چین

تحصیل پزشکی در چین

امروزه رشد چشمگیر چین در حوزه علم و تکنولوژی و در اختیار داشتن دانشگاه های معتبر با رنکینگ بالا موجب شده است کشور چین مقصد مناسبی برای دانشجویان علی الخصوص دانشجویان رشته پزشکی باشد. دانشجویان در کشور چین می توانند به دو زبان چینی یا انگلیسی به تحصیل بپردازند؛ توجه داشته باشید که تحصیل در چین به زبان انگلیسی نسبت به زبان چینی دارای شهریه بیشتری می باشد. تحصیل رشته های پزشکی در چین نیز به دلیل نداشتن آزمون ورودی و عدم نیاز به زبان چینی سبب شده تا متقاضیان زیادی برای تحصیل در این رشته اقدام کنند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی بر این دارند تا دانشجویان عزیز در رشته های پزشکی را جهت تحصیل در دانشگاه های چینی راهنمایی کنند.

کشور چین با قدمت و تاریخ خود همواره در رشته های پزشکی صاحب سبک بوده و امروزه شاهد وجود دانشگاه های معتبر در این حوزه هستیم. دولت چین با برنامه ریزی های متفاوت خود سعی بر آن داشته تا از نظر کیفی سطح علمی دانشگاه های خود را بالا ببرد و با جذب دانشجویان خارجی از نظر بین المللی نیز در جایگاه بالایی قرار بگیرد که امروزه موفق به این مهم شده است چرا که هم اکنون با داشتن حدود 40 میلیون دانشجو و 1000 دانشگاه یکی از بزرگترین نظام دانشگاهی جهان به شمار می رود. در ادامه این نگارش شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در چین و دانشگاه های معتبر در این کشور را بررسی خواهیم کرد.

دوره های پزشکی MBBS در چین
دوره های پزشکی MBBS در چین امروزه دانشجویان خارجی زیادی را برای تحصیل و داشتن کار پزشکی به این کشور جذب می کند. کشور چین امروزه یکی از کشور های پیشرو در زمینه پزشکی است بطوری که دانشجویان پس از گذراندن این دوره های پزشکی می توانند به دیگر کشورها و یا کشور محل زندگی خود برگردند و به کار در چین یا ادامه تحصیل بپردازند. وزارت آموزش جمهوری خلق چین اخیرا لیستی از 45 دانشگاه برای ثبت نام دانشجویان بین المللی تحت دوره لیسانس پزشکی به زبان انگلیسی در سال 2019 را تعیین نمود. تعداد این دانشگاه ها در سال 2014 به 52 عدد می رسید اما اخیرا تعدادی از آنها به دلیل عدم صلاحیت استخدام کاراموز در دوره های پزشکی MBBS از این لیست خط خوردند.

مدارک پزشکی صادر شده در مراکز آموزشی پزشکی چین توسط شورای پزشکی چین تایید می شوند که برخی از آنها تحت تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO) هستند. دانشجویان خارجی برای یادگیری دوره های پزشکی MBBS به زبان چینی یا انگلیسی می توانند اقدام کنند. این دانشجویان باید برای به رسمیت شناخته شدن این دانشگاه ها یا صلاحیت پزشکی آنان باید با شورای پزشکی کشور زندگی خود هماهنگ شوند. البته در نظر داشته باشید که برای تحصیل در این دوره ها نیاز به مدرک زبان چینی ندارید اما در انتها برای فارغ التحصیلی از این دوره ها خصوصا گذراندن دوره کاراموزی نیاز به یادگیری زبان چینی و مدرک HSK می باشید. در لیست زیر تعدادی از معتبر ترین دانشگاه های چین در رشته های پزشکی آورده شده است.

• Fudan University

• China Medical University

• Wuhan University

• Sichuan University

• Zhejiang University

• Tongji University

• Soochow University

• Nanjing Medical University

• Capital Medical University

• Xian Jiaotong University

برنامه درسی دوره های MBBS در چین
دوره های پزشکی MBBS در چین شامل 5 سال تحصیل و 1 سال کاراموزی در بیمارستان های چینی می باشد. تاریخ شروع این دوره ها در ماه مارس و پایان آن در ماه سپتامبر می باشد. برنامه درسی دوره های پزشکی MBBS شامل دروس زیر در سال های مختلف است.

سال تحصیلی/ ترم 1/ ترم 2
سال اول شیمی پزشکی، بیولوژی سلول، فرهنگ چین، مقدمه چین/ آناتومی بدن انسان، هنر چین، پزشکی، تاریخ شناسی
سال دوم ژنتیک پزشکی، رویان شناسی، تاریخ چین، آناتومی انسان/ انگل شناسی، بیو شیمی، آناتومی انسان، زبان چینی
سال سوم میکروبیولوژی، پزشکی چینی، فیزیولوژی، آمار بهداشتی/ بهداشت، فیزیولوژی، ایمن شناسی، پاتوفیزیولوژی
سال چهارم پاتولوژی، واگیر شناسی، علم تشخیص، داروشناسی، روانپزشکی/ عصب شناسی، طب قانونی، TCM ، رادیولوژی، دندان پزشکی، بیماری های مسری
سال پنجم پزشکی، ENT، جراحی، پزشگی زنان، امراض پوستی، پزشکی چشم/ داروسازی، جراحی، بیماری کودکان، زایمان

شرایط تحصیل رشته های پزشکی در چین
تحصیل رشته های پزشکی در چین حدود 6 سال زمان می برد بطوری که 4 سال اول آموزش به زبان انگلیسی صورت می گیرد و دو سال آخر به زبان چینی صورت میگیرد و انتظار می رود دانشجو در این مدت زبان چینی را بیاموزد. تحصیل پزشکی در چین بدون آزمون انجام می گیرد و این یکی از مزایای قابل توجه برای تحصیل در این رشته برای متقاضیان به شمار می آید. همچنین توجه داشته باشید که سن قابل قبول برای ورود به دانشگاه های پزشکی در چین، زیر 30 سال می باشد. لازم است بدانید که برای تحصیل رشته های پزشکی در چین نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی هستید و همچنین متقاضیان باید مدرک پیش دانشگاهی رشته تجربی با نمرات بالای دروس اصلی مانند شیمی، زیست، ریاضی، فیزیگ و زبان انگلیسی ارائه دهند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در چین
ممکن است برای متقاضیان جهت تحصیل در رشته پزشکی در چین این سوال بوجود بیاید که تحصیل در چین چه مزایایی دارد از طرفی دیگر معایب تحصیل پزشکی در چین چیست؟ با پاسخ به مجموع این سوال ها در نهایت متفاضی می تواند تصمیم درستی برای مهاجرت به چین و تحصیل در این کشور بگیرد و با درک نادرست از مشکلات احتمالی دچار یاس و پشیمانی نشوید. در جدول زیر بصورت خلاصه شده مزایا و معایب تحصیل پزشکی در چین را برای شما آورده شده تا یک نمای کلی از این موضوع برای شما روشن شود.

معایب/ مزایا
یادگیری زبان چینی در دو سال آخر/ عدم نیاز به آزمون ورودی
عدم دریافت ویزای کاری پس از تحصیل/ دانشگاه های معتبر با رنکینگ بالا
فرهنگ و رسوم متفاوت/ شهریه کم تر نسبت به دیگر کشور ها
نداشتن اجازه کار همزمان با تحصیل/ تحصیل به زبان انگلیسی
عدم قبول مدرک در برخی از کشور ها/ کیفیت خوب آموزش در زمان مناسب
-/ هزینه مقرون به صرفه زندگی

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در چین
با توجه به محبوبیت رشته های پزشکی، دانشگاه های چینی با امکاناتی وسیع و دانشی به روز این رشته را در بالاترین سطح آموزش می دهند. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی با توجه به حساسیت این رشته و دوره های بلند مدت خود شهریه بالاتری را در پی دارد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در چین با توجه به دانشگاه و سطح کیفی آن متفاوت می باشد اما به طور کلی هزینه شهریه این دانشگاه ها از 5000$ تا 8000$ (دلار) در سال می باشد. همچنین هزینه های جانبی مانند اقامت، زندگی و دیگر هزینه ها با توجه به نوع اقامت، شهر محل تحصیل و … متفاوت می باشد اما بصورت میانگین مبلغی حدود 1000$ تا 2000$ (دلار) در ماه مورد نیاز دانشجو می باشد. در لیست زیر هزینه شهریه تعدادی از دانشگاه های پزشکی چین آورده شده است.

نام دانشگاه/ شهریه سالانه (دلار)
Nanjing Medical University 5900$
Xian Jioting University 7168$
Huazhong University of Science and Technology 7350$
Qingdao University 6000$
Jiangsu University 5770$
Yangzhou University 5145$
Southeast University 5712$
Xinjiang Medical University 7210$
Jilin University 6650$
China Medical University 6800$
Guangzhou Medical University 5400$
Guangxi Medical University 5250$
Shandong University 8000$
Soochow University 5278$
North Sichuan University 5000$

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی چین در رشته های پزشکی
ویزای تحصیلی برای دانشجویان متقاضی در دو حالت صادر می شود؛ در حالت اول که به نام X1 شناخته می شود مدت ویزا کم تر از 180روز خواهد بود و در حالت دوم که به نام X2 معروف است مدت ویزا بیش از 180 روز خواهد بود. توجه داشته باشید متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی پس از صدور ویزای چین ، 90 روز فرصت دارد تا به کشور وارد شود. در لیست زیر مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چین ذکر شده است.

• اصل پاسپورت یا گذرنامه با اعتبار بیش از شش ماه

• عکس پرسنلی جدید

• فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی

• اصل و کپی نامه پذیرش ارسالی از طرف دانشگاه

• فرم تکمیل شده JW201 و JW202

• گواهی پزشکی

• دیگر مدارک خواسته شده از طرف دانشگاه مانند گواهی عدم سوء پیشینه

توجه داشته باشید که بررسی تک تک موارد گفته شده می تواند در تصمیم گیری شما برای تحصیل رشته های پزشکی در چین یا کشورهای دیگر حائز اهمیت باشد لذا برای بررسی شرایط خود و انتخاب دانشگاه جهت تحصیل در چین می توانید به سایر مقاله های مرتبط مراجعه کنید. همچنین مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند شما را درباره تحصیل در دیگر کشورها از جمله کشورهای برتر در این زمینه راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *