کانادا

تعطیلات رسمی در کانادا

تعطیلات رسمی در کانادا می تواند از جمله موارد قابل توجه و جالب برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور را دارند، باشد. تعداد تعطیلات رسمی در کانادا برای همه استان ها یک نیست و هر استان مانند ایالات آمریکا، تعطیلات مربوط به خود را دارند اما از میان این تعطیلات به طور کلی 5 تعطیلی رسمی در همه جای کانادا وجود دارد و مردم کل کانادا در این روزها تعطیل می باشند. علاوه بر این تعطیلات، در هر استان تعطیلاتی دیگر وجود دارد که توسط دولت استان تعیین می شود. همچنین روزهای خاص برای برپایی جشن در کانادا وجود دارد که تعطیل رسمی نیستند و اصطلاحا به آن تعطیلات غیر رسمی می گویند. در این نگارش که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده، نگاهی دقیق تر به تعطیلات رسمی و استانی کانادا می اندازیم.

تعطیلات رسمی در کانادا
تعطیلات رسمی کشور کانادا که در سراسر کانادا اجرا می شود توسط قوانین فدرال تصویب شده است. این تعطیلات روز مرخصی قانونی نیز به شمار می آیند و در این روز ها حقوق به تمامی کارمندان و کارکنان تعلق می گیرد. همچنین کارمندان تحت نظارت فدرال روزهای دوشنبه عید پاک، باکسینگ دی، روز ویکتوریا و روز شکرگذاری تعطیل می باشند در حالی که این روزها می تواند برای کارمندان غیر فدرالی تعطیل نباشد. همچنین در تعطیلات غیر رسمی به ویژه در روز یادبود و باکسینگ دی بیشتر مشاغل کانادا به استثنای فروشگاه ها تعطیل هستند. تعطیلات رسمی جدیدی توسط دولت برای گرامیداشت میراث مدارس که به توصیه های کمیسیون حقیقت و صلح ارائه شده اند، پیشنهاد شده است. در صورت تصویب این لایحه، روز حقیقت و صلح ملی در تاریخ 30 سپتامبر برگزار می شود. در این مرحله مشخص نیست که آیا این یک تعطیلات رسمی ملی است و اینکه همه استان ها بتوانند آن را تصویب کنند.

• New Year’s Day : روز سال نوی میلادی در 1ژانویه هر سال که یک جزء تعطیلات رسمی کانادا می باشد.

• Good Friday : روز جمعه نیک که دو روز قبل از عید پاک یکشنبه می باشد.

• Canada Day : روز اول یا دوم جولای اگر اول جولای یکشنبه باشد که روز کانادا و تعطیل رسمی اعلام می شود.

• Labour Day : روز کارگر که در اولین دوشنبه ماه سپتامبر می باشد و تعطیل رسمی است.

• Christmas Day : روز کریسمس که میلاد مسیح در 25 دسامبر می باشد.

تعطیلات رسمی و استانی در کانادا
علاوه بر 5 تعطیلی رسمی که در همه جای کانادا اجرا می شود تعطیلاتی دیگر وجود دارد که در برخی از استان ها اجرا می شود. جدول زیر تعطیلات رسمی و استانی در کانادا را نشان می دهد.

استان/ روز/ تعطیلات
همه استان ها 1 ژانویه New Year’s Day
جزیره پرنس ادوارد سومین دوشنبه فوریه Islander Day
نیوبرانزویک، انتاریو، ساسکچووان و آلبرتا سومین دوشنبه فوریه Family Day
مانیتوبا سومین دوشنبه فوریه Lois Riel Day
نیوفاندلند و لابرادور 17 مارس St. Patrick’s Day
همه استان ها به جز کبک جمعه قبل از یکشنبه پاک Good Friday
کبک دوشنبه بعد از یکشنیه پاک Easter Monday
نیوفاندلند و لابرادور 23 آوریل St. George’s Day
همه استان ها جز نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند 25 می Victoria Day
استان نورث وست 21 ژوئن National Aboriginal Day
کبک 24 ژوئن Féte Nationale
نیوفاندلند و لابرادور 24 ژوئن Discovery Day
همه استان ها 1 جولای Canada Day
استان نورث وست 9 جولای Nunavut Day
آلبرتا، نیوبرانزویک، انتاریو، ساسکچووان، بریتیش کلمبیا و نوناوت اولین جمعه آگوست Civic Holiday
همه استان ها اولین دوشنبه سپتامبر Labour Day
همه استان ها جز نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند دومین دوشنبه اکتبر Thanksgiving Day
همه استان ها جز انتاریو، کبک، نوا اسکوشا و نیوفاندلند و لابرادور 11 نوامبر Remembrance Day
همه استان ها 25 دسامبر Christmas Day
انتاریو 26 دسامبر Boxing Day

تعطیلات رسمی کانادا در سال 2020
تعطیلات رسمی در کشور کانادا در سال 2020 نیز به صورت زیر است. توجه داشته باشید که تعطیلات ذکر شده در اکثر استان ها اجرا می شود و تعطیلات غیر ملی در دیگر استان ها آورده نشده است.

تعطیلات رسمی کانادا در سال 2020/ تاریخ/ روز
سال نو 1 ژانویه چهارشنبه
جمعه نیک 10 آوریل جمعه
روز ویکتوریا 18 می دوشنبه
روز کانادا 1 جولای چهارشنبه
تعطیلات شهری (به جز کبک و یوکان) 3 آگوست دوشنبه
روز کارگر 7 سپتامبر دوشنبه
روز شکرگذاری 12 اکتبر دوشنبه
روز یادبود 11 نوامبر چهارشنبه
روز کریسمس 25 دسامبر جمعه
روز باکسینگ 26 دسامبر شنبه

تعطیلات رسمی جمعه نیک در کانادا
جمعه نیک که به جمعه قبل از یکشنبه عید پاک تلقی می شود نام می گیرد و یک تعطیل رسمی فدرالی در سراسر کانادا می باشد. در حالی که یکشنبه پاک، اولین یکشنبه پس از اولین ماه کامل در بهار (پس از 21 مارس) است که می تواند در اوایل 22 مارس و تا اواخر 25 آوریل رخ دهد. طبق آیین مسیحی، جمعه نیک به روز صلیب کشیده شدن حضرت مسیح مرتبط است و این روز را گرامی می دارند. در این روز اغلب مردم کانادا به کلیساها می روند و به دعا می پردازند و برخی روزه می گیرند. همچنین شمع ها خاموش می شود و به نشان عزاداری بر روی صلیب ها و مجسمه های مذهبی پارچه سیاه انداخته می شود. جمعه نیک در 10 آوریل 2020 در کانادا به جز استان کبک روز تعطیل می باشد، این یک رویداد مهم در مسیحیت است، زیرا نشان دهنده ایثار و رنج در زندگی عیسی مسیح است.

تعطیلات رسمی روز ملی کانادا
کانادا در اول جولای به یک کشور مستقل تبدیل شده و اکنون روز کانادا یکی از تعطیلات ملی در کانادا است که با پیک نیک خانوادگی، باربیکیو و آتش بازی جشن پرفته می شود. روز کانادا همیشه در اول جولای مشاهده می شود مگر اینکه آن تاریخ یکشنبه باشد، که در این صورت به روز دوشنبه موکول می شود اگرچه بسیاری از مردم روز یکشنبه جشن می گیرند. در گذشته کانادا متعلق به انگلیس بود، با گذشت زمان بخش هایی از کشور به هم پیوستند و خواستار تشکیل دولت خود بودند. در اول جولای سال 1867، دولت انگلیس (تحت رهبری ملکه ویکتوریا) طرحی را تصویب کرد که به کانادا اجازه می داد با دولت خود به یک کشور مستقل تبدیل شود. در آن زمان، کانادا تنها چهار استان به نام های انتاریو(Ontario) کبک(Quebec)نوا اسکوشیا(Nova Scotia) و نیوبرانزویک (New Brunswick) داشت که اکنون 10 استان و 3 قلمرو دارد.

تعطیلات روز ویکتوریا در کانادا
روز ویکتوریا به منظور بزرگداشت ملکه ویکتوریا که در روز 24 می 1819 متولد شده در بسیاری از استان های کانادا تعطیل می باشد و مردم به مرخصی می روند. روز ویکتوریا به عنوان یک تعطیلی عمومی در سطح ملی مشخص شده است. بسیاری از افراد در این روز مرخصی دارند و مدارس تعطیل هستند؛ با این حال، این تعطیلی در استان های نوا اسکوشیا، کبک، نیوبرانزویک، نیو فنداند و لابراتور تعطیل نمی باشد ولی برای روز استراحت مرخصی بدون حقوق داده می شود. در این روز دفاتر پستی بسته است و میزان خدمات حمل و نقل عمومی کمی کاهش پیدا می کند و فروشگاه ها در بسیاری از مناطق بسته می باشد. شهر ویکتوریا در بریتیش کلمبیا (British Coloumbia) از جمله مناطقیست که کاملا تعطیل می باشد و جشن های مربوط به این روز با تشریفات بیشتری برگزار می گردد.

تعطیلات رسمی روز کارگر در کانادا
روز کارگر برای کارگران و اتحاد صنف کارگری در کانادا جشن گرفته می شود و یکی از تعطیلات رسمی کانادا در تمامی استان ها می باشد. این روز در اولین دوشنبه ماه سپتامبر از سال 1894 به عنوان یک روز تعطیل در کانادا و روز کارگر شناخته می شود. این تعطیلات باعث همبستگی و تعلق طبقه کارگر در زمان صنعتی شدن کانادا شد. از زمان جنگ جهانی دوم، تعداد کمتری در فعالیت های روز کارگر شرکت کرده اند؛ با این وجود، این یک تعطیلات قانونی است و اکنون بسیاری از کانادایی ها تعطیلات روز کارگر را به فعالیت های اوقات فراغت و خانواده اختصاص می دهند. مراسم رژه، آتش بازی و پیک نیک خانوادگی از جملع مراسمات مردم کانادا در این روز می باشد. در این روز تمامی سازمان ها، مراکز و مدارس تعطیل می باشد و تعداد کمی از فروشگاه ها باز می باشند.

تعطیلات باکسینگ دی در کانادا
روز بعد از کریسمس یعنی 26 دسامبر، یک تعطیلات عمومی یا رسمی به نام Boxing Day در سراسر کانادا به جز برخی از استان ها است. در مورد چگونگی نامگذاری این روز ممکن است از یک سنت در ایالات متحده ناشی شود که در آن کارفرمایان خانگی هدایای خود را برای خادمان خود جعبه می کردند. این روز در کاناد به عنوان روز خرید کردن و خریداری شناخته می شود و بسیاری از فروشگاه ها مدت زمان بیشتری باز هستند. فروشگاه ها، مراکز خرید عموماً تا سال نو زمان بیشتری باز هستند و خرید تا سال نو ادامه دارد از این رو بسیاری آن را باکسینگ ویک می نامند. این روز در تمامی استان های کانادا به جز آلبرتا(Alberta)، بریتیش کلمبیا و کبک تعطیل هستند. همچنین در این روز مسابقات ورزشی زیادی از جمله مسابقات فوتبالی برای سرگرمی و تفریح مردم برگزار می گردد.

تعطیلات روز شکرگذاری در کانادا
از سال 1975 تاکنون در دومین دوشنبه ماه اکتبر این روز به نام روز شکرگذاری شناخته می شود و فرصتی برای شکرگذاری و قدردانی است. این روز، در اکثر استان های کانادا به جز نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island) تعطیل می باشد. در استان نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا این روز نیمه تعطیل است و بسیاری از مشاغل تعطیل هستند و کارمندان می توانند مرخصی بگیرند. خوردن شام بوقلمون نزد خانواده های کانادایی از رسومات این جشن است. روز شکرگذاری در سال 2020 در روز دوشنبه 14 اکتبر می باشد و بسیاری از استان ها تعطیل می باشد. در نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد، جایی که این روز تعطیل نیست، کارفرمایان ملزم به پرداخت حقوق کارمندان خود در صورت تعطیلی نیستند، بنابراین خانواده ها معمولا روزهای یکشنبه، روز شکرگذاری خود را جشن می گیرند.

این مقاله با همکاری موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای دوستداران و علاقه مندان زندگی در کانادا تهیه شده است چنانچه متقاضی مهاجرت به کانادا هستید می توانید به این موسسه مراجعه کنید و یا تماس بگیرید و از مشاوره وکیلان مجرب و زبده این موسسه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *