ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

ما در این نگارش قصد آن داریم تا جاذبه های گردشگری کشور ترکیه را به علاقه مندان و متقاضیان سفر به این کشور زیبا معرفی کنیم. ترکیه جزو آن دسته از کشورهای توریست پذیر دنیاست که سهم درآمد حاصل از فعالیتهای توریستی در آن بسیار زیاد است؛ مطابق آمارهای موجود، تعداد توریست های خارجی در ترکیه از مرز 6222620 نفر در آگوست سال 2019 گذشت. بد نیست بدانید که درآمد توریسم ترکیه در سپتامبر سال 2019 به حدود 4 بیلیون دلار رسید؛ پس صنعت توریسم برای جمهوری ترکیه بسیار حیاتی و 22% از درآمد ناخالص داخلی (GDP) این کشور را تشکیل می دهد.

بهترین نقاط ترکیه برای گردشگری کجاست؟ برترین جاذبه های توریسم ترکیه کدامند؟ آیا ایرانی ها برای مسافرت به ترکیه و گردش در این کشور نیازمند اخذ ویزا هستند؟ همه این سوالات در این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخ داده می شود.

صنعت گردشگری کشور ترکیه
ترکیه بهشت توریسم دنیا است. می توان درباره صنعت گردشگری ترکیه چنین گفت که صنعت توریسم در کشور ترکیه عمدتا بر تنوع سایت های تاریخی و فرهنگی، تفرجگاه های ساحلی در امتداد سواحل اژه و دریای مدیترانه متمرکز می باشد. علاوه بر این ، کشور ترکیه همچنین مقصد معروفی برای فرهنگ، چشمه های آب گرم و توریسم سلامت محسوب می شود. اما مقاصد اصلی گردشگری در ترکیه کدامند؟ مسلما استانبول یکی ازمهمترین نقاط گردشگری در ترکیه و جهان به شمار می رود؛ از جاذبه های گردشگری استانبول می توان به مسجد سلطان احمد، حاجیا صوفیا (ایاصوفیا)، کاخ توپ کاپی، کاخ دولما باهچا، برج گالاتا، بازار بزرگ، بازار ادویه و هتل کاخ پیرا اشاره کرد.

از دیگر مقاصد گردشگری صنعت توریسم ترکیه می توان به آنتالیا به عنوان پایتخت دیگر توریسم کشور ترکیه اشاره کرد. شهرهای تفریحگاهی کشور ترکیه شامل بدروم، فتحیه، مارماریس، کوش آداسی، چیشمه، دیدیم و آلانیا می باشند. برخی از جاذبه های فرهنگی ترکیه در نقاط دیگر این کشور شامل سایت های افسوس (افه سوس)، تروی، پرگامون، خانه حضرت مریم، پاموک کالا (یا قلعه پنبه ای)، هیراپولیس، ترابوزان، کونیا، کلیسای آنتیوخ، شهرهای ویران شده و چشم اندازهای کاپادوکیه و … می باشند. اما خبرخوش برای توریست های ایرانی اینکه مطابق قرارداد دوجانبه دولت ایران و ترکیه، شهروندان ایرانی آزادانه و بدون نیاز به ویزا تا حداکثر 3 ماه می توانند از این کشور دیدن کنند.

درباره جاذبه های گردشگری کشور ترکیه
ترکیه مقصد توریستی بسیار جذابیست که محل تلاقی آسیا و اروپا است. ترکیه با فرهنگ فاخر، غذاهای خوشمزه و معروف، سواحل مدیترانه ای زیبا و مجموعه ای از شگفتی های تاریخی خود به شدت گردشگران خارجی را جذب می کند. گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی و دیدن نقاط و مناظر بکر و زیبای کشور ترکیه هستند، جاذبه های گردشگری کشور ترکیه را می توان به دو دسته جاذبه های طبیعی همانند سواحل و جنگل های این کشور و جاذبه های انسانی همانند سایت های تاریخی و فرهنگی دسته بندی کرد. پس با این توصیف :

جاذبه/ شهر
مشاهده افتخارات امپراطوری های بیزانس و عثمانی/ استانبول
غرق شدن در شگفتی های تاریخی از طریق خرابه های شهر تاریخی افسوس/ ازمیر
دیدن مناظر پانورامایی سوررئال پاموک کالا/ دنیزلی
گشت و گذار در چشم اندازها و مناظر رویایی و زیبای کاپادوکیه/ آنکارا
مشاهده زیبایی های معماری کاخ موزه های سلاطین عثمانی در توپ کاپی/ استانبول

بدین ترتیب، برترین جاذبه های گردشگری ترکیه به شرح زیر است :

موزه ایا صوفیه در ترکیه
مسلما یکی از جاذبه های گردشگری در ترکیه که نام و آوازه جهانی دارد، بنای بسیار زیبای و خیره کننده ایا صوفیه است. این بنا مربوط به دوره امپراطوری بیزانس بوده که پس از فتح توسط عثمانیان با 4 مناره زیبا به صورت مسجد تزیین شد. علاوه بر نمای ظاهری بنا، طراحی داخلی بنا با آثار عالی کنستانینو پل نشانگر قدرت و عظمت آن دوره تاریخی می باشد که همه ساله چندین میلیون توریست از ایران و سایر نقاط دنیا از موزه ایاصوفیه در استانبول که از شهرهای مهم ترکیه است، دیدن می کنند.

شهر تاریخی افسوس در ترکیه
خرابه های شهر افسوس یکی از جاذبه های تاریخی بی نظیر کشور ترکیه است. حفاری های باستان شناسی در سال های 1863- 1869 و نیز 1895 نشانگر ساخت این شهر تاریخی در قرن 10 قبل از میلاد می باشد، اما شهر در قرن 15 میلادی تخریب و متروکه شد. افسوس شهر موزه های کولوسال و جاده های مفروش با سنگ مرمر و یکی از کاملترین و عجیب ترین شهرهای روم در منطقه مدیترانه است.

کاپادوکیه
دیدن دره های سنگی سور رئال و تخیلی کاپادوکیه مسلما آرزوی هر عکاسی است. قله های صخره ای و راس تپه ها محل پانوراماهای خزنده و موج های ریز و سنگ شبه موج هزاران ساله که توسط آب و باد تشکیل شده اند. اما جالب تر اینکه اگر شما پیاده روی برای مشاهده این مناظر بکر و زیبا را دوست ندارید، اینجا یکی از مقاصد معروف گردشگری برای بالن سواری هیجان انگیز در دنیا است. کاپادوکیه مجموعه ای از خانه ها و کلیساهای سنگی دوره بیزانس است؛ زمانی که این ناحیه سایت مسیحی اولیه و مهمی بود.

کاخ توپ کاپی در ترکیه
مسلما یکی از جاذبه های گردشگری در کشور ترکیه که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، کاخ توپ کاپی است که به شما دنیای عجیب و زیبای سلاطین را نشان می دهد. این بنا محل اقامت و ادارات دولتی سلاطین عثمانی محسوب می شده و بر طبق گزارشات موثق تاریخی، قدمت ساخت این بنای باشکوه به سال 1465 می رسد. یادآوری می شود که این بنای زیبا و مجلل به دستور میحمد فاتح و شش سال پس از فتح کنستانینو پل توسط علاالدین داوود آقا و میمار سینان در استانبول ساخته شد.

پاموک کاله ترکیه
زمانی که بحث از شگفتی های طبیعی معروف ترکیه و حتی جهان به میان می آید، بی انصافی است که نامی از پاموک کاله یا قلعه پنبه ای ترکیه به میان نیاید. اما پاموک کاله یک چشم انداز و جاذبه طبیعی متشکل از تراس های سنگ تراورتن سفید است که به صورت آبشاری به طرف پایین شیب فرود آمده. اگر چه وجود این سنگ های زیبا به خودی خود مسافرت به ترکیه را شاخص می کند، اما خرابه های گسترده شهر رومی هیروپلیس، شهر چشمه ای باستان که در نوک این تپه کلسیمی قرار دارد دلیل دیگری برای دیدن این سایت جذاب و دیدنی است. هیروپلیس (به زبان یونانی، شهر مقدس) شهر یونانی باستان واقع در چشمه های آبگرم در جنوب غرب آناتولی قرار دارد. این مجموعه در کنار پاموک کاله اخیرا شامل یک موزه باستان شناسی طراحی شده توسط سایت میراث جهانی یونسکو می باشد.

تئاتر باستانی آسپندوس در ترکیه
درست در جنوب آنتالیا، بنای سکویی سنگبری شده و طبقه طبقه از تئاتر رومی آسپندوس نام و آوازه پادشاه رومی مارکوس اورلیوس را یادآور می شود. این نمونه زنده عالی ترین تئاتر یا تماشاخانه باستانی است که هنوز هم با کمترین آسیب و تخریب برجای مانده. این بنای عظیم و با شکوه از برجسته ترین جاذبه های تاریخی شهر آنتالیا محسوب می شود.

سواحل زیبای مدیترانه در ترکیه
شکی بر این نیست که اغلب گردشگران خارجی حتی برای یکبار هم شده در سواحل زیبای مدیترانه گشت و گذار کرده اند. این سواحل با چشم اندازهای زیبا برای اغلب توریست های خارجی خاطره ساز است. بودروم و فتحیه دو مکان معروف برای انواع تفریحات دریایی، آفتاب گیری، گردش با قایق، غواصی و ماهیگیری و … می باشد. یکی از شیرین ترین سفرهای توریست ها معروف به گشت و گذار آبی است و از جنوب سواحل فتحیه شروع و تا بندری نزدیک المپس ادامه می یابد.

برای پاسخگویی به سوالات خود در خصوص شرایط مهاجرت به ترکیه و انواع ویزای این کشور از مشاوره های حرفه ای کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *