمریکا وجود دارند؛ طبیعتا دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در آمریکا بسیار زیاد است. در این خصوص می خواهیم بخشی از دانشگاه هایی را که در این لیست به عنوان دانشگاه های الف (ممتاز) کشور آمریکا مشخص شده اند به شما معرفی نماییم:

• دانشگاه آریزونا

• دانشگاه بوستون

• دانشگاه برندیس

• دانشگاه براون

• موسسه هنرهای کالیفرنیا

• موسسه فناوری کالیفرنیا

• دانشگاه کارنگی ملون

• دانشگاه کلمبیا

• دانشگاه دارتموث

• دانشگاه دوک

• دانشگاه اموری

• دانشگاه جورج میسون

• دانشگاه جورج واشنگتن

• دانشگاه جرج تاون

• دانشگاه جورجیا

• دانشگاه هاروارد

• دانشگاه ایندیانا

این ها بخشی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در آمریکا هستند که به عنوان دانشگاه های ممتاز معرفی شده اند. قطعا این تعداد، حتی در مورد دانشگاه های ممتاز بسیار بیشتر از لیست موجود است اما در اینجا به معرفی بخشی از آنها بسنده کرده ایم. به همین خاطر به شما پیشنهاد میکنیم با توجه به تبحری که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه مهاجرت دارد، در صورتی که نیاز به اطلاعات دقیق تر و جزئی تری در مورد مهاجرت تحصیلی به آمریکا دارید با مشاورین این موسسه تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *