چین

جغرافیای چین

چین چهارمین کشور پهناور جهان است به صورتی که گستره مرزها، آن را با 14 کشور همجوار کرده. جغرافیای چین، شامل شگفتی های فراوانی است؛ همچنین این کشور به دلیل وسعت بسیار، انواع تنوع آب و هوا را در خود جای داده که منجر به چهار فصل شدن آن میشود. این کشور تنها زادگاه پانداهاست؛ اکثر مردم جهان، کشور چین را با بامبو، پاندا و چشم ها بادامی میشناسند؛ به عبارتی پانداها و گیاه بامبو چین را برای زندگی ترجیح میدهند. این کشور متشکل از انواع مناطق کوهستانی و کویری و غیره میباشد که در نوع خود منحصر به فرد بوده و بیانگر وسعت کشور چین است. این کشور کشوری کمونیستست و دولت آن شامل یک شعبه قانونی یک جانبه به نام خلق است.

مساحت و گستره جغرافیای چین در 2020
مساحت کشور پهناور چین، نزدیک به ده میلیون کیلومتر مربع میباشد که 9410326 کیلومتر مربع از آن ها خشکی و مابقی را آبها تشکیل می دهند. سهم آب ها از وسعت این کشور شامل 270550 کیلو متر مربع است که حدود 2.71% از کل مساحت کشور چین را تشکیل میدهد. همان طور که مشخص است، نسبت حجم خشکی ها به آب ها در این کشور حدودا 36 به 1 می باشد. همچنین این کشور دارای خطوط ساحلی طویل، به طول 14500 کیلومتر میباشد. این کشور به لحاظ منابع طبیعی غنی است، و اگر چه خود منابع فراوانی دارد، اما برای تامین مواد اولیه صنایع خود، همواره خریدار مواد اولیه از کشورهای دیگر است.

از سری بلایای طبیعی که احتمال وقوع آنها در کشور چین بالاست عبارت اند از طوفان ها متعدد (بیشتر در امتداد سواحل جنوبی و شرقی چین)، سیل، سونامی و رانش زمین. خشکسالی نیز یکی دیگر از بلایای طبیعی متعلق به کشور چین است؛ به عبارتی این کشور پهناور علاوه بر در بر گرفتن مزایای وسعت فراوان خود، معایبی را نیز به دوش میکشد. از جمله این معایب، بلایای طبیعی هستند که هر ساله رخ میدهند و جان شهروندان چینی را به خطر می اندازند. همچنین این کشور آسیای شرقی، پس از روسیه دومین کشور پهناور آسیا محسوب می شود. بزرگترین صنایع چین محصولاتی را در حوزه مد و پوشاک، صنایع سنگین، ماشین آلات و صنایع الکترونیکی را در بر میگیرد. همچنین محصولات کشاورزی این کشور عبارت اند از:

• برنج

• گندم

• ذرت

• چای

آب و هوا و پوشش گیاهی کشور چین در 2020
هر گوشه از کشور چین دارای آب و هوای متفاوتیست، به طوری که در جنوب این کشور میتوان شاهد بارندگی و هوای مرطوب بود، در حالی که در شمال آن، مناطق سرد سیر وجود دارد. این کشور دارای انواع مناطق آب و هوایی اعم از گرم و خشک و کوهستانی می باشد؛ در مناطق مرکزی و شمال کشور چین، زمستان ها سرد بوده و تابستان های گرمی را میتوان مشاهده کرد، شایان ذکر است این مناطق همواره دارای بارش مکرر میباشند. در جنوب شرقی این کشور نیز میتوان شاهد تابستان ها نیمه گرمسیر و زمستان ها سرد بود؛ علاوه بر آن، بارش های مکرر در این مناطق نیز دیده میشوند. همچنین به دلیل امتداد اراضی این کشور در طول جغرافیایی اختلاف زمان نیز در ساعت محلی شهرها آن رخ میدهد.

جنگل های بامبو زیبای چین و ژاپن از خیره کننده ترین پوشش ها گیاهی این کشور هستند. چین تنها کشوریست که بیشترین تنوع آب و هوایی را دارد؛ به عبارتی هیچ کشور دیگری وجود ندارد که تنوع آب و هوایی مناطق مختلف آن به اندازه چین باشد. یکی از شگفتی ها اقلیمی چین که بسیار مشهور است، رشته کوه هیمالیا و قله اورست است که مرتفع ترین قله دنیا به حساب می آید.

کشورهای همجوار چین در 2020
چین به لطف وسعت خود با 14 کشور همسایه محسوب میشود؛ از این رو از منابع خود استفاده کرده تا روابط دیپلماتیک مطلوبی را با همسایگان خود برقرار کند. همسایگان کشور چین عبارت اند از:

کشور         میزان مرز مشترک با چین
افغانستان     76 km
بوتان     470 km
هند   3488 km
قزاقستان    1533 km
قرقیزستان    858 km
لائوس    423 km
مغولستان    4677 km
میانمار    2185 km
نپال    1440 km
کره شمالی    1416 km
روسیه    3645 km
تاجیکستان    414 km
پاکستان    524 km
ویتنام    1283 km
این کشور در بین همسایگان خود نیز به لحاظ وسعت در رده دوم قرار دارد، مقام اول از نظر اندازه در بین این کشور ها روسیه است. کشور چین از جانب شمال با روسیه و مغولستان، از شمال شرق با کره، از جانب شمال غربی با قزاقستان و قرقیزستان، از طرف غرب با پاکستان، هند و نپال و همچنین از جنوب با دیگر کشورهای ذکر شده همسایه می باشد. روابط دیپلماتیک چین با بسیاری از همسایگانش به خوبی پیش میرود و چین همواره به فکر توسعه روابط خود و توسعه روابط تجاری با این کشور ها است؛ زیرا این همکاری ها دو جانبه میتواند منجر به منافع مشترک این کشور ها و به خصوص چین شود.

نکات مهم در مورد جغرافیای چین
متقاضیان سفر و مهاجرت به چین مستلزم شناخت جغرافیای این کشور و آگاهی پیدا کردن در خصوص مسائل وابسته جغرافیایی این کشور هستند؛ به عبارتی برای سفر و مهاجرت به این کشور پهناور باید اطلاعات عمومی در خصوص آن کسب کرد.

✓ کشور چین دومین کشور پهناور آسیایی و همچنین به لحاظ وسعت در جهان رتبه 4 را دارا است.

✓ این کشور، تنها زادگاه پانداها میباشد؛ لذا در هنگام سفر به چین، توصیه میشود در مورد حفظ این موجودات در حال انقراض کوشش شود.

✓ چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید.

✓ کشور چین 23 استان و 5 منطقه خود مختار دارد.

✓ 270550 کیلومتر مربع از این کشور را آب ها تشکیل میدهند.

✓ مشهورترین پوشش گیاهی این کشور گیاه بامبو است.

✓ به طور میانگین حدود 5 بار در سال در امتداد سواحل جنوب و شرق کشور چین شاهد طوفان هستیم.

✓ کشور کمونیستی چین از یک شعبه قانونی یک جانبه با 2987 عضو تشکیل شده است. اعضای این شعبه قانونی دولت چین شامل سطوح شهرداری، منطقه ای و استانی میباشند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده ارائه خدمات مهاجرتی به متقاضیان گرامی در زمینه مهاجرت تحصیلی به چین و سایر روش های مهاجرتی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *