نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ یکی از بهترین مجموعه شرایط موجود جهت تحصیل در کشورهای اروپایی است. کشور اسکاندیناوی نروژ، از جمله کشور هاییست که به صورت نظام سلطنتی اداره می شود و در کنار نظام سلطنتی خود دارای رفاه فراوان برای مردم ساکن نروژ است. ارز رایج این کشور کرون نروژ بوده و با نماد (kr) شناخته می شود. از جمله عواملی که می تواند منجر به اخذ اقامت و مهاجرت به نروژ شود، تحصیل در رشته پزشکی یکی از بهترین گزینه ها است. علاوه بر آن، پزشکی یکی از مشاغل پر درآمد این کشور است و مهاجرت تحصیلی به نروژ و اخذ اقامت دائم آن پس از تحصیل برابر با زندگی سرشار از رفاه خواهد بود.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در نروژ
شرایط تحصیل و اخذ پذیرش در کشور نروژ یکی از مجموعه نکاتیست که جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور باید توسط متقاضی مورد بررسی قرار گیرد. کشور نروژ مقصد محبوب متقاضیان تحصیل در اروپا است چرا که این کشور در سطح بالایی از آموزش قرار دارد. این کشور نیز از 3نوع سیستم دانشگاهی یعنی دانشگاه های عمومی، دانشگاه های خصوصی و همین طور دانشگاه های دولتی پیروی می کند. دانشگاه های دولتی این کشور عموما به امور نظامی می پردازند، اما دانشگاه های عمومی برای عموم مردم نروژ و سایر دانشجوهای بین المللی خدمات ارائه می کنند. شایان ذکر است که دانشگاه ها عمومی به طور کلی رایگان بوده و هزینه ای برای دانشجویان نروژی و سایر دانشجویان بین المللی ندارند. که منجر به کاهش هزینه های دانشجویان خواهد شد؛ اما دانشجویان معاف از مالیات نبوده و میبایستی به دولت نروژ مالیات بپردازند.

این بدان معنیست که اشخاص هزینه خدماتی که به صورت رایگان تلقی می شود را به صورت مالیات به دولت پرداخت می کنند. هر چند این روش کمی پر هزینه تر به نظر رسد اما موجب می شود تا دغدغه ها مالی ساکنان این کشور به جد کاهش پیدا کرده و مدیریت مالی آن ها را سهل تر کند. رشته های پزشکی در نروژ به صورت دوره هایی در غالب زبان نروژی برگزار می شوند اما در دانشگاه های بین المللی به جز مقطع کارشناسی می توانند در غالب زبان انگلیسی نیز تدریس شوند. عموما طول دوره های پزشکی در کشور اسکاندیناوی نروژ حدود 6 سال می باشد و همچنین برای دوره دندان پزشکی 5 سال به طول می انجامد.

برخی دانشگاه های پذیرای رشته پزشکی در نروژ
دانشگاه ها در نروژ از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند، به طوری که برخی از آنها دارای رتبه جهانی مطلوب می باشند. دانشگاه ملی اسلو، یکی از دانشگاه هاd پذیرای مهاجران متقاضی تحصیل در نروژ در رشته پزشکی هستند می باشد. این دانشگاه در سال 1811 میلادی در پایتخت نروژ یعنی شهر اسلو تاسیس شده و سالانه پذیرای شمار بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه است. این دانشگاه طبق گزارش QS دارای رتبه بسیار خوبی در جهان است؛ همچنین به دلیل عملکرد مناسب و بالا بودن کیفیت آموزش آن، مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است و می تواند گزینه بسیار مطلوبی جهت مهاجرت و تحصیل در کشور نروژ برای رشته پزشکی باشد.

یکی دیگر از دانشگاه ها در نروژ که مانند دانشگاه اسلو پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان است دانشگاه برگن می باشد. این دانشگاه نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده و متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ می توانند بدون نگرانی اقدام به اخذ پذیرش از این دانشگاه معتبر کنند. برخی از دانشگاه ها دارای رتبه جهانی در کشور نروژ به نقل از QS عبارت اند از:

• دانشگاه اسلو، دارای رتبه 135

• دانشگاه برگن، دارای رتبه 171

• دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ، دارای رتبه 363

• دانشگاه ترومسو، دارای رتبه 369

• دانشگاه علوم زندگی، دارای رتبه 795

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش برای تحصیل پزشکی در نروژ
مهاجرت تحصیلی به کشور نروژ دارای پیش نیازهایی از قبیل مدارک مورد نیاز می باشد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به نروژ میبایستی ابتدا از طرف دانشگاه ها این کشور مورد پذیرش واقع شوند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ میبایستی مدارک مربوطه برای دانشگاه ارسال گردد و همچنین پس از تایید و عبور از آزمون ها احتمالی، دانشجو پذیرش شده میبایستی که مدارک مورد نیاز را به سفارت نروژ برده و تایید نهایی گردد، تا بتواند ویزای تحصیلی خود را دریافت نماید. این پروسه می تواند زمان بر و نیازمند رعایت نکات حقوقی ریز باشد، لذا بهتر است با موسسات حقوقی همکاری به عمل آید.

هر چند انتخاب دانشگاه امری ضروری در مهاجرت تحصیلی است اما پس از آن نوبت به اپلای جهت اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر می رسد که نیازمند وجود مدارک خاصی است. برخی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در موسسات آموزش عالی در کشور نروژ، عبارت اند از:

• آخرین مدرک تحصیلی فرد متقاضی اخذ پذیرش

• ترجمه آخرین مدرک تحصیلی، در صورتی که به زبان انگلیسی و زبان سایر کشورها نروژ، دانمارک و سوئد نباشد.

• توصیه نامه

• مدرک زبان انگلیسی یا نروژی، که ترجیحا مدرک زبان نروژی بهتر است و می تواند شانس متقاضی را برای پذیرش افزایش دهد.

هزینه ها تحصیل در کشور نروژ
تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ دارای هزینه های بسیار بالایی بوده و تامین آن کمی دشوار است. با وجود رایگان بودن دانشگاه ها در کشور نروژ، شایان ذکر است که هزینه این دانشگاه ها از طریق مالیاتی که مردم می پردازند تامین می شود و همه موظف به پرداخت مالیات هستند. همچنین متقاضیان باید به این نکته توجه کنند که برخی از دوره ها در دانشگاه های کشور نروژ رایگان نیستند. علاوه بر آن هزینه زندگی در نروژ و هزینه های جانبی دیگر دانشجویان نیز از مواردی است که باید مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به نروژ قرار گیرد.

توصیه می شود متقاضیان با موسسات مهاجرتی مجرب همکاری کنند، تا منجر به سهولت در کار شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یکی از موسسات برجسته در امور مهاجرت است و متقاضیان می توانند تمامی امور مهاجرتی خود را به کادر مجرب این موسسه واگذار کرده و با خیال راحت امور مهاجرت خود را پیش ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *