دانستنی های مهاجرت

تحصیل پزشکی در سوئیس

شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس، یک انتخاب فوق العاده برای آینده ای درخشان است. رشته پزشکی با آنکه طولانی و سخت به نظر می رسد اما اگر به آن علاقمند باشید و خواهان تحصیل در کشور سوئیس باشید، سختی ها برای شما تبدیل فرصت خواهند شد. رشته پزشکی و تنوع گرایش های آن در سوئیس، برای متقاضیان مانند رویا است، معمولا دانشجویان در کشور سوئیس دلباخته این کشور شده و به سختی آنجا را ترک می کنند. اما دانشجویان پزشکی، فرصت خوبی برای زندگی در طبیعت بسیار زیبای سوئیس دارند. کشور سوئیس، فرصت تحصیل برای چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی فراهم کرده است. در نظر داشته باشید که اگر مسلط به زبان های مذکور هستید، در کنار بررسی کشورهای انگلیسی زبان و آلمان و فرانسه و ایتالیا کشور سوئیس را هم مدنظر قرار دهید.

دانشگاه های تحصیل پزشکی در سوئیس محدود هستند و تعداد پذیرش ها در هر سال تحصیلی در سطح فدرال تعیین می شود. اگر رقابت برای رشته ها و دانشگاه ها مانند سال های گذشته همچنان شدید باشد، ممکن است محدودیت های پذیرش در برخی از دانشگاه ها اعمال شود؛ این محدودیت ها ممکن است شامل آزمون های استعداد قبل از دوره باشد. دوره پزشکی عمومی 6 ساله است، این دانش پزشکی مبتنی بر دانش علمی و علمی – انسانی را که پایه و اساس پزشکی بالینی است، منتقل می کند. علاوه بر این، یادگیری مهارت ها و توانایی های پزشکی در آموزش عملی و میان رشته ای پزشکی نقش اساسی دارد. به مدارک و شرایط متفاوت دانشگاه ها توجه کنید مثلا نحوه تحصیل و مهارت ها در برخی دانشگاه ها باهم تفاوت دارند. همچنین باید بدانید، تحصیل پزشکی در سوئیس به زبان آلمانی و فرانسوی دارای فرصت های بیشتری است.

 

نحوه و شرایط تحصیل پزشکی در کشور سوئیس
اگر متقاضی تحصیل پزشکی در سوئیس هستید، می توانید همزمان برای یک برنامه کارشناسی جایگزین بصورت آنلاین اقدام کنید؛ در این حالت، شما باید هزینه پذیرش برای برنامه رشته جایگزین را پرداخت کنید. دانشکده پزشکی زوریخ، از بهترین دانشگاه های سوئیس برنامه خود را مطابق با مدل بولونیا اجرا می کند، بدین صورت که پس از 3 سال اول لیسانس پزشکی و پس از 3 سال مطالعه بیشتر از جمله سال انتخابی با کارآموزی بالینی – کارشناسی ارشد پزشکی کسب می شود. این همچنین شامل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد می باشد؛ مدرک کارشناسی ارشد، به دارنده حق ثبت نام در آزمون نهایی فدرال را می دهد. بیشتر محصلان رشته پزشکی، پس از پایان تحصیل خود می توانند 3 سال به عنوان پزشک در بیمارستان ها یا در مطب خود کار کنند. اشتغال در مشاغل تحقیقات زیست پزشکی نیز امکان پذیر است، زمینه های دیگر فعالیت را می توان در صنایع دارویی، فناوری پزشکی و همچنین در مدیریت در موسسات بهداشتی یافت.

مدرک زبان جهت تحصیل پزشکی در سوئیس
بر اساس آیین نامه دانشکده پزشکی زوریخ، از آنجا که تعداد دانش آموزان محدود است، دانشجویان با ملیت خارجی فقط در صورت داشتن اجازه اقامت مورد تأیید UZH در این برنامه پذیرفته می شوند. لطفا، توجه داشته باشید که زبان تدریس در این دانشگاه، در رشته پزشکی آلمانی است. دانشجویان از یک کشور غیر اتحادیه اروپا برای ورود به سوئیس باید ویزای ملی “D” داشته باشند، که می توانند در سفارت یا سرکنسولگری مربوطه سوئیس درخواست کنند. شورای دولتی کانتون زوریخ سالانه تعداد مکان های تحصیل برای برنامه های مدرک پزشکی (پزشکی انسانی، پزشکی دندانپزشکی، دامپزشکی و پزشکی کایروپراکتیک) را تعیین می کند. متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد می بایست ثابت کنند که سطح کافی از زبان اصلی آموزش را گذرانده اند؛ فرد می بایست بالاترین سطح شایستگی نوشتن، صحبت کردن را اثبات کنند. متقاضیانی که یکی از مدارک زیر را دارند نیازی به اثبات مهارت زبان خود ندارند:

• گواهی بلوغ فدرال سوئیس

• مدرک لیسانس از UZH

• مدرک لیسانس یا قابل مقایسه در زبان آموزشی مربوطه از یک دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی واقع در منطقه ای که زبان رسمی آن همان زبان آموزش است

• اتمام سه سال گذشته در یک دبیرستان به زبان آموزشی مربوط به تحصیل و در منطقه ای که زبان رسمی همان زبان آموزشی است.

اما اگر مدارک زبانی را از قبل اخذ کرده باشید و دوره های تخصصی را گذرانده باشید بر اساس آیین نامه دانشکده پزشکی زوریخ گواهینامه های زبان شناخته شده برای تحصیل انگلیسی به ترتیب زیر می باشد:

گواهینامه/ امتیاز مورد نیاز
آیلتس آکادمیک 7
TOEFLمبتنی بر کاغذ 600
TOEFLمبتنی بر رایانه 250
TOEFLمبتنی بر اینترنت 100
کمبریج مهارت (CPE) CPE
کمبریج گواهی پیشرفته (CAE) CAE

هزینه ها و شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس
تحصیل پزشکی، در یک کشور اروپایی و مخصوصا سوئیس که دارای ملیت های متفاوت از سراسر جهان است، سهل و آسان نخواهد بود. با آنکه مردم مهمان نواز کشور سوئیس به مهاجران و محصلان بین المللی عادت دارند اما هزینه ها ممکن است شما را به چالش بکشد؛ البته شهریه و هزینه دانشگاه را هم در نظر بگیرید. معمولا هزینه ثبت نام 55 تا 85€ (یورو) و هزینه شهریه به طور متوسط 750 تا 3000€ (یورو) می باشد. در نظر برخی از افراد، هزینه تحصیل در کشور سوئیس مقرون به صرفه نیست، البته برخی هم نظر مخالفی دارند. مثلا زوریخ در برابر دیگر شهرها گران تر محاسبه شده؛ هزینه یک وعده مک دونالد 8£ (پوند)، یک وعده غذا در یک رستوران 13£ (پوند)، یک لیتر شیر 1£ (پوند)، نان 2£ (پوند)، حمل و نقل با اتوبوس شهری 2£ (پوند) و بلیط سینما 12£ (پوند) تخمین زده شده است.

درخواست تحصیل پزشکی در سوئیس
برنامه ها و درخواست آنلاین فقط از طریق پورتال برنامه UZHارسال می شوند؛ در صورت ارائه درخواست، شما باید هزینه 10000 CHFتا 40000 CHF(فرانک) را بپردازید. روند درخواست شامل هشت مرحله است:

مرحله اول: در مورد شرایط پذیرش، اطلاعات کسب کنید و برنامه های تحصیلی را انتخاب کنید. همچنین دریابید که زبان اصلی آموزش برای برنامه های تحصیلی انتخاب شده شما چیست.

مرحله دوم: اطلاعات و مستندات را آماده کنید. هنگامی که فرم درخواست آنلاین را پر می کنید از شما خواسته می شود تا اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی (دبیرستان متوسطه، موسسات آموزش عالی) و اطلاعات شخصی خود را ارائه دهید و اسناد لازم برای سنجش درخواست خود را بارگذاری کنید.

مرحله سوم: حساب کاربری را تنظیم و فعال کنید. یک حساب کاربری درApplication Portal باز کنید. ایمیلی از طریق Student Services برای فعال کردن حساب کاربری و نام کاربری خود دریافت خواهید کرد.

مرحله چهارم: فرم درخواست آنلاین را پر کنید و اسناد را بارگذاری کنید.

مرحله پنجم: هزینه درخواست را بصورت آنلاین پرداخت کنید و برنامه را ارسال کنید. همچنین مدارک اقامت و اطلاعات مربوط به آن را نیز می بایست مندرج فرمایید.

مرحله ششم: وضعیت پرداخت را بررسی کنید.

مرحله هفتم: هرگونه سند مردود یا مفقود شده را در تاریخ بعدی تحویل دهید. ممکن است در مرحله پنجم برخی از مدارک شما تایید نشوند و یا نیاز به اصلاح داشته باشند. این مرحله فرصت دوباره ایست تا نواقص را تکمیل کنید.

مرحله هشتم: گواهینامه های برجسته را ارائه و به صورت حضوری دانشگاه مورد نظر را محک بزنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به سوئیس و تحصیل در این کشور با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *