فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه در رشته پزشکی ، از دلایل مهم متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور است، از این رو دانستن شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه مسئله ای مهم برای این دسته از متقاضیان می باشد. کشور فرانسه، از جمله کشورهاییست که به دلایل مختلف پذیرای شمار فراوانی از مهاجران سراسر دنیا است. این کشور از زمان های گذشته مهد فرهنگ و آموزش بوده و امروزه نیز کشور قدرتمندی به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به شمار می آید. کشور فرانسه دارای دانشگاه های معتبر بین المللیست که صدور مدارک معتبر در فرانسه را عهده دار می باشند.

بررسی شرایط تحصیل پزشکی در کشور فرانسه
فرانسه یکی از گزینه ها در بین کشورهای پیشرفته و جهان اولی است، چرا که این کشور به واسطه امکانات و پیشرفت های فراوان خود، از برترین گزینه های مهاجرت تحصیلی محسوب می شود. بها دهی این کشور به سیستم آموزشی و صرف هزینه های کلان در بخش آموزش آن باعث شده تا متقاضیان سراسر دنیا مجذوب آن شده و مقصد مهاجرت تحصیلی خود را فرانسه در نظر بگیرند. شایان ذکر است کشور فرانسه هر ساله حدود 33% از بودجه خود را صرف سیستم آموزشی می کند؛ این مسئله بیانگر ارزش فوق العاده سیستم آموزشی برای دولت این کشور است. همچنین کشور فرانسه در سطح مطلوبی از رفاه و امنیت اجتماعی قرار دارد.

دانشگاه ها فرانسه دارای رتبه های بین المللی بوده و صادر کننده مدارک معتبر تحصیلی هستند. این مسئله موجب شده تا هر ساله تعداد بسیار زیادی از مهاجران تحصیلی، کشور فرانسه را انتخاب کنند. همچنین هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین می باشد به عبارتی حدودا با 500 الی 1000€ (یورو) در سال می توان در این کشور به تحصیل پرداخت؛ به عبارتی دانشجویان مهاجر در این کشور، از مزایای تحصیل ارزان و از سوی دیگر از مزایای رفاهی کشور فرانسه، بهره مند خواهند شد.

شرایط اخذ پذیرش جهت تحصیل پزشکی در فرانسه
متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه قبل از هر چیز میبایستی موفق به اخذ مدرک دیپلم خود شده باشند. البته متقاضیان جهت ورود به دانشگاه های کشور فرانسه نیاز به شرکت در هیچ گونه آزمونی را نخواهند داشت، این مسئله حجم کار مربوط به امور متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه در رشته پزشکی را کاهش می دهد و به عبارتی منجر به سهولت هر چه بیشتر در مهاجرت خواهد شد. ادامه تحصیل در نظام آموزشی فرانسه در رشته پزشکی بر خلاف اخذ پذیرش در آن، بسیار دشوار خواهد بود و شامل آزمون های سر سختانه ای می شود. دانشجویان رشته پزشکی در فرانسه پس از تحصیل در سال اول، ملزم به اخذ نمره قبولی در آزمونی سراسری که در دانشگاه های این کشور برگزار می شود هستند.

این آزمون شامل دروس دوره متوسطه و دروس تدریس شده در دو ترم سال اول تحصیل متقاضی می باشد. به عبارتی متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه موظف اند همواره خود را بروز نگه داشته و علوم سال های پیشین را در خاطر خود حفظ نمایند. اگر چه چنین سیستمی منجر به سخت گیری فراوان شده ، اما در کنار آن منجر به تربیت نیروهای متخصص و بسیار مسلط و کار بلد می شود، چرا که سخت گیری باعث می شود که دانشجویان همواره خود را طبق آموزش های داده شده آماده نگه دارند و به امور تحصیلی خود بها دهند. عموما حدود 15% الی 20% از دانشجویان موفق به کسب حداقل نمره جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور می شوند و مابقی دانشجویان مجاز اند تا تنها یک بار دیگر در این آزمون به رقابت بپردازند.

دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه
متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه در سه دوره پزشکی در این کشور تحصیل خواهند کرد. این 3 دوره عبارت اند از:

• پزشکی عمومی

• PCEM

• DCEM

دوره PCEM از دوره های مشترک بین رشته ها پزشکی، دارو سازی، فیزیوتراپی، مامائی و تحصیل دندانپزشکی در فرانسه می باشد که بین 1 تا 2 سال می تواند به طول بیانجامد. مردم فرانسه و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه ای وصف نشدنی به تحصیل در رشته پزشکی دارند.،این مسئله موجب شده تا سهمیه کمی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شود، چرا که در صورت افزایش ورودی بین المللی، رقابت بین دانشجویان فرانسوی شدت گرفته و منجر به مختل شدن امور تحصیلی آنها می شود. در صورت عدم قبولی در آزمون ورودی توسط متقاضی، وی می تواند یک بار دیگر در آزمون شرکت کند، اما در صورت شکست مجدد، برای همیشه امتیاز تحصیل در فرانسه از او سلب خواهد شد؛ لذا نکته مثبت آن است که هر متقاضی یک شانس مجدد جهت شرکت در آزمون را خواهد داشت.

دوره DCEM و پزشکی عمومی در فرانسه
دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه، دوره ای تحت عنوان DCEM را نیز خواهند گذراند، این دوره حدود 4 سال طول می کشد و همچنین باید بدانید که دانشجویان یک سال اول از آن را با فرا گیری دروس پزشکی عمومی می گذرانند و پس از آن 3 سال را صرف دروس مربوط به آسیب شناسی و درمان در دانشگاه های پزشکی و بیمارستان های فرانسه می کنند. در پایان دوره سه ساله، متقاضیان شامل حمایت های در قالب کمک هزینه ها تحصیلی می شوند، این مسئله موجب انگیزش دانشجویان جهت تحصیل در این کشور می شود.

دوره پزشکی عمومی نیز عموما 3 ساله است و این مدت مربوط به تحصیل جهت پزشکی عمومی است و متقاضیان دوره های تخصصی در این کشور مدت طولانی تری را باید صرف تحصیل در دوره های خود کنند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از موسسات برجسته در امور مهاجرت دارای کادری مجرب و آموزش دیده می باشد که تمامی امور مهاجرتی متقاضیان مهاجرت به فرانسه را عهده دار می شود و تا مرحله آخر آنها را همراهی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *