چین

جمعیت شناسی چین

جمعیت شناسی چین برای افرادی که قصدشان از تحصیل و کار در این کشور و صرفا اقامتی کوتاه مدت نیست و در واقع قصد مهاجرت به چین را دارند اهمیت پیدا می کند. چین پرجمعیت ترین کشور دنیاست چرا که حدود 1.4 میلیارد نفر جمعیت دارد و همچنین به لحاظ مساحت نیز با 9.6 میلیون کیلومتر مربع سومین کشور وسیع دنیا به حساب می آید. حکومت چین یکی از معدود حکومت های سوسیالیستی موجود در حال حاضر است و سبب شده جمعیت چین به دلایلی به دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر از جمله کانادا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا باشند. از جمله این دلایل می توان به سانسور، نظارت بی اندازه به تمام جنبه های زندگی مردم چین، سرکوب گروه های دینی و اقلیت های قومی، نحوه پاسخ به اعتراضات خصوصا در سال 1989 و غیره اشاره نمود.

با این وجود با توجه به این که پس از اصلاحات سال 1978 کشور چین سریع ترین رشد اقتصادی در دنیا را داشته و در حال حاضر در کنار آمریکا صاحب قدرتمندترین نظام اقتصادی دنیاست، ممکن است برخی افراد از کشورهای در حال توسعه تمایل به مهاجرت به چین پیدا کنند. برای آگاهی این گروه در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص جمعیت شناسی چین اطلاعاتی ارائه گردیده است. در این مقاله سعی شده به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

• چه عواملی در افزایش و کاهش جمعیت چین در طول تاریخ موثر بوده است؟

• در زمان چه امپراطوری جمعیت چین نسبت به گذشته کاهش پیدا کرد؟

• جمعیت چین در حال حاضر تابع چه ادیانی هستند؟

• دلایل مهاجرت مردم از چین چه بوده است؟

• شرایط اقتصادی جمعیت چین در قرن 21 میلادی به چه صورت است؟

جمعیت شناسی چین با توجه به پیشینه تاریخی
فسیل ها و شواهد نشان دهنده این هستند که انسان های اولیه نخستین بار بین 2.24 میلیون تا 250 هزار سال پیش در چین ساکن شدند؛ مثلا فسیل مردی که از آتش استفاده می کرد در غاری نزدیک شهر بیژینگ چین پیدا شد و زمان زندگی او 680 هزار تا 780 هزار سال پیش تخمین زده شد. در نهایت این کشور محل فرمانروایی امپراطورها و پادشاهان قدرتمند یا ضعیف زیادی قرار گرفت و در همه حال در اوضاع و احوال دنیا تاثیر بسیاری داشت. مثلا در زمان امپراطوری تانگ کشور چین وسیع تر شد، سرزمین های از دست رفته این کشور بازپس گرفته شد و چین دوباره بر جاده ابریشم تسلط پیدا کرد.

نکته ای که مسلم است این است که غالبا جمعیت چین در زمان فرمانروایان مقتدر بیشتر شده چرا که مردم در این زمان ها زندگی راحت تری داشته اند. مثلا در قرن های 10 و 11 میلادی تعداد افرادی که در حال زندگی در چین بودند تقریبا 2 برابر شد و به حدود 100 میلیون نفر رسید و دلیل عمده آن افزایش قابل توجه کشت برنج در بخش های مرکزی و جنوبی چین و تولیدات گسترده مواد خوراکی بود. البته در قرن 13 مغول ها وارد چین شدند و تحت فرمانروایی کوبلای خان امپراطوری جدیدی ایجاد نمودند و آخرین پادشاه از سلسله سونگ را شکست دادند. جمعیت چین در زمان سلسله سونگ حدودا 120 میلیون نفر تخمین زده شده، این در حالیست که پس از حدود 1 قرن فرمانروایی مغول ها میزان جمعیت چین به 60 میلیون نفر کاهش یافت.

جمعیت شناسی چین با توجه به ادیان مردم
همان طور که در مقدمه این مقاله ذکر شد دولت چین سختگیری زیادی در خصوص اقلیت های قومی و مذهبی به عمل می آورد و از آن جمله می توان به جنایاتی که علیه مسلمان ها مرتکب می شود اشاره نمود. البته خود دولت چین این مسئله را کتمان کرده با این وجود مردم مسلمان چین راجع به اعمال ارتکابی در حق خود سخن گفته اند. در سال 2020 جمعیت چین بیش از 1 میلیارد و به طور دقیق تر حدود 1,450,000,000 نفر است. در نموداری که در ادامه ترسیم شده مشخص گردیده که چه درصدی از جمعیت پیرو کدام مذهب در چین می باشند:

جمعیت چین پیروان ادیان

جمعیت شناسی چین با توجه به شرایط اقتصادی
همان طور که در همین مقاله بیان گردید شرایط اقتصادی مردم در دوره های زمانی مختلف از جمله مهم ترین عواملی بوده که در کاهش یا افزایش جمعیت چین تاثیرگذار بوده است. در حال حاضر اگرچه بسیاری از مردم این کشور به دنبال مهاجرت به مقصدهای مختلف از جمله آمریکا، استرالیا، ایسلند و غیره هستند، اما رشد جمعیت این کشور مثبت می باشد. یکی از عواملی که شرایط اقتصادی و سطح رفاه مردم چین را به خوبی نشان می دهد، سطح درآمد و قدرت خرید آن هاست. در جدول زیر این موضوع با توجه به اطلاعات سال 2020 مشخص گردیده است:

توضیحات/ سطح درآمد ماهانه در چین در سال 2020
حداقل درآمد دریافتی در چین/ ¥7410 (یوآن چین)
میانگین درآمد دریافتی در چین/ ¥29300 (یوآن چین)
حداکثر درآمد دریافتی در چین/ ¥131000 (یوآن چین)
میزان دقیق درآمد ناشی از کار در چین با توجه به سطح تحصیلات، حوزه کاری، سابقه کار و غیره متفاوت است؛ مثلا جراحان جزو پردرآمدترین اقشار در چین هستند. در سال جاری حدود 75 درصد مردم چین درآمد بیشتر از 17300یوآن در ماه کسب می کنند. علاوه بر اینها جنسیت افراد نیز در میزان درآمد آن ها در چین تاثیرگذار است؛ به عبارت دقیق تر زنان در چین به طور متوسط ماهانه 10% کم تر از مردان حقوق دریافت می کنند.

در نهایت ذکر این نکته ضروریست که از آن جایی که قوانین کشور چین مهاجرپذیرانه نیستند، کار و تحصیل در چین معمولا در نهایت به اخذ پاسپورت این کشور منجر نمی شود؛ یعنی افراد به در نهایت به کشور خود یا کشور ثالثی می روند و در چین اقامت دائم نخواهند داشت. پس بهتر است کسانی که هدفشان از کار و تحصیل در کشوری خارجی، مهاجرت و اخذ پاسپورت است از همان ابتدا به سراغ کشورهای مهاجرپذیری مثل کانادا، فرانسه، مجارستان، ترکیه، آلمان، اتریش و غیره بروند. در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به جمعیت شناسی چین در طول تاریخ و همچنین در سال 2020 توضیحاتی ارائه گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *