ترکیه

حمل و نقل در ترکیه

حمل و نقل آسان و ارزان همواره یکی از دغدغه های اصلی مردم به ویژه هنگام سفر و مهاجرت است، چرا که آسانی و سهولت در این امر علاوه بر اطمینان خاطر و آرامش فرد، صرفه جویی مالی و زمانی نیز برای او به ارمغان می آورد. کشور ترکیه که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران و مهاجران سرتاسر دنیا قرار گرفته، سعی کرده تا در این مقوله هم از استانداردهای جهانی به دور نباشد و همگام با معیارهای به روز اروپایی خودنمایی کند. در اینجا به صورت خلاصه به موضوع حمل و نقل در ترکیه می پردازیم.

می توان گفت که جای جای کشور ترکیه به خوبی با انواع وسائل حمل و نقل عمومی پوشش داده شده است. سرعت بالای حمل و نقل عمومی به خصوص در شهرهای مهم ترکیه از جمله آنکارا، استانبول و ازمیر قابل ملاحظه است، این امر باعث شده علی رغم وسعت شهرها، نقل و انتقالات در طول و عرض و دیگر انواع آن به راحتی میسر باشد. هواپیماهای داخلی، قطارها، اتوبوس ها، تاکسی ها، قایق ها و ماشین های کرایه ای و بسیاری دیگر از نمونه های وسائل حمل و نقل عمومی همه و همه به استقبال مردم و مهاجرین در کشور ترکیه درآمده و آماده به خدمت اند. درخواست ماشین به صورت آنلاین و اینترنتی نیز در کشور ترکیه بسیار رایج است.

انواع وسائل حمل و نقل در ترکیه
1-اتوبوس و مترو
در ناوگان اتوبوس رانی ترکیه از اتوبوس های لوکس، تمیز و سریع استفاده می شود و مانند تمامی وسائل حمل و نقل عمومی دیگر، در اتوبوس ها نیز تهویه ی مناسب و مطبوع طراحی و اجرا می شود. هزینه ی بلیط اتوبوس های شهری حدود 2 لیر است که می توان آن را با خرید کوپن و یا استانبول کارت نیز پرداخت نمود. همچنین در شهرهای توریستی ترکیه استفاده از انواع مینی بوس ها Dolmus بسیار محبوب میباشد که در کنار داشتن استانداردهای حمل و نقل بسیار کم هزینه هستند.

قطارهای مترو در سطح شهر به طور معمول هر سه دقیقه یک بار در هر ایستگاه مسافرگیری می کنند؛ ساعت کار آنها نیز از 6 صبح تا 12 شب است. مترو در ترکیه دارای امنیت بوده و می توان با داشتن خاطری مطمئن حتی در ساعات پیک شبانه روز از آن استفاده نمود؛ قیمت یک بلیط مترو حدود 3 لیر می باشد.

2-تاکسی و ماشین کرایه ای
در زمان مسافرت به کشورهای خارجی به افراد توصیه می شود از تاکسی های رسمی هر کشوری استفاده نمایند؛ این تاکسی ها علاوه بر اطمینان بیشتر دارای سیستم تاکسی متر بوده و قیمت ها را به دقیق ترین حالت محاسبه می نمایند که البته این قیمت در شب و روز تفاوت دارد. در سطح تمامی شهرهای ترکیه می توانید تاکسی های رسمی را به فراوانی و سهولت پیدا کنید. طبق قوانین مالیات ترکیه ، پرداخت هزینه های عوارضی در طول مسیر به عهده ی مسافر یا مسافران می باشد.

از دیگر راه های حمل و نقل در کشور ترکیه، اجاره ی ماشین است؛ هر فردی می تواند در تمام نقاط هر شهر از این کشور به صورت تلفنی یا اینترنتی اقدام به دریافت و کرایه ی ماشین نماید. این ماشین ها همگی دارای بیمه ی بدنه و سرقت می باشند؛ زمان اجاره ی آن ها 24 ساعته بوده و اگر در بازگرداندن آن به مرکز مقصدی که انتخاب شده بیش از سه ساعت تاخیر داشته باشد، کرایه ی یک روز دیگر نیز از فرد دریافت می شود. کم ترین میزان کرایه ی ماشین در ترکیه از 35 یورو شروع می شود که در صورت بالا بودن روزهای اشتراک فرد، برای او تخفیف در نظر گرفته می شود. به این منظور گواهینامه ی فرد متقاضی باید بین المللی بوده و دارای حداقل دارای بیست و یک سال سن باشد.

3-تراموا
تراموا نوعی واگن است که بر روی ریل هایی در سطح خیابان در حال حرکت می باشد و مسافرانش را علاوه بر جابجایی با انواع مناظر زیبا همراه می سازد. سرعت این وسیله ی حمل و نقل عمومی ترکیه متوسط است و قیمت بلیط آن چیزی حدود 2 لیر می باشد.

4-ناوگان هوایی
نزدیک به100 فرودگاه در کشور ترکیه در حال خدمت رسانی به افراد می باشند که بیش از 20 فرودگاه آن بین المللیست. به عنوان مثال فرودگاه بین المللی آتاتورک که در رده بندی جهانی دارای امتیازات بالایی بوده و از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های بین المللی شناخته می شود. ترکیه به منظور پیشبرد اهداف خود در صنعت پررونق گردشگری و در نتیجه در اقتصاد، همه ساله با تلاش های بی دریغ در راه بهبود و پیشبرد سطح ایرلاین ها و خدمات هوایی خود قدم بر می دارد و خود را با بهترین شاخصه های جهانی تطبیق می دهد.

نقش استانبول کارت در حمل و نقل ترکیه
استانبول کارت کارتیست که به همه ی گردشگران و ساکنین در کشور ترکیه توصیه می شود به محض ورود، آن را تهیه نمایند. خرید و شارژ این کارت در بسیاری از نقاط شهرهای ترکیه میسر بوده و در دست داشتن آن می تواند فرد را در طی اقامتش کمک و یاری شایانی نماید. از این کارت می توان برای پرداخت بلیط چندین نفر نیز استفاده نمود. این کارت برای افرادی که در حال تحصیل در ترکیه هستند تخفیف بسیاری قائل می شود که رفت و آمد را برای آنان بیش از پیش مقرون به صرفه می نماید.

نکاتی در خصوص حمل و نقل در ترکیه
کشتی ها و قایق ها نیز از وسایل محبوب رفت و آمد در ترکیه به خصوص در شهرهای ساحلی این کشور مانند استانبول، ازمیر و بدروم هستند، هزینه های استفاده از حمل و نقل دریایی باتوجه به مسافت و زمان استفاده متفاوت می باشد. در بسیاری از استراحتگاه ها و تفرجگاه های شهرهای ترکیه از موتور، دوچرخه واسکوترهای برقی برای جابجایی مسافران استفاده میکنند که در کنار هیجان اجاره آنها نسبتا ارزان است.

از دیگر نکاتی که باید در حین حمل و نقل در ترکیه به آن توجه نمود، ساعات ترافیک و پر رفت و آمد در هر منطقه است. به طور کلی می توان گفت ساعت 7 الی 10 صبح و 16 الی 18 عصر رفت و آمد مردم به اوج خود رسیده و افراد حتی المقدور تلاش می کنند تا در این ساعات از شلوغی و ازدحام های ایجاد شده به دور باشند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با داشتن سابقه و تجربه ی درخشان در زمینه ی انواع روش های دائم و موقت مهاجرت به ترکیه و دیگر کشورهای سراسر جهان می تواند هموطنان عزیز را در تمامی مراحل مشاوره و راهنمایی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *